Kierowcy w Polsce tracą prawo jazdy najczęściej za przekroczenie dozwolonej prędkości. Utrata prawa jazdy to również konsekwencja przewożenia samochodem większej liczby pasażerów, niż dozwolona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Prawo jazdy odbiera się także za jazdę po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub ucieczkę z miejsca wypadku. Dowiedz się, kiedy możesz stracić prawo jazdy na 3 miesiące, a kiedy nawet na lata!
W tym artykule przeczytasz:
Za co można stracić prawo jazdy na 3 miesiące?
1. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h
Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat w związku z popełnieniem wykroczenia. Kierowcom, którzy jeżdżą w stanie nietrzeźwości, czyli mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, grożą surowsze konsekwencje ze względu na popełnienie przestępstwa. Mogą zostać pozbawieni wolności do 3 lat, a także utracić prawo jazdy na minimum 3 i maksimum 15 lat. Artykuł Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? dokładnie opisuje, jakie są skutki kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu.
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, a w nim m.in. znacznie bardziej dotkliwe kary za przekroczenie dozwolonej prędkości. Szczegółowe informacje znajdują się w artykule: “Taryfikator mandatów – ile kierowcy zapłacą za przewinienia?”.
Czy można tego uniknąć, mówiąc policjantowi, że akurat nie ma się prawa jazdy przy sobie? Nie, bo w takim wypadku kierowca musi przekazać prawo jazdy staroście powiatowemu i powinien to zrobić jak najszybciej, bo okres kary jest liczony od dnia zatrzymania dokumentu. Analogicznie dzieje się, kiedy kierowca zostanie przyłapany przez fotoradar. Po zidentyfikowaniu otrzymuje wezwanie do oddania prawa jazdy na 3 miesiące.
Jedynym wyjątkiem, który pozwala odstąpić od zatrzymania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości, są wyjątkowe okoliczności, np. pilne przewożenie pasażera do szpitala. Więcej o zmianach w prawie dotyczących kierowców przeczytasz w artykule: “Prawo o ruchu drogowym 2022”.
Ekspert Mubi radzi:
2. Przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie
W dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest określona maksymalna liczba pasażerów przewożonych danym pojazdem. Jeżeli będziesz przewozić więcej osób, otrzymasz mandat w wysokości 300 zł i 1 punkt karny za każdą nadmiarową osobę (maksymalnie 3000 zł i 10 punktów karnych). Dodatkowo stracisz prawo jazdy na 3 miesiące, jeśli będziesz przewozić minimum trzech nadmiarowych pasażerów.
Za co można stracić prawo jazdy na rok?
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 1 rok i maksimum 10 lat orzeka się w przypadku popełnienia przestępstwa przez kierowcę. W takiej sytuacji utrata prawa jazdy jest jednym ze środków karnych, które są określone w art. 39 pkt 3 Kodeksu karnego.
Nieco inaczej dzieje się w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z powodu wykroczenia. W takiej sytuacji kierowca może zostać ukarany zakazem prowadzenia pojazdów i utratą prawa jazdy na 12 miesięcy, przy czym minimum to 6 miesięcy, maksimum to 3 lata (art. 29 § 1 Kodeksu wykroczeń).
Za co można stracić prawo jazdy na 3 lata i dłużej?
1. Jazda po spożyciu alkoholu
Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat w związku z popełnieniem wykroczenia. Kierowcom, którzy jeżdżą w stanie nietrzeźwości, czyli mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, grożą surowsze konsekwencje ze względu na popełnienie przestępstwa. Mogą utracić prawo jazdy na minimum 1 rok i maksymalnie 15 lat. Artykuł Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? dokładnie opisuje, jakie są skutki kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu.
Ekspert Mubi radzi:
Art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy Prawo o ruchu drogowym podaje, że policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem również w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu.
2. Ucieczka sprawcy wypadku z miejsca zdarzenia
Sprawcy wypadków uciekający z miejsca zdarzenia muszą liczyć się m.in. z utratą prawa jazdy na minimum 3 lata. Sąd może zakazać prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju. Jeśli uciekinier był pod wpływem alkoholu, może pożegnać się z uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi na zawsze.
