Zatrzasnąłem kluczyki w samochodzie – co zrobić?

Komu choć raz w życiu nie zdarzyło się zatrzasnąć kluczyka w aucie? Okazuje się, że nie jest to wcale rzadkie zjawisko, bo niewiele trzeba, żeby uniemożliwić sobie dostęp do pojazdu. Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie są na tyle częstą sytuacją, że ubezpieczyciele w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego oferują kierowcom pomoc w ich odzyskaniu.

co zrobić w razie zatrzaśnięcia kluczyków

Kluczyk zatrzaśnięty w samochodzie – kiedy to się dzieje?

Tak naprawdę niewiele trzeba, żeby zatrzasnąć samochód z kluczykami w środku. Pośpiech, wiele spraw na głowie, dzwoniący telefon, płaczące dzieci lub zwykłe roztargnienie powodują, że nie zawsze mamy kontrolę nad wszystkim, co robimy. Skupiając uwagę na czymś innym, możemy nieopatrznie zatrzasnąć drzwi pojazdu, zostawiając kluczyki w środku. Bywa, że zatrzaśnięcie kluczyków w aucie jest skutkiem przypadku, gdy drzwi siłą grawitacji zamkną się same, jeśli pojazd stoi na nierównym podłożu. Może być to wynik także złośliwości rzeczy martwych, czyli na przykład awarii systemu centralnego zamka.

Bez względu na to, z jakiego powodu doszło do zatrzaśnięcia kluczyków w pojeździe, trzeba w jakiś sposób dostać się do środka. Jak wyciągnąć kluczyki z zatrzaśniętego samochodu?

Mam zatrzaśnięte kluczyki – jak otworzyć auto?

Wyobraźmy sobie, że wychodzimy na chwilę z auta na przykład po to, żeby otworzyć bramę prowadzącą na ulicę, albo uruchamiamy pojazd, żeby rozgrzać silnik, a w tym czasie próbujemy odśnieżyć samochód. Po wyjściu z auta drzwi zatrzaskują się, a kluczyki znajdują się w środku. Znajome sytuacje? Pewnie tak. Każdy kierowca, który doświadczył tego stresu i dyskomfortu, a z pewnością również frustracji, pewnie mógłby powiedzieć, jak sobie wówczas poradził. Istnieje bowiem kilka sposobów, które pozwalają wybrnąć z tej patowej sytuacji.

Użyjmy zapasowego kluczyka

Jeśli do zatrzaśnięcia drzwi w samochodzie z kluczykami w środku doszło w pobliżu naszego domu, np. na podjeździe, w garażu lub na parkingu pod blokiem, a w domu mamy zapasowy klucz do auta, prawdopodobnie szybko załatwimy sprawę i odzyskamy dostęp do pojazdu. Najwygodniejszym, najszybszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie poproszenie kogoś bliskiego, kto akurat przebywa w domu, o dostarczenie takiego kluczyka. Podobnie można postąpić, jeśli auto znajduje się poza najbliższym otoczeniem miejsca zamieszkania, ale istnieje możliwość otrzymania wsparcia bliskiej osoby, która dostarczy zapasowy kluczyk. Jeśli nikt nie może nam pomóc w dostarczeniu go, możemy sami po niego pójść, jeśli znajdujemy się niedaleko domu.

UWAGA!

Pamiętajmy, aby nie zostawiać samochodu bez nadzoru. Zwłaszcza jeśli stoi w niewłaściwym miejscu lub jego silnik jest uruchomiony.

Bywa jednak, że do zatrzaśnięcia auta dojdzie z dala od domu, np. w innym mieście, podczas wakacji. Wówczas, nawet jeśli mamy w mieszkaniu zapasowy kluczyk, raczej nie będzie osoby, która by go dostarczyła. Zresztą dowóz pewnie byłby mało opłacalny i łatwiej skorzystać z innych możliwości.

Spróbujmy otworzyć auto przez uchyloną szybę

Jeśli w samochodzie została uchylona szyba, możemy posłużyć się długim prętem z zagiętą końcówką i w ten sposób spróbować otworzyć drzwi, chwytając nią za klamkę od wewnątrz. Jeśli drzwi są blokowane umieszczonym przy szybie grzybkiem, należy złapać go pętelką i pociągnąć do góry. Ten sposób wymaga jednak sporo cierpliwości. To wcale nie takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Sięgnijmy po zestaw awaryjny

Jeśli dysponujemy zestawem z najpotrzebniejszymi w razie awarii lub wypadku akcesoriami, być może znajdą się w nim również narzędzia, które umożliwią otwarcie pojazdu bez użycia kluczyków. Również ta metoda jest dosyć trudna. Po podważeniu i odchyleniu górnej części drzwi za pomocą specjalnej, pompowanej poduszki i klina należy znów posłużyć się specjalnym prętem. Takie próby mogą zająć nawet kilka godzin.

Nie należy otwierać pojazdu narzędziami, które do tego nie służą, np. śrubokrętem. W ten sposób łatwo uszkodzić zarówno karoserię, jak i sam zamek, który trzeba będzie potem wymienić.

UWAGA!

Żeby móc użyć zestawu awaryjnego, nie może on znajdować się w pojeździe, co niejako wyklucza możliwość wykorzystania go w przypadku, gdy w samochodzie został zatrzaśnięty kluczyk.

Wybijmy szybę

Bynajmniej nie ma to brzmieć jak zachęta. Gdy wszystkie inne opcje zawiodą, może się okazać, że zwyczajnie nie pozostanie nam nic innego, jak dostanie się do auta poprzez wybicie którejś z szyb. Prawdopodobnie będzie to konieczne, gdy w zatrzaśniętym pojeździe zostanie dziecko lub zwierzę. Wówczas do auta będzie trzeba dostać się jak najszybciej. Zwłaszcza jeśli do zatrzaśnięcia kluczyków w pojeździe dojdzie w upalny dzień.

Przeczytaj nasz poradnik, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie.

Zanim wybijemy szybę, powinniśmy się zastanowić, którą poświęcić. Na pewno ominiemy tę, przy której siedzi dziecko lub zwierzę (jeśli znajduje się w jednym miejscu pojazdu, np. w transporterze). Nie wybijajmy też szyby z przodu od strony kierowcy. Pamiętajmy, że całe szkło wleci do środka i wyląduje na siedzeniu. Trudno będzie potem prowadzić pojazd, siedząc na drobinkach. Lepiej zrezygnować też z niszczenia najmniejszych, trójkątnych szyb. Mimo niewielkich rozmiarów wymiana takiej szyby może być kosztowna ze względu na niewielką dostępność (są wymieniane dosyć rzadko, najczęściej wymienia się szyby boczne i czołowe).

Przeczytaj też: Ubezpieczenie szyb w samochodzie – przed czym chroni i gdzie można je kupić?

Jeśli jesteśmy zmuszeni do wybicia szyby, najlepiej poświęcić tę z przodu, od strony pasażera. Oczywiście pod warunkiem, że nikt przy niej nie siedzi.

Wybicie szyby potraktujmy jednak jako ostateczność. Istnieje bowiem jeszcze jedno rozwiązanie na odzyskanie kluczyków i dostępu do pojazdu w razie ich zatrzaśnięcia.

Skorzystajmy z pomocy fachowca

Jeśli nie możemy sobie poradzić z otwarciem samochodu po zatrzaśnięciu kluczyka, możemy wezwać pomoc. Warto zwrócić się wówczas do ślusarza lub skontaktować z najbliższym warsztatem samochodowym, który będzie w stanie wykonać takie zlecenie. Usługi związane z otwieraniem samochodu, w którym zatrzaśnięto kluczyki, oferują także ubezpieczyciele w ramach polisy komunikacyjnej. Jeśli nasze ubezpieczenie zawiera taki rodzaj ochrony, możemy poprosić o wsparcie ubezpieczyciela, który zorganizuje i opłaci pomoc specjalisty.

co zrobić w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie

Jakie ubezpieczenie zapewnia ochronę na wypadek zatrzaśnięcia kluczyków w pojeździe?

Usługi związane z usprawnieniem pojazdu są świadczone w ramach assistance samochodowego. Wielu kierowców wykupuje je w pakiecie wraz z innymi rodzajami ochrony ubezpieczeniowej. Wiele towarzystw dodaje assistance w wersji mini do ubezpieczenia OC. Zatem jeśli zastanawiamy się nad tym, czy posiadamy takie zabezpieczenie, warto sprawdzić zakres swojej polisy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mogli skorzystać z usługi otwarcia zatrzaśniętego pojazdu z kluczykami w środku bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Za otwarcie pojazdu zapłaci ubezpieczyciel.

A jeśli w ramach assistance nie będziemy mogli liczyć na usługi polegające na otwarciu pojazdu, z pewnością będziemy mogli poprosić o odholowanie auta na lawecie do najbliższego warsztatu lub po prostu do domu, gdzie otworzymy go w dowolnym momencie, być może przy wykorzystaniu zapasowych kluczyków, z których wcześniej nie mogliśmy skorzystać.

Ile kosztuje assistance samochodowe?

Sprawdźmy, jaki będzie koszt ubezpieczenia assistance w ubezpieczeniu 5-letniego Nissana Juke na benzynę, którego silnik ma pojemność 1,2 l. Przykładowym właścicielem i kierowcą niech będzie 37-letni wrocławianin z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów kat. B od 2005 roku. Kierowca ma bezszkodową historię ubezpieczeniową.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena ubezpieczenia z assistanceCena ubezpieczenia bez assistanceCena ubezpieczenia assistance
Trasti612 zł (OC + NNW + Assistance)563 zł (OC + NNW)49 zł
mtu24.pl 656 zł (OC + Assistance)639 zł (OC)17 zł
Beesafe734,69 zł (OC + NNW + Assistance)652,69 zł (OC)82 zł
Benefia824 zł (OC + NNW + Assistance)729 zł (OC)95 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi (01.03.2024).

Jak pokazuje powyższe zestawienie, dodatek w postaci przydatnego ubezpieczenia assistance czasem kosztuje nawet zaledwie kilkanaście złotych w skali roku. To niewiele, zwłaszcza patrząc przez pryzmat korzyści, jakie może przynieść posiadanie takiej ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie

W jaki sposób można poradzić sobie z zatrzaśnięciem kluczyków w pojeździe?
Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?
Czy w ramach assistance można skorzystać z innych usług, gdy dojdzie do zatrzaśnięcia kluczyków w pojeździe?
PODSUMOWANIE
  • Do zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie dochodzi zwykle przez roztargnienie lub przez awarię centralnego systemu zamykania.
  • Do otwarcia pojazdu, w którym zatrzaśnięto kluczyki, można wykorzystać klucz zapasowy lub zestaw awaryjny. W ostateczności wyjściem jest wybicie przedniej szyby po stronie pasażera, jeśli nikt przy niej nie siedzi.
  • W otwarciu auta może pomóc również fachowiec (ślusarz lub specjalista z najbliższego warsztatu mechanicznego).
  • Jeśli kierowca posiada ubezpieczenie assistance, może poprosić o wsparcie ubezpieczyciela, który zorganizuje i opłaci usługę otwarcia samochodu lub pomoże odholować pojazd do warsztatu albo pod dom ubezpieczonego.
  • Koszt ubezpieczenia assistance, które jest często dodatkiem do OC komunikacyjnego, zaczyna się od kilkunastu złotych za rok.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC