Za co można dostać mandat w górach?

Wybierasz się w góry? Pamiętaj, że nieznajomość prawa szkodzi. Za nieprawidłowe zachowanie w górach możemy otrzymać mandat w wysokości nawet kilkuset złotych. Na co trzeba uważać i co przed wyruszeniem na szlak powinniśmy wiedzieć?

wielki staw w dolinie 5 stawów

Górskie wędrówki, szczególnie te w Tatrach, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, są obwarowane pewnymi regułami i przepisami. Warto pamiętać, że park narodowy to teren, na którym szczególnie dba się o zachowanie równowagi ekosystemu. Tatry i sam teren parku narodowego odwiedza każdego roku kilka milionów turystów. Stwarza to zagrożenie dla przyrody i prowadzi do niebezpiecznego „zadeptywania” terenu Tatr. Dlatego tak na terenie Tatr, jak i w innych pasmach górskich w Polsce, obowiązują pewne przepisy, które powinniśmy znać. Za co możemy zostać ukarani w górach?

Co wolno w górach? Przede wszystkim nie biwakujemy!

W Tatrach, od 1 marca do końca listopada, obowiązuje zakaz przebywania na terenie parku narodowego od zmierzchu do świtu. Oznacza on, że nie możemy nocować w górach, chyba że robimy to w schronisku. Biwakowanie czy wędrowanie nocą to nie tylko zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, ale także ingerencja w nocne życie prawdziwych gospodarzy tych terenów, czyli zwierząt. Z tego powodu wprowadzono zakazy przebywania nocą na terenie rezerwatów przyrody i parków narodowych, w tym Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Za biwakowanie w górach możemy być ukarani mandatem w wysokości do 500 zł. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego kara wynosi 500 zł. Na większą pobłażliwość strażników nie powinniśmy liczyć zwłaszcza wtedy, kiedy przebywaliśmy poza szlakiem albo dopuściliśmy się większej liczby wykroczeń.

Przykład

W 2023 roku grupka turystów przyłapana na biwaku w rejonie Morskiego Oka otrzymała mandat w wysokości 1 000 zł.

Idziesz w góry? Nie pal i nie śmieć!

Mandat w górach możemy dostać nie tylko za śmiecenie, ale także za palenie na szlaku. Pamiętajmy, że pozostawione przez nas śmieci mogą być niebezpieczne dla zwierząt, mogą także przyczynić się do powstania pożaru. Dokładnie z tych samych powodów nie wolno w górach palić. W Tatrzańskim Parku Narodowym możemy palić tylko w wyznaczonych miejscach. Znajdują się one zwykle przy schroniskach i punktach gastronomicznych.

Jeśli strażnik spotka nas na szlaku z papierosem, prawdopodobnie nie skończy się na samym pouczeniu. Za takie wykroczenie możemy otrzymać mandat w wysokości od 50 zł.

Mandat za chodzenie poza szlakiem

Mandat w górach możemy także dostać za schodzenie ze szlaku. Oczywiście nie jest to regułą, a strażnicy nie każą za każde postawienie stopy poza szlakiem, ale warto pamiętać, że schodzenie ze szlaków, to nie tylko ryzyko zagubienia się czy wypadku, ale także naruszenie ekosystemu i naturalnego środowiska zwierząt. Z tego powodu nie powinniśmy tego robić.

Wielu turystów schodzi ze szlaku, aby uniknąć tłoku, zrobić wyjątkowe zdjęcia czy doświadczyć pięknych widoków. Pamiętajmy jednak, że na terenie parków narodowych tego robić nie wolno i że ukarani możemy zostać nawet kilkusetzłotowym mandatem!

Mandat za zbieranie runa leśnego w górach

Nie wszyscy wiedzą także, że w górach, na terenie parków narodowych, nie wolno zbierać grzybów, jagód czy innych składników runa leśnego. Grozi za to nawet 500 zł mandatu – nie warto więc takiego ryzyka podejmować.

Jeszcze większa odpowiedzialność grozi za niszczenie tatrzańskiej przyrody czy inne akty wandalizmu. Tu mandat to najmniejszy problem – można nawet trafić do więzienia, a za niszczenie przyrody grozi nam do 5 lat pozbawienia wolności.

Czego jeszcze nie wolno robić w górach?

W górach nie hałasujemy, nie słuchamy głośnej muzyki, ale także nie wprowadzamy psów. Na terenie parków narodowych, a więc także w Tatrach, nie powinniśmy jeździć na rowerze. Zakaz wjazdu rowerem na tatrzańskie szlaki jest uzasadniony względami bezpieczeństwa. Na terenie Podhala oraz w innych polskich górach, znajdziemy jednak sporo terenów, na których taki rodzaj górskiej turystyki jest dozwolony, a nawet mile widziany.

UWAGA!

W Tatrach nie wolno także kąpać się w stawach, jeziorach czy strumykach. Turyści pragnący sprawdzić, jak zimna jest woda w Morskim Oku, powinni liczyć się z możliwością otrzymania mandatu.

Reasumując: Jeśli nie chcemy łamać prawa i przepisów, poruszając się po górach, warto zawsze zapoznać się z regulaminem parku narodowego, a w razie wątpliwości skonsultować np. z organizacją turystyczną działającą na danym terenie.

Pamiętajmy także, że pewne ograniczenia obowiązują lokalnie i tymczasowo. Mogą być one związane np. z sytuacją epidemiologiczną, zagrożeniem pożarowym czy spowodowane zagrożeniem lawinowym.

za co można dostać mandat w górach
PODSUMOWANIE
  • Turystyka górska ma swoje obostrzenia, wynikające z konieczności ochrony przyrody, ale i względów bezpieczeństwa.
  • W górach, w szczególności na terenie parków narodowych, nie wolno poruszać się poza szlakami, kąpać w stawach i jeziorach górskich, śmiecić czy palić.
  • Mandat za wykroczenie w górach wynosi od 50 do 500 zł, jeśli jednak popełnimy więcej niż jedno wykroczenie, możemy otrzymać mandat w wysokości nawet 1 000 zł.
  • Przed wyjściem w góry, warto zapoznać się z regulaminem parku narodowego. W razie wątpliwości co do konieczności przestrzegania pewnych reguł, można skontaktować się z zarządcą parku lub organizacją turystyczną, działającą na danym terenie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mandaty w górach

Czy w górach można dostać mandat?
Za co można otrzymać najwyższe kary w górach?
Czym grozi nieprzestrzeganie zasad w górach?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!