Zorganizowane wyjazdy na narty i snowboard – czy to dobry pomysł?

Hotel, zróżnicowane trasy zjazdowe, dodatkowe atrakcje oraz przejazd na miejsce wypoczynku, a Ty nie musisz nic planować i załatwiać. Jeśli zależy Ci na takim wypoczynku, to zorganizowany wyjazd na narty lub snowboard jest w sam raz dla Ciebie!

Dodatkowe ubezpieczenie narciarskie – dlaczego warto je mieć?

Organizatorzy zorganizowanych wycieczek mają obowiązek ubezpieczyć uczestników wyjazdu – wskazuje na to art. 42 ust. 7 Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. W skład obowiązkowego pakietu wchodzi NNW i ubezpieczenie kosztów leczenia. Oczywiście taka ochrona w przypadku wyjazdu na narty nie wystarczy.

CZY WIESZ, ŻE …

Od 1 stycznia 2022 roku we Włoszech wprowadzono obowiązek posiadania OC w życiu prywatnym podczas korzystania ze stoków.

Przepisy prawa nie wskazują minimalnych sum ubezpieczenia, więc często obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne jest w wariancie podstawowym. Uczciwie trzeba przyznać, że są też tacy organizatorzy, którzy oferują ubezpieczenie narciarskie dedykowane uprawianiu sportów zimowych – pamiętajmy jednak, by zawsze sprawdzić jego warunki!

Może się okazać, że ma ono niskie sumy ubezpieczenia. Dodatkowo na 99% będzie ono zawierać jedynie ochronę uprawiania narciarstwa lub snowboardu na wyznaczonych trasach. Dla osób, które planują jeździć poza wyznaczonymi trasami, bądź lubują się w zimowych sportach ekstremalnych, dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na narty i snowboard we własnym zakresie.

Ile kosztuje taka polisa? Sprawdźmy to na przykładzie 27-letniego turysty, który wybiera się na tygodniowy wyjazd na narty do Austrii. Wybraliśmy średnie pakiety w różnych firmach na sumę ubezpieczenia KL minimum 200 000 zł.

FirmaWarunki ubezpieczeniaCena rozszerzenia o sporty ekstremalneCena pakietu ubezpieczeń
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł;
Ratownictwo: 600 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 50 000 zł;
OC prywatne: 250 000 zł;
OC sportowe: 250 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Sprzęt sportowy: 1500 zł;
Assistance.
W cenie59,29 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł;
Ratownictwo: 200 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 10 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Assistance;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
48 zł96 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł;
Ratownictwo: 300 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
NNW: 15 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Assistance;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
51 zł103 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 200 000 zł;
Ratownictwo: 200 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 10 000 zł;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
Bagaż: 2000 zł,
Assistance.
37 zł81 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 300 000 zł;
Ratownictwo: 50 000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 30 000 zł;
OC prywatne: 100 000 zł;
OC sportowe: 100 000 zł;
Bagaż: 2000 zł,
Assistance.
59 zł121 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (29.12.2022).

Przeczytaj też: Jazda na nartach i snowboarding poza wyznaczonymi trasami a ubezpieczenie górskie. Czy dostaniesz odszkodowanie po wypadku?

Ubezpieczenie na narty nie kosztuje wiele, więc zawsze warto rozważyć wykupienie dodatkowej ochrony u zewnętrznego ubezpieczyciela. W ten sposób sami zdecydujemy jakie warunki polisy nas interesują, w szczególności zakresy i sumy ubezpieczenia.

Sprawdźmy jeszcze koszty ubezpieczenia na narty dla pary dorosłych turystów, a także rodziny z dwójką dzieci. Warunki ochrony w każdej firmie oraz czas i miejsce wyjazdu pozostały bez zmian.

FirmaCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
AXA Partners118,58 zł203,35 zł
Proama193 zł368 zł
Generali207 zł394 zł
You Can Drive162 zł324 zł
mtu24.pl242 zł484 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (29.12.2022).

Oferty zorganizowanego wyjazdu na narty – co otrzymamy w pakiecie?

Od dawna nikogo nie dziwią zorganizowane przez biura podróży letnie wyjazdy. Hotel, all inclusive, kilka wycieczek i dodatkowe atrakcje na stałe wpisały się w krajobraz polskiej turystyki. Ten tradycyjny sposób spędzania wakacji coraz częściej zastępowany jest przez experiential travel, czyli aktywny wyjazd, w którym liczy się doświadczanie, odczuwanie i przeżywanie. 

