Zloty, rajdy i targi klasyków w Polsce w 2024 roku – śladem aut zabytkowych

Pojazdy z poprzednich epok to rzadkość na polskich drogach. Właściwie każdy przejazd unikatowego samochodu zwraca uwagę przechodniów. Klasyki zdecydowanie wyróżniają się wśród nowoczesnych aut i wzbudzają zainteresowanie. Są fascynujące więc nie tylko dla ich posiadaczy, którzy z zamiłowania do zabytkowych wozów postanowili w nie zainwestować, ale także dla tych, którzy na taki zakup nie mogą sobie pozwolić. Jednak bez względu na to, czy masz w swoim garażu samochód zabytkowy, czy nie, możesz wziąć udział w imprezach motoryzacyjnych z klasykami w roli głównej – czy to jako wystawca lub uczestnik, czy jako widz.

imprezy motoryzacyjne dla klasyków

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych wydarzeń, które zrzeszają miłośników pojazdów zabytkowych. Ich właścicielom pozwalają pochwalić się swoimi wyjątkowymi czterema kółkami, a pozostałym dają okazję do poznania perełek motoryzacji.

Terminarz imprez 2023 opisanych w artykule

WydarzenieRodzaj wydarzeniaTerminMiejsce
Targi Pojazdów Zabytkowych Auto Nostalgiatargi 20-21.04.2024Warszawa
Rajd Motocykli Zabytkowych Śladami Piastówrajd 31.05-02.06.2024Chomiąża Szlachecka
Charytatywny Rajd Kogutarajd 30.05-01.06.2024 Oława – Mrągowo
Międzynarodowy Zlot Pojazdów Amerykańskich American Cars Maniazlot 21-23.06.2024Katowice
Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych ClassicManiazlot 25.08.2024Sosnowiec
Targi Pojazdów Zabytkowych Retro Motor Showtargi 9-11.10.2024Poznań

Targi Pojazdów Zabytkowych Auto Nostalgia

Już sama nazwa wydarzenia wskazuje, że będziemy cofać się w czasie. Targi Pojazdów Zabytkowych Auto Nostalgia to coroczna impreza, która na dwa dni ściąga w jedno miejsce – do Warszawy – miłośników historii w jej motoryzacyjnym zakresie. Dwa lata temu, ze względu na trudną sytuację epidemiczną, targi zostały odwołane, za to po roku przerwy organizatorzy wrócili ze zdwojoną siłą i było to widać. Tym razem miłośnicy motoryzacji zostali zaproszeni do przestrzeni Expo XXI przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. To tam właściciele klasyków zaprezentowali pojazdy, które rzadko spotyka się na polskich drogach. W 2023 roku można było zobaczyć zarówno polskie samochody zabytkowe, jak i te, które wyszły z fabryk producentów z innych zakątków świata.

Na wystawach pojawiły się zarówno samochody, jak i motocykle z minionej epoki. Na pojazdach atrakcje Auto Nostalgii się jednak nie kończyły. Na stoiskach wystawców zaprezentowane zostały również akcesoria, części zamienne, wyposażenie warsztatów, usługi renowacji pojazdów i wiele innych.

Targi Pojazdów Zabytkowych Auto Nostalgia w 2023 roku odbyły się 22 i 23 kwietnia.

Rajd Motocykli Zabytkowych Śladami Piastów

Inicjatorem i organizatorem Rajdu Motocykli Zabytkowych, który od początku odbywa się pod nazwą Śladami Piastów, jest klub ClassiC MC Poland działający w Gnieźnie. Wydarzenie to jest organizowane cyklicznie od 2007 roku. Uczestnikami rajdu mogą zostać właściciele motocykli zabytkowych, wyprodukowanych przed 1979 rokiem. Zmagania motocyklistów co roku podziwia szeroka widownia. Celem rajdu Śladami Piastów jest bowiem prezentacja zabytkowych motocykli biorących udział w wydarzeniu, promowanie turystyki motocyklowej, a jednocześnie zwrócenie uwagi na piękno Szlaku Piastowskiego. Uczestnicy mogą również lepiej poznać historię motoryzacji.

W poprzednich latach Rajd Motocykli Zabytkowych odbywał się w wioskach: Dąbrówka Kościelna i Oćwieka. Od wielu lat ma miejsce w Chomiąży Szlacheckiej i tam też odbywa się w tym roku. W 2024 roku organizowana jest już XVII odsłona Rajdu Śladami Piastów. Wydarzenie ma miejsce w dniach od 31 maja do 2 czerwca.

Charytatywny Rajd Koguta

Wydarzenie funkcjonujące od kilku lat pod tajemniczą nazwą Rajd Koguta co roku gromadzi setki drużyn, które przez długi weekend na przełomie maja i czerwca przemierzają Polskę swoimi zabytkowymi pojazdami. Do udziału mogą zgłosić się osoby posiadające samochody polskie i z bloku wschodniego, które zostały wyprodukowane minimum 20 lat temu, a także pozostałe auta (np. zachodnich marek), które są eksploatowane przynajmniej od 30 lat. Na trasie rajdu można spotkać różnego rodzaju klasyki: od rowerów, motorowerów i traktorów, przez motocykle i klasyczne samochody osobowe, po autobusy.

Rajd Koguta co roku wyrusza z Oławy, spod siedziby organizatora, tj. Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie. W 2023 roku uczestnicy wydarzenia przejechali przez Poznań, Gniezno, Malbork i zakończyli w Stegnie. To na tamtejszej plaży odbył się finał imprezy. Rajd Koguta w tym roku miał miejsce w dniach 8-10 czerwca.

Udział w rajdzie jest płatny, a wysokość wpisowego zależy od rodzaju pojazdu. Z racji tego, że wydarzenie ma charakter charytatywny, organizatorzy podają minimalne kwoty, jakie należy wpłacić, aby wziąć w nim udział. Rowerzyści powinni zatem wpłacić minimum 100 zł, motocykliści – minimum 500 zł, a osoby jadące samochodami – minimum 1000 zł. Co roku cel, na jaki zostaną wpłacone pieniądze, jest inny. W 2023 roku uczestnicy Rajdu Koguta wspierali chore dzieci i fundacje im pomagające – tak samo jak podczas 8. edycji wydarzenia. Część zebranej sumy została przekazana na karetkę dla oławskiego pogotowia, a także na schroniska dla zwierząt.

Międzynarodowy Zlot Pojazdów Amerykańskich American Cars Mania

To wydarzenie to prawdziwa gratka dla miłośników samochodów zza oceanu. Zlot mający formę pikniku rodzinnego jest okazją do podziwiania amerykańskich pojazdów w różnych odsłonach. Uczestnicy targów mają możliwość zobaczenia zarówno współczesnych, jak i zabytkowych modeli samochodów, motocykli, pojazdów militarnych i trucków. Na zeszłorocznej edycji można było podziwiać takie wozy, jak: Lincoln Navigator z 2004 roku, Chrysler New Yorker z 1956 roku, Chevrolet Corvette z 1984 roku oraz wiele nowszych roczników. American Cars Mania to nie tylko wystawa samochodów amerykańskich, ale również okazja do spotkania i wymiany doświadczeń właścicieli pojazdów z Ameryki oraz miłośników amerykańskich aut. W ramach zlotu odbywają się również targi branżowe.

Międzynarodowy Zlot Pojazdów Amerykańskich American Cars Mania w 2023 roku odbył się w tym roku w Katowicach, na lotnisku Muchowiec. Wcześniejsze edycje miały miejsce we Wrocławiu, w Oleśnicy i Miliczu. Tegoroczna – 11. już edycja odbywa się w dniach 21 23 czerwca.

Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych ClassicMania

Zlot ClassicMania, wcześniej znany pod nazwą Sosnowieckie Spotkania Starych Samochodów czy ClassicMania Night, od ponad 10 lat gromadzi na śląskich ulicach miłośników i posiadaczy zabytkowych pojazdów uprzywilejowanych. W ubiegłym roku miała miejsce już XII edycja wydarzenia, która odbyła się pod hasłem: “AUTOMOBILIŚCI Wszystkich Krajów Łączcie Się!” (pisownia oryginalna). Do Sosnowca na Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych ClassicMania fani tego typu aut przyjechali 27 sierpnia, czyli w ostatnią niedzielę wakacji.

Targi Pojazdów Zabytkowych Retro Motor Show

Kolejna okazja, żeby cofnąć się do przeszłości, a mianowicie do motoryzacyjnego świata zeszłego stulecia, nastąpi jesienią 2024 roku. To wtedy odbywają się Targi Pojazdów Zabytkowych Retro Motor Show, podczas których będzie możliwość podziwiania klasycznych samochodów, rowerów, motocykli i youngtimerów. Wystawa to jednak nie wszystko, co szykują organizatorzy. Wydarzenie będzie obfitowało w pokazy i prezentacje, giełdę, na której znajdą się pojazdy zabytkowe na sprzedaż, a także strefa renowacji (Akademia Renowacji, Retro Tunning) i wyposażenia pojazdów i wiele innych.

Tegoroczna edycja Retro Motor Show została zaplanowana na 9-11 października 2024 roku.

Przeczytaj też: Jak tanio ubezpieczyć stary samochód?

Przeczytaj też: Ubezpieczenie assistance dla starego samochodu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o imprezy motoryzacyjne w 2024 roku

Czy trzeba mieć samochód na żółtych tablicach, żeby wziąć udział w zlotach klasyków?
Czy właściciele samochodów zabytkowych zawsze muszą mieć ubezpieczenie OC?
Czy można wykupić ubezpieczenie OC dla samochodu zabytkowego tylko na 2-dniowy zlot?
PODSUMOWANIE
 • Spotkania miłośników zabytkowych samochodów i motocykli w Polsce mają formę różnorodnych zlotów, targów i rajdów.
 • Zloty fanów starych pojazdów odbywają się m.in. w Poznaniu, Warszawie i na Śląsku.
 • Najpopularniejsze tego typu imprezy w Polsce to m.in. Targi Auto Nostalgia, Retro Motor Show czy Rajd Motocykli Zabytkowych Śladami Piastów.
Źródła:
 • https://www.autonostalgia.pl/pl/
 • https://mototour.pl/zloty/imprezy-2023/320-maj-may-2023/3080-xvi-rajd-motocykli-zabytkowych-sladami-piastow-2023
 • https://motobanda.pl/zlot/xiv-rajd-motocykli-zabytkowych-sladami-piastow-2021
 • https://classic.gniezno.pl/o-nas
 • https://www.automotoklassik.pl/kalendarz/charytatywny-rajd-koguta-2023/
 • https://americancarsmania.pl/
 • http://classicmania.pl/
 • https://retromotorshow.pl/pl
 • https://www.gieldaklasykow.pl/kalendarium-imprez-motoryzacyjnych-2024/
 • https://www.zabytkowe.com.pl/
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Zdawkowe informacje na temat zlotów ,ani daty ani adresu gdzie dana impreza się odbędzie.Jaki sens pisaćo zlocie jak nie znamy miejsca ani czasu.Bzdura
Zloty, o których jest mowa w artykule, to wydarzenia cykliczne. Organizatorzy podają terminy kolejnych edycji w różnym czasie. Podobnie w niektórych przypadkach corocznie zmienia się ich miejsce/cel, jak chociażby w przypadku Rajdu Koguta. Rajd odbył się dosłownie przed chwilą (8-10 czerwca), a cel tego wydarzenia na kolejny rok jest podawany do publicznej wiadomości zwykle 24 grudnia. Sukcesywnie aktualizujemy artykuł, więc wkrótce z pewnością pojawią się w nim nowe dane w miarę publikowania informacji przez organizatorów. Jakie jeszcze informacje na temat każdego wydarzenia chciałby Pan znaleźć w takim artykule?
avatar autora komentarza
27.08.2023 - Zapraszamy na XII ClassicManię do Sosnowca
avatar autora komentarza
Ale Sosnowiec jest duży , adres miejsce zlotu

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC