Jak zabezpieczyć samochód przed zniszczeniami spowodowanymi przez gryzonie?
Samochody, które są parkowane na zewnątrz (zwłaszcza nocą), są narażone na działanie licznych czynników zewnętrznych. Nie są to tylko niekorzystne warunki atmosferyczne (silny wiatr, deszcz czy grad potrafią spowodować poważne zniszczenia w pojeździe) czy uszkodzenie przez wandala, ale także szkody spowodowane przez zwierzęta, które w pobliżu pojazdu szukają schronienia. Myszy, kuny czy koty są częstymi gośćmi w samochodach zaparkowanych na podwórzu czy ogólnodostępnym parkingu. Jakie szkody mogą wyrządzić? Czy istnieją sposoby na ich odstraszenie? Jak zabezpieczyć się przed skutkami takich wizyt?
W tym artykule przeczytasz:
Dlaczego kuny, szczury i koty zbliżają się do zaparkowanych na zewnątrz pojazdów?
Zwierzęta, takie jak myszy, szczury, kuny i koty upodobały sobie zakamarki pod maską samochodów zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy termometry pokazują niskie temperatury, a dziko żyjące gryzonie i dachowce szukają miejsca, aby się ogrzać. Okazuje się, że nie jest to zmora jedynie tych osób, które mieszkają na wsi, ale coraz więcej takich zwierząt pojawia się w miastach, nawet na centralnych osiedlach.
Pan Kamil mieszkający w jednym z bloków na wrocławskich Krzykach był zmuszony parkować samochód na zewnętrznym parkingu, bo nie posiadał ani prywatnego garażu, ani miejsca na osiedlowym podziemnym parkingu. Z racji tego, że w okolicy znajdowało się wiele kotów, a sąsiedzi regularnie je dokarmiali, kierowca niemal każdego dnia zauważał ślady kocich łap na karoserii, a przez okno, tuż po powrocie do domu już można było dostrzec wygrzewające się na masce czworonogi.
Jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu silnika maska samochodu jest nagrzana, co przyciąga koty i inne dziko żyjące zwierzęta, które chcą się ogrzać w okresie jesienno-zimowym.
Mniejsze żyjątka, jak kuny czy szczury, szukają schronienia pod maską. Bez problemu przemieszczają się w szczelinach między elementami, zwłaszcza jeśli dolna osłona silnika jest uszkodzona lub w ogóle jej nie ma. W dodatku mnogość przewodów i wystających części aparatury pojazdu to doskonała okazja do zabawy, z czego zwierzęta również chętnie korzystają. Jakie zniszczenia mogą spowodować odwiedziny gryzoni na parkingach i podwórzach?
Jakie szkody w samochodzie mogą wyrządzić zwierzęta?
Ślady łap na masce to najmniejsze zmartwienie właścicieli aut parkowanych na zewnątrz. Te można bowiem najczęściej bez problemu zmyć. Może się jednak zdarzyć, że skaczący po pojeździe kot zostawi nie tylko ślady w postaci brydnych odcisków, ale także zarysuje lakier ostrymi pazurami.
To jednak wciąż tylko szkody kosmetyczne. W dużo gorszej sytuacji znajdą się ci posiadacze pojazdów, którzy doznali zniszczeń w mechanizmie samochodu. Kuny i szczury chowające się pod maską mogą bowiem zostawić ślad w postaci przegryzionych izolacji kabli, a nawet całych przewodów. Niektóre uszkodzenia nie pozwolą na uruchomienie pojazdu, inne wpłyną na tryb jego pracy. Najbardziej niebezpieczne są sytuacje, w których zwierzę przegryzie przewód hamulcowy. Takie uszkodzenie trudno zauważyć, a jazda z tego typu wadą może przynieść opłakane skutki.
Nadgryzieniu lub całkowitemu przerwaniu mogą ulec także przewody paliwowe, przewody elektryczne, a także opony, maty wygłuszające i osłony. Wiele elementów, które są częstym obiektem zainteresowań kun i szczurów wymaga naprawy lub wymiany, co wiąże się dodatkowo z kosztami.
Jak zabezpieczyć samochód przed nieproszonymi gośćmi?
Istnieje wiele sposobów na odstraszenie nieproszonych gości i uniknięcie uszkodzeń samochodu przez kuny czy szczury.
- Odstraszacze ultradźwiękowe – emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla człowieka, natomiast dla zwierząt – tak. Koszt takiego urządzenia to od około 100 zł w górę.
- Środki zapachowe – dostępne w sprayu środki zapachowe są nieprzyjemne dla gryzoni, dlatego te powinny omijać spryskany takim specyfikiem samochód. Preparat można rozpylić w pobliżu samochodu po zaparkowaniu albo bezpośrednio na elementy narażone na przegryzienie. Taki spray kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych.
- Mycie komory silnikowej – instynkt nakazuje kunom zacieranie zapachów innych osobników, dlatego jeśli przedstawiciel tego gatunku urządził sobie schronienie pod maską samochodu, najprawdopodobniej auto odwiedzi następny. Dlatego też dobrym sposobem może okazać się dokładne wymycie komory silnika, aby pozbyć się zapachu przebywającego tam ostatnio zwierzęcia. Zmniejszy to prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnego gryzonia.
- Sierść psa – gryzonie (kuny, myszy, szczury) boją się większych osobników, dlatego już ich zapach może skutecznie odstraszyć nieproszonych gości. Niektórzy kierowcy rozsypują sierść psa (pozyskaną np. podczas czesania zwierzęcia) dookoła samochodu lub umieszczają ją pod maską, aby zapach odstraszył gryzonie.
- Chemia domowa – umieszczenie pod maską samochodu np. kostki toaletowej o intensywnym zapachu, którego gryzonie nie akceptują, może pomóc odstraszyć zwierzęta uszkadzające samochód.
Czy ubezpieczenie komunikacyjne chroni auto na wypadek zniszczeń spowodowanych przez gryzonie?
Jeśli wyżej wymienione metody odstraszenia gryzoni zawiodą i zwierzę dostanie się pod maskę, gdzie np. przegryzie przewody, konieczna będzie naprawa uszkodzonych elementów, a wcześniej być może także holowanie, jeśli zwierzęta zniszczyły mechanizmy, od których zależy możliwość uruchomienia auta. Przywrócenie samochodu do stanu sprzed szkody może sporo kosztować.
Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi ubezpieczyciel, u którego poszkodowany przez gryzonie kierowca wykupił wcześniej ubezpieczenie autocasco. AC zapewnia ochronę bowiem nie tylko w razie wypadku, uszkodzenia auta przez osoby trzecie, złe warunki atmosferyczne czy po kradzieży. Zrekompensuje także straty związane z uszkodzeniem auta przez gryzonie. W ramach ubezpieczenia AC można naprawić pojazd, unikając wydatków lub zmniejszając ich wysokość.
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada ofertę ubezpieczenia AC all risks obejmujące ochroną wszystkie ryzyka, które nie są wymienione w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Takie ubezpieczenie, którego zakres obejmuje także szkody wyrządzone przez gryzonie, oferuje m.in. PZU, a od kwietnia 2020 roku także LINK4, które rozszerzyło wówczas zakres ochrony AC.
Jeśli szkody nie są poważne, a ich naprawa nie będzie kosztowała dużo, warto zastanowić się nad wykonaniem reperacji na własny koszt, nawet jeśli kierowca posiada autocasco. Dzięki temu uniknie utraty zniżek w kolejnym roku polisowym.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o zniszczenia spowodowane przez zwierzęta
Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie zawarto w wyłączeniach wzmianki o gryzoniach i innych zwierzętach w pełnych AC. Jednak autocasco o węższym zakresie ochrony (AC Mini) może nie obejmować ochrony przed gryzoniami.
Autocasco zapewnia odszkodowanie w sytuacji, gdy ubezpieczony pojazd zostanie uszkodzony, całkowicie zniszczony lub skradziony. To jaki zakres ochrony będzie miała dana polisa, zależy od wybranego wariantu. Np. AC mini działa tylko wtedy, gdy auto zostanie całkowicie zniszczone lub skradzione, natomiast wariant all risk zapewnia ochronę we wszystkich sytuacjach, które nie zostały wymienione w wyłączeniach odpowiedzialności.
Nie. Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem dla kierowców jest ubezpieczenie OC. Posiadanie innych rodzajów ochrony, w tym także autocasco, jest dobrowolne.
- Kuny, szczury, myszy i koty często zbliżają się do samochodów, aby ogrzać się przy rozgrzanym silniku. Mogą też szukać zabawy wśród aparatury samochodowej.
- Koty zwykle zostawiają ślady łap na masce. Mogą też zarysować lakier pazurami. Gryzonie wchodzą pod maskę, uszkadzając dolną osłonę, matę wygłuszającą, a także przegryzając izolację kabli i inne przewody. Mogą także uszkodzić opony.
- Aby odstraszyć gryzonie, można zastosować m.in. odstraszacze ultradźwiękowe, zapachy w sprayu, czy chemię domową o intensywnej woni. Jeśli właściciel samochodu zauważy ślady przebywania zwierzęcia pod maską, powinien umyć komorę silnikową, aby pozbyć się zapachu zwierzęcia, który mógłby przyciągnąć kolejne osobniki.
- Jeśli zwierzęta uszkodzą elementy samochodu, szkody można zlikwidować w ramach autocasco, o ile zakupiona wcześniej wersja polisy obejmuje tego typu szkody.
- Autocasco chroniące na wypadek działania szkodników w pojeździe oferuje m.in. PZU i LINK4.
- Drobne szkody warto naprawić we własnym zakresie, aby nie narazić się na utratę zniżek na AC.
- http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20112371419/O/D20111419.pdf
- http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040920880/U/D20040880Lj.pdf
- https://www.link4.pl/biuro-prasowe/aktualnosci-link4/link4-rozszerza-zakres-ochrony-w-polisach-ac-i-nnw
- https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/pzu-auto-ac
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji