Poznaj zaskakujące przepisy ruchu drogowego, a unikniesz mandatów za granicą!

Wiele krajów na świecie ratyfikowało Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, która określa podstawowe zasady ruchu drogowego. Jednak szczegółowe przepisy mogą różnić się w poszczególnych państwach, co może zaskoczyć podróżnego. Niektóre rozwiązania mogą być tak nietypowe, że obcokrajowiec nie wpadłby nawet na pomysł, że takie prawo w ogóle istnieje. Przyjrzyjmy się tym ważnym i zdecydowanie mniej poważnym przepisom ruchu drogowego!

przepisy drogowe

Podstawowe przepisy ruchu drogowego, które mogą zaskoczyć za granicą – przegląd krajów Europejskich

Na początku na tapet wrzucimy podstawowe przepisy ruchu drogowego z krajów europejskich, do których to najczęściej jeżdżą kierowcy z Polski. W tym przypadku zaskoczenie może wynikać nie z faktu istnienia danego przepisu, ale jego szczególnego ujęcia. W końcu nikogo nie dziwi, że obowiązuje przepis określający dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi, określający ograniczenia prędkości czy wyposażenie pojazdu.

Nietypowe ograniczenia prędkości

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, że ograniczenia prędkości związane są z różnymi typami dróg i pojazdami, które się po nich poruszają. Natomiast we Francji i Finlandii wprowadzono dodatkowe restrykcje związane z pogodą oraz porą roku. O co dokładnie chodzi?

We Francji standardowe ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych na autostradach i drogach ekspresowych to odpowiednio 130 km/h i 110 km/h. Jednak podczas opadów deszczu bądź przy mokrej nawierzchni obowiązuje ograniczenie prędkości na drogach tej klasy do 100 km/h. 

Dodatkowo we Francji, gdy warunki zmniejszają widoczność do mniej niż 50 metrów (np. mgła), należy poruszać się z prędkością nie większą niż 50 km/h – ten sam przepis dotyczy dróg wszystkich kategorii.

Przenieśmy się teraz na północ Europy do Finlandii. Nie będzie zapewne dla nikogo zaskoczeniem, że zimy potrafią być w tym kraju naprawdę mroźne i śnieżne. W związku z tym tamtejsze władze wprowadziły ograniczenia prędkości o tej porze roku.

W Finlandii latem można jeździć poza terenem zabudowanym do 100 km/h, a zimą 80 km/h. Z kolei na autostradach zimowe ograniczenie to 100 km/h przy 120 km/h latem.

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi

W Polsce wszyscy kierowcy bez względu na wiek mogą prowadzić pojazd bez konsekwencji, gdy stężenie alkoholu we krwi nie przekracza 0,2 promila. W innych krajach bywa tak, że początkujący kierowcy lub Ci najmłodsi podlegają bardziej rygorystycznym limitom. Przyjrzyjmy się im!

KrajDopuszczalne stężenie alkoholu we krwi (początkujący kierowcy)Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi (pozostali kierowcy)
Chorwacja0,0‰ – w wieku 16-24 lata0,5‰
Dania0,0‰ – z prawej jazdy do 3 lat0,5‰
Francja0,2‰ – z prawem jazdy do 3 lat0,5‰
Grecja0,2‰ – do 23 roku życia i dla motocyklistów0,5‰
Hiszpania0,3‰ – z prawem jazdy do 2 lat0,5‰
Holandia0,3‰ – z prawem jazdy do 5 lat0,5‰
Litwa0,0‰ – z prawem jazdy do 2 lat0,5‰
Luksemburg0,2‰ – z prawem jazdy do 2 lat0,5‰
Łotwa0,2‰ – z prawem jazdy do 2 lat0,5‰
Niemcy0,0‰ – do 21 roku życia lub z prawem jazdy do 2 lat0,5‰
Portugalia0,2‰ – z prawem jazdy do 3 lat0,5‰
Słowenia0,0‰0,5‰
Szwajcaria0,1‰ – z próbnym prawem jazdy0,5‰
Włochy0,0‰ – z prawem jazdy do 3 lat0,5‰

Wyposażenie samochodu

W Polsce w samochodzie powinna znajdować się sprawna gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Jednak w innych krajach europejskich lista ta może być o wiele dłuższa i zaskakująca dla polskiego kierowcy!

Na przykład w Hiszpanii oprócz kamizelki odblaskowej, koła zapasowego i zestawu do jego wymiany trzeba mieć w samochodzie także trójkąt ostrzegawczy i drugi trójkąt ostrzegawczy – obowiązkowe są 2 takie przedmioty! Z kolei w Estonii trzeba wozić ze sobą kliny zabezpieczające koła, a w Chorwacji zapasowe żarówki w autach ze standardowym oświetleniem.

Więcej informacji oraz wyposażenie samochodu, które jest obowiązkowe w innych krajach europejskich znajdziesz w naszym poradniku Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą.

Zaskakujące przepisy ruchu drogowego – przykłady z całego świata

Kto z nas nigdy nie uznał jakichś przepisów ruchu drogowego za bezsensowne? Z pewnością w wielu krajach jest wiele rozwiązań prawnych, które na pierwszy rzut oka budzą wątpliwość, ale po chwili zastanowienia okazują się sensowne lub konieczne w danym regionie czy państwie.

Filipiny – to nie jest Twój szczęśliwy numerek!

Sztandarowym przykładem zaskakującego, ale jednocześnie będącego próbą rozwiązania problemów z korkami i smogiem rozwiązaniem prawnym, jest zakaz poruszania się pojazdów z wybranymi numerami rejestracyjnymi danego dnia tygodnia. Taki przepis obowiązuje na Filipinach. O co w nim chodzi?

W dużych miastach na Filipinach ruch jest nieznośny, więc władze wprowadziły prawo, które ogranicza możliwość poruszania się autami z konkretnymi ostatnimi cyframi na tablicach rejestracyjnych. 

I tak w poniedziałki na drogi w godzinach 7-19 nie mogą wyjechać auta z numerem rejestracyjnym kończącym się na 1 i 2, we wtorki z cyframi 3 i 4, w środy z 5 i 6, w czwartki z 7 i 8, a w piątki z 9 i 0. Proste? Zdecydowanie, w niektórych miastach ograniczenie to nie obowiązuje w godzinach 10-15.

Cypr – Głodny i spragniony? W aucie trochę poczekasz!

Podczas długiej podróży zawsze dobrze jest coś przekąsić lub napić się czegoś pobudzającego. Oczywiście nie mówimy tu o jedzeniu kebaba za kierownicą, ale o przegryzieniu batonika czy napicie się kawy – w końcu w aucie jest specjalne miejsce na kubek w zasięgu ręki kierowcy.

No niestety na Cyprze możesz o tym zapomnieć. Tamtejsze prawo zabrania jedzenia i picia podczas kierowania pojazdem. Takie przewinienie zagrożone jest karą 85 euro. Chcesz się posilić podczas samochodowej podróży po wyspie? Musisz się zatrzymać!

Grecja – nie pożyczaj auta od przyjaciela Greka

Ludzie czasami korzystają z samochodów członków swojej rodziny lub znajomych. W końcu czasami musimy coś przewieźć, a mamy za małe auto lub nasze jest w warsztacie, a musimy coś załatwić. Jeśli pojedziesz do Grecji jako turysta, to nie pożyczaj auta od osoby prywatnej, nawet jeśli jest Twoim najlepszym przyjacielem. Dlaczego?

W Grecji obowiązuje prawo zabraniające prowadzenia samochodów należących do osób prywatnych mieszkających w tym kraju przez osoby, które nie mieszkają tam na stałe. Wniosek? Dziwne prawo, ale prawo!

Dodajmy do tego, że w Grecji, podobnie jest także w niektórych innych krajach, trzeba bardzo uważać na rondach, ponieważ pierwszeństwo mają tam pojazdy, które na nie wjeżdżają!

Wielka Brytania i Japonia – ciągle pada, a Ty musisz uważać na kałuże!

Oba wyspiarskie kraje słyną z tego, że często tam pada deszcz. Ta kapryśna aura ma wpływ nie tylko na nastrój, ale także na przepisy ruchu drogowego. W Wielkiej Brytanii i Japonii można otrzymać mandat za ochlapanie przechodnia!

RPA – zwierzęta przodem!

Afryka słynie ze wspaniałej flory i fauny. Na szczęście – w pełni rozumiemy ten przepis – zwierzęta w Republice Południowej Afryki mają swoje prawa i na drogach są uprzywilejowane. Co to oznacza? Jeśli podczas jazdy na jezdnię wejdzie lew, słoń czy inne zwierzę, to masz obowiązek go przepuścić, ponieważ zwierzęta w RPA mają pierwszeństwo na drogach!

Najdziwniejsze przepisy ruchu drogowego – skąd i dlaczego?

Niektóre przepisy są konieczne i słuszne, więc wszyscy kierowcy się pod nimi podpiszą – choćby karanie pijanych kierowców czy ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym. Inne zaskakują lub są nietypowymi rozwiązaniami dla sytuacji w danym kraju. Natomiast część jest śmieszna i absurdalna!

Niemcy – nie trzaskaj drzwiami golasie!

Powyższy tytuł jest małym nadużyciem, ale ciężko do tego tematu podejść poważnie. W Niemczech można dostać mandat w wysokości 80 euro za zbyt głośne zamykanie drzwi samochodu – dotyczy on niepotrzebnego hałasu. Oczywiście w praktyce ciężko egzekwować ten przepis. 

Z drugiej strony w Niemczech wnętrze samochodu traktowana jest jak przestrzeń prywatna, więc w teorii można prowadzić samochód nago, jeśli nikogo to nie razi. Jednak wyjście z auta w przestrzeń publiczną bez ubrań zagrożone jest mandatem od 5 do 1000 euro. Wnioski?

Te dwa przepisy połączone razem mają sens! Wysiadaj po cichu z auta golasie, jeśli zamierzasz przebiec nago do domu, bo może nikt Cię nie zauważy i nie usłyszy – choć samo bieganie nago po ulicach jest oczywiście karane, o czym była mowa powyżej.

Szwajcaria – czysty samochód byle nie od święta!

Umyty samochód zawsze lepiej się prezentuje i na pewno przyjemniej się nim jeździ. Jeśli jednak będziesz w Szwajcarii i będziesz chciał umyć swoje auto, nie rób tego w niedzielę – to zabronione i możesz dostać mandat!

Dania – co kryje się pod autem?

Każdy kierowca na początku swojej przygody z jazdą samochodem był uczony, że przed wyruszeniem w trasę powinien sprawdzić ustawienie lusterek, świateł czy hamulców. W Danii na tym się nie kończy. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nikt nie schował się pod samochodem!

Tajlandia – tylko nie topless!

Jeśli w Niemczech można jeździć nago, to w Tajlandii jest to wykluczone. Mimo że klimat tego azjatyckiego kraju z pewnością sprzyja kierowaniu bez koszulki, to jest to zabronione – przepis dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. 

USA – skarbnica absurdalnych przepisów!

Stany Zjednoczone to kraj, w którym władze stanowe i lokalne wprowadzają swoje przepisy. Część z nich powstała… nie potrafię powiedzieć dlaczego! Wiele z nich to zabawne i absurdalne rozwiązania. Oto kilka przykładów – z pewnością osoby zainteresowane znajdą dziesiątki innych regulacji stworzonych przez ludzi z nieograniczoną wyobraźnią!

W stanie Alabama obowiązuje zakaz jazdy z zawiązanymi oczami. Bez wątpienia to słuszne rozwiązanie, choć jestem ciekaw, ilu kierowców tak jeździło przed wprowadzeniem tego rygorystycznego prawa!

W Alabamie pewien kierowca tłumaczył się kiedyś z potrącenia pieszego tym, że jechał boso i pedał hamulca był rozgrzany, więc nie mógł zahamować. Skutek? W Alabamie nie wolno prowadzić aut bez butów.

Stan Tennessee musi być wyjątkowym miejscem na Ziemi. Obowiązuje tam słuszny zakaz strzelania do zwierząt z pojazdu – z całego serca popieram! Ale istnieje od tego wyjątek… przepis ten nie dotyczy wielorybów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Tennessee leżało na dnie morza, a nie na Środkowym-Zachodzie bez dostępu do oceanu!

Na koniec kolejny absurdalny, acz równie sensowny przepis. Na Alasce nie wolno przewozić psów przywiązanych do dachu samochodu. Jeśli ten przepis istnieje, to pewnie ktoś kiedyś tak woził swojego pupila…

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaskakujące przepisy ruchu drogowego

Na jakie przepisy powinien szczególnie zwrócić uwagę podczas wyjazdu za granicę?
Czy zaskakujące przepisy ruchu drogowego mają sens?
PODSUMOWANIE
  • Podczas podróży za granicę samochodem mogą zaskoczyć nawet podstawowe przepisy związane z ograniczeniami prędkości, stężeniem alkoholu we krwi czy obowiązkowym wyposażeniem pojazdu.
  • Część zaskakujących przepisów ruchu drogowego ma sens w kontekście danego regionu czy kraju.
  • W wielu krajach przepisy ruchu drogowego mogą być bardzo zaskakujące, a często nawet śmieszne.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC