Wyspa Wolin – przewodnik dla turystów

To największa wyspa leżąca w całości na terytorium Polski. Oferuje różnorodne atrakcje przyrodnicze, historyczne i rekreacyjne. Na jej obszarze znajduje się Woliński Park Narodowy z najwyższym wybrzeżem klifowym w kraju, miasto Wolin z bogatą historią i tętniące życiem Międzyzdroje. A to nie wszystko – możesz być pewien, że na tej wyspie, nie poczujesz się jak zagubiony turysta i na pewno odkryjesz coś wyjątkowego dla siebie!

Wyspa Wolin

Wyjazd na wyspę Wolin

Gdzie leży Wolin?

Wyspa Wolin leży w północno-zachodniej Polsce. Od południa oblewają ją wody Zalewu Szczecińskiego, a od północy Morze Bałtyckie. Ta przybrzeżna wyspa od wschodu ograniczona jest rzeką (cieśniną) Dziwną, a od zachodu rzeką (cieśniną) Świną. Pomimo niewielkich rozmiarów – ma 265 km² – Wolin może poszczycić się pojezierzem Wolińskim oraz wzniesieniami przecinającymi jego środkową część, które ciągną się również wzdłuż Bałtyku, tworząc najwyższe klify w Polsce. To tylko suche fakty, ale już mogą wzbudzić ciekawość, prawda? Przejdźmy więc do kilku praktycznych informacji, by potem zająć się już wyłącznie atrakcjami wyspy.

Jak dojechać na Wolin?

Na Wolin możesz dostać się z trzech stron. W południowo-wschodniej części wyspy, w miejscowości Wolin, znajduje się most kolejowy i samochodowy. To najbardziej popularne miejsce przeprawy, ponieważ trasa ta jest częścią drogi krajowej, która w kierunku Szczecina zmienia się w S3 i prowadzi na południe Polski. Łączy się ona z autostradą A2 niedaleko Jordanowa.

W Dziwnowie znajduje się kolejny most. Nie będzie to jednak zwyczajna przeprawa – w 1994 roku w tej nadmorskiej miejscowości oddano do użytku most zwodzony! Już samo jego opuszczanie i podnoszenie jest dużą atrakcją dla odwiedzających to miejsce turystów. 

Wolin jest także połączony podwodnym tunelem z wyspą Uznam. Konstrukcję oddano do użytku w czerwcu 2023 roku i połączyła ona dwie części Świnoujścia leżące na dwóch wyspach.

Na Wolin możesz wybrać się także koleją. Linia kolejowa przebiega przez najważniejsze miejscowości wyspy, czyli Wolin, Międzyzdroje i kończy się w Świnoujściu. Aby dostać się do innych kurortów, takich jak Międzywodzie, trzeba skorzystać z lokalnych busów. 

Wyspa pełna atrakcji

Pierwsze skojarzenie z wakacjami nad Bałtykiem związane jest z niepewną pogodą. W przypadku wyjazdu na Wolin zła pogoda nie zepsuje Ci wyjazdu. Nawet jak słońce schowa się za chmurami, to na wyspie znajdziesz mnóstwo atrakcji, które pozwolą Ci poznać piękną i oryginalną przyrodę, a także cofnąć do czasów Wikingów i średniowiecznych Słowian. Leżenie na jednej z piaszczystych plaż jest kuszące, ale pomyśl tylko o jeziorze wypełnionym turkusową wodą, parku pełnym miniaturowych budowli albo o żyjących tutaj żubrach!

Na początku była natura – Woliński Park Narodowy

Krajobraz wyspy został ukształtowany przez cofający się lodowiec. Tak powstało Pojezierze Wolińskie składające się z 8 jezior oraz Pasmo Wolińskie z najwyższym wzniesieniem o nazwie Grzywacz liczącym 116 m n.p.m. Duża część wyspy jest chroniona – znajduje się tutaj Woliński Park Narodowy.

Park powstał w 1960 roku. Ciągnie się przez całą środkową część wyspy. Ze względu na różnorodność obszarów chronionych (zarówno tereny wodne, lasy i łąki) żyje tutaj wiele gatunków ptaków, stąd symbolem Wolińskiego Parku Narodowego został bielik, czyli największy drapieżny ptak Europy. Co wyjątkowego można jeszcze zobaczyć w parku?

Zagroda Pokazowa Żubrów

Na terenie parku założono pokazowy rezerwat żubrów. Znajduje się on w pobliżu Międzyzdrojów. Trzeba jednak dojść do niego pieszo – cała trasa liczy około 1300 metrów. Powstał w 1976 roku. W okresie wiosenno-letnim rezerwat czynny jest w godzinach 10.00 – 18.00 (z wyjątkiem poniedziałków). Normalny bilet wstępu kosztuje 12 zł, a ulgowy 7 zł.

