Zagraniczny mandat. Czy można uniknąć płacenia?

Coraz częściej polscy kierowcy wyjeżdżają na wypoczynek i urlopy własnymi samochodami. Czasem nieznajomość lokalnych przepisów, nieuważność na drodze oraz brawura przynoszą żniwo w postaci wysokiego mandatu. Wielu właścicieli pojazdów bardzo niefrasobliwie podchodzi do otrzymanego mandatu z zagranicy. Taka beztroska może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Z każdym rokiem rośnie liczba mandatów otrzymywanych przez polskich kierowców. W 2018 roku liczba właścicieli pojazdów otrzymujących mandat poza granicami Polski w stosunku do roku 2017 wzrosła o 50%. To znaczący przyrost i choć na rok obecny nie mamy jeszcze wiążących danych, prognozuje się kolejne wzrosty zapytań do Krajowego Punktu Kontaktowego o polskich kierowców, którzy np. przekroczyli dozwoloną prędkość.

Mandat z zagranicy – co może zrobić właściciel pojazdu?

Najczęściej kierowcy otrzymują listownie mandaty za przekroczenie prędkości. Od kilku lat w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa, która pozwala na wymianę informacji o kierowcach pojazdów. Z tej listy wykluczone są: Wielka Brytania, Irlandia oraz Dania. Jak w praktyce wygląda taka procedura? Krajowy Punkt Kontaktowy otrzymuje zapytanie dotyczące polskiego pojazdu, następnie sprawdza dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeżeli właściciel widnieje w krajowej bazie, informacje o przekroczeniu prędkości i mandacie przekazywane są policji. Oznacza to, że praktycznie nie ma możliwości uniknięcia ścigania za mandat z zagranicy.

Ile kosztują mandaty w Unii Europejskiej?

Jeżeli chcemy porównać wysokość mandatów, to niestety poza granicami kraju kwoty są o wiele wyższe. Przyjrzyjmy się karom pieniężnym w kilku krajach.

Mandat z Austrii

W tym kraju zapłacimy najwięcej za jazdę po alkoholu. Maksymalnie kierowca może mieć we krwi 0,5 promila, jeżeli wartość ta zostanie przekroczona, to zapłacimy dużo, bo minimum 300 euro. Inne wykroczenia jak brak opłaty za parkowanie to ok. 35 euro. Przejazd na czerwonym świetle skutkuje w Austrii mandatem ok. 70 euro, natomiast brak zapięcia pasów przez któregokolwiek z pasażerów lub kierowcę to minimum 35 euro. W tym kraju nie mało zapłacimy również za korzystanie z telefonu komórkowego, bo aż ponad 50 euro kary.

8 lipca 2021 roku zaostrzono w Austrii prawo drogowe dotyczące kierowców, którzy dopuszczają się rażących naruszeń (przekroczenie prędkości 80 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h poza nim) – za takie przewinienie trzeba zapłacić nawet 5 tys. euro kary!

Mandat z Czech

Do tej pory najwięcej trzeba było zapłacić za brak wydruku z autostrady. Jeśli zapomnieliśmy zatrzymać ten niepozorny papier, płaciliśmy ponad 1600 złotych! Od 1 stycznia 2021 roku Czesi jednak znieśli obowiązek posiadania papierowej winiety. Konieczne jest posiadanie jej w wersji elektronicznej. Przekroczenia prędkości do 20 km/h karane są mandatem w wysokości ok. 400-450 zł, a te o 40 km/h i więcej – mandatem w wysokości ponad 1700 zł.

Mandat z Niemiec

Z kolei u zachodnich sąsiadów spotkamy sie z większą tolerancja drobnych wykroczeń. Dla przykładu za przekroczenie prędkości do 20km/h w terenie zabudowanym zapłacimy jedynie 35 euro, a poza terenem zabudowanym – 30 euro. Natomiast jazda szybsza o 50km/h od dozwolonej karana jest kwotą do 200 euro. Ponadto jeżeli kierowca pojazdu przekroczy prędkość powyżej 21 km/h, może otrzymać miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Im większa prędkość, tym na dłuższy czas utraci on uprawnienia.

Od 1 listopada 2021 roku zmieni się w Niemczech taryfikator mandatów:

Przekroczenie prędkości (km/h)Teren zabudowany (euro)Poza terenem zabudowanym (euro)
mniej niż 103025
11-155040
16-207060
21-25115100
26-30180150
31-40260200
41-50400320
51-60560480
61-70700600
powyżej 70800700
Źródło: https://www.adac.de/news/einigung-bussgeldkatalog/.

Mandat z Francji

W tym państwie jest niestety drogo. Po pierwsze, jeśli od razu nie zapłacimy przyznanej kary, francuskie służby mają prawo nawet zatrzymać nasz samochód. We Francji wystarczy przekroczyć dozwoloną przepisami prędkość o 40km/h i trzeba się liczyć ze stratą prawa jazdy. Z czym również muszą się liczyć zagraniczni kierowcy? Z mandatami narastającymi. W zależności od tego, jak szybko zapłacimy kwotę, do której zostaliśmy zobowiązani mandatem, tak dużo zapłacimy. Kwota kary może wzrosnąć z 45 euro aż do 180 euro tylko ze względu na termin opłaty.

Przykład

Piotr przekroczył prędkość o ponad 50 km/h, będąc na terenie Francji. Gdyby powtórzył to wykroczenie, mógłby nawet trafić do więzienia. Francja jest jednym z nielicznych krajów, w których można ponieść karę czasowej utraty wolności za przekroczenie prędkości na drodze. Wśród tych krajów obok Francji można wymienić Hiszpanię, Monako, Norwegię i Szwajcarię.

Mandat z zagranicy – czy należy płacić te należności?

Tak. To prosta i wiążąca odpowiedź. Zagraniczny mandat to nic innego jak zobowiązanie pieniężne, które powinieneś zapłacić. Oznacza to także, że sprawa o zapłatę może trafić do krajowego sądu. To nieodzownie wiąże się z opłatami sądowymi, których nie sposób uniknąć. Jeżeli przegrasz proces, to otrzymasz nakaz zapłaty. Ten z kolei zostanie przekazany komornikowi, który ma prawo egzekwować opłatę z Twojego majątku. Odzyskiwanie zaległych wierzytelności może być bardzo dokuczliwe. Komornik może zająć wyposażenie mieszkania, sprzęt komputerowy, jak również samochód oraz nieruchomość.

Mandat z zagranicy a przedawnienie

Ponieważ takie zobowiązanie, w postaci nieprzestrzegania prawa, zaistnieje na terenie obcego państwa, stosuje się tamtejsze przepisy dotyczące przedawnienia. Jest to o tyle istotne, że w ramach Unii Europejskiej każdy z krajów ma w tym zakresie odrębne przepisy. Nie można zatem uznać, że czas przedawnienia przewidziany polskim prawem obowiązuje kierowców, którzy otrzymali mandat za granicą.

Mandat z zagranicy a punkty karne

Obecny stan prawny nie pozwala na obciążanie polskiego kierowcy “zagranicznymi” punktami karnymi. Mandat za granica oznacza karę finansową. W niektórych państwach musi być ona uiszczona od razu. Dlatego warto mieć ze sobą dodatkową gotówkę, aby nie narazić się na przykrą sytuację, w której zagraniczne służby zatrzymują pojazd do czasu wyegzekwowania należności. Zagraniczna policja nie ma również prawa do zatrzymania polskiego prawa jazdy. Należy mieć jednak na uwadze, że Unia Europejska w swoich dyrektywach dąży do stworzenia odpowiednich przepisów, które pozwalałyby na naliczanie punktów karny dla kierowców we wszystkich państwach członkowskich.

Mandat z zagranicy po sprzedaży auta

Jesteś zaskoczony mandatem z zagranicy? Nigdzie nie wyjeżdżałeś, a samochód sprzedałeś kilka miesięcy wcześniej? Zastanów się czy poinformowałeś o zbyciu pojazdu odpowiedni Wydział Komunikacji. Z umową sprzedaży i odpowiednim dokumentem z wydziału możesz za taki mandat z zagranicy nie zapłacić. Jeżeli nie dopełniłeś formalności, uważaj. Może się bowiem okazać, że zostało wobec Ciebie wszczęte postępowanie egzekucyjne. W takich sytuacjach nie warto zwlekać. Najbezpieczniej w takim wypadku jest zapłacić mandat z zagranicy i dochodzić swoich praw w procesie cywilnym od obecnego właściciela pojazdu. Jeśli zaś dopiero otrzymałeś wezwanie do zapłaty skontaktuj się z policją i przedstawić stosowne dokumenty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mandaty z zagranicy

Czy da się uniknąć mandatu z zagranicy?

Ze względu na możliwość wymiany informacji o kierowcach między państwami, są na to bardzo małe szanse. Dane o polskich kierowcach są wyszukiwane za pośrednictwem Krajowego Punktu Kontaktowego, który sprawdza je w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i przekazuje policji. Unikanie płatności za mandat może natomiast spowodować, że sprawa trafi do sądu.

Ile kosztują mandaty z zagranicy?

Niestety znacznie więcej niż w Polsce. Przykładowo za jazdę pod wpływem alkoholu w Austrii zapłacisz ponad 300 euro, a za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w Niemczech do 200 euro. Ponadto musisz się liczyć z innymi zwyczajami na zagranicznych drogach – np. we Francji ceny mandatów są narastające ze względu na termin płatności.

Czy mandaty z zagranicy się przedawniają?

Tak, ale według prawa obowiązującego w kraju otrzymania mandatu. Jeśli się więc cieszysz, że otrzymałeś mandat po czasie przedawnienia określonym w polskich przepisach, możesz się rozczarować. Każdy kraj Unii Europejskiej ma w tym zakresie własne regulacje i w Twoim interesie leży sprawdzenie, jakie one są.

Czy za mandat z zagranicy dostanę punkty karne?

Nie. Na ten moment mandat otrzymany za granicą oznacza wyłącznie karę finansową i nie wlicza się do systemu polskich punktów karnych. Nie ma również możliwości, by policja w obcym kraju zatrzymała polskie prawo jazdy. Może się jednak zdarzyć, że po otrzymaniu mandatu za granicą miejscowa policja zatrzyma Twój pojazd do czasu zapłaty należności.

Gdzie zapłacić mandat z zagranicy?

Jeśli mandat z zagranicy jest mandatem z fotoradaru, przyjdzie do Ciebie pocztą. W liście powinieneś otrzymać login i hasło do strony, za pomocą której możesz opłacić naliczoną Ci należność. Możesz też wykonać tradycyjnie przelew w banku lub na poczcie, jednak wtedy prawdopodobnie do należności zostanie doliczona prowizja.

PODSUMOWANIE
  • Najwięcej mandatów za granicą polscy kierowcy otrzymują za przekroczenie prędkości.
  • Służby z różnych krajów UE wymieniają się informacjami o wykroczeniach na drodze.
  • Ceny mandatów w niektórych krajach są bardzo wysokie.
  • Zagraniczne punkty karne nie dodają się do tych krajowych.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę
103,20
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!