Zagraniczny mandat. Czy można uniknąć płacenia?

Coraz częściej polscy kierowcy wyjeżdżają na wypoczynek i urlopy własnymi samochodami. Czasem nieznajomość lokalnych przepisów, nieuważność na drodze oraz brawura przynoszą żniwo w postaci wysokiego mandatu. Wielu właścicieli pojazdów bardzo niefrasobliwie podchodzi do otrzymanego mandatu z zagranicy. Taka beztroska może mieć bardzo poważne konsekwencje.

mandat

Z każdym rokiem rośnie liczba mandatów otrzymywanych przez polskich kierowców. W 2018 roku liczba właścicieli pojazdów otrzymujących mandat poza granicami Polski w stosunku do roku 2017 wzrosła o 50% i wyniosła ponad 1,5 miliona, z kolei jeszcze przed pandemią w 2020 roku liczba zapytań o łamiących zagraniczne przepisy Polaków przekroczyła 2 miliony! W 2022 r. ta liczba była podobna (ponad 1,9 miliona). Zjawisko dopuszczania się wykroczeń drogowych przez kierowców z Polski rozpowszechniło się poza granicami kraju. Mając na uwadze coraz sprawniejszą współpracą pomiędzy organami ścigania, w kolejnych latach należy spodziewać się jeszcze większej liczby karanych kierowców!

Mandat z zagranicy – co może zrobić właściciel pojazdu?

Najczęściej kierowcy otrzymują listownie mandaty za przekroczenie prędkości. Od kilku lat w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa, która pozwala na wymianę informacji o kierowcach pojazdów. Z tej listy wykluczone są: Wielka Brytania, Irlandia oraz Dania. Jak w praktyce wygląda taka procedura?

W pierwszej kolejności Krajowy Punkt Kontaktowy otrzymuje zapytanie dotyczące polskiego pojazdu. Następnie sprawdzane są dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeżeli właściciel widnieje w krajowej bazie, informacje o przekroczeniu prędkości i mandacie przekazywane są policji. Oznacza to, że praktycznie nie ma możliwości uniknięcia ścigania za mandat z zagranicy.

Ile kosztują mandaty w Unii Europejskiej?

Jeżeli chcemy porównać wysokość mandatów, to niestety poza granicami kraju kwoty są często o wiele wyższe niż w ojczyźnie – nawet uwzględniając nowy taryfikator mandatów, w którym znacznie wzrosły kary m.in. za znaczne przekroczenie prędkości. Przyjrzyjmy się karom pieniężnym w innych krajach europejskich.

Mandat z Austrii

W tym kraju zapłacimy najwięcej za jazdę po alkoholu. Maksymalnie kierowca może mieć we krwi 0,5 promila, a jeżeli wartość ta zostanie przekroczona, to zapłacimy dużo, bo minimum 300 euro. Inne wykroczenia, jak np. niewłaściwe parkowanie, to minimum 20 euro. Brak zapiętych pasów przez któregokolwiek z pasażerów lub kierowcę skutkuje w Austrii mandatem od 25 euro, z kolei korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy będzie kosztować aż 100 euro.

Mandaty za przekroczenie prędkości zaczynają się w Austrii od 30 euro. Trzeba jednak pamiętać, że po zaostrzeniu prawa drogowego względem kierowców, którzy dopuszczają się rażących naruszeń (przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h), kary mogą sięgnąć nawet kwoty 2180 euro!

Mandat z Czech

Do tej pory najwięcej trzeba było zapłacić za brak wydruku z autostrady. Jeśli zapomnieliśmy zatrzymać ten niepozorny papier, płaciliśmy ponad 1600 złotych! Od 1 stycznia 2021 roku Czesi jednak znieśli obowiązek posiadania papierowej winiety. Konieczne jest posiadanie jej w wersji elektronicznej. Przekroczenia prędkości do 20 km/h karane są mandatem zaczynającym się od kwoty ok. 500 zł, a te o 50 km/h i więcej – co najmniej dwukrotnie wyższym.

Co najmniej połowę tej kwoty, czyli ok. 500 zł zapłaci natomiast w Czechach kierowca przyłapany na jeździe po alkoholu. A warto wiedzieć, że prawo u naszych południowych sąsiadów jest w tym względzie surowsze od naszego i nie dopuszcza nawet ułamka promila alkoholu za kierownicą. W przypadku, gdy zatrzymany kierowca będzie miał ponad 0,3 promila alkoholu we krwi, grozić mu będzie grzywna w wysokości nawet ok. 10 000 zł.