Letni experiential travel związany jest między innymi z nurkowaniem, uprawianiem sportów zimowych czy podróżami rowerowymi przez kraj. Natomiast zimą aktywnych turystów kuszą stoki narciarskie – w szczególności te w Alpach. Na rynku polskim działają biura podróży, które oferują wyjazdy dedykowane takiej formie spędzania czasu. W ramach takiego zorganizowanego wyjazdu możemy liczyć na:

 • transport na miejsce – zazwyczaj będzie to autokar, choć zdarzają się również przeloty lub dojazd we własnym zakresie,
 • nocleg – od pensjonatów po hotele o zróżnicowanym standardzie (zazwyczaj 3-gwiazdkowe),
 • wyżywienie – od standardowego pakietu śniadanie, obiad, kolacja po all inclusive,
 • skipass – do najbliższych terenów narciarskich,
 • szkolenia narciarskie – dla dzieci i dorosłych, zarówno na narty, jak i snowboard, a co ważniejsze z polskim instruktorem (nie zawsze),
 • zniżki w wypożyczalni sprzętu – dzięki temu turysta może zapłacić dużo mniej za wynajęcie sprzętu narciarskiego (np. 35 euro za 7 dni),
 • ubezpieczenie narciarskie – standardem jest podstawowy wariant, ale często można kupić także wariant rozszerzoną,
 • przewodnika, rezydenta bądź opiekuna wyjazdu – osoba, która organizuje i dba o udany wypoczynek turystów,
 • dodatkowe atrakcje, w tym imprezy – zależnie od wybranej opcji wypoczynku.

W ofercie biur podróży znajdziemy wyjazdy na narty dedykowane parom, singlom, a także rodzinom. Dodatkowo część biur oferuje wypoczynek z podziałem na grupy wiekowe – na przykład te dla studentów z większą liczbą imprez czy rodzinne z dodatkowymi atrakcjami dla dzieci. 

Przeczytaj też: Zimowe ferie na stoku – jak wybrać ubezpieczenie dla rodziny?

Zorganizowany wyjazd na narty i snowboard – przyjrzyj się ofercie!

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnej oferty zorganizowanego wyjazdu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wiele ofert wydaje się podobnych do siebie, ale szczegóły mogą diametralnie zmienić wrażenia z wakacji. Przykład? Hotel 4-gwiazdkowy na zdjęciach wygląda wspaniale – wnętrza, wyposażenia i dodatkowe atrakcje takie jak sauny, baseny i siłownie robią wrażenie. Z okien widać szczyty gór i piękny krajobraz. Bierzemy, prawda? Tylko na miejscu okazuje się, że miejsce naszego zakwaterowania leży parę kilometrów od tras narciarskich i za każdym razem trzeba na nie dojeżdżać busem!

Drobne przeoczenie może sprawić, że część wyjazdu będziemy narzekać lub coś będzie nas irytować, a nie o to chodzi. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie zorganizowanego wyjazdu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii!

 • Dojazd na miejsce wypoczynku – wybierając dojazd we własnym zakresie, za całość zapłacimy mniej, choć najprawdopodobniej przejazd prywatnym samochodem wyjdzie nam drożej niż wspólne dotarcie na miejsce autokarem (jedno z biur podróży za własny dojazd przyznaje zniżkę 150 zł).
 • Usytuowanie hotelu lub pensjonatu – najlepiej, by był on położony w pobliżu terenów narciarskich, co pozwoli uniknąć problemu z dojazdami na stoki (oczywiście im bardziej atrakcyjne miejsce, tym wyższa cena za noclegi).
 • Poziom trudności tras narciarskich – jeśli jesteśmy początkującymi narciarzami, to powinniśmy zacząć przygodę z szusowaniem na trasach dla początkujących. Z kolei zaawansowani narciarze lub snowboardziści nie będą usatysfakcjonowani z łatwych tras zjazdowych dla nowicjuszy.
 • Grupa docelowa wyjazdu – biura turystyczne oferują wyjazdy dedykowane rodzinom, studentom, singlom, grupom przyjaciół, zaawansowanym narciarzom i tym początkującym. Pamiętajmy, by wybrać ten rodzaj wypadu w góry, który jest nam najbliższy i gdzie spotkamy ludzi, wśród których będziemy się dobrze czuli.
 • Płatność dodatkowych atrakcji – zawsze warto sprawdzić, czy korzystanie z saun i SPA na terenie hotelu bądź pensjonatu jest płatne, czy darmowe. 
 • Skipass w cenie wyjazdu – to ważna kwestia, gdyż może on sporo kosztować (np. w Szwajcarii). 

Oczywiście warunki zorganizowanego wyjazdu na narty zawsze powinniśmy dobierać do własnych potrzeb, więc to najlepiej sami będziemy wiedzieli, na czym nam zależy i na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając spośród ofert biur podróży.

Zalety zorganizowanego wyjazdu na narty – płacisz i nie planujesz!

Zorganizowane wyjazdy rządzą się swoimi prawami. Dla jednych są one wyjątkowo atrakcyjne, dla innych składają się ze zbyt wielu ograniczeń. Przyjrzyjmy się najpierw zaletom, które można wskazać w zorganizowanym wyjeździe na narty!

 • Oszczędność czasu – nic nie musimy planować, załatwiać, dzwonić i sprawdzać, czy na pewno się uda.
 • Wygoda – to ktoś za nas organizuje nasz wypoczynek. My płacimy, jedziemy i dobrze się bawimy (przynajmniej w założeniach).
 • Kompleksowość – sprawdzone biura podróży wiedzą, jak zaplanować i zorganizować wyjazd na narty lub snowboard, który zaoferuje turystom wiele powiązanych z tymi dyscyplinami sportowymi atrakcji.
 • Profesjonalizm – doświadczenie biura podróży, a także wsparcie na miejscu, to niewątpliwie duże plusy zorganizowanego wyjazdu.
 • Społeczność – wybierając się na wyjazd z biurem podróży, mamy szansę poznać innych miłośników sportów zimowych, dobrze się bawić oraz wymienić doświadczeniem.
 • Zniżki – poprzez biuro podróży możemy otrzymać rabaty na wynajem sprzętu narciarskiego czy nauki jazdy na nartach lub snowboardzie.
 • Dodatkowe atrakcje – wyjazd na własną rękę czasami ogranicza się do samego korzystania z tras zjazdowych, a na szukanie dodatkowych wrażeń może nie być już sił i czasu (tu mamy je zapewnione).

Zorganizowany wyjazd na narty lub snowboard to doskonała opcja dla osób, którym zależy przede wszystkim na dobrej zabawie i czerpaniu jak największej radości z uprawiania sportów zimowych oraz dodatkowych atrakcji.

Wady zorganizowanego wyjazdu na narty – cena braku swobody!

Jeśli tworzy się bilans plusów i minusów jakiejś rzeczy, to często wady są rewersem zalet. I tak to, co dla jednych będzie super opcją, dla innych okaże się czymś nie do zniesienia. W przypadku zorganizowanego wyjazdu na narty lub snowboard można także wskazać kilka kwestii, które mogą być wadami dla niektórych turystów.

 • Sztywne ramy wyjazdu – zorganizowany wyjazd wiąże się z ograniczeniami, brakiem pełnej swobody i postępowaniem według ustalonego harmonogramu. 
 • Koszt wyjazdu – w cenę wliczony jest także zysk biura czy przewodników, więc koszt zorganizowanego wyjazdu będzie wyższy niż ten indywidualny.
 • Zbędne dodatki – może tak się zdarzyć, że w cenie wyjazdu zawarte będą opłaty za atrakcje, które nas nie interesują, a chcemy jechać w dane miejsce i pozostała część oferty nam pasuje.  
 • Kłopotliwe towarzystwo – wyjazd z obcymi osobami w większym gronie może okazać się zarzewiem sporów, choć oczywiście jest to kwestia indywidualna.

Indywidualiści i osoby, które chcą mieć wszystko pod kontrolą lub lubią spontaniczne zmiany decyzji, powinni wybrać się na indywidualny wyjazd na narty. Ten zorganizowany może okazać się dla nich męczący i wymuszający zbyt wiele ustępstw.

PODSUMOWANIE
 • W ramach zorganizowanych wyjazdów biura turystyczne oferują dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie, skipass, ubezpieczenie oraz dodatkowe atrakcje.
 • Wybierając zorganizowany wyjazd na narty, warto zwrócić uwagę na oferowane usługi oraz ich warunki.
 • Zaletami zorganizowanego wyjazdu na narty są: wygoda, oszczędność czasu, kompleksowość usług, profesjonalizm czy oferowane zniżki.
 • Główną wadą takiego wyjazdu może być brak swobody i konieczność trzymania się wyznaczonego planu.
 • Dodatkowe ubezpieczenie na narty to dobre rozwiązanie dla miłośników sportów zimowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zorganizowany wyjazd na narty i snowboard

Co otrzymam w ramach wyjazdu na narty z biura podróży?

W standardzie zorganizowanego wyjazdu na narty i snowboard jest dojazd na miejsce wypoczynku, zakwaterowanie, wyżywienie, skipass, dodatkowe atrakcje oraz ubezpieczenie w podstawowym wariancie. Oczywiście zakres usług oferowanych przez biuro podróży może być bardziej rozbudowany, a także dostosowany do oczekiwań klienta.

Czy warto pojechać na narty z biurem podróży?

Jeśli zależy Ci na wygodzie, nie chcesz marnować czasu lub stresuje Cię organizowanie samemu wyjazdu, to zdecydowanie jest to opcja dla Ciebie. Dodatkowo biuro turystyczne może zaoferować dodatkowe atrakcje, których sam byś nie brał pod uwagę, a mogą okazać się dla Ciebie ciekawym nowym doświadczeniem.

Kupować dodatkowe ubezpieczenie na narty?

Organizator wyjazdu ma obowiązek wykupić ubezpieczenie NNW i kosztów leczenia. Zazwyczaj ma ono podstawowy zakres, choć część biur podróży zapewnia także podstawowe ubezpieczenie narciarskie. Jeśli planujesz uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub zależy Ci na lepszych warunkach polisy, to wykup dodatkową ochronę we własnym zakresie.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!