Jaki zasięg posiadają samochody elektryczne i co na niego wpływa?

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Według danych opublikowanych przez SAMAR w Polsce w 2023 roku zostało zarejestrowanych dokładnie 17 078 aut elektrycznych, podczas gdy w 2022 roku liczba ta wyniosła 11 291 sztuk. Do najpopularniejszych marek w zeszłym roku należała Tesla, Volkswagen, KIA oraz Audi. Mimo wszystko elektryki budzą wciąż wiele kontrowersji wśród kierowców. Np. z uwagi na opinię dotyczącą niewielkich zasięgów. Czy faktycznie tak jest?

zasięg samochodów elektrycznych

Zasięg pojazdu elektrycznego na jednym ładowaniu – od czego zależy?

Podstawowym elementem budowy samochodów elektrycznych jest układ napędowy silnika. W jego skład wchodzi silnik elektryczny, falownik, przekładnia oraz układ zasilający. Silnik elektryczny podczas przyspieszania zamienia energię elektryczną na mechaniczną, a podczas hamowania energię mechaniczną na elektryczną. Można więc wywnioskować, że zasięg samochodu elektrycznego w dużej mierze zależy od stylu jazdy. Ale czy jedynie to wpływa na wydajność elektryka?

O zasięgu samochodu elektrycznego decydują:

 • parametry i budowa samochodu

Pojemność baterii, budowa i aerodynamika pojazdu to jedne z głównych czynników, które wpływają na zasięg pojazdu elektrycznego. Samochody te posiadają baterie litowo-jonowe, których pojemność wynosi zwykle od 20 nawet do ponad 100 kWh. Im większa bateria, tym większy zasięg samochodu. Baterie ulegają również zużyciu. Przyjmuje się, że ich pojemność spada rocznie o około 2%. Ponadto wpływ na zasięg elektryka, tak jak i w przypadku aut spalinowych, ma także konstrukcja i kształt samochodu. Opływowa budowa i mała ilość wlotów powietrza będą działały na korzyść.

 • styl jazdy

Na zasięg każdego samochodu, czy to elektryka, czy pojazdu spalinowego, wpływa przede wszystkim styl jazdy. W przypadku elektryka im wolniej jedziesz, tym większy będziesz miał zasięg. Wraz ze wzrostem prędkości zwiększa się pobór energii, przez co zasięg auta spada. Zwykle największy zasięg można odnotować przy prędkości około 80–100 km/h. W przypadku szybszej jazdy może ona spaść nawet o 10–15%. Jeśli będziesz jechał płynnie, jednostajnie, ze stałą prędkością i bez gwałtownego przyspieszania czy hamowania, zdecydowanie zaoszczędzisz sporą liczbę kilometrów.

 • obciążenie i opór powietrza

Jeśli Twoim samochodem elektrycznym będzie podróżowało 5 osób, wypełnisz bagażnik po brzegi, a na bagażniku dachowym przymocujesz rowery, zdecydowanie wpłynie to na zasięg Twojego auta. Obciążenie i opór powietrza sprawiają, że pojazd zużywa więcej energii do jazdy. Ważne jest zatem to, abyś nie woził ze sobą zbędnych przedmiotów.

 • opony

Na zasięg samochodu elektrycznego korzystnie wpływają odpowiednie opony. Im niższy opór toczenia, tym większa wydajność pojazdu. Zadbaj zatem o dobre ogumienie i regularnie je wymieniaj.

 • korzystanie z klimatyzacji, ogrzewania i akcesoriów

Nadmierne korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania zdecydowanie osłabi wydajność Twojego samochodu elektrycznego. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś unikać włączania nawiewu. Możesz ogrzewać lub chłodzić swój samochód już w trakcie ładowania. Ponadto na zasięg Twojego samochodu wpłynie dodatkowo telefon podłączony kablem USB.

Przeczytaj też: 10 mitów na temat samochodów elektrycznych

Zasięg samochodu elektrycznego – jak go zwiększyć?

Abyś mógł przejechać swoim elektrykiem więcej kilometrów na jednym ładowaniu, a więc zaoszczędzić także pieniądze oraz cenny czas, musisz wcielić w życie pewne zasady. Wiesz już, co dokładnie wpływa na zasięg Twojego samochodu elektrycznego. Pozostaje Ci więc tylko nauczyć się to wykorzystywać. Na początku pewne rzeczy mogą wydawać Ci się absurdalne, ale jeśli będziesz posługiwał się nimi konsekwentnie, z pewnością sobie za to podziękujesz.

Zasięg Twojego auta się poprawi, jeśli:

 • będziesz jeździł spokojnie, płynnie, bez gwałtownego przyspieszania i hamowania,
 • ograniczysz jazdę autostradami i drogami ekspresowymi (mniejsza prędkość wpłynie korzystnie na wydajność samochodu),
 • zadbasz o dobre ogumienie,
 • nie będziesz nadmiernie obciążał samochodu, np. zbędnymi bagażami,
 • nie będziesz nadmiernie używał ogrzewania i klimatyzacji,
 • będziesz podłączał akcesoria do USB tylko w razie potrzeby.

Stosowanie się do powyższych wskazówek nie oznacza oczywiście, że masz być niewolnikiem własnego samochodu. Jeśli na co dzień ładujesz swój pojazd we własnym garażu, większe zużycie energii nie stanowi dla Ciebie zapewne szczególnego problemu. Wówczas ładujesz auto po prostu wtedy, kiedy jesteś w domu. Natomiast jeśli wyruszasz w dalszą trasę, najlepiej ograniczyć zużycie energii elektrycznej pojazdu. Dzięki temu szybciej dotrzesz do celu i zmniejszysz liczbę postojów, podczas których będziesz musiał ładować swój samochód.

Przeczytaj też: Samochód elektryczny czy spalinowy – porównanie kosztów zakupu, użytkowania i ubezpieczenia

Auta elektryczne mogą mieć nawet 855 km zasięgu!

Producenci samochodów elektrycznych dbają o ich wydajność. Pierwsze pojazdy tego typu posiadały dość małe baterie, przez co ich zasięg z pewnością nie dla każdego był zadowalający. Obecna technologia rozwija się na tyle dynamicznie, że pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej wydajne i można pokonać nimi tyle samo kilometrów, co samochodami spalinowymi. Oczywiście niewielkiego, miejskiego elektryka nie można porównywać do ekskluzywnej, dużej, zasilanej energią limuzyny, bo w tym przypadku zasięgi będą się znacznie różnić. Oba te pojazdy mają docelowo inne przeznaczenie, więc normalne jest to, że jeden z nich będzie mógł pochwalić się wydajnością 855 km, a drugi zaledwie 230 km.

Jakie auta elektryczne posiadają największe zasięgi? Oto TOP 10 modeli:

 1. Mercedes EQS

Zasięg: 855 km

Bateria: 120 kWh

 1. Mercedes EQE

Zasięg: 730 km

Bateria: 100 kWh

 1. Tesla Model S

Zasięg: 647 km

Bateria: 100 kWh

 1. Voyah Free

Zasięg: 631 km

Bateria: 106 kWh

 1. Volkswagen ID.7

Zasięg: 621 km

Bateria: 82 kWh

 1. BMW i7

Zasięg: 611 km

Bateria: 105 kWh

 1. Chevrolet Volt

Zasięg: 610 km

Bateria: 16 kWh

 1. Maybach EQS

Zasięg: 607 km

Bateria: 118 kWh

 1. Tesla Model 3

Zasięg: 602 km

Bateria: 80,5 kWh

 1. Audi Q8

Zasięg: 600 km

Bateria: 114 kWh

*dane na podstawie serwisu www.autocentrum.pl (08.03.2024)

Przyjrzymy się również zasięgom tych pojazdów, których sprzedaż w Polsce w 2023 roku była największa.

Oto TOP 10 najpopularniejszych modeli aut elektrycznych w 2023 roku:

 1. Tesla Model Y – 2502 szt.

Zasięg: 455 do 533 km

Bateria: od 50 do 80,5 kWh

 1. Tesla Model 3 – 1849 szt.

Zasięg: od 354 do 602 km

Bateria: od 50 do 80,5 kWh

 1. Audi Q4 e-Tron – 896 szt.

Zasięg: od 349 do 545 km

Bateria: od 51 do 82 kWh

 1. Kia EV6 – 684 szt.

Zasięg: od 400 do 510 km

Bateria: od 58 do 77,4 kWh

 1. Volkswagen ID.4 – 638 szt.

Zasięg: od 343 do 550 km

Bateria: od 52 do 77 kWh

 1. Skoda Enyaq iV – 578 szt.

Zasięg: od 340 do 532 km

Bateria: od 55 do 82 kWh

 1. Kia e-Niro – 534 szt.

Zasięg: od 289 do 455 km

Bateria: od 39,2 do 64,8 kWh

 1. Volkswagen ID.3 – 521 szt.

Zasięg: od 275 do 550 km

Bateria: od 45 do 82 kWh

 1. BMW i4 – 392 szt.

Zasięg: od 490 do 590 km

Bateria: od 80 do 83 kWh

 1. Dacia Spring – 387 szt.

Zasięg: 230 km

Bateria: od 26 do 27 kWh

grafika

*dane na podstawie serwisu www.autocentrum.pl (08.03.2024)

Przeczytaj też: Najtańszy samochód elektryczny – TOP 4 modele na każdą kieszeń w 2023

Za ładowanie samochodu elektrycznego do pełna zapłacisz zaledwie 42 zł!

Portal EV Klub Polska i elektromobilni.pl przygotowali porównanie cenników różnych operatorów za ładowanie pojazdu elektrycznego w styczniu 2024 roku. Zestawienie dotyczy zarówno stacji ładowania AC – prąd przemienny, jak i DC – prąd stały. 

grafika

Według powyższego wykresu koszt ładowania pojazdu elektrycznego na stacjach AC w styczniu 2024 roku wahał się w granicach od 1,21 zł do 2,15 zł. Różnica pomiędzy najniższą a najwyższą stawką to niespełna 1 zł. Przykładowo na takich stacjach za naładowanie 70 kW trzeba zapłacić od 84,70 do 150,50 zł.

grafika
stawki na stacjach dc

Jak widać na dwóch powyższych wykresach dotyczących stacji DC, koszt ładowania pojazdu elektrycznego w styczniu 2024 roku wahał się w granicach od 1,99 zł do 3,15 zł dla stacji o mocy poniżej 100 kW oraz od 1,70 zł do 3,50 zł dla stacji o mocy powyżej 100 kW. Różnica pomiędzy najniższą a najwyższą stawką dla stacji DC o mniejszej mocy to niewiele ponad 1 zł. Z kolei w przypadku stacji DC powyżej 100 kW różnica jest już ponad dwukrotna. Przykładowo na takich stacjach za naładowanie 70 kW trzeba zapłacić od 139,30 zł do 220,50 zł (DC poniżej 100 kW) oraz od 119 zł do 245 zł (DC powyżej 100 kW).

Inaczej z kolei wygląda kwestia ładowania pojazdu w domu. Wówczas w zależności od planu taryfowego, koszt za 1 kW to około 0,60 zł. Jeśli naładujesz swój pojazd we własnym garażu, w przypadku wykorzystania 70 kW przejażdżkę na odległość kilkuset kilometrów masz za 42 zł. Ponadto oszczędzisz czas, ponieważ kiedy jesteś w domu, gotujesz, sprzątasz lub odpoczywasz, Twój pojazd będzie się ładował. Wstaniesz kolejnego dnia i możesz jechać w pełni naładowanym autem do pracy.

Dzięki assistance otrzymasz pomoc, gdy rozładuje się bateria w Twoim aucie

Zarówno właściciele pojazdów spalinowych, jak i elektrycznych, mogą spotkać się z sytuacją, kiedy w czasie podróży zabraknie im paliwa lub rozładuje im się bateria. W takim przypadku kontynuowanie podróży nie jest możliwe, a sprawa jest tym bardziej skomplikowana, jeśli do zdarzenia doszło w dużej odległości od stacji paliw lub stacji ładowania. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach ochrony assistance oferują wsparcie w sytuacji, kiedy w Twoim aucie zabraknie paliwa lub energii elektrycznej. Wystarczy tylko, że rozszerzysz swoją polisę o ochronę, która gwarantuje takie wsparcie. Jak to wygląda w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych?

You Can Drive

You Can Drive w ramach ochrony Assistance po wypadku i awarii w Polsce oraz Assistance po wypadku i awarii za granicą świadczy pomoc w przypadku unieruchomienia pojazdu. Dotyczy to zdarzeń powstałych wskutek:

a) rozładowania akumulatora; b) rozładowania akumulatora trakcyjnego (w pojeździe o napędzie elektrycznym); c) utraty, uszkodzenia lub zatrzaśnięcia wewnątrz pojazdu kluczy lub innych urządzeń służących do otwarcia lub uruchomienia pojazdu; d) niewystarczającej ilości powietrza w oponie; e) braku lub niewłaściwego paliwa w zbiorniku pojazdu, jak również zamarznięcia paliwa w zbiorniku pojazdu; f) utknięcia na poboczu drogi publicznej;

Źródło: OWU, You Can Drive Ubezpieczenia Komunikacyjne (11.03.2024)

UNIQA

W ramach ochrony assistance towarzystwo UNIQA gwarantuje wsparcie związane z brakiem paliwa:

a) CAA w razie braku paliwa (w przypadku pojazdów elektrycznych – rozładowania akumulatora) zorganizuje i pokryje koszty: i) dowiezienia paliwa w ilości wystarczającej na dojechanie pojazdu do najbliższej stacji paliw (koszty dojazdu, z wyłączeniem kosztów paliwa), albo ii) holowania pojazdu do najbliższej stacji paliw (w przypadku pojazdów elektrycznych – do najbliższej stacji ładowania). b) Świadczenie nie obejmuje kosztów zakupu paliwa lub energii elektrycznej.

Źródło: OWU, UNIQA Ubezpieczenia Komunikacyjne (11.03.2024)

PZU

W ramach pakietu Assistance Super towarzystwo PZU gwarantuje pomoc w przypadku rozładowania akumulatora trakcyjnego. PZU w OWU stosuje zapis, który brzmi tak:

w przypadku unieruchomienia pojazdu z powodu wyczerpania paliwa albo z powodu rozładowania akumulatora trakcyjnego (w pojeździe o napędzie elektrycznym), które nastąpi w odległości powyżej 20 km od miejsca zamieszkania (siedziby): a) dowozu paliwa, z wyłączeniem kosztów samego paliwa – polegającego na dostarczeniu paliwa w ilości niezbędnej do dojechania do najbliższej stacji paliw albo b) holowania pojazdu do najbliższej stacji paliw lub punktu umożliwiającego ładowanie akumulatora trakcyjnego, jednak nie dalej niż na odległość do 150 km, mierzoną od miejsca zatrzymania pojazdu, przy czym koszty przepraw promowych ponoszone są przez ubezpieczonego;

Źródło: OWU, PZU Auto (11.03.2024)

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zasięg samochodów elektrycznych

Co wpływa na zasięg samochodów elektrycznych?
Jakie auta elektryczne posiadają największe zasięgi?
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
PODSUMOWANIE
 • W 2023 roku w Polsce zostało zarejestrowanych 17 078 aut elektrycznych.
 • Silnik elektryczny, w zależności od tego, czy przyspieszamy, czy hamujemy, zamienia energię elektryczną na mechaniczną i odwrotnie.
 • Im spokojniejsza, wolniejsza i bardziej płynna jazda, tym zasięg pojazdu elektrycznego jest większy.
 • Elektryczny Mercedes EQS może osiągnąć zasięg nawet 855 km.
 • Dwa pierwsze miejsca spośród najpopularniejszych aut elektrycznych w Polsce w 2023 roku zajęła Tesla.
 • W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych w ramach assistance można otrzymać pomoc po rozładowaniu auta elektrycznego.
Źródła:
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC