Zorganizowane wyjazdy na narty i snowboard – czy to dobry pomysł?

Hotel, zróżnicowane trasy zjazdowe, dodatkowe atrakcje oraz przejazd na miejsce wypoczynku, a Ty nie musisz nic planować i załatwiać. Jeśli zależy Ci na takim wypoczynku, to zorganizowany wyjazd na narty lub snowboard jest w sam raz dla Ciebie!

snowboard i narty

Dodatkowe ubezpieczenie narciarskie – dlaczego warto je mieć?

Organizatorzy zorganizowanych wycieczek mają obowiązek ubezpieczyć uczestników wyjazdu – wskazuje na to art. 42 ust. 7 Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. W skład obowiązkowego pakietu wchodzi NNW i ubezpieczenie kosztów leczenia. Oczywiście taka ochrona w przypadku wyjazdu na narty nie wystarczy.

CZY WIESZ, ŻE …

Od 1 stycznia 2022 roku we Włoszech wprowadzono obowiązek posiadania OC w życiu prywatnym podczas korzystania ze stoków.

Przepisy prawa nie wskazują minimalnych sum ubezpieczenia, więc często obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne jest w wariancie podstawowym. Uczciwie trzeba przyznać, że są też tacy organizatorzy, którzy oferują ubezpieczenie narciarskie dedykowane uprawianiu sportów zimowych – pamiętajmy jednak, by zawsze sprawdzić jego warunki!

Może się okazać, że ma ono niskie sumy ubezpieczenia. Dodatkowo na 99% będzie ono zawierać jedynie ochronę uprawiania narciarstwa lub snowboardu na wyznaczonych trasach. Dla osób, które planują jeździć poza wyznaczonymi trasami, bądź lubują się w zimowych sportach ekstremalnych, dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na narty i snowboard we własnym zakresie.

Ile kosztuje taka polisa? Sprawdźmy to na przykładzie 27-letniego turysty, który wybiera się na tygodniowy wyjazd na narty do Austrii. Wybraliśmy średnie pakiety w różnych firmach na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia minimum 200 000 zł.

FirmaWarunki ubezpieczeniaKosz ubezpieczenia sportów ekstremalnychKoszt ubezpieczenia narciarskiego
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2000 zł
117,60 zł29,40 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
95,10 zł31,70 zł
WienerKL – 80 000 euro,
NNW – 20 000 zł,
OC – 50 000 euro,
Bagaż – 1000 zł
175,00 zł62,00 zł
SIGNAL IDUNAKL – 60 000 euro,
NNW – 30 000 zł,
OC – 30 000 zł,
Bagaż – 1000 zł
248,19 zł77,55 zł
You Can DriveKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
Bagaż – 2000 zł
81,00 zł81,00 zł
ProamaKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
139,00 zł98,00 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
149,00 zł105,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (9.02.2024).

Przeczytaj też: Jazda na nartach i snowboarding poza wyznaczonymi trasami a ubezpieczenie górskie. Czy dostaniesz odszkodowanie po wypadku?

Ubezpieczenie na narty nie kosztuje wiele, więc zawsze warto rozważyć wykupienie dodatkowej ochrony u zewnętrznego ubezpieczyciela. W ten sposób sami zdecydujemy, jakie warunki polisy nas interesują, w szczególności zakresy i sumy ubezpieczenia.

Sprawdźmy jeszcze koszty ubezpieczenia na narty dla pary dorosłych turystów, a także rodziny z dwójką dzieci. Warunki ochrony w każdej firmie oraz czas i miejsce wyjazdu pozostały bez zmian.

FirmaCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
UNIQA58,80 zł105,84 zł
AXA Partners63,40 zł105,63 zł
Wiener123,00 zł
SIGNAL IDUNA155,10 zł285,40 zł
You Can Drive162,00 zł324,00 zł
Proama197,00 zł374,00 zł
Generali210,00 zł401,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (9.02.2024).

Oferty zorganizowanego wyjazdu na narty – co otrzymamy w pakiecie?

Od dawna nikogo nie dziwią zorganizowane przez biura podróży letnie wyjazdy. Hotel, all inclusive, kilka wycieczek i dodatkowe atrakcje na stałe wpisały się w krajobraz polskiej turystyki. Ten tradycyjny sposób spędzania wakacji coraz częściej zastępowany jest przez experiential travel, czyli aktywny wyjazd, w którym liczy się doświadczanie, odczuwanie i przeżywanie. 

Letni experiential travel związany jest między innymi z nurkowaniem, uprawianiem sportów zimowych czy podróżami rowerowymi przez kraj. Natomiast zimą aktywnych turystów kuszą stoki narciarskie – w szczególności te w Alpach. Na rynku polskim działają biura podróży, które oferują wyjazdy dedykowane takiej formie spędzania czasu. W ramach takiego zorganizowanego wyjazdu możemy liczyć na:

grafika
 • transport na miejsce – zazwyczaj będzie to autokar, choć zdarzają się również przeloty lub dojazd we własnym zakresie,
 • nocleg – od pensjonatów po hotele o zróżnicowanym standardzie (zazwyczaj 3-gwiazdkowe),
 • wyżywienie – od standardowego pakietu śniadanie, obiad, kolacja po all inclusive,
 • skipass – do najbliższych terenów narciarskich,
 • szkolenia narciarskie – dla dzieci i dorosłych, zarówno na narty, jak i snowboard, a co ważniejsze z polskim instruktorem (nie zawsze),
 • zniżki w wypożyczalni sprzętu – dzięki temu turysta może zapłacić dużo mniej za wynajęcie sprzętu narciarskiego (np. 35 euro za 7 dni),
 • ubezpieczenie narciarskie – standardem jest podstawowy wariant, ale często można kupić także wariant rozszerzony,
 • przewodnika, rezydenta bądź opiekuna wyjazdu – osoba, która organizuje i dba o udany wypoczynek turystów,
 • dodatkowe atrakcje, w tym imprezy – zależnie od wybranej opcji wypoczynku.

W ofercie biur podróży znajdziemy wyjazdy na narty dedykowane parom, singlom, a także rodzinom. Dodatkowo część biur oferuje wypoczynek z podziałem na grupy wiekowe – na przykład te dla studentów z większą liczbą imprez czy rodzinne z dodatkowymi atrakcjami dla dzieci. 

Przeczytaj też: Zimowe ferie na stoku – jak wybrać ubezpieczenie dla rodziny?

Zorganizowany wyjazd na narty i snowboard – przyjrzyj się ofercie!

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnej oferty zorganizowanego wyjazdu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wiele ofert wydaje się podobnych do siebie, ale szczegóły mogą diametralnie zmienić wrażenia z wakacji. Przykład? Hotel 4-gwiazdkowy na zdjęciach wygląda wspaniale – wnętrza, wyposażenia i dodatkowe atrakcje takie jak sauny, baseny i siłownie robią wrażenie. Z okien widać szczyty gór i piękny krajobraz. Bierzemy, prawda? Tylko na miejscu okazuje się, że miejsce naszego zakwaterowania leży parę kilometrów od tras narciarskich i za każdym razem trzeba na nie dojeżdżać busem!

Drobne przeoczenie może sprawić, że część wyjazdu będziemy narzekać lub coś będzie nas irytować, a nie o to chodzi. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie zorganizowanego wyjazdu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii!

 • Dojazd na miejsce wypoczynku – wybierając dojazd we własnym zakresie, za całość zapłacimy mniej, choć najprawdopodobniej przejazd prywatnym samochodem wyjdzie nam drożej niż wspólne dotarcie na miejsce autokarem (jedno z biur podróży za własny dojazd przyznaje zniżkę 150 zł).
 • Usytuowanie hotelu lub pensjonatu – najlepiej, by był on położony w pobliżu terenów narciarskich, co pozwoli uniknąć problemu z dojazdami na stoki (oczywiście im bardziej atrakcyjne miejsce, tym wyższa cena za noclegi).
 • Poziom trudności tras narciarskich – jeśli jesteśmy początkującymi narciarzami, to powinniśmy zacząć przygodę z szusowaniem na trasach dla początkujących. Z kolei zaawansowani narciarze lub snowboardziści nie będą usatysfakcjonowani z łatwych tras zjazdowych dla nowicjuszy.
 • Grupa docelowa wyjazdu – biura turystyczne oferują wyjazdy dedykowane rodzinom, studentom, singlom, grupom przyjaciół, zaawansowanym narciarzom i tym początkującym. Pamiętajmy, by wybrać ten rodzaj wypadu w góry, który jest nam najbliższy i gdzie spotkamy ludzi, wśród których będziemy się dobrze czuli.
 • Płatność dodatkowych atrakcji – zawsze warto sprawdzić, czy korzystanie z saun i SPA na terenie hotelu bądź pensjonatu jest płatne, czy darmowe. 
 • Skipass w cenie wyjazdu – to ważna kwestia, gdyż może on sporo kosztować (np. w Szwajcarii). 

Oczywiście warunki zorganizowanego wyjazdu na narty zawsze powinniśmy dobierać do własnych potrzeb, więc to najlepiej sami będziemy wiedzieli, na czym nam zależy i na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając spośród ofert biur podróży.

Zalety zorganizowanego wyjazdu na narty – płacisz i nie planujesz!

Zorganizowane wyjazdy rządzą się swoimi prawami. Dla jednych są one wyjątkowo atrakcyjne, dla innych składają się ze zbyt wielu ograniczeń. Przyjrzyjmy się najpierw zaletom, które można wskazać w zorganizowanym wyjeździe na narty!

 • Oszczędność czasu – nic nie musimy planować, załatwiać, dzwonić i sprawdzać, czy na pewno się uda.
 • Wygoda – to ktoś za nas organizuje nasz wypoczynek. My płacimy, jedziemy i dobrze się bawimy (przynajmniej w założeniach).
 • Kompleksowość – sprawdzone biura podróży wiedzą, jak zaplanować i zorganizować wyjazd na narty lub snowboard, który zaoferuje turystom wiele powiązanych z tymi dyscyplinami sportowymi atrakcji.
 • Profesjonalizm – doświadczenie biura podróży, a także wsparcie na miejscu, to niewątpliwie duże plusy zorganizowanego wyjazdu.
 • Społeczność – wybierając się na wyjazd z biurem podróży, mamy szansę poznać innych miłośników sportów zimowych, dobrze się bawić oraz wymienić doświadczeniem.
 • Zniżki – poprzez biuro podróży możemy otrzymać rabaty na wynajem sprzętu narciarskiego czy nauki jazdy na nartach lub snowboardzie.
 • Dodatkowe atrakcje – wyjazd na własną rękę czasami ogranicza się do samego korzystania z tras zjazdowych, a na szukanie dodatkowych wrażeń może nie być już sił i czasu (tu mamy je zapewnione).

Zorganizowany wyjazd na narty lub snowboard to doskonała opcja dla osób, którym zależy przede wszystkim na dobrej zabawie i czerpaniu jak największej radości z uprawiania sportów zimowych oraz dodatkowych atrakcji.

Wady zorganizowanego wyjazdu na narty – cena braku swobody!

Jeśli tworzy się bilans plusów i minusów jakiejś rzeczy, to często wady są rewersem zalet. I tak to, co dla jednych będzie super opcją, dla innych okaże się czymś nie do zniesienia. W przypadku zorganizowanego wyjazdu na narty lub snowboard można także wskazać kilka kwestii, które mogą być wadami dla niektórych turystów.

 • Sztywne ramy wyjazdu – zorganizowany wyjazd wiąże się z ograniczeniami, brakiem pełnej swobody i postępowaniem według ustalonego harmonogramu. 
 • Koszt wyjazdu – w cenę wliczony jest także zysk biura czy przewodników, więc koszt zorganizowanego wyjazdu będzie wyższy niż ten indywidualny.
 • Zbędne dodatki – może tak się zdarzyć, że w cenie wyjazdu zawarte będą opłaty za atrakcje, które nas nie interesują, a chcemy jechać w dane miejsce i pozostała część oferty nam pasuje.  
 • Kłopotliwe towarzystwo – wyjazd z obcymi osobami w większym gronie może okazać się zarzewiem sporów, choć oczywiście jest to kwestia indywidualna.

Indywidualiści i osoby, które chcą mieć wszystko pod kontrolą lub lubią spontaniczne zmiany decyzji, powinni wybrać się na indywidualny wyjazd na narty. Ten zorganizowany może okazać się dla nich męczący i wymuszający zbyt wiele ustępstw.

PODSUMOWANIE
 • W ramach zorganizowanych wyjazdów biura turystyczne oferują dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie, skipass, ubezpieczenie oraz dodatkowe atrakcje.
 • Wybierając zorganizowany wyjazd na narty, warto zwrócić uwagę na oferowane usługi oraz ich warunki.
 • Zaletami zorganizowanego wyjazdu na narty są: wygoda, oszczędność czasu, kompleksowość usług, profesjonalizm czy oferowane zniżki.
 • Główną wadą takiego wyjazdu może być brak swobody i konieczność trzymania się wyznaczonego planu.
 • Dodatkowe ubezpieczenie na narty to dobre rozwiązanie dla miłośników sportów zimowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zorganizowany wyjazd na narty i snowboard

Co otrzymam w ramach wyjazdu na narty z biura podróży?
Czy warto pojechać na narty z biurem podróży?
Kupować dodatkowe ubezpieczenie na narty?

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!