Za co można stracić prawo jazdy w 2020 roku?

Kierowcy w Polsce tracą prawo jazdy najczęściej za przekroczenie dozwolonej prędkości. Utrata prawa jazdy to również konsekwencja przewożenia samochodem większej liczby pasażerów niż dozwolona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Prawo jazdy odbiera się również za jazdę po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub ucieczkę z miejsca wypadku. Dowiedz się, kiedy możesz stracić prawo jazdy na 3 miesiące, a kiedy nawet na lata!

Za co można stracić prawo jazdy na 3 miesiące?

1. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h

To nie jedyna kara. Taki pirat drogowy otrzymuje również mandat w wysokości od 400 zł do 500 zł i 10 punktów karnych. Uwaga: te przepisy zmienią się od 1 lipca 2020 roku! Już latem kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h również poza terenem zabudowanym, może zostać odebrane prawo jazdy na 3 miesiące. 

Czy można tego uniknąć, mówiąc policjantowi, że akurat nie ma się prawa jazdy przy sobie? Nie, bo w takim wypadku kierowca musi przekazać prawo jazdy staroście powiatowemu i powinien to zrobić jak najszybciej, bo okres kary jest liczony od dnia zatrzymania dokumentu. Analogicznie dzieje się, kiedy kierowca zostanie przyłapany przez fotoradar. Po zidentyfikowaniu otrzymuje wezwanie do oddania prawa jazdy na 3 miesiące.

Jedynym wyjątkiem, który pozwala odstąpić od zatrzymania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości, są wyjątkowe okoliczności, np. pilne przewożenie pasażera do szpitala. Więcej o zmianach w prawie dotyczących kierowców przeczytasz w artykule Nowe przepisy dla kierowców – jakie zmiany czekają nas w kodeksie drogowym w 2020 roku?.

Ekspert Mubi radzi

Kierowca ukarany odebraniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości nie może w tym okresie prowadzić pojazdu. W przeciwnym razie popełni wykroczenie i zatrzymanie prawa jazdy zostanie wydłużone o kolejne 3 miesiące. Jeżeli kierowca zostanie przyłapany kolejny raz w ciągu okresu przedłużonego, zostaną mu cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdem, co oznacza, że będzie musiał jeszcze raz zdać egzamin na prawo jazdy. Ponadto wtedy kierowca popełnia już nie wykroczenie, a przestępstwo, za co grozi nawet kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

2. Przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest określona maksymalna liczba pasażerów przewożonych danym pojazdem. Jeżeli będziesz przewozić więcej osób, otrzymasz mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny za każdą nadmiarową osobę (maksymalnie 500 zł i 10 punktów karnych). Dodatkowo stracisz prawo jazdy na 3 miesiące, jeśli będziesz przewozić minimum trzech nadmiarowych pasażerów.

Za co można stracić prawo jazdy na rok?

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 1 rok i maksimum 10 lat orzeka się w przypadku popełnienia przestępstwa przez kierowcę. W takiej sytuacji utrata prawa jazdy jest jednym ze środków karnych, które są określone w art. 39 pkt 3 Kodeksu karnego.
Nieco inaczej dzieje się w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z powodu wykroczenia. W takiej sytuacji kierowca może zostać ukarany zakazem prowadzenia pojazdów i utratą prawa jazdy na 12 miesięcy, przy czym minimum to 6 miesięcy, maksimum to 3 lata (art. 29 § 1 Kodeksu wykroczeń).

Za co można stracić prawo jazdy na 3 lata i dłużej?

1. Jazda po spożyciu alkoholu

Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat w związku z popełnieniem wykroczenia. Kierowcom, którzy jeżdżą w stanie nietrzeźwości, czyli mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, grożą surowsze konsekwencje ze względu na popełnienie przestępstwa. Mogą utracić prawo jazdy na minimum 1 rok i maksymalnie 15 lat. Artykuł Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? dokładnie opisuje, jakie są skutki kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu.

Ekspert Mubi radzi

Aktualnie nie można utracić prawa jazdy za jazdę po alkoholu na rowerze. Maksymalna grzywna dla rowerzysty, który przed jazdą spożył alkohol, wynosi do 5000 zł w zależności od wyniku badania alkomatem. Dodatkowe kary w zależności od stopnia przewinienia to chociażby zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne i areszt do 14 dni lub do 1 miesiąca. Pijany rowerzysta musi również zapłacić za odholowanie roweru na parking strzeżony i przetrzymanie do momentu odbioru.

Art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym podaje, że policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem również w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu.

2. Ucieczka sprawcy wypadku z miejsca zdarzenia

Sprawcy wypadków uciekający z miejsca zdarzenia muszą liczyć się m.in. z utratą prawa jazdy na minimum 3 lata. Sąd może zakazać prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju. Jeśli uciekinier był pod wpływem alkoholu, może pożegnać się z uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi na zawsze.

Punkty karne a utrata prawa jazdy

O ile za nadmierną liczbę punktów karnych grozi utrata prawa jazdy, o tyle inne postępowanie obowiązuje młodych kierowców, a inne – osoby z dłuższym stażem za kierownicą. 

1. Art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy Prawo o ruchu drogowym podaje, że kierujący pojazdem, który ma prawo jazdy krócej niż rok, może zebrać maksymalnie 20 punktów karnych. Młody kierowca może odzyskać prawo jazdy po powtórnym zdaniu egzaminów: praktycznego i teoretycznego.

2. Kierowcy z dłuższym stażem tracą prawo jazdy po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych. Wtedy starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na badanie psychologiczne i kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Dodatkowo kierowca może być skierowany na badanie lekarskie, jeżeli:

  • prowadził w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia co do stanu zdrowia kierowcy. 

Starosta może skierować kierowcę również na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Czy można jeździć po zatrzymaniu prawa jazdy?

Nie, ponieważ kierowanie pojazdem mechanicznym po utracie prawa jazdy grozi surowszymi konsekwencjami, np. wydłużeniem okresu zatrzymania prawa jazdy lub całkowitym cofnięciem uprawnień, co zmusza kierowcę do ponownego zdania egzaminu, aby je odzyskać. Najmniej optymistyczny wariant przewiduje nawet karę pozbawienia wolności.

Oceń artykuł:
54,80
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
MAM PRAWO JAZDY OD 1984 R ALE SAMOCHODEM NIE JEZDZE OD 2000 CZY MOJE UPRAWNIENIA SA WAZNE
avatar autora komentarza
Jeśli miał Pan bezterminowe prawo jazdy, to Pana uprawnienia dalej są ważne mimo przerwy w prowadzeniu pojazdów.