Zgubiłem paszport przed wyjazdem – czy muszę odwołać wycieczkę?

Wakacje opłacone, wszystko zaplanowane, wycieczka ma odbyć się za tydzień, jednak nagle orientujesz się, że Twój paszport utracił ważność… czy wycieczka dojdzie do skutku? W poniższym artykule wyjaśniamy, czy zgubienie dokumentu na kilka dni przed wyjazdem jest równoznaczne z odwołaniem wakacji, a co za tym idzie – utratą pieniędzy. Wskazujemy również, jak kształtuje się sytuacja osób, które wykupiły wakacyjną wycieczkę, jednak przeoczyły fakt, że dokument uprawniający do przekroczenia granicy jest nieważny.

Zgubiłem dokumenty przed wyjazdem – co zrobić?

Zgubienie dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy lub ich utrata na skutek kradzieży może sprawić podróżnemu niemały problem. W najgorszym scenariuszu może być to równoznaczne z koniecznością odwołania wycieczki. Wszystko zależy od tego, kiedy dokument został zgubiony. Jeśli do wyjazdu zostały np. 2-3 miesiące, wciąż masz szansę zdążyć wyrobić nowy dokument. Na nowy paszport trzeba czekać do 30 dni. Podobnie kształtuje się czas oczekiwania w przypadku dowodu osobistego. Jeżeli więc dokument został zgubiony na tydzień przed wyjazdem, to szanse uzyskania nowego są nikłe.

Bez ważnego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy nie wyjedziesz za granicę. Jeśli podróż odbywa się na terenie Unii Europejskiej, wystarczy Ci dowód osobisty lub paszport. Jeśli więc np. zgubisz dowód, zawsze możesz skorzystać z paszportu, o ile go posiadasz. Większy problem mają osoby, które udają się poza granice unijne. Podróżując do państw trzecich, potrzebujesz ważny paszport. W przypadku zgubienia paszportu tracisz jedyny dokument, który uprawnia Cię do przekroczenia granicy. 

CZY WIESZ, ŻE …

Kradzież dokumentów należy zgłosić odpowiednim organom. Po dokonaniu zgłoszenia otrzymasz zaświadczenie o utracie paszportu lub dowodu. Pamiętaj jednak, że takie zaświadczenie nie jest równoznaczne z dokumentem uprawniającym Cię do przekroczenia granicy.

Zgubiony dowód osobisty przed wyjazdem

Jeśli podróż odbywa się w granicach Unii, zgubienie dowodu tożsamości lub jego utrata w związku z kradzieżą nie musi oznaczać rezygnacji z wycieczki. Wciąż możesz podróżować na podstawie paszportu, o ile go posiadasz. Jeśli nie masz ani dowodu osobistego, ani paszportu, przekroczenie granicy nie będzie możliwe. W ramach Unii Europejskiej obowiązuje swobodny przepływ osób, jednak obywatele państw członkowskich powinni mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Za taki dokument uznawany jest dowód osobisty lub paszport. Inne dokumenty, chociażby posiadały zdjęcie (np. prawo jazdy), nie są uznawane za dokument tożsamości.

Zgubiony paszport przed wyjazdem

Jeśli planujesz wyjazd poza granice Unii, zgubiony paszport oznacza brak możliwości przekroczenia granicy. Dowód osobisty nie uprawnia Cię do podróżowania do państw trzecich. W tej sytuacji masz dwie opcje działania:

  • składasz wniosek o wyrobienie nowego paszportu – jeśli do podróży zostało jeszcze trochę czasu, wciąż masz szansę zdążyć. Na nowy paszport czeka się do 30 dni,
  • jeśli paszport zgubiłeś na kilka dni przed wyjazdem, będziesz musiał niestety zrezygnować z podróży.

Paszport tymczasowy

Jeśli zastanawiasz się, czy w sytuacji gdy masz już zaplanowane wakacje, a zgubiłeś paszport i nie zdążysz wyrobić nowego, pomoże Ci paszport tymczasowy, to musisz wiedzieć, że taki dokument można uzyskać tylko w niektórych sytuacjach. Wyrobienie paszportu tymczasowego faktycznie zajmuje zwykle mniej czasu, jednak opcja jego wyrobienia przewidziana jest tylko w szczególnych przypadkach. Paszport tymczasowy możesz wyrobić, gdy:

  • potrzebujesz przekroczyć granicę ze względu na chorobę lub śmierć kogoś z rodziny,
  • potrzebujesz przekroczyć granicę ze względu na nagły przypadek w związku z Twoją działalnością zawodową,
  • nie można pobrać od Ciebie tymczasowo odcisków palców,
  • już przebywasz za granicą i nie możesz wrócić do kraju, bo zgubiłeś dokument,
  • przebywasz w Polsce tymczasowo i chcesz wrócić do państwa, w którym zamieszkujesz na stałe, jednak nie masz ważnego dokumentu.

Jak widać, warunki uzyskania paszportu tymczasowego nie przewidują możliwości wyrobienia tego dokumentu, jeśli planujesz jechać na wakacje i nagle zgubiłeś dokument.

kiedy można wyrobić paszport tymczasowy
ubezpieczenie na city break
Ubezpieczenie na city break – czy polisa na krótki wyjazd jest konieczna?

City break to przyjemny sposób poznania nowych kultur i nowych krajów. Czy na city break przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź!

Czytaj dalej

Zgubiłeś paszport/dowód osobisty, będąc za granicą

Jeśli jesteś za granicą i zgubiłeś dokument uprawniający Cię do przekroczenia granicy, a tym samym powrotu do kraju, musisz skontaktować się z najbliższym urzędem konsularnym lub placówką dyplomatyczną Polski. Urzędnicy pomogą Ci uzyskać dokument uprawniający Cię do powrotu do kraju. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: https://mubi.pl/poradniki/zgubione-dokumenty-za-granica/

Paszport utracił datę ważności przed wyjazdem

Jeśli Twój paszport lub dowód osobisty stracił datę ważności przed wyjazdem, to niestety sytuacja wygląda tak samo, jak w sytuacji zgubienia, kradzieży dokumentów. Dokument jest nieważny, a więc w rezultacie nie posiadasz dokumentu uprawniającego Cię do przekroczenia granicy. Możesz spróbować ubiegać się o wyrobienie nowego dokumentu, jednak tak, jak już wcześniej wspomniano, wszystko uzależnione jest od ilości czasu, która pozostała Ci do wyjazdu.

Muszę odwołać podróż ze względu na brak dokumentów – co z kosztami?

Osoba, która nie jest w stanie wyrobić nowego dokumentu przed wyjazdem, będzie musiała niestety zrezygnować z wyjazdu. Co w takiej sytuacji z kosztami? Wszystko zależy od tego, na jakich warunkach wykupiłeś wycieczkę. Jeśli podmiot, od którego kupiłeś wycieczkę, jest organizatorem, w myśl ustawy o imprezach turystycznych i usługach powiązanych, to od umowy możesz odstąpić w każdym czasie. Zgodnie jednak z dalszymi przepisami tej ustawy organizator turystyki (np. biuro podróży) może żądać odstępnego. Wysokość opłaty za odstąpienie zazwyczaj podyktowana jest czasem, który pozostał do rozpoczęcia imprezy – im bliżej wyjazdu, tym odstępne jest wyższe.

Przezorni urlopowicze korzystają z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży. Ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów związanych z rezygnacją z podróży w pewnych sytuacjach. Taką sytuacją jest np. kradzież dokumentów. Więcej o ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji możesz przeczytać tutaj: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-od-rezygnacji-z-podrozy/

Przeczytaj też: Do jakich krajów nie wjedziesz bez wizy?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zgubienie lub utratę paszportu przed wyjazdem

Czy za granicę można podróżować bez dokumentu tożsamości?

Nie. W każdym przypadku musisz posiadać ze sobą albo dowód tożsamości, albo paszport. W przypadku podróży w granicach Unii Europejskiej możesz posiadać dowolny z tych dwóch dokumentów, w razie wyjazdu do innego kraju konieczny będzie paszport. Pamiętaj, że żaden inny dokument (np. prawo jazdy) nie jest uznawany za potwierdzenie Twojej tożsamości!

Czy w razie zgubienia dokumentu tożsamości przed podróżą można wyrobić paszport tymczasowy?

Niestety, opcja wyrobienia paszportu tymczasowego dotyczy tylko kilku konkretnych sytuacji, np. wyjazdu związanego z chorobą lub śmiercią bliskiej osoby albo pilną potrzebą zawodową. Otrzymać go można również w celu powrotu do kraju po zgubieniu dokumentów za granicą. Jeśli zgubiłeś potrzebne dokumenty przed wyjazdem wakacyjnym, jedyną opcją jest wyrobienie nowych lub odwołanie podróży.

Czy można podróżować z nieważnym dokumentem tożsamości?

Nie. Aby przekroczyć granicę, musisz posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Jeśli ich ważność kończy się przed wyjazdem, musisz wcześniej zadbać o wyrobienie nowych dokumentów – weź pod uwagę, że zajmuje to do 30 dni, a więc nie załatwisz sprawy od ręki i w razie spóźnienia możesz być zmuszony do odwołania wyjazdu.

PODSUMOWANIE
  • Jeśli podróżujesz na terytorium UE, potrzebujesz mieć ze sobą ważny dowód lub paszport. W przypadku zagubienia jednego z nich wciąż możesz skorzystać z drugiego dokumentu. Jeśli nie posiadasz żadnego z tych dokumentów, nie możesz przekroczyć granicy.
  • Zaświadczenie o kradzieży dokumentu nie uprawnia Cię do przekroczenia granicy, nie jest ono traktowane jako dokument potwierdzający tożsamość.
  • Dokumentem potwierdzającym tożsamość jest dowód osobisty lub paszport. Prawo jazdy nie zalicza się do tych dokumentów.
  • Jeśli zgubiłeś paszport, a planujesz podróż poza granice UE, musisz wyrobić nowy. Dowód osobisty nie uprawnia Cię do przekroczenia granicy, jeśli podróżujesz poza granicami Unii.
  • Rezygnując z wyjazdu na kilka dni przed, możesz zostać zobowiązany do zapłacenia odstępnego. Wszystko zależy od umowy, jaką zawarłeś.
  • Możesz wykupić przed wakacjami ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Posiadając taką ochronę, możesz liczyć, że ubezpieczyciel pokryje koszty związane z rezygnacją z wakacji, jeśli np. skradziono Ci dokumenty.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę
53,60
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!