Wzmożony ruch na przełomie października i listopada – 177 wypadków podczas Wszystkich Świętych w 2023 roku

Na początku listopada na polskich drogach zawsze robi się tłoczno. Zwiększony ruch daje się odczuć zwłaszcza w okolicach cmentarzy, gdzie Polacy odwiedzają w tych dniach groby bliskich. Co roku czas obchodzenia Wszystkich Świętych wiąże się także z korkami i wypadkami drogowymi, często zakończonymi tragicznie. Ma wtedy również miejsce policyjna akcja “Znicz”. Jak wzrasta liczba kolizji drogowych w tym czasie? Dowiedz się, co jest najczęstszą przyczyną stłuczek i czym skutkuje uczestnictwo w zdarzeniu!

wypadki na 1 listopada

Ponad 21 tys. wypadków drogowych w 2022 roku

Według danych dostarczonych przez Komendę Główną Policji, w 2022 roku liczba wypadków na polskich drogach wyniosła ponad 21 tys. Ich skutkiem było blisko 25 tys. rannych i 1,9 tys. osób, które straciły życie. Statystyki te przerażają, chociaż z roku na rok stłuczek jest mniej, a tym razem spadek jest naprawdę widoczny. W porównaniu z 2021 rokiem , w którym liczba wypadków komunikacyjnych sięgała blisko 23 tys., można zauważyć spadek o około 7%. Do tej pory taki spadek notowano na przestrzeni dekady.

Jeśli przyjrzymy się statystykom wypadkowym z wcześniejszych lat, możemy zauważyć, że pandemia prawdopodobnie nie jest jedynym powodem mniejszej liczby wypadków w ubiegłym roku. Statystyki wypadkowe z poprzednich kilku lat mogą być także dowodem na większy rozsądek polskich kierowców. Tym bardziej, że liczba pojazdów silnikowych w naszym kraju w ciągu ostatnich 10 lat znacząco wzrosła – z ponad 25 milionów do blisko 35 milionów. Za mniejszą wypadkowością idą również niższe ceny ubezpieczeń OC, które oferują towarzystwa ubezpieczeniowe.

Niestety, chociaż liczba wypadków drogowych maleje, to okołoświąteczne wyjazdy (w tym także te związane z dniem Wszystkich Świętych) wciąż zbierają straszliwe żniwo.

Tragiczny przełom października i listopada – podsumowanie akcji “Znicz” 2021

Październik co roku jest jednym z najniebezpieczniejszych miesięcy na polskich drogach. W tym czasie dochodzi do wielu wypadków (w 2022 roku aż 2 009).Wpływa na to rozpoczynająca się jesień i zmieniające się warunki pogodowe. Mgła, gołoledź, opady, pierwsze przymrozki ograniczają widoczność i utrudniają panowanie nad samochodem, a to sprzyja stłuczkom.

Statystyki podbijają również dane związane z wypadkowością w czasie wyjazdów na Wszystkich Świętych. Ostatnie dni października i początek listopada są szczególnie intensywne dla funkcjonariuszy policji. Podsumowanie akcji “Znicz”, która jest realizowana przez patrole policji każdego roku na przełomie tych miesięcy, tylko utwierdza w przekonaniu, że najczęstszą przyczyną wypadków w ciągu tych kilku dni jest nadmierna prędkość i brawura kierowców. W czasie tych świąt w całym kraju doszło w ubiegłym roku do 177 wypadków, które doprowadziły do śmierci 11 osób i spowodowały obrażenia u 191 uczestników ruchu. Dodatkowo skrajną nieodpowiedzialnością wykazało się aż 708 kierowców, którzy prowadzili samochód w stanie nietrzeźwości.

W porównaniu do danych z poprzednich lat w skali kraju zdarzeń było więcej, ale spadła liczba zabitych i rannych niż w latach ubiegłych podczas akcji “Znicz”. Dodatkowo zmalała liczba  pijanych kierowców.

