Znaki strefy ograniczonego postoju i strefy ograniczonej prędkości

Większość znaków funkcjonujących na polskich drogach obowiązuje tylko na pewnym odcinku lub w danym miejscu. Zazwyczaj umieszczone na nich informacje, zakazy czy nakazy są odwoływane przez skrzyżowanie, za którym albo tracą na aktualności, albo znajduje się kolejny, taki sam znak, który przedłuża regulacje wprowadzone przez poprzedni. W efekcie ulice są przepełnione informacjami, za którymi kierowcom często trudno nadążyć. Są jednak także inne oznakowania, które umieszczone raz obowiązują na pewnym obszarze. To tzw. znaki strefowe. Czym są i czym różnią się od zwykłych znaków drogowych?

strefa ograniczonego parkowania

Czym są znaki strefy ograniczonego postoju i strefy ograniczonej prędkości?

Większość znaków drogowych, które znają uczestnicy ruchu drogowego, obowiązuje w miejscu umieszczenia danego znaku, na pewnym odcinku drogi lub do najbliższego skrzyżowania, które odwołuje umieszczone przed nim nakazy czy zakazy. Wśród znaków pionowych można wyróżnić jednak także znaki strefowe, jak te oznaczające strefę ograniczonego postoju i strefę ograniczonej prędkości, które rządzą się nieco innymi prawami.

Wymienione wyżej znaki strefowe to takie, których postanowienia obowiązują nie tylko do najbliższego skrzyżowania, ale w całej strefie objętej danym ograniczeniem, na wszystkich jej drogach, a odwołuje je dopiero kolejny znak oznaczający koniec otwartej wcześniej strefy.

Jak wyglądają znaki strefowe ograniczające prędkość i możliwość postoju?

Znak strefy ograniczonego postoju i strefy ograniczonej prędkości umieszczone są na białych, kwadratowych tablicach, co wyróżnia je od znaku zakazu postoju (B-35) i znaku ograniczenia prędkości (B-33)? Jak dokładnie wyglądają te dwa znaki strefowe?

  • Znak B-39 – strefa ograniczonego postoju

Na białym tle znajduje się okrągły znak z granatowym tłem i czerwoną oprawą, przez środek którego biegnie skośna czerwona linia. Jest to więc znak zakazu postoju. Pod nim zwykle umieszczona jest jeszcze adnotacja informująca o tym, w jakie dni i w jakich godzinach ograniczenie postoju obowiązuje.

znak B-39 - strefa ograniczonego postoju

Znak B-39 „strefa ograniczonego postoju” oznacza wjazd do strefy, w której obowiązuje zakaz postoju pojazdów na wszystkich drogach; dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku.

Źródło: Obwieszczenie Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 stycznia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych, art. 29, ust. 1.

strefa ograniczonego postoju
  • Znak B-43 – strefa ograniczonej prędkości

Na białym tle znajduje się okrągły znak ograniczenia prędkości, tj. koło z białym tłem i czerwoną oprawą, a wewnątrz niego widnieje dodatkowo dopuszczalna prędkość, np. 30 oznaczające możliwość jazdy z prędkością najwyżej 30 km/h.

znak b-43 - strefa ograniczonej prędkości
UWAGA!

Jeśli na znaku strefy ograniczonej prędkości widnieje ograniczenie do 30 km/h lub do jeszcze mniejszej prędkości, oznacza to jednocześnie, że znajdujące się w strefie urządzenia wymuszające wolną jazdę, np. progi zwalniające, nie muszą być dodatkowo oznakowane znakami drogowymi.

strefa ograniczonej prędkości

Znaki strefy ograniczonego postoju i strefy ograniczonej prędkości – czym różnią się od zwykłych znaków drogowych?

Znaki strefy ograniczonego postoju i strefy ograniczonej prędkości różnią się od pozostałych znaków zarówno wizualnie, jak i tym, w jaki sposób funkcjonują. Elementem wyróżniającym dla tych znaków jest umieszczenie ich na białej, kwadratowej tabliczce. Niezwykle istotne jest to, że taki znak obowiązuje nie tylko do najbliższego skrzyżowania, ale w całej strefie, aż do znaku odwołującego ograniczenie. Znak strefy ograniczonego postoju będzie odwoływał znak B-40, natomiast znak strefy ograniczonej prędkości zostanie odwołany dopiero przez znak B-44.

Znaki drogoweZnaki strefowe
mają zróżnicowany kształt (np. trójkąta, koła lub kwadratu),
obowiązują na danym odcinku drogi lub do najbliższego skrzyżowania,
odwołuje je inny znak lub skrzyżowanie.
znaki wprowadzające ograniczenia prędkości lub postoju umieszczone są na kwadratowej, białej tabliczce,
obowiązują w całej strefie,
odwołuje je znak oznaczający koniec strefy.

Gdzie najczęściej umieszcza się znaki strefy ograniczonego postoju i strefy ograniczonej prędkości?

Znaków stref ograniczonego postoju i ograniczonej prędkości nie stosuje się bez powodu. Ich użycie ma zapewnić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego (zarówno kierowców, rowerzystów, jak i pieszych). Gdzie najczęściej stosowane są znaki strefowe?

  • W centrach miast,
  • w miejscach, gdzie natężenie ruchu jest duże,
  • w miejscach, gdzie jest dużo skrzyżowań i konieczne byłoby powtarzanie znaku,
  • na osiedlach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o znaki strefy ograniczonego postoju i strefy ograniczonej prędkości

Czy w strefach ograniczonego postoju w ogóle nie można się zatrzymywać na drodze?
Czy skrzyżowanie odwołuje ograniczenie prędkości lub zakaz postoju?
Jakie znaki oznaczają strefę ograniczonej prędkości i strefę ograniczonego postoju?
PODSUMOWANIE
  • Znaki strefowe to takie, które obowiązują na pewnym większym obszarze – w całej strefie.
  • Znak strefy ograniczonego postoju i znak strefy ograniczonej prędkości są umieszczone na kwadratowej, białej tabliczce. Ten pierwszy jest opatrzony często dodatkową adnotacją dotyczącą dni i godzin, w jakich obowiązuje.
  • Strefa ograniczonego postoju jest oznaczana za pomocą znaku B-39, a odwołuje ją znak B-40, natomiast strefa ograniczonej prędkości rozpoczyna się przy znaku B-43, a odwołuje ją znak B-44.
  • Znaki strefy ograniczonej prędkości i strefy ograniczonego postoju różnią się od innych znaków drogowych wizualnie, ale działają też inaczej. Ich działania nie odwołuje skrzyżowanie, a dopiero znak oznaczający koniec strefy.
  • Znaki strefy ograniczonego postoju i ograniczonej prędkości umieszcza się najczęściej w centrach miast, na osiedlach, w miejscach, gdzie jest dużo skrzyżowań i duże natężenie ruchu.
Źródła:
  • https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2019000045401.pdf
  • https://znaki-drogowe.pl/
  • https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/polski-kierowca/news-znaki-strefowe-wiesz-co-to-jest,nId,5581567
  • https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27229600,znak-b-43-niby-zwykle-ograniczenie-predkosci-ale-dziala-zupelnie.html
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Czy strefa tempo 30 jest prawidłowo oznakowana jeśli namalowany jest tylko znak poziomy na jezdni?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC