Ubezpieczenie na Wyspy Alandzkie

Archipelag składający się z ponad 6700 wysp, na których w zdecydowanej większości nie ma zupełnie niczego, na pierwszy rzut oka raczej nie wygląda na szczególnie atrakcyjny kierunek turystycznych wojaży. Nie pożałujesz jednak, jeśli dasz Wyspom Alandzkim szansę, bo jest to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami.

wyspy alandzkie - flaga

Atrakcje turystyczne Wysp Alandzkich

Raj dla turystów, którzy na urlopie oczekują przede wszystkim świętego spokoju. Perfekcyjne miejsce dla tych, którzy nie wyobrażają sobie spędzać wakacji inaczej niż aktywnie. A wreszcie również kraina urzekająca naturalnym pięknem i zachęcająca do odkrywania go na własną rękę. Jakie oblicze Wysp Alandzkich wybierzesz?

atrakcje wysp alandzkich

TOP 10 atrakcji turystycznych na Wyspach Alandzkich

Mariehamn

Stolica i jedyne miasto archipelagu, a zarazem kolorowe miasteczko z urokliwym starym miastem, nowoczesną mariną i Muzeum Morskim.

Pommern

Zabytkowy czteromasztowiec z początków XX wieku, dziś udostępniony zwiedzającym w Muzeum Morskim w Mariehamn.

Zamek Kastelholm

Średniowieczny zamek w Sund, jedna z najstarszych twierdz na Wyspach Alandzkich, pochodząca prawdopodobnie z końca XIV wieku.

Skansen Jan Karlsgården

Muzeum na świeżym powietrzu przedstawiające tradcyjną alandzką farmę z drugiej połowy XIX wieku.

Färjsundet

Malowniczy kanał pomiędzy wyspami Fasta Åland i Vårdö, których brzegi łączy most o tej samej nazwie.

Twierdza Bomarsund

Ruiny twierdzy znanej i zniszczonej podczas bitwy w czasach wojny krymskiej, gdy te tereny należały do Rosji.

Kökar

Miejscowość i wyspa o tej samej nazwie znane z przepięknych widoków, niewielkiego kościółka oraz ruin średniowiecznego klasztoru Franciszka.

Getaberget

Punkt widokowy w północno-zachodniej części wyspy Åland, z którego rozpościera się panorama całego archipelagu.

Sjökvarteret

Stoczniowa dzielnica Mariehamnu z zabytkowymi łodziami i zabudowaniami.

Eckero

Miejscowość na zachodnim wybrzeżu archipelagu, znane z kościoła św. Laurentiusa i ładnych plaż.

Rowerem, kajakiem lub… na łyżwach

Atrakcji na Wyspach Alandzkich więc nie brakuje, ale to nie tylko one stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Najpiękniejszymi zakątkami archipelagu są miejsca w ogóle nietknięte ludzką ręką, a tych jest tu całe mnóstwo. Co więcej, dostęp do nich jest łatwy i możliwy na różne sposoby.

Świetnym pomysłem jest np. wypożyczenie roweru (cena w największej wypożyczalni w Mariehamnie to 12 euro za dzień lub 60 euro za tydzień), którym można przemierzyć archipelag wzdłuż i wszerz. Jest to możliwe dzięki sieci wygodnych dróg z różowego granitu, które łączą poszczególne wyspy, zapewniając niezapomniane wrażenia m.in. podczas przejazdów po przecinających morze mostach. A w miejscach, gdzie nie da się przejechać, zawsze można skorzystać z promu.

Miłośnicy sportów wodnych będą natomiast mogli zamienić rower na kajak. Wypożyczalni oczywiście także nie brakuje i nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie opłynąć cały archipelag. Zimą z kolei otwierają się zupełnie nowe możliwości w postaci… długodystansowej jazdy na łyżwach. To nie żart – wody wewnętrznych zatok zaczynają zamarzać już pod koniec listopada, a przy okazji odpowiednio mroźnych zim w wielkie lodowisko zmienia się także otwarte morze, dzięki czemu niektórzy ślizgają się nawet do Finlandii.

CIEKAWOSTKA

Ponoć tylko jeden człowiek pokonał na łyżwach trasę ze Szwecji przez Wyspy Alandzkie do Finlandii i miało to miejsce w latach 50.

Wypoczynek na różne sposoby

A co jeśli nie jesteś fanem aż tak aktywnego wypoczynku? Nie musisz być, bo Wyspy Alandzkie to miejsce idealne również dla tych turystów, którzy chcą się na swój sposób wyciszyć na łonie natury.

Znakomicie poczują się tu choćby wędkarze, którzy po wykupieniu pozwolenia (są dostępne np. w kioskach z prasą) będą mogli do woli oddawać się swojej pasji. Ci doświadczeni bez problemu znajdą miejsce do połowu, ci początkujący będą zaś mogli skorzystać z pomocy przewodnika. Wyspy słyną również z dostępnych przez dużą część roku pól golfowych i szkół jeździeckich.

Zwiedzać Wyspy Alandzkie, obcując z ich piękną dziewiczą przyrodą, można też na piechotę, spacerując przecinającymi archipelag trasami turystycznymi o długości od 10 do nawet 60 km. A jeśli po drodze zechcesz zaszyć się gdzieś z dala od ludzi, na pewno znajdziesz spokojne miejsce tylko dla siebie. Jeśli marzy Ci się całkowicie odciąć od świata, lepszego miejsca ze świecą szukać.

COVID-19 w Finlandii

Od 1 lipca 2022 roku w Finlandii nie obowiązują jakiekolwiek obostrzenia i wymogi dotyczące COVID-19.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Finlandii są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wyspy Alandzkie, czyli gdzieś między Szwecją a Finlandią

Na początek uporządkujmy fakty. Wyspy Alandzkie to położony na Morzu Bałtyckim archipelag, którego największa wyspa – Fasta Åland – liczy sobie ok. 650 km2 powierzchni. Resztę terytorium Alandów stanowią znacznie mniejsze i bardzo liczne skaliste wysepki, które wyrastając co kawałek z morza, tworzą malowniczy i w dużej części pozbawiony śladów ludzkiej działalności krajobraz.

Ludzie jednak są, w liczbie ok. 30 tys. i choć technicznie są Finami, to mówią po szwedzku i sami wolą się określać jako Alandczycy. Skąd to całe zamieszanie? Oczywiście z historii, bo leżące między Szwecją a Finlandią wyspy przez lata zmieniały przynależność państwową, by ostatecznie skończyć jako fińskie terytorium autonomiczne. A że mieszkańcom kulturowo bliżej do Szwedów? Nikt się tym specjalnie nie przejmuje i nie zgłasza pretensji – wyspy mają nawet status terytorium zdemilitaryzowanego.

CZY WIESZ, ŻE …

Chociaż są częścią Finlandii, Wyspy Alandzkie mają własny parlament, rząd i flagę.

Kiedy najlepiej odwiedzić Wyspy Alandzkie?

Jeśli Skandynawii i regionu Morza Bałtyckiego nie utożsamiasz ze słońcem i ciepłem, Wyspy Alandzkie mogą Cię zaskoczyć. Słonecznych dni jest tam bowiem dużo, w ciągu całego roku wręcz najwięcej w północnej części Europy! A że przy tym nie ma również upałów ani wielkich opadów (ponad połowa roku jest sucha), obszar ten nadaje się świetnie zwłaszcza do aktywnego wypoczynku.

Kiedy zatem najlepiej się wybrać? Najcieplejsze miesiące w roku to czerwiec, lipiec i sierpień, gdy średnia temperatura sięga ok. 20°C. Zimy nie należą z kolei do bardzo srogich, bo temperatury w styczniu rzadko spadają poniżej zera. Miłośnicy chłodniejszego klimatu nie muszą się więc szykować na arktyczne warunki.

Chociaż klimat na Wyspach Alandzkich jest dosyć łagodny przez cały rok, warto sprawdzić, czy ubezpieczyciele różnicują ceny może nie tyle ze względu na panująca tam pogodę, ale na sezon. Czy cena tygodniowej polisy będzie się różniła w zależności od tego, czy pojedziemy tam wiosną, latem, jesienią, czy zimą?

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy turystycznej na wyjazd wiosnąCena polisy turystycznej na wyjazd latemCena polisy turystycznej na wyjazd jesieniąCena polisy turystycznej na wyjazd zimą
mtu24.pl 22,00 zł 22,00 zł 22,00 zł 22,00 zł
SIGNAL IDUNA 25,69 zł 25,69 zł 25,69 zł 25,69 zł
You Can Drive 29,00 zł 29,00 zł 29,00 zł 29,00 zł
UNIQA29,40 zł29,40 zł29,40 zł29,40 zł
Proama30,00 zł30,00 zł30,00 zł30,00 zł
AXA Partners 31,70 zł 31,70 zł 31,70 zł 31,70 zł
Wiener 35,00 zł 35,00 zł 35,00 zł 35,00 zł
Generali 46,00 zł 46,00 zł 46,00 zł 46,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja 24.01.2024).

Kalkulacja została wykonana dla 30-latka bez chorób przewlekłych, który zamierza korzystać z miejscowych atrakcji, zwiedzając i wypoczywając. Podróż potrwa 7 dni.

Jak widać w powyższej tabeli, ubezpieczyciele nie różnicują cen ubezpieczenia turystycznego bez względu na porę wyjazdu.

Jak dostać się na Wyspy Alandzkie?

Z oczywistych względów podróż samochodem jest utrudniona, choć oczywiście możliwa. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z większym kosztem przeprawy promowej – ta jest bowiem najwygodniejszym sposobem dostania się na wyspy. W dodatku całkiem przystępnym pod względem kosztów, bo ceny podróży ze Szwecji (płynąć można np. ze Sztokholmu) zaczynają się już od ok. 100 zł za osobę (wg danych ze strony https://www.aferry.pl/). Ze strony fińskiej płynąć można natomiast z Turku lub Helsinek.

Noclegi na Wyspach Alandzkich

Noclegu najlepiej szukać oczywiście na wspomnianej już największej wyspie i w znajdującej się tam stolicy, czyli Mariehamnie. Hoteli i pensjonatów nie brakuje zarówno w mieście, jak i w jego okolicach, szeroka jest także oferta kempingowa. W każdym przypadku trzeba już jednak liczyć się ze sporym wydatkiem. Obowiązują ceny skandynawskie, więc koszt średniego standardu zakwaterowania w pokoju to minimum 250-270 zł za dobę, a za miejsce na kempingu trzeba zapłacić ok. połowę mniej.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą?

Choć autonomiczne, Wyspy Alandzkie są częścią Finlandii, czyli kraju należącego do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Dzięki temu w podróży wystarczy mieć dowód osobisty lub paszport, a w przypadku wyjazdu samochodem nie będzie potrzebne posiadanie Zielonej Karty.

Zdrowie na Alandach, czyli czemu EKUZ to za mało?

Wybierając się na Wyspy Alandzkie, trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby przed wyjazdem wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która w razie wypadku upoważnia do skorzystania z fińskiej publicznej opieki zdrowotnej. Koszt leczenia w Finlandii jest bardzo wysoki, a choć EKUZ nie zwalnia z niego w całości, pozwala na obniżenie go do tylko częściowej odpłatności, jaką ponoszą ubezpieczeni obywatele kraju. 

A ile wynoszą przykładowe koszty leczenia, których nie obejmuje EKUZ?

  • Wizyta u lekarza ogólnego – od 16 do 22 euro,
  • wizyta u specjalisty – 32 euro,
  • leczenie stomatologiczne – do 35 euro,
  • leczenie w szpitalu – do 38 euro za dzień.

Chcąc zabezpieczyć się na wypadek kompleksowej opieki lekarskiej lub w razie konieczności medycznego transportu do Polski, warto pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu turystycznym.

UWAGA!

Wizyta lekarska bez posiadania karty EKUZ kosztuje w Finlandii ok. 80-100 euro, a doba w szpitalu 200 euro. Ubezpieczyciel poniesie te koszty tylko wtedy, gdy wykupisz polisę turystyczną zawierającą ubezpieczenie kosztów leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne na Alandy już od 25 zł za tydzień!

Cena ubezpieczenia turystycznego na 8-dniowy pobyt w Finlandii dla jednej dorosłej osoby może wynosić już 25 zł – to daje koszt w wysokości zaledwie 3,13 zł za dzień ochrony! Bardzo korzystna oferta, ale czy jej zakres będzie wystarczający? 

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena najtańszego pakietu
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000. zł,
OC – 50 000 zł
assistance,
rekreacyjne uprawianie sportów zwykłych.
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia i assistance – 87 510 zł,
NNW – 15 000 zł,
assistance,
klauzula alkoholowa.
25,69 zł
UNIQAKoszty leczenia i assistance – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł,
assistance,
klauzula alkoholowa.
29,40 zł
AXA PartnersKoszty leczenia i assistance – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł,
assistance,
klauzula alkoholowa.
31,70 zł
You Can DriveKoszty leczenia i assistance – 100 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
assistance,
klauzula alkoholowa.
33,00 zł
Wiener Koszty leczenia i assistance – 175 020 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 109 387 zł
assistance,
klauzula alkoholowa.
35,00 zł
Proama Koszty leczenia i assistance– 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
rekreacyjne uprawianie sportów zwykłych,
klauzula alkoholowa.
43,00 zł
Generali Koszty leczenia i assistance – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
assistance,
klauzula alkoholowa.
46,00 zł
Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w dniu 24.01.2024 roku w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Pamiętając o wysokich kosztach leczenia w Finlandii, warto jednak wybrać nieco droższą polisę, która zagwarantuje ubezpieczenie pokrywające te wydatki. W tym przypadku byłaby to polisa z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia na poziomie minimum 100 tys. zł. Pamiętaj też, by dopasować ochronę do rodzaju Twojego wyjazdu. Zamierzasz spędzać czas aktywnie? Rozważ wyższy pakiet zawierający ochronę OC w życiu prywatnym (w razie gdybyś przypadkiem wyrządził komuś szkodę) czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Dodatkowo warto zabezpieczyć się też na wypadek okoliczności związanych z koronawirusem. Zachorowanie podczas wyjazdu może oznaczać nie tylko wysokie koszty leczenia, ale też choćby wydatek na pobyt przedłużony z powodu przymusowej kwarantanny. Czy ubezpieczyciele pokrywają tego rodzaju koszty? Tak, ale nie zawsze, dlatego kupując polisę, upewnij się co do warunków dotyczących ochrony w razie COVID-19.

UbezpieczycielZakres ubezpieczenia COVID-19Dodatkowe informacjeCena polisy
mtu24.plKoszty leczenia i transportu – 80 000 zł,
ochrona COVID w przypadku zachorowania, izolacji i kwarantanny
Pokrycie kosztów testu 22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia i transportu – 88 670 zł,
ochrona COVID w przypadku zachorowania
Pokrycie kosztów testu 25,69 zł
You Can Drive Koszty leczenia i transportu – 100 000 zł,
ochrona COVID w przypadku zachorowania, izolacji i kwarantanny
Pokrycie kosztów testu 29,00 zł
Wiener Koszty leczenia i transportu – 175 020 zł,
ochrona COVID w przypadku zachorowania
Pokrycie kosztów testu 35,00 zł
UNIQA Koszty leczenia i transportu – 250 000 zł,
ochrona COVID w przypadku zachorowania, izolacji i kwarantanny
Pokrycie kosztów testu 29,40 zł
ProamaPokrycie kosztów leczenia – 200 000 zł,
ochrona COVID w przypadku zachorowania i izolacji
Pokrycie kosztów testu 43,00 zł
AXA Partners Pokrycie kosztów leczenia – 200 000 zł,
ochrona COVID w przypadku zachorowania
Pokrycie kosztów testu 31,70 zł
Generali Koszty leczenia i transportu – 300 000 zł,
ochrona COVID w przypadku zachorowania i izolacji
Pokrycie kosztów testu 46,00 zł
Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w dniu 24.01.2024 roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Wyspy Alandzkie

Jak się dostać na Wyspy Alandzkie?
Do jakiego kraju należą Wyspy Alandzkie?
Co warto zobaczyć na Wyspach Alandzkich?
PODSUMOWANIE
  • Wyspy Alandzkie to położony na Morzu Bałtyckim między Szwecją a Finlandią archipelag składający się z ponad 6700 wysp i wysepek, stanowiący autonomiczne terytorium Finlandii.
  • Największą wyspą archipelagu jest Fasta Åland, a jej stolicą Mariehamn.
  • Do wjazdu na Wyspy wystarczy Ci dowód osobisty lub paszport.
  • Na Wyspy Alandzkie można dostać się m.in. za pomocą promu z Finlandii lub ze Szwecji.
  • Karta EKUZ pokrywa tylko częściowe koszty leczenia na Wyspach Alandzkich.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!