Zgubiłeś dokumenty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji

Utrata dokumentów za granicą to dla podróżnego źródło ogromnego stresu. Kradzież lub zgubienie dokumentów może nieść za sobą przykre konsekwencje, takie jak chociażby kradzież tożsamości. Dodatkowo osoby przebywające poza granicami Polski w przypadku utraty dowodu lub paszportu mają problem z powrotem do kraju. Z naszego artykułu dowiesz się, co zrobić w przypadku zgubienia dokumentów za granicą.

Zgubiłem dowód osobisty za granicą – co zrobić?

Zgubiłeś dowód osobisty za granicą lub zostałeś okradziony? Nie jest to łatwa sytuacja – w takim przypadku podróżny pierwsze o czym pomyśli, to jak wrócić do Polski. Sytuacja jest znacznie łatwiejsza, kiedy posiadasz przy sobie jednocześnie paszport. W takim przypadku wystarczy zastrzec dowód, aby nikt nie mógł wykorzystać Twoich danych w przestępczych celach, a następnym krokiem będzie wyrobienie nowego dowodu po powrocie do kraju.

Ekspert Mubi radzi:

W ramach ubezpieczenia turystycznego można liczyć na pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów. W tym celu należy skontaktować się Centrum Pomocy, które wskaże działania, które należy podjąć w takiej sytuacji i w jaki sposób można otrzymać dokumenty zastępcze. Wsparcie ubezpieczyciela może dotyczyć także kart płatniczych i pomocy w celu zablokowania konta bankowego. Szczegółów wsparcia w ramach assistance podróżnego należy szukać w OWU.

Sytuacja się komplikuje, gdy wyjeżdżając za granicę, zabierasz ze sobą tylko dowód osobisty lub jedynie paszport. Utrata dokumentu oznacza w takim wypadku utratę jedynej szansy na powrotne przekroczenie granicy. Z pewnością nie jest to pożądany scenariusz podróży, ale też nie jest to sytuacja bez wyjścia. Z załatwieniem dokumentów powrotnych pomogą Ci pracownicy konsulatu, z kolei dokumenty możesz zastrzec np. przez internet. W poniższym tekście opisujemy krok po kroku, co należy zrobić w przypadku utraty zgubienia dokumentów, w szczególności jeśli chodzi o zgubienie dowodu osobistego za granicą.

Zastrzeganie dokumentów

Utrata dokumentów za granicą jest nie tylko kłopotliwa z punktu widzenia formalności, ale również niebezpieczna. Niezależnie od tego, czy zgubiłeś kartę kredytową, czy dowód osobisty – dokumenty należy zastrzec. Uchronisz się w ten sposób przed utratą pieniędzy lub kradzieżą tożsamości. Ponadto kradzież powinna zostać zgłoszona na policję.

Dokumenty można zastrzec na kilka sposobów. W takiej sytuacji pomoc można uzyskać w konsulacie. Zgłaszając utratę dowodu, zgłaszasz jednocześnie potrzebę wyrobienia dokumentu tymczasowego, aby móc powrócić do kraju. Konsul przekaże informację do odpowiedniego urzędu gminy, który zastrzeże Twój dowód osobisty. Należy jednak podkreślić, że w konsulacie nie zgłasza się wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego – to możesz zrobić dopiero po powrocie do kraju w odpowiedniej jednostce gminnej. Dowód wydany przez konsula ma na celu umożliwić Ci powrót do kraju, więc wydawany jest w konkretnym celu na określony czas.

Dokumenty możesz zastrzec również przez internet. Wizyta w konsulacie i tak będzie konieczna, jeśli utraciłeś dowód osobisty lub paszport, ale zastrzeżenie dokumentów z pewnością przebiegnie dużo szybciej, bo tak naprawdę wystarczy jedno kliknięcie, jeśli zawczasu założysz bezpłatne konto na stronie BIK.

System Dokumenty Zastrzeżone prowadzony jest przez Związek Banków Polskich. Korzystając z usługi, możesz w zaledwie kilka sekund wyłączyć swój dowód osobisty z obiegu, a tym samym uchronić swoją tożsamość. Usługa jest bezpłatna, szeroko dostępna (wystarczy smartfon z dostępem do sieci) i pozwala na szybką reakcję.

Jeśli nie masz dostępu do internetu, spróbuj skontaktować się z infolinią swojego banku. Bank powinien przyjąć zgłoszenie i przekazać je niezwłocznie do bazy Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

CZY WIESZ, ŻE …

W sytuacji gdy jest jeszcze szansa na odzyskanie dowodu osobistego, możesz go tymczasowo zawiesić za pomocą systemu udostępnionego przez BIK. Dotyczy to jednak tylko dowodów wydanych po marcu 2019 roku. Zawieszony tymczasowo dowód można odwiesić w razie odnalezienia zguby.

Wizyta w konsulacie

W przypadku zgubienia dowodu osobistego lub paszportu za granicą, należy udać się do polskiego konsulatu, gdzie uzyskasz niezbędną pomoc. Warto przed podróżą spisać sobie dane adresowe oraz numer telefonu do placówki konsularnej. W konsulacie złożysz oświadczenie o utracie dokumentu oraz wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, dzięki któremu będziesz mógł wrócić do kraju.

Pamiętaj, że zaświadczenie o kradzieży, które uzyskasz, udając się na komisariat, nie uprawnia Cię do przekroczenia granicy – w tym celu musisz uzyskać dokument tymczasowy. Dokument jest wydawany niezwłocznie. Jeśli przebywasz w państwie, w którym nie ma polskiego konsulatu, udaj się do przedstawicielstwa dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej.

Paszport tymczasowy zostanie wydany po uiszczeniu opłaty, która jest uzależniona od konkretnego kraju, zazwyczaj to koszt ok. 30-40 euro . Jeśli oprócz dokumentów utraciłeś również pieniądze, konsul pomoże Ci skontaktować się z rodziną, aby ta mogła przesłać Ci niezbędne środki.

utrata dokumentów za granicą - co zrobić?

Jak uzyskać paszport tymczasowy?

Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego należy złożyć w konsulacie. Do wniosku trzeba dołączyć:

  • fotografię 35x45mm,
  • dowód uiszczenia opłaty,
  • dokument potwierdzający nagłe zdarzenie (tj. utratę dokumentów).

Jeśli nie masz żadnego dokumentu, który potwierdziłby Twoją tożsamość, konsul przeprowadzi procedurę potwierdzającą tożsamość. Wniosek o wydanie dokumentu dla dziecka muszą złożyć oboje rodzice (lub opiekunowie ustaleni przez sąd), ewentualnie dopuszczalne jest, aby wniosek złożył jeden z rodziców, ale potrzebna będzie wtedy pisemna zgoda drugiego.

Paszport zostanie wydany tak szybko, jak to tylko możliwe. Dokument jest wydawany na czas oznaczony, który ustalany jest indywidualnie w zależności od sytuacji. Paszport odbierzesz w tym samym miejscu, w którym składałeś wniosek.

Kradzież dokumentów i pieniędzy za granicą – jak wrócić do kraju?

Tak jak wskazano wyżej, jeśli zgubiłeś dokumenty, które uprawniają Cię do przekroczenia granicy, należy zgłosić się do polskiego konsulatu. Po złożeniu odpowiedniego wniosku, otrzymasz dokument tymczasowy, dzięki któremu będziesz mógł wrócić do kraju. Wyrobienie dokumentu podlega opłacie. Często jednak zdarza się tak, że osoba, która zgubiła dokumenty, nie posiada również żadnej gotówki. Dlatego też przypominamy, że konsul pomoże Ci skontaktować się z rodziną, aby ta przelała Ci odpowiednie środki.

Pamiętaj, że tymczasowy dokument jest wydawany tak szybko, jak to tylko możliwe, ale może też zdarzyć się tak, że będziesz musiał poczekać kilka dni, a co za tym idzie, ponieść dodatkowe koszty związane z noclegiem czy zakupem nowego biletu. W wyjątkowych okolicznościach konsulat może wydać dokumenty bez wcześniejszego uiszczenia opłaty – w takiej sytuacji środki zwrócisz po powrocie do Polski.

Przeczytaj też: Zgubiłem paszport przed wyjazdem, czy muszę odwołać wycieczkę?

PODSUMOWANIE
  • W przypadku zgubienia dokumentów za granicą należy niezwłocznie zastrzec dokumenty. Dokumenty możesz zastrzec w konsulacie lub drogą elektroniczną, korzystając np. z systemu prowadzonego na stronie BIK.
  • Zastrzeżenie dokumentów uchroni Cię przed utratą pieniędzy, a także przed kradzieżą tożsamości.
  • Jeśli dokumenty zostały skradzione, zgłoś ten fakt na najbliższym komisariacie, gdzie otrzymasz zaświadczenie o popełnieniu przestępstwa.
  • Jeśli zgubiłeś dowód osobisty lub paszport, w konsulacie uzyskasz dokument tymczasowy, dzięki któremu przekroczysz granicę w drodze powrotnej.
  • Aby uzyskać dokument tymczasowy, należy złożyć odpowiedni wniosek w konsulacie. Wniosek podlega opłacie. Dokumenty są wydawane tak szybko, jak to tylko możliwe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zgubienie dokumentów za granicą

Zgubiłem dokumenty za granicą. Co teraz?

Pierwsze, co musisz zrobić, to zastrzec swoje dokumenty. Nieważne, czy to dowód osobisty, czy karta kredytowa – zastrzeżenie (choćby przez internet na stronie BIK lub telefonicznie) może zaoszczędzić Ci większych kłopotów. Następnie, jeśli podejrzewasz kradzież, powinieneś zgłosić to miejscowej policji i udać się do najbliższego konsulatu, gdzie będziesz mógł otrzymać tymczasowe dokumenty.

Co to jest paszport tymczasowy i skąd go wziąć?

Paszport tymczasowy to dokument, który zastąpi Ci dowód osobisty lub paszport, tym samym umożliwiając powrót do kraju. Otrzymasz go w polskim konsulacie (a jeśli takiego nie ma w kraju Twojego pobytu, to w konsulacie dowolnego kraju UE) niezwłocznie po złożeniu wniosku, wniesieniu opłaty i potwierdzeniu swojej tożsamości.

Wraz z dokumentami straciłem pieniądze. Czy dam radę wrócić do kraju?

Spokojnie, brak gotówki lub karty nie sprawi, że na dobre utkniesz w obcym kraju. Gdy zgłosisz się do konsulatu z wnioskiem o wyrobienie paszportu tymczasowego, otrzymasz możliwość skontaktowania się z bliskimi, którzy będą mogli przesłać Ci potrzebne pieniądze. W wyjątkowych okolicznościach możesz też otrzymać dokumenty bez opłaty i uregulować rachunek w późniejszym terminie.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę
64,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ile kosztuje taki paszport bo mi w Hamburgu w ambasadzie nie udzielono żadnych informacji tylko 330 euro inaczej nic nie pomogą bez wpłaty pieniędzy
Według informacji z MSZ-owskiej strony Polska w Niemczech, opłata za wydanie paszportu tymczasowego w Niemczech wynosi w zależności od sytuacji 15 lub 40 euro.

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!