Punkty karne a utrata prawa jazdy
O ile za nadmierną liczbę punktów karnych grozi utrata prawa jazdy, o tyle inne postępowanie obowiązuje młodych kierowców, a inne – osoby z dłuższym stażem za kierownicą.
1. Art. 135a ust. 1 pkt 1 lit. h Ustawy Prawo o ruchu drogowym podaje, że kierujący pojazdem, który ma prawo jazdy krócej niż rok, może zebrać maksymalnie 20 punktów karnych. Młody kierowca może odzyskać prawo jazdy po powtórnym zdaniu egzaminów: praktycznego i teoretycznego.
2. Kierowcy z dłuższym stażem tracą prawo jazdy po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych (art. 135a ust. 1 pkt 1 lit. g Kodeksu drogowego). Wtedy starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na badanie psychologiczne i kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Dodatkowo kierowca może być skierowany na badanie lekarskie, jeżeli:
- prowadził w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
- jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia, co do stanu zdrowia kierowcy.
Starosta może skierować kierowcę również na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii.
Od września 2022 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące punktów karnych. Z 10 do 15 zwiększyła się maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać jednorazowo, punkty będą kasowane z konta kierowcy dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu, a do tego nie ma już możliwości zredukowania ich liczby za pomocą płatnego kursu. Nie zmieniły się natomiast obowiązujące limity 20 i 24 punktów karnych.
Czy można jeździć po zatrzymaniu prawa jazdy?
Nie, ponieważ kierowanie pojazdem mechanicznym po utracie prawa jazdy grozi surowszymi konsekwencjami, np. wydłużeniem okresu zatrzymania prawa jazdy lub całkowitym cofnięciem uprawnień, co zmusza kierowcę do ponownego zdania egzaminu, aby je odzyskać. Najmniej optymistyczny wariant przewiduje nawet karę pozbawienia wolności.
- Kierowcy mogą stracić prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h.
- Utrata uprawnień na 3 miesiące grozi także za przewożenie w pojeździe większej liczby pasażerów, niż określona liczba miejsc w dowodzie rejestracyjnym.
- Od roku do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów grozi kierowcy, który popełnił przestępstwo na drodze. Popełnienie wykroczenia grozi utratą uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
- Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu grozi utratą prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Za jazdę w stanie nietrzeźwości można stracić uprawnienia nawet na 15 lat.
- Minimum 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów grożą kierowcy, który uciekł z miejsca zdarzenia.
- Utrata prawa jazdy z powodu nadmiernej liczby punktów karnych jest związana ze stażem za kierownicą. Osoby posiadające uprawnienia krócej niż rok stracą je po zebraniu 20 punktów, a bardziej doświadczeni kierowcy po uzbieraniu 24 punktów.
FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat utraty prawa jazdy
Tak, grozi za to utrata prawa jazdy na 3 miesiące, ale tylko jeśli wykroczenie miało miejsce na obszarze zabudowanym. Planowano rozszerzenie tego przepisu, tak aby dotyczył on również przekroczenia dozwolonej prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym, ale na ten moment zrezygnowano z wprowadzenia nowych zapisów.
Tak. Utrata prawa jazdy na okres wynoszący powyżej 12 miesięcy jest możliwa w przypadku popełnienia przestępstwa przez kierowcę, jazdy pod wpływem alkoholu lub spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia. Jeśli to ostatnie miało miejsce pod wpływem alkoholu, sąd może nawet zakazać prowadzenia pojazdów na zawsze.
To zależy od tego, jak długo masz prawo jazdy. Ustawodawca ustalił niższy limit punktowy dla młodych kierowców, czyli osób, które posiadają uprawnienia krócej niż rok – stracą one prawo jazdy już po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych. Pozostali kierowcy mogą zebrać maksymalnie 24 punkty karne, zanim zostaną im odebrane uprawnienia do kierowania pojazdami.
Jazda samochodem po utracie prawa jazdy może skutkować wydłużeniem okresu, na jaki zatrzymano prawo jazdy danemu kierowcy. W zależności od okoliczności takiej osobie grozi również kara więzienia, którą orzeka sąd, a także wieloletnim pozbawieniem uprawnień.
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Dołącz do dyskusji