Lasy i stare drzewa

Przemierzając Woliński Park Narodowy, warto zwrócić uwagę na tamtejszą florę. Obszar ten słynie z lasów bukowych, dębowych oraz sosnowych, wśród których spotkać można bardzo stare okazy. Jednym z najbardziej znanych jest dąb Wolinian, który niestety w 2010 roku  został uszkodzony przez wiatr – wcześniej miał aż 23 m wysokości!

Klify na wyspie Wolin

Jedną z największych atrakcji parku są najwyższe w kraju klify, które ciągną się na długości 15 kilometrów od Międzyzdrojów do Świętej Kępy. Najwyższy klif znajduje się przy wzniesieniu Gosań i ma 93 metry. Warto odwiedzić to miejsce dla wspaniałych widoków – ze skraju klifu widać pobliskie Międzyzdroje, a także dalej położone Świnoujście i niemiecką część wyspy Uznam. 

Jezioro Turkusowe

Jezioro Turkusowe to sztuczny zbiornik wodny zawdzięczający swoją nazwę wyjątkowemu kolorowi wody. Akwen powstał w okolicach wsi Wapnica w miejscu dawnej kopalni kredy, która działała tutaj za czasów niemieckich. Po II Wojnie Światowej władze zaczęły ponowne wydobycie surowca, ale złoże szybko się wyczerpało. Opuszczone wyrobisko nabrało wody. Ze względu na kredowe dno światło rozszczepia się w tafli wody, tworząc wyjątkowy kolor jeziora. Kąpanie się i łowienie ryb są w Jeziorze Turkusowym zabronione

Punkt widokowy, czyli grodzisko w Lubinie

Niezapomniane chwile przeżyjesz także w południowej części wyspy przy Zalewie Szczecińskim. Poczujesz się tam jak w amerykańskiej Luizjanie, gdzie porośnięte niewielkie wyspy tworzą idealne miejsce życia dla wielu gatunków ptaków wodnych. Skąd można podziwiać takie wspaniałe widoki?

Musisz pojechać do miejscowości Lubin – to tam znajduje się punkt widokowy Grodzisko w Lubinie! Aby wejść na teren obiektu, trzeba kupić bilet (normalny 7 zł, ulgowy 5 zł). Jest on czynny w lipcu i sierpniu od godziny 10 do 20, w maju, czerwcu i wrześniu do 18, a w październiku godzinę krócej – do 17. W pobliżu znajduje się bezpłatny parking. Jeśli dotrzesz do punktu widokowego na rowerze, to będziesz mógł tam na nim wjechać. Co dostaniesz w nagrodę?

Nazwa tego miejsca wzięła się od średniowiecznego grodu, który istniał w tym miejscu między X a XII wiekiem. Najważniejsze dla turystów są tutaj jednak widoki. Na specjalnie przygotowanych tarasach z zamontowanymi lunetami będziesz mógł podziwiać panoramę archipelagu 44 wysp leżących na wstecznej delcie Świny oraz jezioro Wicko Wielkie. A co najważniejsze – miejsce obserwacyjne znajduje się na 50-metrowym klifie!

woliński park narodowy

Szlaki turystyczne

Na koniec podróży po Wolińskim Parku Narodowym warto dodać, że przez jego teren biegnie wiele szlaków turystycznych. Główny szlak czerwony prowadzi wzdłuż brzegu Bałtyku od zachodniego do wschodniego krańca wyspy, a potem dalej. Szlak niebieski to podróż od Międzyzdrojów do Wolina nad Zalew Szczeciński. Dwa szlaki zielone prowadzą do mniejszych miejscowości – jeden z Międzyzdrojów do Wolina, a drugi z Wolina do Stepnicy. 

Średniowieczni mieszkańcy wyspy

Wprawdzie Centrum Słowian i Wikingów nie leży dokładnie na wyspie Wolin, a na małej wysepce na rzece (cieśninie) Dziwnej przy miejscowości Wolin, ale nie można pominąć tego miejsca podczas wyprawy w ten rejon Polski. To skansen, w którym zakocha się każdy miłośnik historii, zwłaszcza tej średniowiecznej. Pamiętaj, że na teren obiektu dojechać można tylko od strony Recławia

Jakie atrakcje czekają Cię w Centrum Słowian i Wikingów? Na terenie wyspy zrekonstruowano zabudowania Wolina z okresu od IX do XI wieku. To właśnie w tamtych czasach Wolin był jednym z najważniejszych portów na Bałtyku! Wolinianie, bo tak nazywali się mieszkańcy tego państwa, zbudowali 70 grodów.

W Centrum Słowian i Wikingów znajdują się średniowieczne chaty, dwie bramy z wałami oraz odtworzone nabrzeże z łodziami. W skansenie poczujesz się jak w wehikule czasu. Będziesz mógł wejść do budynków, założyć średniowieczny hełm czy potrzymać miecz. Zobaczysz także pokazy i nauczysz się średniowiecznych rzemiosł. To miejsce, w którym poczujesz,  jak żyło się ponad 10 wieków temu.

