Zielone tablice rejestracyjne – kto może z nich korzystać?

Auta z ekologicznym napędem to ciągle rzadkość na polskich drogach. Ich mniejsza popularność wynika przede wszystkim z wysokiej ceny takich pojazdów, ale sukces elektryków mogą wesprzeć liczne przywileje dla posiadaczy takich aut oraz rządowe dopłaty. Zielone tablice rejestracyjne wprowadzone w styczniu 2020 r. mają otrzymywać auta elektryczne i z napędem wodorowym. Co oznaczają dla właściciela i czy warto się o nie starać?

wtyczki do samochodu elektrycznego

Zmiany klimatyczne i konieczność mniejszej emisji spalin, przede wszystkim w miastach, skłaniają do myślenia o zmianach w prawie i promocji pożądanych zachowań konsumenckich, w tym rezygnacji z aut z napędem spalinowym. Rozwijanie sieci komunikacji publicznej i promocja ekologicznych środków transportu to część działań, które mają za zadanie skłonić nas do bardziej odpowiedzialnego myślenia o codziennych wyborach. Za zmianami w prawie idą także bardziej widoczne elementy rzeczywistości – w tym oznaczanie i premiowanie tych ludzi, którzy decydują się na ekologiczne wybory. Taka intencja stoi za wprowadzeniem zielonych tablic rejestracyjnych. 

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne to nowa wizualnie wersja standardowych tablic montowanych w pojazdach – przeznaczona jednak wyłącznie dla właścicieli aut elektrycznych i z napędem wodorowym

Od dnia 1 stycznia 2020 r. każdy właściciel nowo zarejestrowanego samochodu z napędem elektrycznym i wodorowym otrzymuje taką właśnie tablicę. Poza kolorem zielonym jest ona identyczna jak standardowa tablica. System oznaczeń województwa, a więc litery i cyfry umieszczane na tablicy, również są analogiczne jak dla standardowych pojazdów. Elementem wyróżniającym jest zielone tło tablicy oraz umieszczony na niej znak legalizacyjny.

Znak z czerwoną obwódką otrzymują właściciele aut elektrycznych, z żółtą – wodorowych.  Umieszczany na nowych tablicach znak zastępuje w ten sposób naklejki na szyby, które były wydawane do tej pory właścicielom takich pojazdów. Ustawodawca wprowadził zmiany, aby identyfikacja na drodze pojazdu elektrycznego lub wodorowego była łatwiejsza. Dotychczas stosowane naklejki były bowiem mało widoczne.

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce – przywileje dla elektryków i aut na wodór

Przywileje dla aut elektrycznych to przede wszystkim możliwość poruszania się buspasami. Samochód z ekologicznym napędem wjedzie także do specjalnych „zielonych stref” czy w miejsca niedostępne dla aut z napędem spalinowym.

Przykład

Mariusz od lat mieszka w Krakowie i przez cały ten czas zdążył się już przyzwyczaić do gigantycznych korków, jakie panują w mieście w godzinach szczytu. Niedawno zmienił jednak samochód, kupując w pełni elektrycznego Nissana Leafa, do czego w pewnym stopniu skusiła go również możliwość jazdy buspasem zarezerwowana dotąd tylko dla autobusów, taksówek, policji, straży miejskiej, karetek pogotowia i motocyklistów. Nie żałował tego wyboru, bo jak się okazało, dołączając do grona korzystających z tych wydzielonych pasów, był w stanie zaoszczędzić na codziennych dojazdach do pracy nawet kilkadziesiąt minut.

Wiele miast udostępnia też bezpłatny lub tańszy parking w strefie płatnego parkowania dla aut z ekologicznym napędem oraz możliwość naładowania pojazdu i wjazd do tzw. stref zeroemisyjnych.

Okazuje się również, że auta elektryczne można stosunkowo tanio ubezpieczyć. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydy – czy musi być drogie?.

Ekspert Mubi radzi:

Jak wynika z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi, samochody z napędem elektrycznym od wielu miesięcy są taniej ubezpieczane niż pojazdy o innym rodzaju napędu. W styczniu 2024 roku samochody elektryczne były ubezpieczane średnio za 539 zł. Nieco drożej – średnio za 680 zł – były ubezpieczane pojazdy hybrydowe, które jeżdżą na prąd, ale mają również silnik benzynowy. Samochody z napędem konwencjonalnym (diesle, benzyna oraz benzyna + gaz) ubezpieczano najdrożej – średnio za około 721 zł.

Zielone tablice rejestracyjne – czy wymiana jest obowiązkowa?

Wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych nie oznacza konieczności wymiany starych tablic. Właściciele aut elektrycznych i wodorowych (choć tych w Polsce jest niewiele), nie mają takiego obowiązku – mogą jednak wymiany dokonać, jeśli chcą. 

W celu wymiany tablic, należy udać się do urzędu gminy/miasta i złożyć stosowny wniosek. Wymiana kosztuje 92,50 zł – jest to cena za wydanie nowych tablic (po 40 zł za każdą) oraz znaki legalizacyjne (12,50 zł) – przy tej okazji nie dokonuje się zmian w dowodzie rejestracyjnym, nie zmienia się też sam numer rejestracyjny pojazdu.

Czy przywileje dla samochodów elektrycznych zachęcają kierowców do przesiadania się do ekologicznych aut?

Główną barierą dla rozwoju rynku aut elektrycznych jest ich cena. Wszystkie modele elektryków są o kilkadziesiąt procent droższe od aut spalinowych – przywileje na razie nie rekompensują kierowcom tej różnicy. 

Mimo, że poruszanie się elektrykiem może być tańsze niż jazda autem na benzynę, to infrastruktura przeznaczona do ładowania aut elektrycznych nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, szczególnie poza największymi miastami. Elektryki w tej sytuacji stają się więc mało praktyczne – wyjazd za miasto przy niewielkim zasięgu oferowanym przez większość modeli oznacza brak możliwości szybkiego naładowania auta i stres związany z jego eksploatacją. 

Zielone tablice, przywileje i dopłaty do samochodów elektrycznych mogą zachęcić kierowców do zmiany auta, ale z pewnością wszystkiego nie załatwią. 

Przeczytaj też: Zgubiony dowód rejestracyjny – co zrobić?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych i wodorowych

Kto ma obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych na zielone?
Do czego służą zielone tablice rejestracyjne?
Czy da się tanio ubezpieczyć samochód elektryczny?
PODSUMOWANIE
  • Zielone tablice rejestracyjne, wprowadzone od stycznia 2020 r., przeznaczone są dla pojazdów elektrycznych i z napędem wodorowym.
  • Tablice tego typu są montowane we wszystkich nowo rejestrowanych pojazdach.
  • Wymiana tablic nie jest obowiązkowa. Użytkownicy aut elektrycznych mogą tablicę wymienić na własną prośbę, opłata za wymianę to 92,50 zł.
  • Wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych ma ułatwić identyfikację wizualną aut z ekologicznym napędem, np. na buspasach.
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC