Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych i wodorowych – sprawdź, jakie przywileje oznaczają!

Auta z ekologicznym napędem to ciągle rzadkość na polskich drogach. Ich mniejsza popularność wynika przede wszystkim z wysokiej ceny takich pojazdów, ale sukces elektryków mogą wesprzeć liczne przywileje dla posiadaczy takich aut oraz rządowe dopłaty. Zielone tablice rejestracyjne wprowadzone w styczniu 2020 r. mają otrzymywać auta elektryczne i z napędem wodorowym. Co oznaczają dla właściciela i czy warto się o nie starać?

Zmiany klimatyczne i konieczność mniejszej emisji spalin, przede wszystkim w miastach, skłaniają do myślenia o zmianach w prawie i promocji pożądanych zachowań konsumenckich, w tym rezygnacji z aut z napędem spalinowym. Rozwijanie sieci komunikacji publicznej, promocja ekologicznych środków transportu to część działań, które mają za zadanie skłonić nas do bardziej odpowiedzialnego myślenia o naszych codziennych wyborach. Za zmianami w prawie idą także bardziej widoczne elementy naszej codzienności – w tym oznaczanie i premiowanie tych z nas, którzy decydują się na ekologiczne wybory. Taka intencja stoi za wprowadzeniem zielonych tablic rejestracyjnych. 

Zielone tablice rejestracyjne – o co chodzi?

Zielone tablice rejestracyjne to nowa wizualna wersja standardowych tablic montowanych w pojazdach – przeznaczona jednak wyłącznie dla właścicieli aut elektrycznych i z napędem wodorowym. 

Od dnia 1 stycznia 2020 r. każdy właściciel nowo zarejestrowanego samochodu z napędem elektrycznym i wodorowym otrzyma taką właśnie tablicę. Poza kolorem zielonym, będzie ona identyczna jak standardowa tablica. System oznaczeń województwa, a więc litery i cyfry umieszczane na tablicy, będą również analogiczne jak dla standardowych pojazdów. Elementem wyróżniającym będzie zielone tło tablicy oraz znak legalizacyjny, który zostanie na niej umieszczony. 

Znak z czerwoną obwódką otrzymają właściciele aut elektrycznych, z żółtą – wodorowych.  Nowe tablice mają zastąpić naklejki na szyby, które były wydawane do tej pory właścicielom takich pojazdów. 

Ustawodawca wprowadza zmiany, aby identyfikacja na drodze pojazdu elektrycznego lub wodorowego była łatwiejsza. Dotychczas stosowane naklejki były mało widoczne. 

Zielone tablice – przywileje dla elektryków i aut na wodór

Przywileje dla aut elektrycznych to przede wszystkim możliwość poruszania się buspasami. Samochód z ekologicznym napędem wjedzie także do specjalnych „zielonych stref” czy w miejsca niedostępne dla aut z napędem spalinowym.

Wiele miast zapowiada także specjalne miejsca parkingowe dla aut z ekologicznym napędem, oraz możliwość darmowego parkowania w centrum miast – są to jednak w większości tylko zapowiedzi. 

Okazuje się również, że auta elektryczne można stosunkowo tanio ubezpieczyć. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Zielone tablice rejestracyjne – czy wymiana jest obowiązkowa?

Wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych nie oznacza konieczności wymiany starych tablic. Właściciele aut elektrycznych i wodorowych (choć tych w Polsce właściwie nie ma), nie mają takiego obowiązku – mogą jednak wymiany dokonać, jeśli chcą. 

W celu wymiany tablic, należy udać się do urzędu gminy/miasta i złożyć stosowny wniosek. Wymiana kosztuje 93 zł – jest to opłata za wydanie nowych tablic – przy tej okazji nie dokonuje się zmian w dowodzie rejestracyjnym, nie zmienia się też sam numer rejestracyjny pojazdu. 

Czy przywileje dla samochodów elektrycznych zachęcą kierowców do przesiadania się do ekologicznych aut?

Główną barierą dla rozwoju rynku aut elektrycznych jest ich cena. Wszystkie modele elektryków są o kilkadziesiąt procent droższe od aut spalinowych – przywileje na razie nie rekompensują kierowcom tej różnicy. 

Mimo, że poruszanie się elektrykiem może być tańsze niż jazda autem na benzynę, to infrastruktura przeznaczona do ładowania aut elektrycznych nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, szczególnie poza największymi miastami. Elektryki w tej sytuacji stają się więc mało praktyczne – wyjazd za miasto przy niewielkim zasięgu oferowanym przez większość modeli oznacza brak możliwości szybkiego naładowania auta i stres związany z jego eksploatacją. 

Zielone tablice, przywileje i dopłaty do samochodów elektrycznych mogą zachęcić kierowców do zmiany auta, ale z pewnością wszystkiego nie załatwią. 

PODSUMOWANIE
  • Zielone tablice rejestracyjne, wprowadzone od stycznia 2020 r. przeznaczone są dla pojazdów elektrycznych i z napędem wodorowym.
  • Tablice będą montowane we wszystkich nowo rejestrowanych pojazdach.
  • Wymiana tablic nie jest obowiązkowa. Użytkownicy aut elektrycznych mogą tablicę wymienić na własną prośbę, opłata za wymianę to 93 zł.
  • Wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych ma ułatwić identyfikację wizualną aut z ekologicznym napędem, np. na buspasach.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *