Zmiany przepisów w 2020 roku – co musi wiedzieć każdy właściciel pojazdu?

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzą kolejne przepisy obowiązujące posiadaczy samochodów. Każdy kierowca musi przygotować się nie tylko na wzrost cen mandatów, lecz również na nowe obostrzenia prawne przy sprzedaży auta.

Od 1 stycznia 2020 roku można będzie dostać 1000 złotych kary za niedotrzymanie terminu powiadomienia Wydziału Komunikacji o sprowadzeniu pojazdu do Polski. Kupno oraz sprzedaż auta również musi zostać zgłoszone urzędnikom. W tym zakresie od nowego roku może zostać nałożona kara w kwocie do 1000 złotych. Dotychczasowe rozwiązanie legislacyjne było dużo korzystniejsze dla właścicieli samochodów, ponieważ nie nakładało na kierowców żadnych kar administracyjnych za niedopełnienie obowiązku. Co jeszcze ulegnie zmianie?

2020 rok obfituje w zmiany dla właścicieli pojazdów mechanicznych

Zniesiony zostanie obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych, ale tylko w tym wypadku, gdy samochód był już zarejestrowany wcześniej na terenie kraju. Nie będzie już obowiązku wydawania naklejki kontrolnej. Brak takiej nalepki groził bardzo wysokim mandatem karnym i każdorazowo zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Po zniszczeniu przedniej szyby pojazdu właściciel auta musiał obowiązkowo wystąpić o wtórnik naklejki i był zobowiązany do uiszczenia 19 złotych opłaty za jej wydanie. Brak tego elementu to również punkty karne!

W ramach zmian przepisów zniesiony zostanie obowiązek wyrabiania kart pojazdu dla samochodów, które po raz pierwszy zostały zarejestrowane na terenie Polski. Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów zmian w nowym roku kalendarzowym jest brak obowiązku posiadania prawa jazdy podczas prowadzenia samochodu. Roztargnienie czy zapomniany z pracy portfel nie przysporzą już kierowcy zmartwień i kłopotów. Dealerzy nowych pojazdów również zyskają nowe uprawnienia. Będą mogli rejestrować pojazdy w imieniu ich nowych właścicieli.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Zmiana płacy minimalnej – ubezpieczenie samochodu 2020

Od 2020 rząd zdecydował o podniesieniu płacy minimalnej. Ta decyzja pociąga za sobą szereg zmian, także dla właścicieli samochodów. Jakich konkretnie? Chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Kierowca, który nie dopełni tego obowiązku, musi liczyć się z karą, te zaś są uzależnione od wysokości płacy minimalnej.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest konieczne, aby poruszać się po drogach publicznych. Brak polisy nawet na 1 dzień karany jest wysokimi mandatami.

Ubezpieczenie samochodu 2020 – jak wysokie mandaty zapłacą kierowcy?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo skontrolować właściciela pojazdu w dowolnym terminie. Brak ubezpieczenia auta może zostać wykryty mimo braku zatrzymania przez policję do kontroli. UFG wystawił w 2018 roku około 94 000 wezwań do zapłaty. Na tym tle nie różnimy się za bardzo od innych krajów europejskich, gdzie o ubezpieczenie samochodu nie dba 3-4% kierowców. Należy pamiętać, że za takie osoby płacą wszyscy płatnicy składek. Im więcej osób nie płaci obowiązkowej polisy tym szybciej rosną ceny za ubezpieczenie samochodu.

Wyczerpywalność sum gwarancyjnych to zmieniło się już w 2019. Miałeś wypadek? Możesz skorzystać!

W roku poprzednim, czyli 2019, zmieniły się przepisy dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. W lipcu zmieniono prawo dotyczące sum gwarancyjnych. Jest to bardzo korzystny zapis dla osób, które były ofiarami wypadków drogowych w latach 90., ponieważ wtedy sumy gwarancyjne były znacząco niższe. Poszkodowani mogą złożyć wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o wyrównanie zobowiązania do wartości, która obowiązywała w dniu zgłoszenia roszczenia.

Kontrola policji – w dowolnym miejscu

Od listopada polska policja może stanąć praktycznie wszędzie na drogach. Znak nie zezwala na zatrzymanie pojazdu? Funkcjonariuszy on nie obowiązuje. Sam przepis nie dotyczy wyłącznie radiowozów. Inne nieoznakowane pojazdy policyjne również będą miały prawo z nich skorzystać. Inaczej niż do tej pory będzie także wyglądała kwestia włączania sygnalizacji świetlnej, gdy taki pojazd stoi w miejscu niedozwolonym.Od 7 listopada 2019 roku nie jest to już obowiązujący przepis i nie trzeba włączać sygnalizacji. Można zatem założyć, że policja będzie mogła przeprowadzać kontrole pojazdów praktycznie z dowolnego miejsca.

500 zł kary i ręce na kierownicy

Właściciel samochodu wdający się w bezsensowne potyczki słowne i niestosujący się do poleceń policjanta musi liczyć się z karą. Taki mandat może wynosić 500 złotych. Zmienią się również zasady dotyczące zachowania samego funkcjonariusza. Dotychczas miał on obowiązek przedstawić się i okazać legitymację służbową. Od 7 listopada nie ma już takiego przymusu. Policjant nadal jednak będzie miał taką powinność na wyraźną prośbę kontrolowanego.

Jazda “na suwak” staje się zasadą

Czym jest tak zwana jazda “na suwak”? W przypadku dróg z wieloma pasami w jednym kierunku każde przewężenie stanowi wyzwanie dla uczestników ruchu drogowego. Wzajemne przepuszczanie się zostanie uregulowane, a mianowicie: kierowca będzie miał obowiązek przepuszczenia jednego pojazdu, którego pas kończy się. Jeżeli samochód będzie znajdował się na pasie środkowym, a pasy z lewej oraz z prawej strony będą się kończyć, ma mieć on obowiązek przepuszczenia po jednym pojeździe z każdego z pasów. Powinno to usprawnić przepływ pojazdów w trudnych odcinkach. Oczywiście nie można liczyć na to, że ten rodzaj zachowania na drodze zlikwiduje korki, ale z pewnością wymusi na kierowcach poprawne zachowanie, ponieważ za brak przestrzegania tego przepisu będzie również groził mandat.

Zielone tablice – komu będą przysługiwały od nowego roku?

Od stycznia 2020 wchodzą przepisy, które przyznają części pojazdów nowy kolor tablic rejestracyjnych. Zwyczajowe biało – czarne tablice będą nadal wydawane samochodom o zwykłym napędzie. Te jednak, które należą do kategorii elektrycznych oraz wodorowych będą otrzymywać nowe – zielone tablice rejestracyjne.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!