Zwrot zaliczki za wakacje – jak odzyskać pieniądze po rezygnacji z wyjazdu?

Wpłaciłeś zaliczkę na wczasy first minute, jednak plany potoczyły się inaczej i nie dasz rady pojechać? Opłaciłeś rezerwację, z której nie możesz skorzystać, gdyż życie napisało inny scenariusz? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze zainwestowane we wczasy, które musiałeś sobie odpuścić!

zwrot zaliczki za wakacje

Wczasy w biurze podróży – co w przypadku rezygnacji z rezerwacji?

Plany mają to do siebie, że się zmieniają. A co, jeśli zmianom ulegnie Twój urlop? Co stanie się z wpłaconą wcześniej zaliczką lub opłaconą w pełni rezerwacją? Czy możesz zrezygnować z wykupionych wczasów i odzyskać od biura podróży całość wpłaconej kwoty? Czy możliwy jest zwrot tylko części lub całej sumy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części tekstu.

Zwrot zaliczki po rezygnacji z wycieczki – jak wygląda?

Czy organizator wyjazdu zwraca całość zaliczki w każdym wypadku? Niestety tak się na ogół nie dzieje. Dlaczego? Otóż biura podróży zabezpieczają się na wypadek kupowania i rezygnacji z wyjazdów, czyli blokowania miejsc w imprezach turystycznych. W przypadku rezygnacji nakładają więc dodatkowe opłaty zgodnie z art. 47 ust. 2 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Podróżny może zostać zobowiązany do zapłacenia odpowiedniej i uzasadnionej opłaty za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej na rzecz organizatora turystyki. W przypadku nieokreślenia w umowie o udział w imprezie turystycznej opłat za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej wysokość tej opłaty odpowiada cenie imprezy turystycznej pomniejszonej o zaoszczędzone koszty lub wpływy z tytułu alternatywnego wykorzystania danych usług turystycznych. Na żądanie podróżnego organizator turystyki uzasadnia wysokość opłat za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej.

(Dz.U.2023.2211 t.j.)

Rezygnacja z wycieczki – jakie są skutki?

Rezygnacja z wykupionej przedtem wycieczki to de facto odstąpienie od umowy. W zawartym wcześniej dokumencie muszą być zapisy, które szczegółowo określają, co następuje w razie rezygnacji uczestnika z udziału w wyjeździe.

Potrącenie od rezygnacji – praktyka stosowana przez biura podróży

Odstąpienie od zawartej z touroperatorem umowy wiąże się przeważnie z dodatkowymi kosztami. Wysokość opłaty za rezygnację jest jasno ustalona przez biuro podróży. Ich dokładną rozpiskę powinieneś znaleźć w zawartej umowie lub na stronie internetowej przewoźnika. Jeśli chcesz “zasięgnąć języka” możesz skontaktować się z biurem obsługi przewoźnika lub udać osobiście do salonu sprzedaży.

Rezygnacja z wyjazdu – jak wygląda w praktyce?

Odstąpienie od umowy zazwyczaj ma formę pisemną. Uczestnik powinien złożyć takie pismo i przekazać do biura podróży. Dla własnego spokoju poproś o potwierdzenie wpłynięcia dokumentu. Dopilnuj, aby Twoja decyzja została przyjęta do wiadomości touroperatora.

Kiedy przewoźnik może odwołać wyjazd?

Może się zdarzyć tak, że to przewoźnik odwoła wycieczkę. Taka sytuacja ma miejsce wyjątkowo rzadko, ale może wydarzyć się np. z powodu nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności w miejscu, do którego zmierzała podróż.

Jakie mogą być powody odwołania wyjazdu przez przewoźnika? – Przykłady:

  • wzrost zagrożenia epidemicznego (np. COVID-19),
  • kłopoty branży lotniczej,
  • wzrost napięcia społecznego,
  • wystąpienie konfliktu zbrojnego,
  • brak wystarczającej liczby uczestników wyjazdu,
  • problemy z transportem lub zakwaterowaniem.
CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli to touroperator odwołuje wyjazd, zobowiązany jest zwrócić podróżnikowi wszystkie wpłacone na podróż pieniądze. Obowiązuje termin 14 dni od daty odwołania. Poza tym poszkodowany uczestnik może dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia od biura podróży za wczasy, które nie doszły do skutku.

Organizator turystyczny oprócz zwrotu środków powinien umożliwić klientowi udział w innym, zastępczym wyjeździe. Standard podróży powinien być taki sam lub wyższy.

Wczesna rezygnacja – ma istotne znaczenie

Nadrzędną rolę w kwestii rezygnacji z wyjazdu odgrywa czas wypowiedzenia umowy. Zasada jest taka – im mniej czasu zostało do rozpoczęcia wyprawy, tym wyższa będzie prowizja naliczona przez przewoźnika. Jeśli więc masz pewność, że nie uda Ci się wziąć udziału w wyjeździe, nie zwlekaj, tylko od razu powiadom o tym przewoźnika. Możliwe, że w ten sposób uda Ci się zminimalizować dodatkowe koszty wynikające z odstąpienia od umowy.

Wczesna rezygnacja jest na rękę Tobie, a także przewoźnikowi. Mając więcej czasu, biuro może znaleźć innego chętnego na Twoje miejsce, a kilka dni może na to nie wystarczyć.

Zwrot zaliczki po rezygnacji z wycieczki – jak wygląda u poszczególnych touroperatorów?

Biura podróży różnie podchodzą do kwestii zwrotu poniesionych przez podróżnika kosztów po jego wycofaniu się. Suma pieniędzy i sposób jej przekazania mogą się różnić. Uczestnik, który zrezygnuje z wyjazdu w danym biurze, musi liczyć się z pewną kwotą, którą będzie musiał wpłacić na rzecz organizatora. Sprawdźmy, jak wygląda ta kwestia u najpopularniejszych touroperatorów w kraju.

Biuro podróży ITAKA

ITAKA daje swoim klientom możliwość rezygnacji z wyjazdu w dowolnym momencie. Ważne, aby doszło do niej przed rozpoczęciem wycieczki. Kwota niezbędna do zapłaty określona jest na podstawie czasu, jaki pozostał do startu imprezy turystycznej. Dokładne informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Uczestnictwa ITAKI.

Czas rezygnacjiWysokość opłaty
do 40 dni przed startemopłata manipulacyjna w stałej wysokości 350 zł za osobę
od 39 do 31 dni przed startemdo 20% ceny wyjściowej
od 30 do 21 dni przed startemdo 30% ceny wyjściowej
od 20 do 14 dni przed startemdo 50% ceny wyjściowej
od 13 do 8 dni przed startemdo 70% ceny wyjściowej
od 7 do 2 dni przed startemdo 80% ceny wyjściowej
na dzień przed startem lub w dniu wyjazdudo 90% ceny wyjściowej
źródło: opracowanie własne na podstawie OWU ITAKA.

Wysokość poniesionych kosztów rezygnacji z podróży jest całkiem inna w przypadku wycieczek zakupionych w ramach tzw. ofert bezzwrotnych. Uczestnik ponosi wtedy koszty cząstkowe (m.in. zakwaterowania i transportu).

Czas rezygnacjiWysokość opłaty
do 40 dni przed startemdo 50% ceny wyjściowej
od 39 do 21 dni przed startemdo 60% ceny wyjściowej
od 20 do 8 dni przed startemdo 70% ceny wyjściowej
od 7 do 2 dni przed startemdo 80% ceny wyjściowej
na dzień przed startem lub w dniu wyjazdudo 90% ceny wyjściowej
źródło: opracowanie własne na podstawie OWU ITAKA.

Biuro podróży Rainbow Tours

Podróżujący z Rainbow Tours mogą być spokojni. Uczestnicy mogą zrezygnować z udziału w wyjeździe w każdym czasie poprzedzającym rozpoczęcie imprezy turystycznej. Jest tu wskazana forma pisemna rezygnacji i dostarczenie jej do przedstawicielstwa biura, z którym kontaktowałeś się przedtem w celu dokonania rezerwacji. Wycofanie się z wycieczki wiąże się także z dodatkową opłatą uzależnioną od momentu deklaracji.

Czas rezygnacjiWysokość opłaty
do 45 dni przed startem7% ceny wyjściowej
od 44 do 31 dni przed startem20% ceny wyjściowej
od 30 do 21 dni przed startem30% ceny wyjściowej
od 20 do 15 dni przed startem50% ceny wyjściowej
od 14 do 8 dni przed startem70% ceny wyjściowej
od 7 do 4 dni przed startem80% ceny wyjściowej
na 3 dni przed startem lub najpóźniej w dniu wyjazdu95% ceny wyjściowej
przerwanie uczestnictwa w trakcie100% ceny wyjściowej
źródło: opracowanie własne na podstawie OWU Rainbow Tours.

Biuro Rainbow umożliwia rezygnację z wykupionych wcześniej wycieczek fakultatywnych. Trzeba tylko zgłosić chęć wycofania udziału najpóźniej dzień przed rozpoczęciem wyprawy głównej. Później uczestnik ponosi 100% kosztów imprezy dodatkowej, nawet jeśli nie weźmie w niej udziału.

Rainbow potrąca opłatę od kwoty, którą podróżnik już uiścił. Do tego doliczana jest bezzwrotna składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy. Składka na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji również nie podlega zwrotowi – taka polisa jest dobrowolna.

Biuro podróży TUI

TUI oferuje swoim klientom możliwość odwołania udziału w wydarzeniu. Odstąpienie od zawartej umowy oczywiście wiąże się z koniecznością złożenia pisemnego oświadczenia w salonie sprzedaży, w którym podróżnik nabył wycieczkę. Rezygnacja wiąże się także z pewnymi kosztami dodatkowymi w zależności od chwili zgłoszenia wycofania udziału.

Czas rezygnacjiWysokość opłaty
do 31 dni przed startem25% ceny wyjściowej
od 30 do 25 dni przed startem40% ceny wyjściowej
od 24 do 18 dni przed startem50% ceny wyjściowej
od 17 do 11 dni przed startem60% ceny wyjściowej
od 10 do 4 dni przed startem80% ceny wyjściowej
od 3 dni do dnia startu90% ceny wyjściowej
źródło: opracowanie własne na podstawie OWU TUI.

Jak zaznacza biuro podróży TUI, koszt anulacji nie jest stały i wyliczany jest indywidualnie. Od kwoty wpłaconej zaliczki potrącona jest bezzwrotna wpłata na fundusz gwarancyjny i pomocowy.

Wyjazd last minute w TUI oraz zakupiony w ramach specjalnej promocji podlega osobnemu systemowi rozliczenia.

Czas rezygnacjiWysokość opłaty
do 31 dni przed startem45% ceny wyjściowej
od 30 do 25 dni przed startem55% ceny wyjściowej
od 24 do 18 dni przed startem65% ceny wyjściowej
od 17 do 11 dni przed startem75% ceny wyjściowej
od 10 do 4 dni przed startem85% ceny wyjściowej
od 3 dni do dnia startu95% ceny wyjściowej
źródło: opracowanie własne na podstawie OWU TUI.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – co daje?

Rezygnacja z wyjazdu to nic przyjemnego, ale czasem nie ma wyboru. Siła wyższa lub konieczność to argumenty, z którymi trudno dyskutować. W końcu sytuacje losowe mogą pokrzyżować niejedne idealne z początku plany urlopowe. Aby zabezpieczyć się na tę okoliczność, powstała polisa na wypadek rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji u touroperatora

Biura podróży oferują pakiety ubezpieczeniowe dla swoich klientów. Oprócz podstawowej polisy, w ofercie ubezpieczeń często występuje ubezpieczenie dodatkowe na wypadek rezygnacji z udziału w wydarzeniu. Przed zawarciem polisy sprawdź dokładnie warunki opisane szczegółowo w OWU, abyś miał pewność, że w przypadku odstąpienia od umowy odzyskałeś całość zainwestowanych pieniędzy. Mankamentem tych ofert jest to, że wybór jest mocno ograniczony (np. tylko do 2-3 ofert).

Ekspert Mubi radzi:

Wybierając polisę turystyczną, weź pod uwagę wysokie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia oraz dodatków. W przypadku ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z podróży sprawdź, czy gwarantuje Ci wypłatę 100% poniesionych na wyjazd kosztów własnych.

Indywidualne ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Polisa indywidualna rozszerzona o ubezpieczenie kosztów rezygnacji to coś, co zawsze możesz uzyskać. Internetowa porównywarka ubezpieczeń da Ci dostęp do kilkudziesięciu ofert kilkunastu czołowych ubezpieczycieli. Masz więc znacznie większy wybór spośród najkorzystniejszych ofert dopasowanych do Twoich indywidualnych preferencji.

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji?

  • Anulowanie biletów,
  • anulowanie noclegów,
  • przerwanie podróży,
  • opłaty za zmiany rezerwacji lub terminu podróży,
  • zakup biletów na wydarzenia fakultatywne,
  • wynajem pojazdu.
co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży
CZY WIESZ, ŻE …

Polisa, oprócz wyjazdów z biura podróży, obejmuje także wyjazdy samodzielne lub służbowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu?

Koszt polisy sprawdzimy na przykładzie 30-letniego podróżnika, który wybiera się do RPA. Zależy mu na polisie obejmującej ubezpieczenie kosztów rezygnacji na wypadek, jeśli wystąpią okoliczności zmuszające go do wycofania się z wyjazdu.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ofertyCena polisy
SIGNAL IDUNAKL: 150 000 euro
NNW: 30 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 2000 zł
139 zł
GeneraliKL: 800 000 zł
NNW: 60 000 zł
OC: 200 000 zł
bagaż: 3000 zł
150 zł
WienerKL: 150 000 euro
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 euro
bagaż: 2000 zł
163 zł
UNIQAKL: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3000 zł
187 zł
AXA PartnersKL: 40 000 000 zł
NNW: 150 000 zł
OC: 1 500 000 zł
bagaż: 6000 zł
244 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (20.08.2024).
* – zestawienie zawiera tylko najtańsze oferty poszczególnych ubezpieczycieli z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia o wartości co najmniej 150 000 euro.

Polisa turystyczna w AXA Partners obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży na sumę maksymalnie 45 000 zł na ubezpieczonego lub wszystkich podróżników. Warunkiem niezbędnym jest zawarcie umowy co najmniej 29 dni przed terminem wyjazdu.

Zobacz również: Ubezpieczenie do RPA

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zwrot zaliczki za wakacje

Czy mogę odzyskać zaliczkę, jeśli zrezygnuję z wakacji?
Czy mogę odzyskać zaliczkę, jeśli organizator odwołał wyjazd?
Ile czasu muszę czekać na zwrot wpłaconych pieniędzy?
PODSUMOWANIE
  • Pieniądze wpłacone do biura podróży na rezerwację wyjazdu mogą zostać zwrócone w części uczestnikowi, który zrezygnował z podróży. Kwota jest zazwyczaj pomniejszona o potrącenie prowizji organizatora i bezzwrotne składki ubezpieczeniowe.
  • Wysokość opłaty za rezygnację uzależniona jest od terminu wycofania uczestnictwa. Na ogół im więcej czasu do rozpoczęcia wyjazdu, tym mniejsza kwota pobierana przez przewoźnika.
  • Rezygnację należy złożyć pisemnie w biurze, w którym dokonałeś rezerwacji. Poproś o potwierdzenie złożenia dokumentu.
  • Organizator turystyczny może odwołać wyjazd z przyczyn nadzwyczajnych (np. konfliktu zbrojnego lub kataklizmu). Musi wtedy wypłacić wtedy uczestnikom całość wpłat i zaproponować opcjonalnie inną wycieczkę.
  • Touroperatorzy stosują własne zasady naliczania opłat, np. ITAKA nakłada stałą stawkę 350 zł od osoby za rezygnację z udziału do 40 dni przed startem, natomiast Rainbow Tour pobiera 7% ceny wyjściowej, jeśli uczestnik wycofa się przed upływem 45 dni do wyjazdu.
  • Oferty promocyjne (last minute lub bezzwrotne) rozliczane są mniej korzystnie od regularnych w przypadku rezygnacji z wyjazdu.
  • Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji dostaniesz u przewoźnika w paru wariantach. Większy wybór otrzymasz od ubezpieczycieli, nabywając indywidualną polisę turystyczną z pełną ochroną w razie wycofania się z udziału w imprezie.
Źródła:
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002361/U/D20172361Lj.pdf
  • https://www.itaka.pl/umowa/warunki-uczestnictwa/
  • https://r.pl/do-pobrania/dokumenty/OWU/OWU_od_28-06-2023.pdf
  • https://media.tui.pl/media/images/hf7/h70/8796111929374.pdf
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!