To jeszcze nie wszystko! Jak chcesz przeżyć prawdziwą przygodę, to wybierz się do Wolina na początku sierpnia. W pierwszy weekend tego miesiąca organizowany jest Festiwal Wikingów. Z całej Europy zjeżdżają tutaj miłośnicy Wikingów, by odtwarzać bitwy, handlować i wspólnie się bawić. 

Tak jak Woodstock czy Open’er dla wielu ludzi, Festiwal na Wolinie jest dla rekonstruktorów absolutnym must be. Cały rok czekamy, aby na kilka dni poczuć klimat średniowiecza, spotkać zagranicznych przyjaciół, stanąć razem do wielkiej bitwy oraz odpocząć od technologii, bez której nie możemy żyć na co dzień. Festiwal jest dla nas swoistą podróżą w czasie, która co roku bez reszty pochłania tysiące osób – wspomina Konrad Pojmański, wielokrotny bywalec Festiwalu Wikingów i członek wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcji Kolovrat.

Na czas Festiwalu Wikingów powstaje most pontonowy, który łączy Centrum Słowian i Wikingów z miastem Wolin. Będziesz mógł wtedy także wypłynąć w rejs repliką łodzi dawnym Słowian i Wikingów, a także posłuchać średniowiecznej muzyki. Szacuje się, że festiwal odwiedza każdego roku 30 tysięcy gości!

Godziny otwarcia Centrum Słowian i Wikingów:

  • kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik – od 10 do 16,
  • lipiec, sierpień – od 10 do 18.

Wstęp na teren skansenu jest płatny. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 17 zł. Na terenie obiektu można wynająć przewodnika za 60 zł (ok. godzina)

Gwiazdy, plaże i zabawa

Nie tylko dla natury i historii warto wybrać się na wyspę Wolin. Tutejsze miejscowości mają do zaoferowania wspaniałe plaże oraz masę rozrywek. Największym kurortem na wyspie są Międzyzdroje, w których przejdziesz się po liczącym 395 metrów molo – całość została oddana do użytku w 2005 roku. 

Tym, co przyciąga uwagę turystów w Międzyzdrojach, jest Promenada Gwiazd. To w tym miejscu toczy się życie rozrywkowe miasta, znajdują się liczne bary i restauracje, a także to, co jest najważniejsze dla miłośników kina i teatru – odciśnięte dłonie gwiazd! Każdego roku odbywa się w Międzyzdrojach Festiwal Gwiazd, podczas którego można spotkać wielu znanych ludzi. Przy promenadzie znajduje się piękny Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, Gabinet Figur Woskowych czy wakacyjny amfiteatr

W Dziwnowie, ale na wyspie Wolin, znajduje się Park Miniatur i Kolejek. Na terenie zielonego parku zbudowano miniatury latarnii morskich, pomiędzy którymi mkną małe lokomotywy i parowozy z wagonami. Repliki pojazdów są 10 razy mniejsze od tych prawdziwych! To miejsce, gdzie koniecznie musisz wybrać się z całą rodziną. Wszystkie tory mają długość ponad jednego kilometra!

Ceny biletów:

  • Ulgowy – 29 zł.
  • Normalny – 35 zł.
  • Rodzinny –  120 zł.

Na sam koniec warto wspomnieć, że Wolin, to wyśmienite miejsce do rowerowej turystyki. Dużą część wyspy można zwiedzić, poruszając się po Wolińskim Parku Narodowym. Dodatkowo wzdłuż wybrzeża ciągnie się polski odcinek międzynarodowego szlaku rowerowego Velo Baltica (EuroVelo 10)

Wakacje na wyspie Wolin, to świetny pomysł dla osób, które oczekują wielu różnych atrakcji. Na wyspie przeżyjesz X-wieczną przygodę, odetchniesz świeżym powietrzem w tamtejszych lasach i pobawisz się w jednym z nadmorskich kurortów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyspę Wolin

Jak dostać się na Wolin?
Jakie atrakcje przyrodnicze oferuje Wolin?
Jakie znane imprezy odbywają się na wyspie Wolin?
PODSUMOWANIE
  • Wolin to największa wyspa należąca w całości do Polski. Jest położona w północno-zachodniej części kraju, a otaczają ją wody Zalewu Szczecińskiego i Morza Bałtyckiego.
  • Na wyspie Wolin znajdują się Woliński Park Narodowy, Pojezierze Wolińskie oraz zalesione Pasmo Wolińskie.
  • Wyspa słynie m.in. z zagrody żubrów, starych lasów, klifów i sztucznego zbiornika wodnego – Jeziora Turkusowego.
  • Na wyspie Wolin mieści się Centrum Słowian i Wikingów – skansen, w którym co roku organizowany jest słynny Festiwal Wikingów.
  • Największym kurortem na wyspie są Międzyzdroje słynące z Festiwalu i Promenady Gwiazd.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Piękne miejsce, "must have been seen"...
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!