Wyświetlacz typu Head-Up – czy przyda się każdemu kierowcy?

Wyświetlacz HUD (Head-Up Display) wyróżnia się wśród licznych samochodowych gadżetów, będąc nie tylko efektownym dodatkiem, ale w rzeczywisty sposób poprawiając komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na czym polega jego działanie, gdzie można go znaleźć i czy warto posiadać go w swoim samochodzie?

wyświetlacz head-up

Wyświetlacz Head-Up w samochodzie – co to takiego?

Wyświetlacz typu Head-Up lub HUD (skrót od angielskiego Head-Up Display), zwany także wyświetlaczem przeziernym, to technologia znana już od dziesięcioleci, jednak stosunkowo młoda w motoryzacji, gdzie na szerszą skalę zaistniała dopiero w XXI wieku. Wcześniej, bo już od połowy ubiegłego wieku, miała zastosowanie militarne w samolotach bojowych, skąd z czasem przeniosła się do samolotów pasażerskich, samochodów, motocykli, a nawet rowerów.

CZY WIESZ, ŻE …

Pierwszym modelem samochodu, w którym pojawił się wyświetlacz typu Head-Up, był Chevrolet Corvette z 1998 roku. Później rozwiązanie to spopularyzowało BMW, które umieściło wyświetlacz HUD na liście wyposażenia Serii 5 (E60) w 2004 roku.

Najkrócej rzecz ujmując, wyświetlacz Head-Up to system, który wyświetla podstawowe wskazania dotyczące jazdy powyżej klasycznej tablicy wskaźników. Informacje pojawiają się na dolnej części przedniej szyby samochodu (nieco poniżej linii wzroku kierowcy) lub na niewielkiej dodatkowej szybce.

Podstawowym zadaniem wyświetlacza HUD jest przekazywanie kierowcy istotnych informacji dotyczących jazdy bez potrzeby odrywania przez niego wzroku od drogi. To istotne o tyle, że obserwowanie wskazań na desce rozdzielczej zawsze pochłania uwagę kierującego, choćby na sekundę, która może mieć ogromne znaczenie dla czasu jego reakcji. Na ten wpływ ma także zjawisko akomodacji oka, czyli jego dostosowania się do oglądania przedmiotów w różnej odległości (np. bliskiej deski rozdzielczej i odległych obiektów na drodze), który wraz z wiekiem kierowcy trwa coraz dłużej. Wyświetlacz przezierny niweluje te problemy, przez co poprawia bezpieczeństwo podróży.

CZY WIESZ, ŻE …

Przy prędkości 140 km/h samochód pokonuje w ciągu sekundy ok. 40 m.

Wyświetlacz typu HUD – jak to działa?

Sposób działania wyświetlacza typu Head-Up jest prosty i opiera się na właściwościach szyby samochodowej, która zatrzymując określoną długość fali świetlnej, nie zachowuje przezroczystości dla niektórych barw. Wyświetlacz HUD prezentuje informacje właśnie w tych barwach, “umieszczając” je w wirtualnym punkcie przed pojazdem. Kierowca ma więc wrażenie, że wskazania “unoszą” się w powietrzu przed jego oczami.

Informacje mogą być wyświetlane:

 • bezpośrednio na przedniej szybie samochodu (rozwiązanie stosowane w droższych samochodach, głównie niemieckich i japońskich),
 • na wysuwanej z kokpitu szybce (rozwiązanie stosowane w tańszych modelach, np. francuskich samochodów).
CZY WIESZ, ŻE …

W niektórych wyświetlaczach typu Head-Up znajdują się opcje dostosowywania jasności (pozwala uniknąć zbyt ostrego lub niewyraźnego obrazu podczas jazdy), ustawienia miejsca wyświetlania informacji czy rotacji wyświetlacza.

Wyświetlacz typu Head-Up – co się na nim wyświetla?

Rodzaj informacji pokazywanych na wyświetlaczu typu Head-Up w samochodzie może być bardzo różny w zależności od stopnia wyposażenia. W praktyce są to najczęściej dane, które można znaleźć na tradycyjnym kokpicie, czyli:

 • bieżąca prędkość,
 • aktualnie obowiązująca prędkość (wskazywana przez system odczytywania znaków drogowych),
 • ustawienie tempomatu,
 • wskazania dotyczące nawigacji,
 • wskazania pracy systemów bezpieczeństwa,
 • ostrzeżenia o pojazdach w martwym polu,
 • wskazania obrotomierza.
co można zobaczyć na wyświetlaczu head - up

Zwykle to kierowca ma samodzielnie możliwość określenia, co dokładnie chce widzieć na wyświetlaczu HUD. Służą do tego specjalne panele z przyciskami na desce rozdzielczej lub odpowiednie zakładki w systemie multimedialnym samochodu. Warto przy tym pamiętać, że nadmierne “zaśmiecanie” sobie przedniej szyby zaprzecza jednak pierwotnej funkcji wyświetlacza i zamiast poprawiać bezpieczeństwo jazdy, może wpływać na jego pogorszenie przez obniżanie koncentracji kierowcy.

Przykład

Bezpłatną alternatywą dla wyświetlacza typu Head-Up może być zamontowanie w smartfonie specjalnej aplikacji, która ma imitować jego działanie. Po jej włączeniu urządzenie należy umieścić na górnej części deski rozdzielczej (należy uważać, aby się nie zsunęło), dzięki czemu w przedniej szybie zobaczymy odbicie ekranu z podstawowymi informacjami na temat jazdy (m.in. aktualną prędkością, pokonanym dystansem, wskazówkami nawigacyjnymi itp.). Przykładowe aplikacje imitujące wyświetlacz HUD to m.in.: DigiHUD Speedometer, Speedometer GPS, Speed Tracker, Navier HUD, Hudway Go, Speed View GPS czy Ulysse Speedometer.

Wyświetlacz HUD w samochodzie – zalety rozwiązania

Nie da się ukryć, że wyświetlacz typu Head-Up to rozwiązanie efektowne, które z pewnością będzie się dobrze prezentować w każdym samochodzie. W przeciwieństwie jednak do wielu efekciarskich gadżetów, które nie spełniają istotniejszych funkcji, HUD może okazać się naprawdę przydatny, bo istotą jego powstania jest zwiększenie bezpieczeństwa. Dzięki niemu kierowca:

 • nie poświęca czasu na szukanie konkretnej informacji w komputerze lub na kokpicie,
 • może skoncentrować się na drodze,
 • jest narażony na mniejszą liczbę rozpraszających bodźców,
 • mniej męczy oczy.

Coraz większa powszechność i dostępność tego rozwiązania technologicznego sprawia, że pojawia się ono w kolejnych, również tańszych modelach samochodów. Za zaletę można uznać również fakt, że w razie braku wyświetlacza HUD w fabrycznym wyposażeniu, można postawić na jego samodzielny zakup i montaż, co będzie z pewnością tańsze. Daje to także możliwość jego umieszczenia w praktycznie każdym samochodzie.

Wyświetlacz przezierny w każdym samochodzie?

Praktyczność posiadania wyświetlacza typu Head-Up sprawia, że może się on przydać każdemu kierowcy. I wcale nie musi się to wiązać z dużym wydatkiem, ponieważ popularne modele tego sprzętu można mieć już za ok. 200 zł.

Tego typu wyświetlacze są podłączane do złącza OBD w aucie (posiadają je samochody produkowane od 2002 roku), są w stanie prezentować informacje w kilu barwach i posiadają czujnik światła, który automatycznie dopasowuje jasność. Wyświetlają szereg informacji, w tym m.in. prędkość, obroty, zużycie paliwa, ikony awarii itp.

CZY WIESZ, ŻE …

Wyświetlacz HUD można zamontować też w samochodzie bez złącza OBD. Wówczas działa on na w oparciu o GPS, co pozwala odczytać prędkość, ale ogranicza jego inne funkcje.

Wybierając wyświetlacz typu Head-Up, zwróć więc uwagę przede wszystkim na źródło pobierania i sposób wyświetlania przez niego informacji, liczbę kolorów oraz możliwości konfiguracji. Pamiętaj, że im droższy produkt, tym opcji może być więcej, ale zastanów się, czy aby na pewno wszystkie są Ci konieczne – w końcu chodzi o to, żeby nic nie odwracało Twojej uwagi podczas jazdy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyświetlacz typu Head-Up

Jakie są zalety wyświetlacza Head-Up?
W samochodach których marek można spotkać wyświetlacz typu Head-Up?
Ile kosztuje wyświetlacz HUD do samochodu?
PODSUMOWANIE
 • Wyświetlacz typu Head-Up (HUD) to system prezentujący podstawowe wskazania dotyczące jazdy na przedniej szybie samochodu.
 • Zadaniem wyświetlacza HUD jest przekazywanie kierowcy informacji na temat jazdy w taki sposób, aby nie musiał on odrywać wzroku od drogi.
 • Główną zaletą wyświetlacza typu Head-Up jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy.
 • Wskazania HUD są wyświetlane bezpośrednio na przedniej szybie lub na specjalnej szybce powyżej kokpitu w zależności od modelu samochodu.
 • Na wyświetlaczu typu Head-Up najczęściej pojawiają się podstawowe informacje dotyczące jazdy znajdujące się też na kokpicie, jak np. prędkość.
 • W zależności od modelu samochodu danych prezentowanych na wyświetlaczu HUD może być więcej i mogą obejmować też m.in. aktualnie obowiązującą prędkość, wskazania nawigacji, tempomatu czy obrotomierza.
 • Wyświetlacz typu Head-Up może znajdować się w wyposażeniu samochodu, ale można go również dokupić osobno i zamontować w każdym aucie.
Źródła:
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/HUD
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC