Zamiana samochodu na inny – gdzie i jak to można zrobić?

Jesteś właścicielem samochodu? Dochodzisz do wniosku, że chciałbyś go wymienić? Nie oznacza to, że musisz go sprzedawać, a potem szukać takiego, który Cię interesuje. Możesz skorzystać z oferty komisów, salonów, a także prywatnych osób, oferujących zamianę samochodu. Na czym to polega? Jakie informacje powinna zawierać umowa zamiany pojazdów? Co dzieje się z ubezpieczeniami po wymianie?

jak zamienić samochód

Zamiana samochodu – gdzie szukać ofert?

W pewnym momencie postanawiasz zmienić samochód. Jednak nie chcesz go sprzedawać, a potem szukać nowego. Zdecydowanie bardziej podoba Ci się pomysł załatwienia tej sprawy za jednym razem? Rozwiązaniem dla Ciebie jest zamiana samochodu. Możesz jej dokonać zarówno z osobą prywatną, która jest właścicielem innego pojazdu, jak i z firmą oferującą takie usługi. 

Oferty zamiany samochodu znajdziesz:

 • na portalach ogłoszeniowych (OLX, wymieniajmy.pl),
 • w komisach samochodowych,
 • u dealerów samochodowych.

W przypadku zamiany samochodu rodzi się od razu pytania – jak to wygląda w praktyce i jakie związane są z tym obowiązki? Najpierw przyjrzyjmy się zamianie aut między dwoma prywatnymi właścicielami, a potem wspomnimy o komisach i dealerach samochodowych.

Zamiana auta a formalności – umowa zamiany

Znalazłeś samochód, który Ci się podoba. Jego właściciel zainteresowany jest wymianą, więc spotykacie się, by sprawdzić pojazdy. Jeśli mają one podobną wartość, to transakcja odbędzie się w formie bezgotówkowej na zasadzie barteru. Czasami jednak, któryś samochód może być wart więcej, więc będzie konieczna dopłata przez jedną ze stron umowy. Kodeks cywilny poprzez art. 603 i art. 604 wskazuje, że:

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

oraz:

Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Czyli obie strony mają takie same obowiązki jak w przypadku sprzedaży – na przykład działa rękojmia. Różnica polega na tym, że zamiast pieniędzy za samochód zostanie przeniesiona własność innego pojazdu na Ciebie.

Umowa zamiany powinna zawierać następujące informacje:

 • datę i miejsce zawarcia umowy,
 • dane osobowe zamieniających,
 • parametry samochodów,
 • wartość aut,
 • ewentualna informacja o dopłacie,
 • przekazane dokumenty, kluczyki,
 • data dokonania zamiany pojazdów.

W danych osobowych muszą znaleźć się takie informacje jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL oraz seria i numer dowodu osobistego. W części dotyczącej zamiennych pojazdów ich właściciele powinni zawrzeć informacje o modelu i marce, roku produkcji, numerze rejestracyjnym i wartości.  

Aby zawrzeć umowę zamiany samochodów potrzebny będzie komplet kluczyków, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, o ile została wydana. Najlepiej byłoby, gdyby auta miały wykupione ubezpieczenia OC. Jeśli zamienisz się na auto, które nie ma polisy OC, to będziesz musiał ją wykupić tego samego dnia – świetnie nada się do tego kalkulator OC AC na Mubi. Pamiętaj, że obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spoczywa na właścicielu.

Zamiana samochodów a podatki

Podobnie jak w przypadku umowy kupna-sprzedaży samochodu po zawarciu umowy zamiany również trzeba zapłacić podatki. Obie strony umowy muszą pamiętać przede wszystkim o podatku od czynności cywilnoprawnych. W niektórych przypadkach konieczne będzie także zapłacenie podatku dochodowego (mowa tutaj o osobach fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej).

PCC w wysokości 1%

Podatek od czynności cywilnoprawnych muszą zapłacić obie strony zamiany samochodów. Jego wartość wynosi 1%, czyli jest niższy niż dla umowy sprzedaży, gdzie wynosi 2%. Co ważniejsze, podatek obie strony muszą zapłacić od wartości przedmiotu, z którego będzie on wyższy.

Przykład

Pan Janusz i Pan Marian zdecydowali się na zamianę samochodów. Wartość auta Pana Janusza to 8 tys. złotych, a Pana Mariana 7 tys. zł. Ponieważ przy wyliczeniu podatku od czynności cywilnoprawnych należy wziąć pod uwagę wartość droższego pojazdu, to obaj panowie zapłacą 1% podatku od 8 tys. złotych, czyli po 80 zł.

Na zapłacenie podatku zamieniający samochody mają 14 dni od daty zawarcia umowy. Aby to zrobić, muszą złożyć deklarację PCC-3, a jeśli jest więcej właścicieli, to także dołączyć PCC-3/A. 

UWAGA!

Podatku PCC nie muszą płacić osoby niepełnosprawne, które kupują auto na własny użytek oraz wszyscy ci, w przypadku których wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł!

Podatek dochodowy

Przychód podlegający opodatkowaniu dotyczy sytuacji, gdy zamiana samochodów następuje przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym kupiłeś auto. Dodatkowo wartość samochodu w momencie wymiany musi być wyższa niż cena, za jaką został on kupiony. Co istotne, obaj właściciele zamieniający się samochodami muszą się rozliczyć osobno z tego podatku.

Przykład

Pani Anna i Pani Katarzyna zawarły umowę zamiany samochodów. Pani Anna była właścicielką swojego auta od 3 lat, którego wartość pierwotnie wynosiła 50 tys. zł, a w chwili zamiany została wyceniona na 30 tys. zł. Z kolei Pani Katarzyna była właścicielka samochodu zaledwie od 5 miesięcy. Jednak w tym czasie wyremontowała auto, a jego cena wzrosła z 20 tys. zł do 30 tys. zł. W takim przypadku tylko Pani Katarzyna będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od 10 tys. zł (pamiętaj, że Pani Katarzyna mogła odliczyć koszty naprawy, co obniży kwotę do opodatkowania).

Jeśli wartość transakcji wymiany będzie niska, to przepisy pozwalają na zwolnienie z podatku dochodowego. Art. 21 ust.1 pkt 32b ustawy o podatku dochodowym mówi:

Wolne od podatku dochodowego są:
32b) przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6.000 zł.

Art. 21 ust.1 pkt 32b ustawy o podatku dochodowym

Oczywiście istnieje mała szansa, że zapłacisz taki podatek, chyba że zajmujesz się kupowaniem uszkodzonych aut, naprawianiem ich i sprzedażą. Jeśli jesteś osobą, która chce po prostu wymienić samochód na nowy, to raczej nie będziesz musiał płacić podatku dochodowego. 

Ubezpieczenia komunikacyjne a zamiana

Zamiana samochodu związana jest z takimi samymi obowiązkami w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych jak w przypadku kupna i sprzedaży auta. Tylko podczas takiej transakcji właściciele pojazdów zamieniają się polisami OC – Twoja przejdzie na nowego właściciela, a od niego otrzymasz jego ubezpieczenie.

Pamiętaj, aby zgłosić fakt wymiany samochodu ubezpieczycielowi – masz na to 14 dni. Oczywiście ubezpieczenia dodatkowe wygasają. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: “Sprzedaż samochodu – obowiązki, formalności, ubezpieczenie OC – musisz to wiedzieć!” 

Komis, dealer samochodowy – zamiana auta

Nie tylko z osobą prywatną można dokonać transakcji zamiany samochodu. Z takiej opcji można skorzystać także w komisie czy u dealera samochodowego. Ważne, by przed podjęciem decyzji o zamianie skontaktować się z daną firmą i wypytać, jak przebiega cała procedura i czy rzeczywiście oferuje ona zawarcie umowy zamiany, czy odkupi starszy pojazd i zaoferuje inne auto do kupna.  

W przypadku dealerów Twoje auto zostanie dokładnie sprawdzone i wycenione. Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż, to będziesz mógł liczyć na korzystną ofertę nabycia używanego lub nowego samochodu – najprawdopodobniej z dopłatą. Za to otrzymasz sprawdzone przez serwis auto, którego możesz być pewny. 

PODSUMOWANIE
 • Oferty zamiany samochodu znajdziesz na portalach ogłoszeniowych. Zamienić auto można także w wybranych komisach i u dealerów samochodowych.
 • Umowa zamiany w świetle prawa cywilnego jest umową sprzedaży, więc musi zawierać podobne informacje.
 • W umowie zamiany muszą znaleźć się między innymi dane właścicieli pojazdów oraz informacje o pojazdach.
 • Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy zamiany wynosi 1% od wartości pojazdu, który jest wyżej wyceniony.
 • Niekiedy trzeba zapłacić także podatek dochodowy.
 • Po podpisaniu umowy zamiany ubezpieczenia OC przechodzą na nowych właścicieli.
 • Dealerzy samochodów i komisy najpierw sprawdzają auto, potem je wyceniają, a następnie pomagają w wyborze nowego pojazdu.

FAQ – najważniejsze pytania o zamianę samochodu na inny

Chcę wymienić samochód na inny. Gdzie szukać ofert?
Czy po podpisaniu umowy zamiany samochodów czekają mnie jakieś formalności?
Czy wymieniając samochód, zatrzymam swoje OC na nowe auto?
Źródła:
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/O/D19640093.pdf
 • https://mojafirma.infor.pl/moto/auto/zakup/310602,Zamiana-samochodu-zamiast-zakupu-jak-to-zrobic.html
 • https://lexlege.pl/ustawa-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych/art-21/
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Opis zapłaty podatku PCC od zamiany jest lekko wprowadzający w błąd. Podatek od zamiany również wynosi 2% od pojazdu wyżej wycenionego. Zapłacony może być np. solidarnie po połowie lub jak się strony umówią (stron umowy może być więcej niż dwie, bo mogą występować współwłaściciele). Ważne jest, że należy złożyć jedną deklarację PCC-3 ze stawką 2%. Deklarację składa jedna ze stron do swojego urzędu, a pozostałe strony składają do tego samego urzędu PCC-3/A. Wpłatę należnego podatku może dokonać jedna osoba lub wszyscy w swoich częściach. Informacja potwierdzona w KAS.
avatar autora komentarza
ale spłycony temat z dealerami ! co z wymianą u nich i podatkiem ?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC