Zanzibar – szczepienia obowiązkowe i zalecane 2024

Wyspa, która stała się popularnym kierunkiem wyjazdów, gdy w Polsce panuje zima. Turystów przyciąga na Zanzibar wspaniała pogoda i rajskie plaże. Czy na taką podróż trzeba się zaszczepić? A może warto to zrobić w przypadku niektórych chorób? A co z ubezpieczeniem turystycznym? Co powinno zawierać? Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat ochrony zdrowia podczas podróży na Zanzibar!

zanzibar

Choroby tropikalne na Zanzibarze – na co uważać?

Zanzibar leży na Oceanie Indyjski przy Afryce i jest autonomiczną częścią Tanzanii. Wyspa znajduje się strefie tropikalnej, więc podróż w ten region świata wiąże się z ryzykiem zachorowania na choroby charakterystyczne dla tropików. Wśród nich wymienia się:

 • malarię – istnieje ryzyko zarażenia zarodźcami malarii przez komary z rodzaju Anopheles, to choroba pasożytnicza charakteryzująca się następującymi objawami: wysoka gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, problemy żołądkowe czy nawet zaburzenia świadomości;
 • dengę – w ostatnich latach notuje się więcej przypadków tej choroby przenoszonej przez komary w rejonie nadbrzeżnym Tanzanii i na Zanzibarze, jej objawy to wysoka gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, nudności i wymioty, a także wysypka (postać ciężka choroby to gorączka krwotoczna dengi, która może skończyć się śpiączką, a nawet śmiercią);
 • wirus Zika – wirus przenoszony przez komary z rodzaju Aedes, który może powodować gorączkę, bóle ciała (mięśni, stawów, głowy), wysypkę oraz powikłania neurologiczne, takie jak zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, szczególnie na wirus Zika powinny uważać kobiety w ciąży, ponieważ przenosi się on na płód, powodując wiele powikłań;
 • żółta gorączka – kolejna choroba wirusowa przenoszona przez komary tropikalne, która może mieć różne objawy od łagodnych (gorączka, dreszcze, bóle głowy mięśni, stawów, nudności, wymioty) po bardzo ciężkie (15% doznaje uszkodzeń wątroby i trwałego uszkodzenia narządów), które prowadzą do śmierci. 

Na Zanzibarze występuje wiele innych chorób takich jak: cholera, krztusiec, błonica, tężec, dur brzuszny odra, gruźlica, schistosomatoza czy giardioza.

UWAGA!

21 marca 2023 roku ogłoszono pojawienie się w północno-zachodniej Tanzanii w regionie Kagera ogniska wirusa Marburg. Choroba powoduje gorączkę krwotoczną i jest bardzo śmiertelna!

Z kolei 4 lipca 2023 roku władze Tanzanii poinformowały WHO o wykryciu wirusa polio pochodzącego ze szczepionki (cVDPV 2). Był to jednostkowy przypadek. Na bieżąco sytuację związaną z zagrożeniami można śledzić na stronie https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news. 

Szczepienia obowiązkowe na Zanzibar – czy są wymagane?

Podróżni z Polski wybierający się do Tanzanii i na Zanzibar nie mają obowiązku wykonania żadnego szczepienia. Oczywiście nie oznacza to, że przed wyjazdem nie powinniśmy udać się do lekarza medycy podróży i skonsultować zalecanych szczepień.

Jednak zgodnie z tanzańskim prawem osoby przyjeżdżające z krajów, w których żółta gorączka jest endemiczna, muszą posiadać potwierdzenie szczepienia na tę chorobą. Obowiązek ten dotyczy także podróżnych, którzy mieli przesiadkę w takim kraju, a pobyt trwał co najmniej 12 godzin.

UWAGA!

Podróżni przybywający na Zanzibar z lądowej części Tanzanii muszą mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę (odwrotnie również). W przypadku jego braku szczepienie zostanie wykonane w granicznym punkcie medycznym!

Szczepienia zalecane na Zanzibar – dla własnego bezpieczeństwa!

W krajach tropikalnych istnieje ryzyko zakażenia wirusami, bakteriami czy pasożytami, które nie występują w Polsce. Dlatego na wyjazd do kraju leżącego w strefie tropikalnej warto wykonać zalecane szczepienia.

Szczepienia zalecane na wyjazd na Zanzibar (do Tanzanii):

 • cholerę,
 • dur brzuszny,
 • wściekliznę,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • dengę,
 • meningokoki.

Wyjazd na Zanzibar to dobra okazja, by wykonać także rutynowe szczepienia, jeśli o nich zapomnieliśmy (podstawowe bądź przypominające) na:

 • tężec, błonice, krztusiec;
 • odrę, świnkę, różyczkę;
 • poliomyelitis,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Dokładny opis chorób zakaźnych znajdziemy na: https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2.

Wyjazd na Zanzibar – wizyta u lekarza medycyny podróży

Na 6 do 8 tygodni przed wycieczką na Zanzibar warto udać się do lekarza medycyny podróży. Specjalista w zależności od naszego stanu zdrowia zaleci nam szczepienia, które powinniśmy wykonać przed wyjazdem. Skąd konieczność wizyty u lekarza z takim wyprzedzeniem?

Profilaktyka w postaci zalecanych szczepień i przyjmowania leków na malarię wymaga czasu, by zadziałała w pełni – pamiętajmy, że organizm reaguje na dawkę szczepionek i musi zbudować odporność na dany patogen. 

CZY WIESZ, ŻE …

Obecnie nie można w Polsce kupić szczepionki na malarię, ale dostępne są leki przeciwmalaryczne (np. Malarone, Arechin, Doxycyclinum).

Apteczka podróżna na Zanzibar – co zabrać ze sobą?

Wiele z najgroźniejszych chorób zakaźnych na Zanzibarze przenoszona jest przez komary, dlatego podstawą ochrony jest stosowanie środków (repelentów) na te owady. Należy także spać pod moskitierą. A co powinno znaleźć się w apteczce podróżnej na Zanzibar?

 • Repelenty, środki na komary;
 • materiały opatrunkowe, bandaże, plastry, itp;
 • rękawiczki, nożyczki, pęseta;
 • leki przeciwbiegunkowe;
 • podstawowe leki na grypę;
 • środki na chorobę lokomocyjną;
 • leki na malarię;
 • krem z filtrem UV;
 • maść na stłuczenia.

Podczas wyjazdu powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach higieny w tropikach, a więc o:

 • piciu wyłącznie wodę butelkowaną lub przygotowanej (również do mycia zębów),
 • myciu rąk przed posiłkami,
 • unikaniu spożywania niemytych owoców i warzyw.
grafika

Osoby, które przyjmują regularnie leki i muszą zabrać je w podróż na Zanzibar, powinny sprawdzić, czy niezbędne medykamenty nie znajdują się na liście kontrolnej – znajdziemy je na www.tmda.go.tz/pages/import-and-export-control.

UWAGA!

Leki psychotropowe wymagają zezwolenia, które można uzyskać na stronie www.imis2.tmda.go.tz/#/public/app-home!

Ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar – co powinno zawierać?

Zadaniem ubezpieczenia turystycznego jest ochrona podróżnego przed finansowymi skutkami nagłego zachorowania i nieszczęśliwego wypadku podczas wyjazdu. W ramach polisy ubezpieczony turysta może liczyć na kilka różnych ochron w zależności od wybranego pakietu. W skład ubezpieczenia turystycznego może wchodzić:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – na pewno znajdzie się w każdej ofercie polisy na podróż na Zanzibar, zapewnia pokrycie kosztów nieplanowanego leczenia, hospitalizacji, operacji czy leków, a także akcji ratowniczej na morzu (świadczenie może być oferowane w ramach assistance);
 • assistance – ubezpieczony może liczyć na wiele usług, gdy poważnie zachoruje lub dozna nieszczęśliwego wypadku, wśród których są te związane z transportem, pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia bliskich, opieka nad dziećmi, wsparcie informacyjne i prawne;
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków będzie wsparciem, gdy turysta podczas wyjazdu dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu;
 • OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania, gdy to turysta na Zanzibarze spowoduje szkodę;
 • ubezpieczenie bagażu – to wsparcie w razie utraty, zniszczenia, uszkodzenia bagażu lub jego opóźnienia na lotnisku.

Przy wyborze ubezpieczenie na Zanzibar należy zwrócić uwagę nie tylko na oferowane ochrony, ale także na ich sumy ubezpieczeń. Im będą one wyższe, tym na wyższe świadczenia może liczyć podróżny. W przypadku podróży na wyspę w celu nurkowania należy rozszerzyć ochronę o taką aktywność.

Sprawdźmy więc, ile będzie kosztowało ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar dla jednej dorosłej osoby na 7 dni z rozszerzeniem ochrony o nurkowanie. Pod uwagę wzięliśmy oferty z pełną ochroną.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Tanzanii (Zanzibar)
WienerKoszty leczenia – 300 608 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 216 005
Bagaż – 1 000 zł
62,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 150 000 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 50 000
Bagaż – 2 000 zł
67,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 172 804 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 129 603
Bagaż – 1 000 zł
71,32 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 50 000
Bagaż – 2 000 zł
81,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 40 000 zł
OC – 50 000
Bagaż – 1 000 zł
155,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
178,74 zł
ProamaKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 20 000 zł
OC – 100 000
Bagaż – 2 000 zł
183,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000
Bagaż – 3 000 zł
436,80 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [04.03.2024].

Ceny ubezpieczenia turystycznego z ochroną rozszerzoną o nurkowanie są bardzo zróżnicowane. Najtańsze można kupić już poniżej 10 zł za dzień ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o szczepienia na Zanzibar

Czy przed wyjazdem na Zanzibar z Polski trzeba wykonać obowiązkowe szczepienia?
Które szczepienia warto wykonać przed podróżą na Zanzibar?
Co powinno znaleźć się w ubezpieczeniu turystycznym na Zanzibar?
PODSUMOWANIE
 • Na Zanzibarze istnieje ryzyko zarażenia wieloma chorobami przenoszonymi przez różne gatunki komarów (malaria, denga, wirus Zika, żółta gorączka).
 • Zagrożenie stanowią także takie choroby jak cholera, krztusiec, błonica, tężec, dur brzuszny odra, gruźlica, schistosomatoza czy giardioza.
 • Podróżni z Polski nie muszą wykonywać obowiązkowych szczepień podczas podróży na Zanzibar.
 • Podróż z kontynentalnej części Tanzanii na Zanzibar i w odwrotną stronę wymaga posiadania potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę.
 • Warto wykonać zalecane szczepienia oraz przejść kurację przeciw malarii przed podróżą na Zanzibar.
 • Na wyjazd na Zanzibar należy wziąć apteczkę podróżną.
 • Przed podróżą na Zanzibar należy kupić ubezpieczenie turystyczne.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/tanzania/idp
 • https://www.gov.pl/web/gis/zalecane-szczepienia-dla-podrozujacych
 • https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2
 • https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news
 • https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2024/itineraries/tanzania-and-zanzibar
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!