Zgubiona karta pojazdu – jak postępować?

Szukając informacji o formalnościach, których należy dopełnić, aby zarejestrować, wyrejestrować czy sprzedać samochód, często w oczy rzuca się spis dokumentów, które należy przedłożyć. Wśród nich zwykle znajduje się karta pojazdu z dopiskiem: jeśli została wydana. Nie wszystkie samochody mają kartę pojazdu.

czy przerejestrowanie samochodu jest możliwe bez karty pojazdu?

Czy karta pojazdu jest obowiązkowa?

Karta pojazdu to dokument złożony z kilkunastu stronic, w którym znajdują się informacje o samochodzie (marka, model, numer VIN i inne), jego właścicielach (nie tylko tym obecnym, ale także o poprzednich posiadaczach) oraz o zmianach (np. tablic rejestracyjnych) czy sposobie użytkowania pojazdu.

Każde auto ma swoją własnę kartę pojazdu, która jest źródłem informacji o historii samochodu. Powinien ją mieć każdy samochód, który został zarejestrowany po 1 lipca 1999 roku. To wtedy wprowadzono je do użytku.

O kartach pojazdu jest mowa także w pakiecie deregulacyjnym wprowadzonym pod koniec 2020 roku. Zgodnie z nowelizacją obowiązek wydawania kart pojazdu został zniesiony 4 września 2022 roku. Nie są one potrzebne, podobnie jak naklejki kontrolne, co pozwoli zaoszczędzić podczas rejestracji pojazdu.

Warto wiedzieć, że dokumentu tego nie trzeba mieć przy sobie, gdy korzysta się z samochodu. Można zostawić go w domu, aby uchronić przed zgubieniem lub zniszczeniem.

Jednak co zrobić, gdy zgubiono kartę pojazdu?

Czy można wyrobić wtórnik zgubionej karty pojazdu?

Jeśli właściciel zapodzieje gdzieś ten dokument, czy może korzystać z samochodu bez karty? Zgubioną kartę pojazdu można odzyskać. Nie chodzi o odzyskanie tego samego egzemplarza, ale o wyrobienie wtórnika, bo jest to jedyne wyjście z sytuacji.

Żeby wyrobić duplikat zgubionej karty pojazdu, właściciel samochodu powinien zgłosić się do wydziału komunikacji i złożyć odpowiednie oświadczenie z prośbą o wyrobienie nowego dokumentu.

Zgubiona karta pojazdu – oświadczenie

Wniosek o wydanie nowej karty pojazdu jest jednym z najprostszych, więc jego wypełnienie nie zajmie dużo czasu. Wniosek dla kierowcy z Wrocławia, który zgubił kartę pojazdu, można pobrać z internetowego Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jak wypełnić oświadczenie?

Na górze druku znajduje się miejsce na dane właściciela pojazdu oraz ewentualnego współwłaściciela, jeśli taki istnieje. Wystarczy wpisać imię, nazwisko i adres miejsca zamieszkania. Następnie właściciel samochodu przechodzi do zasadniczej części wniosku, gdzie wskaże, dla samochodu jakiej marki i o jakim numerze rejestracyjnym chce uzyskać duplikat zgubionej karty pojazdu, a także z jakiego powodu ubiega się o jej wydanie.

Niżej należy wymienić załączniki, które składa się w urzędzie wraz z wnioskiem. Poza wnioskiem o wyrobienie wtórnika karty pojazdu wymagane są:

 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • oświadczenie właściciela auta,
 • informację o importerze, producencie lub instytucji, która wydała zgubioną kartę pojazdu.
UWAGA!

Jeśli wyrobienie wtórnika jest spowodowane zgubieniem karty pojazdu, urzędnik musi mieć możliwość zweryfikowania znajdujących się w niej dotychczas danych. Dlatego też potrzebne jest poinformowanie o poprzednim miejscu wyrobienia karty, bo tam powinny znajdować się te informacje.

Ile kosztuje wyrobienie wtórnika zgubionej karty pojazdu?

duplikat karty pojazdu

Jeszcze kilkanaście lat temu opłaty za wydanie duplikatu karty pojazdu opiewały na kilkaset złotych. Dziś za nową kartę pojazdu płaci się 75,50 zł. Na ten koszt składają się:

 • opłata za wydanie karty pojazdu – 75 zł,
 • opłata ewidencyjna – 0,50 zł.

Jeśli w imieniu właściciela samochodu o kartę wystąpi w urzędzie inna osoba, powinna mieć pełnomocnictwo posiadacza. Za udzielenie takiego pełnomocnictwa pobierana jest przez urząd opłata w wysokości 17 zł.

Podobnie jak w przypadku wnoszenia opłat za wydanie duplikatu zgubionego prawa jazdy, należność za wydanie wtórnika karty pojazdu można zapłacić w kasie urzędu lub wykonać przelew na wskazane na stronie numery konta (każda z opłat powinna zostać wysłana na inne konto). W tym drugim przypadku warto wydrukować potwierdzenie przelewu, aby przedstawić je przy urzędowym okienku.

Czekając na wtórnik dokumentu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na wydanie duplikatu zgubionej karty pojazdu czeka się do 30 dni.

Zgubiona karta pojazdu a sprzedaż auta

Obowiązkiem zbywcy samochodu jest przekazanie wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących przedmiotu transakcji, w tym także karty pojazdu. Może zdarzyć się klient, który nie będzie zdawał sobie sprawy z istnienia takiego dokumentu i z konieczności jego posiadania. Jednak nie warto liczyć na traf, jeśli karta przed sprzedażą zginęła. Najlepiej zareagować od razu, gdy brak karty zostanie zauważony i zgłosić się do wydziału komunikacji z wnioskiem o wydanie duplikatu jeszcze przed zbyciem auta.

Zgubiona karta pojazdu przez poprzedniego właściciela

Jeśli jednak kupujący nie zauważy braku karty lub zgubi ją jeszcze przed rejestracją pojazdu, może przysporzyć sobie nieprzyjemności i stresu. Żeby przerejestrować samochód, będzie musiał przedstawić w urzędzie ten dokument. Bez niego nie dopełni formalności po zakupie auta. Jednak ze zgubioną kartą pojazdu jeszcze przez poprzedniego właściciela można sobie poradzić. Wystarczy skompletować niezbędne dokumenty i złożyć wniosek w urzędzie o wyrobienie duplikatu. Jakie dokumenty będą potrzebne w tej sytuacji?

 • Dowód rejestracyjny samochodu,
 • tablice rejestracyjne samochodu,
 • zaświadczenie z urzędu, który poprzednio rejestrował pojazd,
 • oświadczenie o zgubieniu karty, które podpisze poprzedni lub obecny właściciel auta.

Rejestracja auta bez karty pojazdu jest zatem możliwa, jednak wymaga skompletowania odpowiednich dokumentów oraz wniosku o wydanie wtórnika.

Zgubiona karta pojazdu a złomowanie samochodu

Oddanie samochodu do Stacji Demontażu Pojazdów wiąże się nie tylko z zezłomowaniem auta, ale również ze zniszczeniem dotyczących go dokumentów. Właściciel wraku jest zatem zobowiązany do przekazania ich przedstawicielowi SDP, również karty pojazdu.

Zgubiona karta pojazdu nie powinna uniemożliwić złomowania, ale będzie wymagała od właściciela dostarczenia dodatkowych dokumentów. Przedstawiciel SDP może zażądać wystawienia oświadczenia o zgubieniu karty pojazdu. W jednym punkcie wystarczy oświadczenie właściciela auta, w innym konieczne będzie przedstawienie dokumentu sporządzonego w urzędzie.

Zgubiona karta pojazdu i dowód rejestracyjny – co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

Jeśli kierowca przechowuje wszystkie dokumenty dotyczące pojazdu w portfelu lub mniej odpowiedzialnie – w samochodzie, naraża się na utratę ich wszystkich na raz, gdy dojdzie np. do kradzieży. O ile przy zgubieniu karty pojazdu do potwierdzenia własności samochodu wystarczy dowód rejestracyjny, to co zrobić, gdy i on przepadnie bezpowrotnie?

W przypadku zgubienia zarówno karty pojazdu, jak i dowodu rejestracyjnego konieczne będzie złożenie oświadczenia w urzędzie i wyrobienie wtórników. O ile wystąpienie o duplikat karty nie jest zbyt skomplikowane i czasochłonne, to wnioskowanie o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego wymaga od właściciela auta nieco więcej zachodu. Oprócz wypełnionego i podpisanego wniosku oraz dowodu osobistego w urzędzie potrzebne będą również:

 • polisa OC,
 • tablice rejestracyjne,
 • wyciąg rejestru badań technicznych,
 • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego.
PODSUMOWANIE
 • Kartę pojazdu powinien mieć każdy samochód, który został zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku.
 • Od 4 września 2022 roku nie ma już obowiązku wydawania kart pojazdu.
 • Jeśli zgubiono kartę pojazdu, właściciel auta powinien złożyć w urzędzie wniosek o wydanie wtórnika.
 • Koszt wyrobienia duplikatu zgubionej karty pojazdu to 75,50 zł.
 • Na nową kartę pojazdu czeka się zazwyczaj około 30 dni.
 • Przed sprzedaniem samochodu warto wyrobić nową kartę pojazdu, jeśli poprzednia zaginęła.
 • Zgubienie karty pojazdu przed rejestracją lub jeszcze przez poprzedniego właściciela nie uniemożliwia przerejestrowania samochodu.
 • Brak karty przy oddawaniu samochodu do Stacji Demontażu Pojazdów może wiązać się z koniecznością złożenia oświadczenia o zgubieniu tego dokumentu lub dostarczenia pisma z urzędu.
 • Gdy kierowca zgubił nie tylko kartę pojazdu, ale też dowód rejestracyjny, konieczne będzie złożenie oświadczenia w urzędzie i wniosku o wyrobienie duplikatu tych dokumentów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zgubioną kartę pojazdu

Co to jest karta pojazdu?
Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu?
Czy można sprzedać auto bez karty pojazdu?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
czy można wysłaćto pocztą
W celu wyrobienia dokumentów zwykle wymagane jest osobiste stawienie się w urzędzie właściciela samochodu lub pełnomocnika posiadającego upoważnienie. Jednak w czasie epidemii wiele urzędów dopuszcza możliwość dopełnienia formalności korespondencyjnie (można wówczas przesłać komplet dokumentów pocztą, a nawet otrzymać nowy dokument w ten sam sposób). O taką możliwość trzeba jednak pytać we właściwym urzędzie.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC