Zwierzę w samolocie – przepisy

Psy, koty i nie tylko – w ostatnich latach nikogo nie dziwi możliwość podróżowania samolotem ze swoim pupilem. Przed wylotem wystarczy zaopatrzyć się w kilka przydatnych informacji i niebo, dosłownie, stanie otworem.

Zwierzę w samolocie – podstawowe informacje

Na początku XX wieku Bracia Orville Wright i Wilbur Wright skonstruowali pierwszy samolot i tym samym odebrali ptakom prawo wyłączności na przemierzanie nieboskłonu. Jednak dosyć o historii. Wróćmy do XXI wieku i przyjrzyjmy się bliżej możliwości podróżowania w samolocie z ukochanym towarzyszem. Nie istnieją żadne globalne przepisy dotyczące lotniczego transportu zwierząt, zatem każdorazowo powinniśmy bardzo skrupulatnie sprawdzać normy prawne obowiązujące w kraju lub krajach, do których chcemy zabrać naszego pupila. 

Warto zwrócić również uwagę, czy wybrany przez nas przewoźnik jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA). Jeśli tak, możemy być spokojni o stosowane przez daną linię standardy bezpieczeństwa podczas lotu. Co warte odnotowania, wiele spośród najtańszych linii lotniczych nie należy do IATA. 

Załóżmy jednak, że chcemy polecieć z naszym ukochanym mopsem na dwutygodniowe wakacje do Hiszpanii. Polska i Hiszpania są członkami Unii Europejskiej i Strefy Schengen, w związku z czym na terytorium obydwu państw obowiązują unijne regulacje dot. lotniczego transportu zwierząt. Czy bezduszna biurokracja ma coś przeciwko latającym mopsom?

Zgodnie z informacjami zawartymi w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych na terenie Unii Europejskiej, wiemy że na pokład samolotu można zabrać:

 • psy, koty i fretki,
 • bezkręgowce z wyjątkami,
 • płazy,
 • gady,
 • ssaki: inne niż przeznaczone do produkcji żywności;
 • ptaki.

Wiemy również, że opiekunem takiego zwierzęcia w podróży może być jego właściciel, wskazany z imienia i nazwiska w dokumencie identyfikacyjnym zwierzęcia, lub osoba przez niego pisemnie upoważniona. Ponadto przepisy wyszczególniają, że nie może być to podróż o charakterze handlowym, czyli przemieszczanie się, w wyniku którego dojdzie do sprzedaży lub przeniesienia praw własności zwierzęcia. Podsumowując: nasz lecący na wakacje mops się kwalifikuje. Czy można już zacząć planowanie pobytu? Jeszcze kilka formalności.

UWAGA!

Departament Transportu Stanów Zjednoczonych, wprowadzając zmianę w ustawie o transporcie lotniczym, umożliwił Amerykanom z orzeczoną niepełnosprawnością bezpłatną podróż ze zwierzętami, które stanowią dla nich “wsparcie emocjonalne”. By zwierzę stało się takowym wsparciem, wystarczyło odpowiednie zaświadczenie. Nie zastrzeżono przy tym, które rasy zwierząt mogą w ten sposób podróżować. W efekcie częstym widokiem na pokładach amerykańskich samolotów były kucyki, indyki, świnie, a nawet węże. W ten sposób wielu pasażerów unikało opłaty za przewóz zwierząt. Koniec końców linie lotnicze zaczęły wprowadzać wewnętrzne ograniczenia, co ograniczyło zastosowanie przebiegłego procederu.

Zanim znajdziemy się na pokładzie, będziemy musieli zmierzyć się z surowymi wymogami przepisów weterynaryjnych, które, jak łatwo się domyślić, są odmienne dla różnych gatunków zwierząt. W pierwszej kolejności na tapet weźmy psy, koty i fretki, bowiem to właśnie wobec tych gatunków zwierząt Unia Europejska stosuje rozbudowany system kontroli przewozowej:

 • Wszystkie podróżujące zwierzęta muszą być właściwie zidentyfikowane. I nie wystarczy tu obroża z imieniem “Azor”. Futrzak musi być oznaczony poprzez wszczepienie transpondera, potocznie zwanego mikroczipem. Transponder wszczepia się w gabinecie weterynaryjnym, jednak nie w każdym. Odpowiednią placówkę musisz znaleźć na własną rękę. Wszczepiony transponder nie uczula zwierzęcia i nie przeszkadza mu w codziennym funkcjonowaniu.
 • Do 3 lipca 2011 roku oficjalnie obowiązującą metodą identyfikacji zwierząt w podróży były tatuaże. Jeśli Twój pupil posiada czytelny tatuaż wykonany przed tą datą, nadal może podróżować, używając właśnie tej metody identyfikacji. 
 • Zwierzę musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeśli czwaronóg jest starszy niż 12 tygodni i wykonałeś właśnie pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie, nabiera ono mocy po 21 dniach od daty szczepienia. W przypadku kolejnych dawek szczepienia, liczy się dzień wykonania zabiegu. 
 • Paszport – tak, chociaż mieszkańcy UE mogą poruszać się pomiędzy poszczególnymi państwami jedynie za okazaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość, zwierz musi posiadać paszport. W dokumencie oprócz podstawowych danych o zwierzęciu i jego właścicielu oraz datach niezbędnych szczepień znajduje się również dokładna lokalizacja transpondera/tatuażu identyfikacyjnego, a także pozostałe informacje o stanie zdrowia Twojego podopiecznego. Paszport wydawany jest przez weterynarza.

Na stronie: https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/ms-websites_en możesz sprawdzić wszystkie regulacje dot. lotniczego transportu zwierząt w poszczególnych państwa czlonkowskich. 

W przypadku innych gatunków zwierząt jak króliki, myszy, szczury, kawie domowe itp. Unia Europejska nie stosuje żadnych procedur przewozowych, chyba że przepisy danego kraju członkowskiego stanowią inaczej. Więcej informacji o przewozie egzotycznych i nietypowych gatunków zwierząt znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii (https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi).

Zwierzę w samolocie – procedury linii lotniczych

OK, mamy wszystkie niezbędne dokumenty i szczepienia. Jeśli biurokracja nie ostudziła naszego wakacyjnego zapału, czas przebrnąć przez procedury linii lotniczych, które, eufemistycznie rzecz ujmując, nie należą do najprostszych. Przeanalizujmy cały proces na przykładzie standardów obowiązujących u naszego narodowego przewoźnika – PLL LOT.

 • Podczas lotu w samolocie przewidziana jest ograniczona liczba zwierząt, dlatego chęć transportu swojego zwierzaka należy zgłosić telefonicznie na minimum 12 godzin przed planowanym lotem. Najlepiej jednak zrobić to zdecydowanie wcześniej. Może się bowiem okazać, że miejsc zwyczajnie nie wystarczy dla wszystkich chętnych. 
 • W zależności od rozmiarów i masy ciała zwierzęcia, będzie ono mogło podróżować w luku bagażowym, w luku bagażowym jako cargo lub w specjalnym transporterze na pokładzie samolotu. W przypadku podróży na pokładzie samolotu łączna waga pojemnika i zwierzęcia nie może przekraczać 8 kilogramów. 
 • Linia LOT zastrzega sobie również możliwość odmowy wzięcia zwierzęcia na pokład. 
 • Niezbędna dokumentacja medyczna: aktualna książeczka szczepień, transporter dostosowany do gabarytów zwierzęcia, paszport oraz aktualna karta zdrowia zwierzęcia, uwzględniająca przepisy kraju docelowego wystawiona maksymalnie do 48 godzin przed lotem. Zwierzę musi mieć również wszczepiony microchip.
 • Za podróż pupila trzeba oczywiście zapłacić. Ceny różnią się w zależności od długości połączenia lotniczego i łącznej wagi transportera ze zwierzęciem. Zakładając, że nasz mops nie jest wyrośnięty i pilnował diety, mieszcząc się tym samym w 8-kilogramowym limicie wagowym, za jego przelot musielibyśmy uiścić dodatkową opłatę w wysokości 200 zł. 

Zaznaczmy jednak, że procedury innych przewoźników związane z transportem zwierząt, nawet na tych samych trasach, mogą znacznie się między sobą różnić. Jak bardzo? Bardzo. Wiele linii lotniczych w ogóle nie przewiduje możliwości zabrania ze sobą zwierząt, za wyjątkiem psów przewodników i psów towarzyszących.

WizzAir Brak możliwości transportu zwierząt za wyjątkiem psów przewodników.
RyanAir Brak możliwości transportu zwierząt za wyjątkiem psów przewodników.
easyJet Brak możliwości transportu zwierząt za wyjątkiem psów przewodników.
Lufthansa Istnieje możliwość przewozu psa lub kota na pokładzie samolotu (do 8 kg) lub w luku bagażowym. Linie zastrzegają, że specjalne zasady dotyczą przewozu psów ras agresywnych i kotów należących do ras brachycefalicznych.
AirFrance Istnieje możliwość przewozu zwierząt (z wyjątkiem niektórych kategorii) na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym.

Jak przygotować zwierzę do lotu?

Teraz czas na najważniejsze – przygotowanie psa do niezwykłego dla niego wydarzenia. Nie codziennie wszak mopsy odrywają swoje krępe ciałka od powierzchni ziemi, a jeśli już, czynią to raczej niesione na rękach właścicieli. Tymczasem podróż w samolocie, nawet na pokładzie, stanowi dla zwierząt źródło olbrzymiego stresu. Zadbajmy więc, by pozostałe aspekty podróży nie powodowały dodatkowego dyskomfortu. 

Jak powinieneś postępować ze swoim pupilem przed wylotem? Istnieje kilka uniwersalnych porad.

 • Kup transporter, w którym zwierzę może swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji,
 • Transporter powinien być wyposażony w etykietę, które zawiera podstawowe dane o zwierzęciu. Możesz również zamieścić tam dane kontaktowe oraz, w zależności od długości lotu, informacje o sposobie karmienia i inne istotne kwestie, 
 • Procedury odprawy ze zwierzęciem na pokładzie trwają dłużej – uwzględnij to przy planowaniu transportu na lotnisko,
 • Przed wylotem koniecznie wyprowadź swojego podopiecznego na spacer. 
 • Nie karm zwierzęcia na 4 godziny przed planowanym wylotem,
 • Podawaj jedynie nieduże ilości wody przed samym startem,
 • Zastosowanie środka uspokajającego zawsze konsultuj z lekarzem weterynarii.
jak postępować ze zwierzęciem przed wylotem

Stosując wszystkie powyższe zasady, dolecimy szczęśliwie do Hiszpanii, a nasz mops będzie mógł nacieszyć się ciepłem iberyjskiego słońca. Należy jednak pamiętać, że koniec lotu to nie koniec potencjalnych problemów z czworonogiem. Choroby, zatrucia pokarmowe, wypadki – licho nie śpi również na urlopie. 

Dmuchając na zimne, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które uwzględnia pokrycie kosztów leczenia naszego przyjaciela. W wielu krajach, włączając w to Hiszpanię, opłaty za usługi weterynaryjne są znacznie wyższe niż w Polsce. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje więc ubezpieczenia turystyczne poszerzone o ubezpieczenie psów i kotów w czasie podróży zagranicznej. Warto się nad nimi pochylić.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o transportowanie zwierząt w samolocie

Czy istnieją międzynarodowe przepisy dotyczące transportu zwierząt w samolotach?

Nie ma ogólnych przepisów na ten temat, ale istnieją regulacje różnych organizacji międzynarodowych, np. Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA). Swoje przepisy dotyczące lotniczego transportu zwierząt wprowadziła również Unia Europejska.

Jakie są unijne wymogi dotyczące przewożenia psów i kotów w samolotach?

Aby nasz pupil mógł nam towarzyszyć podczas lotu musi spełniać wymogi stawiane przez przepisy weterynaryjne. Musi być zatem zidentyfikowany za pomocą wszczepionego mikroczipa, posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz wydany przez weterynarza paszport.

Czy wszystkimi liniami lotniczymi można podróżować ze zwierzętami?

Niestety nie wszyscy przewoźnicy dopuszczają taką możliwość. Na pokłady samolotów linii WizzAir, RyanAir i easyJet nie wpuszcza się zwierząt za wyjątkiem psów przewodników. Jest to natomiast możliwe, jeśli podróżujemy np. Lufthansą, AirFrance bądź PLL LOT.

PODSUMOWANIE
 • Według unijnych przepisów na pokład samolotu można zabrać psy, koty, fretki, bezkręgowce (z wyjątkami), płazy, gady, ssaki (inne niż przeznaczone do produkcji żywności) oraz ptaki.
 • Aby pies, kot lub fretka zostały wpuszczone na pokład, muszą być zidentyfikowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz posiadać wydany przez weterynarza paszport.
 • Przed dopuszczeniem do lotu zwierzę musi zostać zgłoszone przewoźnikowi i posiadać wszystkie dokumenty. Trzeba również za nie dodatkowo zapłacić.
 • Zwierzę może podróżować w luku bagażowym lub w transporterze na pokładzie samolotu – zależy to od jego masy i rozmiarów.
 • Liniami lotniczymi, które dopuszczają transport zwierząt są m.in. PLL LOT, Lufthansa i AirFrance.
 • Psa lub kota należy odpowiednio przygotować do lotu.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Michal Rosiak

Content manager w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl. Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę
93,67
Loading...

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Czy pies na pewno musi miec badanie lekarskie sprzed 48h. Nie znajduje nigdzie takiego przepisu na stronach EU:
Informacja na temat karty zdrowia zwierzęcia dotyczy zasad ustanowionych przez PLL LOT. Szczegółowo są one opisane na stronie przewoźnika.
avatar autora komentarza
Mam pytanie dot transportera. Mam wrażenie, że sa tu niejednoznaczne określenia. Czy musi być transporter certyfikowany przez IATA? Jeśli nie to czy może być po prostu plecak z przeznaczeniem na transport zwierzaka - np kota? Na ile LOT wymaga wysokości transportera 20 cm (sic!) nie ma takich nawet certyfikowanych przez IATA. Min to 31 cm - i czy w związku z tym kot może lecieć w plecaku?
avatar autora komentarza
Mam pytanie chcę lecieć z usa do Polski wraz z 4 kotami czy jest to możliwe ? i czy wszystkie muszą być w luku bagażowym?
avatar autora komentarza
mam pytanie jakimi liniami będe miala mozliwosc leciec z synem do usa który ma orzeczenie nie pelnosprawnosci i nie rozstaje sie ze swoim królikiem domowym rasy mini Teddy...