Zagraniczny mandat. Czy można uniknąć płacenia?

Coraz częściej polscy kierowcy wyjeżdżają na wypoczynek i urlopy własnymi samochodami. Czasem nieznajomość lokalnych przepisów, nieuważność na drodze oraz brawura przynoszą żniwo w postaci wysokiego mandatu. Wielu właścicieli pojazdów bardzo niefrasobliwie podchodzi do otrzymanego mandatu z zagranicy. Taka beztroska może to mieć bardzo poważne konsekwencje.

Z każdym rokiem rośnie liczba mandatów otrzymywanych przez polskich kierowców. W 2018 roku liczba właścicieli pojazdów otrzymujących mandat poza granicami Polski w stosunku do roku 2017 wzrosła o 50%. To znaczący przyrost i choć na rok obecny nie mamy jeszcze wiążących danych, prognozuje się kolejne wzrosty zapytań do Krajowego Punktu Kontaktowego o polskich kierowców, którzy np. przekroczyli dozwoloną prędkość.

Mandat z zagranicy – co może zrobić właściciel pojazdu?

Najczęściej kierowcy otrzymują listownie mandaty za przekroczenie prędkości. Od kilku lat w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa, która pozwala na wymianę informacji o kierowcach pojazdów. Z tej listy wykluczone są: Wielka Brytania, Irlandia oraz Dania. Jak w praktyce wygląda taka procedura? Krajowy Punkt Kontaktowy otrzymuje zapytanie dotyczące polskiego pojazdu, następnie sprawdza dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeżeli właściciel widnieje w krajowej bazie, informacje o przekroczeniu prędkości i mandacie przekazywane są policji. Oznacza to, że praktycznie nie ma możliwości uniknięcia ścigania za mandat z zagranicy.

Ile kosztują mandaty w Unii Europejskiej?

Jeżeli chcemy porównać wysokość mandatów, to niestety poza granicami kraju kwoty są o wiele wyższe. Przyjrzyjmy się karom pieniężnym w kilku krajach.

Mandat z Austrii

W tym kraju zapłacimy najwięcej za jazdę po alkoholu. Maksymalnie kierowca może mieć we krwi 0,5 promila, jeżeli wartość ta zostanie przekroczona, to zapłacimy dużo, bo zazwyczaj ponad 300 euro. Inne wykroczenia jak nieprawidłowe parkowanie to ok. 20 euro. Przejazd na czerwonym świetle skutkuje w Austrii mandatem ok. 70 euro, natomiast brak zapięcia pasów przez któregokolwiek z pasażerów lub kierowcę to 35 euro. W tym kraju nie mało zapłacimy również za korzystanie z telefonu komórkowego, bo aż ponad 50 euro kary.

Mandat z Czech

Tu najwięcej zapłacimy za brak wydruku z autostrady. Jeśli zapomnimy zatrzymać ten niepozorny papier, zapłacimy ponad 1600 złotych! Przekroczenia prędkości do 20 km/h karane są mandatem w wysokości ok. 500zł , a te o 50 km/h ponad 800 złotowym mandatem.

Mandat z Niemiec

Z kolei u zachodnich sąsiadów spotkamy sie z większą tolerancja drobnych wykroczeń. Dla przykładu za przekroczenie prędkości do 20km/h zapłacimy jedynie 35 euro. Natomiast jazda szybsza o 50km/h od dozwolonej karana jest kwotą do 280 euro. Najbardziej jednak zwraca się uwagę na powtarzalność wykroczeń. Jeżeli kierowca pojazdu przekroczy prędkość powyżej 26 km/h kolejny raz, może otrzymać miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Mandat z Francji

W tym państwie jest niestety drogo. Po pierwsze, jeśli od razu nie zapłacimy przyznanej kary, francuskie służby mają prawo nawet zatrzymać nasz samochód. We Francji wystarczy przekroczyć dozwoloną przepisami prędkość o 40km/h i trzeba się liczyć ze stratą prawa jazdy. Z czym również muszą się liczyć zagraniczni kierowcy? Z mandatami narastającymi. W zależności od tego, jak szybko zapłacimy kwotę, do której zostaliśmy zobowiązani mandatem, tak dużo zapłacimy. Kwota kary może wzrosnąć z 45 euro aż do 180 euro tylko ze względu na termin opłaty.

Mandat z zagranicy – czy należy płacić te należności?

Tak. To prosta i wiążąca odpowiedź. Zagraniczny mandat to nic innego jak zobowiązanie pieniężne, które powinieneś zapłacić. Oznacza to także, że sprawa o zapłatę może trafić do krajowego sądu. To nieodzownie wiąże się z opłatami sądowymi, których nie sposób uniknąć. Jeżeli przegrasz proces, to otrzymasz nakaz zapłaty. Ten z kolei zostanie przekazany komornikowi, który ma prawo egzekwować opłatę z Twojego majątku. Odzyskiwanie zaległych wierzytelności może być bardzo dokuczliwe. Komornik może zająć wyposażenie mieszkania, sprzęt komputerowy, jak również samochód oraz nieruchomość.

Mandat z zagranicy a przedawnienie

Ponieważ takie zobowiązanie, w postaci nieprzestrzegania prawa, zaistnieje na terenie obcego państwa, stosuje się tamtejsze przepisy dotyczące przedawnienia. Jest to o tyle istotne, że w ramach Unii Europejskiej każdy z krajów ma w tym zakresie odrębne przepisy. Nie można zatem uznać, że czas przedawnienia przewidziany polskim prawem obowiązuje kierowców, którzy otrzymali mandat za granicą.

Mandat z zagranicy a punkty karne

Obecny stan prawny nie pozwala na obciążanie polskiego kierowcy “zagranicznymi” punktami karnymi. Mandat za granica oznacza karę finansową. W niektórych państwach musi być ona uiszczona od razu. Dlatego warto mieć ze sobą dodatkową gotówkę, aby nie narazić się na przykrą sytuację, w której zagraniczne służby zatrzymują pojazd do czasu wyegzekwowania należności. Zagraniczna policja nie ma również prawa do zatrzymania polskiego prawa jazdy. Należy mieć jednak na uwadze, że Unia Europejska w swoich dyrektywach dąży do stworzenia odpowiednich przepisów, które pozwalałyby na naliczanie punktów karny dla kierowców we wszystkich państwach członkowskich.

Mandat z zagranicy po sprzedaży auta

Jesteś zaskoczony mandatem z zagranicy? Nigdzie nie wyjeżdżałeś, a samochód sprzedałeś kilka miesięcy wcześniej? Zastanów się czy poinformowałeś o zbyciu pojazdu odpowiedni Wydział Komunikacji. Z umową sprzedaży i odpowiednim dokumentem z wydziału możesz za taki mandat z zagranicy nie zapłacić. Jeżeli nie dopełniłeś formalności, uważaj. Może się bowiem okazać, że zostało wobec Ciebie wszczęte postępowanie egzekucyjne. W takich sytuacjach nie warto zwlekać. Najbezpieczniej w takim wypadku jest zapłacić mandat z zagranicy i dochodzić swoich praw w procesie cywilnym od obecnego właściciela pojazdu. Jeśli zaś dopiero otrzymałeś wezwanie do zapłaty skontaktuj się z policją i przedstawić stosowne dokumenty.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!