Do szkód dochodzi nie tylko podczas jazdy

Trzeba pamiętać o tym, że nieprzyjemne sytuacje mogą zdarzyć się także po zaparkowaniu samochodu. Tłum na parkingu przy cmentarzu to gratka dla złodziejaszków. Przestępcy czekają na roztargnionych właścicieli samochodów, którzy zapomną o zamknięciu pojazdu. Złodzieje korzystają z panującego wokół chaosu, aby przywłaszczyć sobie auto lub pozostawione w nim wartościowe rzeczy.

Policja radzi, jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas święta

W październiku i listopadzie 2022 roku doszło łącznie do 3 515 wypadków drogowych. Te spowodowane w czasie akcji “ZNICZ” – 334 – stanowią ponad 9,5% wszystkich zdarzeń, które miały miejsce w czasie tych dwóch miesięcy.

Komenda Główna Policji podpowiada, jak zminimalizować ryzyko wypadku w czasie świąt. Jeśli to możliwe, warto wybrać się na cmentarz pieszo lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli jednak trzeba dojechać na cmentarz własnym samochodem, należy zapoznać się wcześniej ze zmianą organizacji ruchu i możliwościami parkowania samochodu w okolicy.

Oprócz kwestii organizacyjnych niebagatelne znaczenie ma także zachowanie kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Przede wszystkim należy pamiętać o przepisowej i bezpiecznej jeździe oraz powstrzymać się od spożywania alkoholu, jeśli w planach mamy dojazd na miejsce samochodem.

Mając na uwadze też inne zagrożenia, które czyhają na podróżujących w czasie wyjazdu na Wszystkich Świętych i Zaduszki, warto zatroszczyć się o swój samochód również po zaparkowaniu. Policja przestrzega przed zostawianiem na widoku torebek i bagaży, które mogłyby skusić złodzieja. Kierowca powinien również upewnić się, czy w samochodzie są zamknięte wszystkie okna i drzwi, aby nie ułatwiać sprawy włamywaczom.

Przykład

Do zdarzenia drogowego może dojść nie tylko na drodze, przy której położony jest cmentarz. Członkowie rodziny, którzy pojechali samochodem na cmentarz, spodziewali się wielu niebezpiecznych sytuacji na jezdni, ale nie przypuszczali, że do kolizji może dojść już po zaparkowaniu samochodu. Gdy po wizycie na cmentarzu wrócili na parking, znaleźli swoje auto z wgniecionym fragmentem karoserii i karteczką umieszczoną za wycieraczką. Sprawca uszkodzenia zostawił swój numer telefonu. Kierowca zadzwonił do niego i ustalił z nim wszystkie szczegóły likwidacji szkody z jego ubezpieczenia OC.

Szkoda odbije się na cenie ubezpieczenia komunikacyjnego

Nie ulega wątpliwości, że największą stratą w wypadku samochodowym jest utrata zdrowia i życia. Jeśli jednak dojdzie na drodze tylko do kolizji, kierowcy myślą przede wszystkim o pieniądzach: o odszkodowaniu i wzroście składki ubezpieczeniowej, bo ta na pewno zmieni się po szkodzie. Jednym z tych czynników, które mają największy wpływ na składkę AC i OC jest bowiem wypadkowość. Jeśli właściciel samochodu ma na swoim koncie spowodowane szkody, musi liczyć się z tym, że przy zakupie polisy na kolejny rok zapłaci więcej niż przed wypadkiem. Jeśli ubezpieczony raz spowodował wypadek, wzrasta prawdopodobieństwo, że ta sytuacja się powtórzy. Można powiedzieć, że ubezpieczony traci wówczas w oczach ubezpieczyciela, dlatego ten podchodzi z dystansem do objęcia go ochroną.

O ile wzrośnie składka OC po szkodzie? To zależy od ubezpieczyciela. Jeszcze do niedawna wzrosty i obniżki cen towarzystwa ubezpieczeniowe liczyły, zabierając i przyznając klientowi zniżki naliczane procentowo. Obecnie ubezpieczyciele powoli odchodzą od stosowania zniżek i po prostu proponują kierowcy jeżdżącemu bezszkodowo niższą cenę ubezpieczenia, a temu, który spowodował szkodę – wyższą.

Ile trwa odzyskanie składki sprzed wypadku? To również zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto przeanalizować to na przykładzie. Wyliczmy składkę dla przykładowego kierowcy – 34-letniego pana Artura z Brzegu Dolnego, który jeździ Skodą Rapid z 2014 roku (pojemność silnika benzynowego: 1,4 l). Prawo jazdy uzyskał w 2008 roku i od tamtej pory jeździ bezszkodowo. Od 2015 roku jest szczęśliwie żonaty, a w 2017 roku urodziła mu się córeczka. Sprawdźmy, ile kosztowałoby go najtańsze ubezpieczenie bez szkód oraz po ich spowodowaniu i skorzystaniu z ochrony OC.

KierowcaTowarzystwo ubezpieczenioweCena
Kierowca bezszkodowyUNIQA 430,00 zł
Kierowca, który spowodował jedną szkodę w ostatnim roku mtu24.pl 648,00 zł
Kierowca, który spowodował dwie szkody w ostatnim rokuBeesafe 781,75 zł
Kierowca, który spowodował jedną szkodę ponad 2 lata temuUNIQA 583,00 zł
Kierowca, który spowodował jedną szkodę ponad rok temu mtu24.pl 631,00 zł
Kierowca, który spowodował dwie szkody: pierwsza – ponad 2 lata temu, druga – w ostatnim roku mtu24.pl 810,00 zł
Kierowca, który spowodował trzy szkody: pierwsza – ponad 5 lat temu, druga – ponad 2 lata temu, trzecia – ponad rok temuUNIQA 791,00 zł
Dane pochodzą z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl (26.05.2023).

Poszczególni ubezpieczyciele w różny sposób wyliczają wysokość składki OC ze względu na liczbę szkód. Jednak im jest ich więcej i są bardziej aktualne, tym cena ubezpieczenia będzie wyższa. 

PODSUMOWANIE
  • W 2022 roku doszło do ponad 21 tys. wypadków, w których rannych zostało przeszło 25 tys. osób, a śmierć poniosło około 1,9 tys. osób.
  • Jednym z miesięcy, w których dochodzi do największej liczby wypadków na drogach, jest październik.
  • W czasie prowadzenia akcji “Znicz” 2022 odnotowano 334 wypadków, w których śmierć poniosło 31 osób, a 373 uczestników ruchu zostało rannych.
  • Poza szkodami, do których dochodzi na drodze w czasie obchodzenia dnia Wszystkich Świętych, mają miejsce także liczne kradzieże.
  • Jeśli to możliwe, warto wybrać się na cmentarz komunikacją miejską lub pieszo. W razie poruszania się samochodem należy jeździć przepisowo i bezpiecznie, śledzić zmiany wprowadzone w tym czasie w organizacji ruchu oraz sprawdzić dostępne miejsca parkingowe, a po zaparkowaniu samochodu schować torby i bagaże w niewidoczne miejsce i dokładnie zamknąć pojazd.
  • Szkody to przede wszystkim ryzyko utraty zdrowia lub życia.
  • Po szkodzie trzeba się liczyć z podniesieniem cen ubezpieczeń, a powrót do składki sprzed wypadku może zająć kilka lat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wzmożony ruch w okresie Wszystkich Świętych

Do ilu wypadków drogowych dochodzi w okresie Wszystkich Świętych?
Jak przygotować się przed wyruszeniem w drogę podczas Wszystkich Świętych?
Czy szkoda będzie miała wpływ na cenę ubezpieczenia OC?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC