Zielony listek na aucie młodego kierowcy w 2024 – obowiązek czy prawo?

Umieszczenie na samochodzie naklejki z zielonym liściem klonu to przykry obowiązek młodych kierowców po zdanym egzaminie na prawo jazdy czy raczej przywilej, który zapewnia realne korzyści nowym użytkownikom dróg? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym tekście.

zielony listek dla młodego kierowcy

Widziałeś naklejkę z zielonym listkiem na aucie i nie jesteś pewien, co oznacza? Zastanawiasz się, czy w 2024 r. zielony listek jest obowiązkowy dla młodych kierowców? Spieszymy z wyjaśnieniem! Wszystko na ten temat znajdziesz w tym poradniku.

Zielony liść na samochodzie – co oznacza?

Zielony listek na aucie to dla Ciebie nowe zjawisko? Naklejka wysyła najbliższemu otoczeniu wyraźny sygnał. Co dokładnie oznacza ten symbol na samochodzie? Informuje pozostałych użytkowników ruchu drogowego, że za kierownicą danego auta zasiada nowy kierowca. Świeżo upieczony adept sztuki kierowania pojazdem może popełniać błędy i drobne wpadki podczas jazdy.

Listek na pojeździe ma za zadanie sprawić, że wyrozumiałość innych kierujących wzrośnie i nie będą gorączkować się na widok zachowania nowicjusza za kółkiem, takie jak: wolna jazda, gasnący silnik, nieudolne ruszanie ze wzniesienia czy wieloetapowe parkowanie. Inni kierowcy mając to na uwadze, powinni dostosować swoje zachowanie do sytuacji, zachować szczególną ostrożność i zwiększyć dystans dzielący ich od pojazdu tak oznakowanego.

Naklejka zielonego listka pełni 2 istotne funkcje:

  • informacyjną – informuje otoczenie o młodym kierowcy w ruchu drogowym,
  • afektywną – ma wpłynąć na myśli i zachowanie innych kierujących (wzbudzić w ich czujność i wyrozumiałość).

Ekspert Mubi radzi:

Pojazdów na drogach co roku jest coraz więcej. Przybywa niechronionych uczestników ruchu, poruszających się na rowerach, hulajnogach elektrycznych albo innych urządzeń transportu osobistego (UTO). Nowoczesne samochody są wyposażone w liczne systemy bezpieczeństwa, ale posiadają też liczne dystraktory (np. w postaci systemów multimedialnych), które odciągają uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze. W tej sytuacji oznaczenie auta naklejką z listkiem klonu może okazać się pomocne.

Jak wygląda naklejka z zielonym liściem na auto?

Nalepka dla nowych kierowców przedstawia zielony liść klonu na białym tle z obwódką w tym samym kolorze. Zewnętrzny kontur powinien być okrągły, choć w sprzedaży są dostępne też inne kształty (m.in. trójkąt, kwadrat czy romb). Symbol zielonego liścia ustanowiła międzynarodowa Organizacja Prewencji Drogowej. Jest od dawna używany w krajach Europy Zachodniej. W latach 1974–75 był obowiązkowo stosowany przez młodych kierowców również w Polsce.

jak wygląda zielony listek
CIEKAWOSTKA

W Japonii zamiast zielonego liścia używa się znaku Shoshinsha (Wakaba). To zielono-żółty symbol w kształcie litery V, który przypomina otwarty 2-stronny dokument. Oznacza pojazd kierowcy, który dopiero uzyskał prawo jazdy. Symbol musi znajdować się na aucie przez rok od momentu otrzymania uprawnień do kierowania. Z kolei dla japońskich kierowców w podeszłym wieku przeznaczone jest specjalne oznaczenie w postaci pomarańczowo-żółtej kropli (Fukushi).

Symbol zielonego listka na aucie nowicjusza był popularny w naszym kraju w latach 70. Z czasem stał się obiektem kpin i niewybrednych żartów (np. “zielony liść – czerwony burak” albo “z przodu liść, z tyłu liść, a w środku głąb”). Jego posiadanie wiązało się z szykanami ze strony innych użytkowników dróg, dlatego zawstydzeni młodzi kierowcy przestali używać tego oznaczenia. Teraz coraz częściej słyszy się o powrocie do tego rozwiązania rodem z czasów PRL.

Naklejka z zielonym listkiem – obowiązkowa w Polsce?

Obowiązkowe oznakowanie pojazdu nowego kierowcy zielonym listkiem przez rok od uzyskania prawa jazdy przewidywał projekt ustawy o kierujących pojazdami z 16 października 2008 r. W jego myśl, nowych posiadaczy prawa jazdy kat. A1, A, B1 lub B obowiązywać miał 2-letni okres próbny. W tym czasie mieli oni:

  • po około pół roku (między 5 a 7 miesiącem) przejść kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa i odbyć praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym,
  • przedstawić staroście zaświadczenia o ukoń­czeniu ww. kursu i szkolenia,
  • przez pierwsze 7 miesięcy kierować wyłącznie pojazdem oznakowanym zielonym listkiem.

Zielony listek – aktualne przepisy

Prace nad przepisami, które wprowadzają nakaz używania naklejki z zielonym listkiem przez młodych kierowców, trwają od lat. Temat co jakiś czas wraca, a w latach 2010-2021 był wielokrotnie poruszany w mediach. Stosowny zapis znalazł się nawet w ustawie o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r.:

Art. 91. 1. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.
2. W okresie próbnym kierowca jest obowiązany:
1) odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy:
a) kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego,
b) praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym;
2) przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu, o których mowa w pkt 1, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy;
3) kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.

art. 91 ustawy o kierujących pojazdami

Wdrożenie całego 14. rozdziału, który wprowadza okres próbny, został czasowo zawieszony. Wzmiankuje o tym przypis:

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy wymienionej jako pierwsza w odnośniku 3 przepisów rozdziału nie stosuje się do czasu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie danych na zasadach określonych w art. 100aa–100aq ustawy wymienionej jako druga w odnośniku 3. Na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy wymienionej jako pierwsza w odnośniku 3 minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych, o których mowa w zdaniu pierwszym.

ustawa o kierujących pojazdami

Oznacza to, że przepis nie nabrał jeszcze mocy prawnej, czyli de facto jest martwy. Zmiany miały wejść w życie w 2018 r., ale ostatecznie odłożono je “na później”. Do czasu publikacji tego tekstu nie była znana data ich wprowadzenia.

Pozostałe ograniczenia dla młodych kierowców

Przepisy ww. ustawy w ramach okresu próbnego, który jeszcze nie obowiązuje, zakłada nałożenie dodatkowych ograniczeń na początkujących kierowców. Chodzi m.in. o specjalne limity prędkości, które mają ich obowiązywać przez pierwsze 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy kat. B:

  • 50 km/h na obszarze zabudowanym,
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

W myśl zmienionych przepisów, młodzi kierowcy nie mogą poruszać się pojazdem nieoznakowanym, czyli pozbawionym zielonego listka. Dodatkowo ustawodawca zabrania im podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy czy osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem.

CIEKAWOSTKA

Oznaczenie zielonego listka ma być przypisane do konkretnego kierowcy. Powinien on oznaczyć w ten sposób każdy samochód, którym się porusza. Dotyczy to również pojazdów wypożyczonych, czyli też pochodzących od firm carsharingowych.

Skąd wziąć naklejkę z zielonym liściem?

Nalepkę zielonego listka można obecnie dostać w wielu miejscach. Możne je kupić na stacji benzynowej czy w supermarkecie. Są to jednak różne, niestandaryzowane wzory, które sprawdzą się jako naklejki informacyjne, ale po wejściu w życie nowych przepisów i tak na nic się nie zdadzą. Aby nie narażać się na mandat trzeba będzie usunąć stare nalepki i w ich miejsce umieścić właściwe.

Według zakładanych zmian obowiązkowa naklejka powinna:

  • być okrągła,
  • posiadać średnicę co najmniej 11 cm,
  • zawierać zielony liść klonowy o minimalnej wymiarach 10 cm x 10 cm na białym tle,
  • posiadać indywidualny numer kierowcy.
UWAGA!

Na razie nie wiadomo, gdzie będzie można uzyskać indywidualną naklejkę z zielonym listkiem. Najprawdopodobniej będzie wydawana nowemu kierowcy razem z prawem jazdy przez właściwy wydział komunikacji.

Nalepka na auto z listkiem – gdzie nakleić?

Stawiasz swoje pierwsze kroki za kółkiem i chcesz, aby inni kierowcy mieli to na uwadzę? Chcesz umieścić na samochodzie nalepkę, informującą pozostałych uczestników ruchu drogowego, że dopiero zacząłeś swoją przygodę z kierowaniem i zastanawiasz się, w jakim miejscu auta umieścić naklejkę zielonego listka? Otóż nalepka powinna znajdować się po obu stronach pojazdu: zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Okrągłą naklejkę należy umieścić możliwie blisko lewej krawędzi, tak aby była widoczna, gdy będziesz zajmować skrajny prawy pas na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Powinna znajdować się w zasięgu wzroku pozostałych użytkowników dróg. Można przytwierdzić nalepkę szybie, ale w taki sposób, aby nie ograniczała widoczności.

Młody kierowca – wpływ na wysokość składki

Niezależnie od oznakowania samochodu zielonym listkiem, właściciel auta powinien zgłosić obecność dodatkowego, nowego kierowcy. Jeśli np. ktoś w rodzinie zrobił niedawno prawo jazdy kat. B i będzie poruszał się pojazdem rodzinnym, trzeba o tym poinformować towarzystwo, z którym zawarta jest polisa OC. Może wiązać się to rekalkulacją składki, ale w ten sposób nie występuje ryzyko, że jeśli początkujący kierowca doprowadzi do szkody, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Ekspert Mubi radzi:

Młody kierowca musi pamiętać o wykupieniu obowiązkowej polisy OC, aby nie narażać się na mandat i dotkliwą karę UFG. Jednym ze sposobów na obniżenie wysokości składki jest współwłasność z bardziej doświadczonym i bezszkodowym kierowcą. W ten sposób przy wyliczeniu ceny polisy uwzględnione będą jego zniżki. Jeśli jednak nowy kierujący doprowadzi do szkody, zwyżka obejmie ich oboje.

A jak bardzo młody wiek kierowcy wpływa na cenę jego ubezpieczenia? Widać to po statystykach porównywarki Mubi, zgodnie z którymi średni koszt OC dla młodych kierowców wyniósł w lutym 1463 zł. To dwukrotnie więcej niż średnio płacili w tym samym czasie wszyscy kierowcy (730 zł). Jeszcze więcej płacą kierowcy w wieku 18-25 lat, którzy zdecydowali się na ubezpieczenie samochodu w pojedynkę (1500 zł). Oszczędzić natomiast mogli ci, którzy ubezpieczali pojazd wraz ze starszym współwłaścicielem (1190 zł).

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie zapłaci 20-latek z Ostrowca Świętokrzyskiego, który szuka OC dla swojego pierwszego samochodu – Toyoty Auris z 2013 roku, z silnikiem benzynowym o pojemności 1329 cm3. Młody kierowca ma prawo jazdy od roku, ale nie zdążył jeszcze wyrobić żadnej historii ubezpieczenia.

UbezpieczycielPakiet ubezpieczeńCena polisy
LINK4OC + NNW + Assistance1462 zł
Trasti OC1738 zł
You Can DriveOC1993 zł
mtu24.pl OC2006 zł
Beesafe OC2075 zł
ERGO Hestia OC2105 zł
Wiener OC + Assistance2375 zł
UNIQA OC + Assistance3698 zł
BenefiaOC + NNW + Assistance4047 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (21.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zielony listek na aucie

Kiedy naklejka z zielonym listkiem stanie się obowiązkowa?
Jakie dodatkowe ograniczenia czekają młodych kierowców?
Jak poradzić sobie ze stresem podczas pierwszych jazd?
PODSUMOWANIE
  • Zielony listek klonu przeznaczony jest dla początkujących kierowców. Oznacza, że za kierownicą siedzi młody użytkownik dróg.
  • Nikt od zaraz po odebraniu prawa jazdy nie był doskonałym kierowcą. Początki bywają trudne, ale warto podjąć wysiłek, gdyż z każdym przejechanym kilometrem nabywasz większego doświadczenia. Kształtując dobre nawyki, stajesz się coraz lepszym kierowcą!
  • Naklejka z zielonym listkiem nie jest aktualnie obowiązkowa, ale warto z niej skorzystać dobrowolnie. Jeśli czujesz się niepewnie za kierownicą, zasygnalizuj to innym kierowcom. Dzięki temu unikniesz wielu stresujących sytuacji!
  • Z zielonym listkiem lub bez, najważniejsze, aby jeździć ostrożnie i szanować innych uczestników ruchu drogowego, w tym głównie pieszych i rowerzystów.
Źródła:
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zielony_listek
  • https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/czy-zielony-listek-jest-obowiazkowy-w-polsce-i-gdzie-mozna-go-kupic/y5p4j09
  • http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/projekty/1571_p.htm
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20110300151/U/D20110151Lj.pdf
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC