Wyspy Alandzkie – przewodnik dla turystów

Archipelag składający się z ponad 6700 wysp, na których w zdecydowanej większości nie ma zupełnie niczego, na pierwszy rzut oka raczej nie wygląda na szczególnie atrakcyjny kierunek turystycznych wojaży. Nie pożałujesz jednak, jeśli dasz Wyspom Alandzkim szansę, bo jest to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami.

Wyspy Alandzkie, czyli gdzieś między Szwecją a Finlandią

Na początek uporządkujmy fakty. Wyspy Alandzkie to położony na Morzu Bałtyckim archipelag, którego największa wyspa – Fasta Åland – liczy sobie ok. 650 km2 powierzchni. Resztę terytorium Alandów stanowią znacznie mniejsze i bardzo liczne skaliste wysepki, które wyrastając co kawałek z morza, tworzą malowniczy i w dużej części pozbawiony śladów ludzkiej działalności krajobraz.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Ludzie jednak są, w liczbie ok. 30 tys. i choć technicznie są Finami, to mówią po szwedzku i sami wolą się określać jako Alandczycy. Skąd to całe zamieszanie? Oczywiście z historii, bo leżące między Szwecją a Finlandią wyspy przez lata zmieniały przynależność państwową, by ostatecznie skończyć jako fińskie terytorium autonomiczne. A że mieszkańcom kulturowo bliżej do Szwedów? Nikt się tym specjalnie nie przejmuje i nie zgłasza pretensji – wyspy mają nawet status terytorium zdemilitaryzowanego.

CZY WIESZ, ŻE …

Chociaż są częścią Finlandii, Wyspy Alandzkie mają własny parlament, rząd i flagę.

Kiedy najlepiej odwiedzić Wyspy Alandzkie?

Jeśli Skandynawii i regionu Morza Bałtyckiego nie utożsamiasz ze słońcem i ciepłem, Wyspy Alandzkie mogą Cię zaskoczyć. Słonecznych dni jest tam bowiem dużo, w ciągu całego roku wręcz najwięcej w północnej części Europy! A że przy tym nie ma również upałów ani wielkich opadów (ponad połowa roku jest sucha), obszar ten nadaje się świetnie zwłaszcza do aktywnego wypoczynku.

Kiedy zatem najlepiej się wybrać? Najcieplejsze miesiące w roku to czerwiec, lipiec i sierpień, gdy średnia temperatura sięga ok. 20°C. Zimy nie należą z kolei do bardzo srogich, bo temperatury w styczniu rzadko spadają poniżej zera. Miłośnicy chłodniejszego klimatu nie muszą się więc szykować na arktyczne warunki.

Jak dostać się na Wyspy Alandzkie?

Z oczywistych względów podróż samochodem jest utrudniona, choć oczywiście możliwa. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z większym kosztem przeprawy promowej – ta jest bowiem najwygodniejszym sposobem dostania się na wyspy. W dodatku całkiem przystępnym pod względem kosztów, bo ceny podróży np. ze Sztokholmu zaczynają się już od 70 zł za osobę (wg danych ze strony https://www.aferry.pl/). Ze strony fińskiej płynąć można natomiast z Turku lub Helsinek.

Noclegi na Wyspach Alandzkich

Noclegu najlepiej szukać oczywiście na wspomnianej już największej wyspie i w znajdującej się tam stolicy, czyli Mariehamnie. Hoteli i pensjonatów nie brakuje zarówno w mieście, jak i w jego okolicach, szeroka jest także oferta kempingowa. W każdym przypadku trzeba już jednak liczyć się ze sporym wydatkiem. Obowiązują ceny skandynawskie, więc koszt średniego standardu zakwaterowania w pokoju to minimum 220 zł za dobę, a za miejsce na kempingu trzeba zapłacić ok. połowę mniej.

O czym pamiętać przed podróżą?

Choć autonomiczne, Wyspy Alandzkie są częścią Finlandii, czyli kraju należącego do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Dzięki temu w podróży wystarczy mieć dowód osobisty lub paszport, a w przypadku wyjazdu samochodem nie będzie potrzebne posiadanie Zielonej Karty.

Trzeba natomiast koniecznie pamiętać o tym, aby przed wyjazdem wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która w razie wypadku upoważnia do skorzystania z fińskiej publicznej opieki zdrowotnej. Koszt leczenia w Finlandii jest bardzo wysoki, a choć EKUZ nie zwalnia z niego w całości, pozwala na obniżenie go do tylko częściowej odpłatności, jaką ponoszą ubezpieczeni obywatele kraju. Chcąc zabezpieczyć się na wypadek kompleksowej opieki lekarskiej lub w razie konieczności medycznego transportu do Polski, warto pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu turystycznym.

UWAGA!

Wizyta lekarska w Finlandii kosztuje ok. 80-100 euro, a doba w szpitalu 200 euro. Ubezpieczyciel poniesie te koszty tylko wtedy, gdy wykupisz polisę turystyczną zawierającą ubezpieczenie kosztów leczenia.

Atrakcje turystyczne Wysp Alandzkich

Raj dla turystów, którzy na urlopie oczekują przede wszystkim świętego spokoju. Perfekcyjne miejsce dla tych, którzy nie wyobrażają sobie spędzać wakacji inaczej niż aktywnie. A wreszcie również kraina urzekająca naturalnym pięknem i zachęcająca do odkrywania go na własną rękę. Jakie oblicze Wysp Alandzkich wybierzesz?

Mariehamn i nie tylko – co zobaczyć na Wyspach Alandzkich?

Przybywając na Alandy, traficie najpierw do ich stolicy, a przy okazji jedynego miasta archipelagu. Maarianhamina, a właściwie Mariehamn, bo szwedzka nazwa jest znacznie bardziej powszechna, to centrum regionu i jego główny port, przez który rocznie przewija się ok. 1,5 mln turystów.

Daleko mu jednak do miana metropolii. To raczej pełne zieleni i kolorowych domków miasteczko, które przy okazji posiada bardzo nowoczesną marinę, na każdym kroku dając do zrozumienia, że morze oraz żegluga odgrywają kluczową rolę w życiu jego mieszkańców.

Można to zauważyć, nie tylko przechadzając się ulicami miasta, w którym znajdują się aż dwie przystanie, ale także odwiedzając muzea Alandzkie lub Morskie. Szczególną atrakcją tego ostatniego jest zabytkowy statek Pommern – czteromasztowiec wybudowany na początku poprzedniego wieku, a dziś udostępniony dla zwiedzających.

Wyspy Alandzkie to jednak nie tylko Mariehamn. Prawdziwy charakter tego miejsca odkrywa się dopiero zapuszczając się dalej. Tam można stanąć oko w oko z historią, jak w średniowiecznym zamku Kastelholm, pochodzącym z XII wieku kościele w Jomalii lub ruinach twierdzy w Bomarsund, zniszczonej w czasach wojny krymskiej, gdy te tereny należały do Rosji. Nie wspominając nawet o śladach obecności Wikingów – istnieją teorie mówiące, że właśnie tutaj przed wiekami znajdowała się ich legendarna stolica.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Rowerem, kajakiem lub… na łyżwach

Atrakcji na Wyspach Alandzkich więc nie brakuje, ale to nie tylko one stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Najpiękniejszymi zakątkami archipelagu są miejsca w ogóle nietknięte ludzką ręką, a tych jest tu całe mnóstwo. Co więcej, dostęp do nich jest łatwy i możliwy na różne sposoby.

Świetnym pomysłem jest np. wypożyczenie roweru (cena w największej wypożyczalni w Mariehamnie to 12 euro za dzień lub 60 euro za tydzień), którym można przemierzyć archipelag wzdłuż i wszerz. Jest to możliwe dzięki sieci wygodnych dróg z różowego granitu, które łączą poszczególne wyspy, zapewniając niezapomniane wrażenia m.in. podczas przejazdów po przecinających morze mostach. A w miejscach, gdzie nie da się przejechać, zawsze można skorzystać z promu.

Miłośnicy sportów wodnych będą natomiast mogli zamienić rower na kajak. Wypożyczalni oczywiście także nie brakuje i nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie opłynąć cały archipelag. Zimą z kolei otwierają się zupełnie nowe możliwości w postaci… długodystansowej jazdy na łyżwach. To nie żart – wody wewnętrznych zatok zaczynają zamarzać już pod koniec listopada, a przy okazji odpowiednio mroźnych zim w wielkie lodowisko zmienia się także otwarte morze, dzięki czemu niektórzy ślizgają się nawet do Finlandii.

CIEKAWOSTKA

Ponoć tylko jeden człowiek pokonał na łyżwach trasę ze Szwecji przez Wyspy Alandzkie do Finlandii i miało to miejsce w latach 50.

Wypoczynek na różne sposoby

A co jeśli nie jesteś fanem aż tak aktywnego wypoczynku? Nie musisz być, bo Wyspy Alandzkie to miejsce idealne również dla tych turystów, którzy chcą się na swój sposób wyciszyć na łonie natury.

Znakomicie poczują się tu choćby wędkarze, którzy po wykupieniu pozwolenia (są dostępne np. w kioskach z prasą) będą mogli do woli oddawać się swojej pasji. Ci doświadczeni bez problemu znajdą miejsce do połowu, ci początkujący będą zaś mogli skorzystać z pomocy przewodnika. Wyspy słyną również z dostępnych przez dużą część roku pól golfowych i szkół jeździeckich.

Zwiedzać Wyspy Alandzkie, obcując z ich piękną dziewiczą przyrodą, można też na piechotę, spacerując przecinającymi archipelag trasami turystycznymi o długości od 10 do nawet 60 km. A jeśli po drodze zechcesz zaszyć się gdzieś z dala od ludzi, na pewno znajdziesz spokojne miejsce tylko dla siebie. Jeśli marzy Ci się całkowicie odciąć od świata, lepszego miejsca ze świecą szukać.

Źródła:

  • https://www.visitaland.com/en/
  • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/finlandia
  • http://www.finlandia.info.pl/wyspy-alandzkie.xml
  • http://navtur.pl/place/news/275,wyspy-alandzkie-idealne-miejsce-na-odpoczynek

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności w pracy redaktorskiej. Od dłuższego czasu związany z branżą kulturalną, chętnie nabywa jednak nowych doświadczeń, by dzielić się nimi z czytelnikami za pomocą jasnych i przystępnych tekstów.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!