Mandat z Niemiec

Z kolei u zachodnich sąsiadów po wprowadzeniu nowego taryfikatora pod koniec zeszłego roku nawet za najdrobniejsze przekroczenie prędkości (do 10 km/h) zapłacimy 30 euro w terenie zabudowanym i 20 euro poza nim. Jazda szybsza od dozwolonej o ponad 70 km/h to natomiast mandat w wysokości odpowiednio 800 i 700 euro! Ponadto, już przekraczając prędkość o 21-25 km/h w terenie zabudowanym kierowca naraża się również na utratę prawa jazdy na miesiąc. Im większa prędkość, tym na dłuższy czas można stracić uprawnienia.

Od 1 listopada 2021 roku zmienił się w Niemczech taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości. Aktualnie obowiązujące stawki przedstawia tabela.

Przekroczenie prędkości (km/h)Teren zabudowany (euro)Poza terenem zabudowanym (euro)
mniej niż 103020
11-155040
16-207060
21-25115100
26-30180150
31-40260200
41-50400320
51-60560480
61-70700600
powyżej 70800700
Źródło: https://www.adac.de/news/einigung-bussgeldkatalog/

Surowo karane jest w Niemczech używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Nawet stojąc w korku i rozmawiając przez komórkę bez zestawu głośnomówiącego zapłacisz co najmniej 100 euro mandatu. Jeżeli stworzysz przy tym zagrożenie w ruchu kara wzrośnie dwukrotnie.

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy w Niemczech to 0,5 promila. Po przekroczeniu tej granicy kary są bardzo wysokie – wynoszą od 500 do nawet 3000 euro. Zdecydowanie warto też trzymać nerwy na wodzy. Rekordzista, który za naszą zachodnią granicą wyzywał i obrażał innego uczestnika ruchu otrzymał za swoje zachowanie mandat w kwocie aż 4000 euro.

Mandat z Francji

W tym państwie jest niestety drogo. Po pierwsze, jeśli od razu nie zapłacimy przyznanej kary, francuskie służby mają prawo nawet zatrzymać nasz samochód. We Francji wystarczy przekroczyć dozwoloną przepisami prędkość o 40km/h i trzeba się liczyć z zatrzymaniem prawa jazdy.

Z czym również muszą się liczyć zagraniczni kierowcy? Z mandatami narastającymi. W zależności od tego, jak szybko zapłacimy kwotę, do której zostaliśmy zobowiązani mandatem, tak dużo zapłacimy. Kwota kary może wzrosnąć z 45 euro aż do 180 euro tylko ze względu na termin opłaty. A warto dodać, że najniższy mandat za przekroczenie prędkości powyżej 20 km/h we Francji to minimum 135 euro (najwyższy – 1500 euro). Co najmniej tyle samo zapłaci kierowca, który przekroczy dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, we Francji wynoszący 0,5 promila.

Przykład

Piotr przekroczył prędkość o ponad 50 km/h, będąc na terenie Francji. Zapłacił za to wykroczenie 1500 euro mandatu, a gdyby je powtórzył, mógłby nawet trafić do więzienia. Francja jest jednym z nielicznych krajów, w których można ponieść karę czasowej utraty wolności za przekroczenie prędkości na drodze. Wśród tych krajów obok Francji można wymienić Hiszpanię, Monako, Norwegię i Szwajcarię.

Mandat z zagranicy – czy należy płacić te należności?

Tak. To prosta i wiążąca odpowiedź. Zagraniczny mandat to nic innego, jak zobowiązanie pieniężne, które powinieneś zapłacić. Oznacza to także, że sprawa o zapłatę może trafić do krajowego sądu. To nieodzownie wiąże się z opłatami sądowymi, których nie sposób uniknąć. Jeżeli przegrasz proces, to otrzymasz nakaz zapłaty (łącznie z uregulowaniem kosztów procesu). Ten z kolei zostanie przekazany komornikowi, który ma prawo egzekwować opłatę z Twojego majątku. Odzyskiwanie zaległych wierzytelności może być bardzo dokuczliwe. Komornik może zająć wyposażenie mieszkania, sprzęt komputerowy, jak również samochód oraz nieruchomość.

Mandat z zagranicy a przedawnienie

Ponieważ omawiane tu zobowiązanie w postaci mandatu za nieprzestrzegania prawa krajowego zaistnieje na terenie obcego państwa, stosuje się tamtejsze przepisy dotyczące przedawnienia. Jest to o tyle istotne, że w ramach Unii Europejskiej każdy z krajów ma w tym zakresie odrębne przepisy. Nie można zatem uznać, że czas przedawnienia przewidziany polskim prawem obowiązuje kierowców, którzy otrzymali mandat za granicą.

Mandat z zagranicy a punkty karne

Obecny stan prawny nie pozwala na obciążanie polskiego kierowcy “zagranicznymi” punktami karnymi. Mandat za granicą oznacza jedynie karę finansową. W niektórych państwach musi być ona uiszczona od razu. Dlatego warto mieć ze sobą dodatkową gotówkę, aby nie narazić się na przykrą sytuację, w której zagraniczne służby zatrzymują pojazd do czasu wyegzekwowania należności. Zagraniczna policja nie ma również prawa do zatrzymania polskiego prawa jazdy.

CZY WIESZ, ŻE …

Unia Europejska w swoich dyrektywach dąży do stworzenia odpowiednich przepisów, które pozwalałyby na naliczanie punktów karnych dla kierowców we wszystkich państwach członkowskich.

Mandat z zagranicy po sprzedaży auta

Jesteś zaskoczony mandatem z zagranicy? Nigdzie nie wyjeżdżałeś, a samochód sprzedałeś kilka miesięcy wcześniej? Zastanów się, czy poinformowałeś o zbyciu pojazdu odpowiedni wydział komunikacji. Z umową sprzedaży i odpowiednim dokumentem z wydziału możesz za taki mandat z zagranicy nie zapłacić. Jeżeli nie dopełniłeś formalności, uważaj. Może się bowiem okazać, że zostało wobec Ciebie wszczęte postępowanie egzekucyjne. W takich sytuacjach nie warto zwlekać. Najbezpieczniej w takim wypadku jest zapłacić mandat z zagranicy i dochodzić swoich praw w procesie cywilnym od obecnego właściciela pojazdu. Jeśli zaś dopiero otrzymałeś wezwanie do zapłaty, skontaktuj się z policją i przedstaw stosowne dokumenty.

PODSUMOWANIE
  • Najwięcej mandatów za granicą polscy kierowcy otrzymują za przekroczenie prędkości.
  • Służby z różnych krajów UE wymieniają się informacjami o wykroczeniach na drodze.
  • Ceny mandatów w niektórych krajach są horrendalnie wysokie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mandaty z zagranicy

Czy da się uniknąć mandatu z zagranicy?
Ile kosztują mandaty z zagranicy?
Czy mandaty z zagranicy się przedawniają?
Czy za mandat z zagranicy dostanę punkty karne?
Gdzie zapłacić mandat z zagranicy?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

9 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Czy za nie ściągnięcie kamerki samochodowej w Austrii może przyjść mandat pocztą?
Tak. Na terenie Austrii obowiązuje całkowity zakaz używania kamer samochodowych. Za samo umieszczenie w aucie wideorejestratora grozi grzywna w wysokości do 25 tys. euro. W trakcie przejazdu przez Austrię prywatna kamera samochodowa powinna być zdemontowana, wyłączona i najlepiej umieszczona w schowku, aby nie narażać się na wysoki mandat. W 2012 r. austriacki Urząd Ochrony Danych wprowadził absolutny zakaz rejestracji drogi prywatnymi urządzeniami służącymi do monitoringu i później wielokrotnie tę decyzję podtrzymywał.
avatar autora komentarza
Bzdura, np we Włoszech są przydzielane obcokrajowcom punkty karne, ale tylko na Włochy, nie wiążą się na ten moment w żaden sposób z punktami np. Polskimi Jestem tego niechlubnym przykładem :)
avatar autora komentarza
Skad informacja że wymiana informacji nie działa w Danii?
Wprost z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2011 r. (2011/82/UE) w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (punkt nr 23. preambuły): Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu (nr 22) w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej dyrektywy, nie jest nią związana ani jej nie stosuje.
avatar autora komentarza
Jak opłacić mandat jak zgubiłam nr konta
W celu ustalenia danych do opłacenia mandatu np. przez internet powinna Pani ustalić niezbędne informacje, kontaktując się z lokalną jednostką policji.
avatar autora komentarza
Jechalem w Danii samochodem na polskich blachach i fotoradar cyknąl mi zdjęcie.. Czy mam się spodziewać dostarczenia go poczta do Polski na moj adres w celu opłacenia?
Obecnie państwa wymieniają się informacjami o kierowcach, więc może przyjść

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC