Ubezpieczenie assistance

ubezpieczenie samochodu na mubi

Na drodze może wydarzyć się właściwie wszystko. Stłuczka, przebita opona, brak paliwa w baku. Bez pomocy w takiej sytuacji dalej nie pojedziesz. Aby zaoszczędzić sobie stresu i móc realizować swoje plany mimo nieprzewidzianego zdarzenia, zaopatrz się w odpowiednią pomoc – ubezpieczenie assistance.

Czym jest ubezpieczenie assistance?

Assistance samochodu zapewnia różnorodną pomoc w wielu nieprzyjemnych sytuacjach na drodze. W ramach ASS ubezpieczyciele oferują pomoc finansową i logistyczną, a w niej wsparcie informacyjne, medyczne, prawne czy techniczne. To, z jakich usług będziesz mógł skorzystać, zależy od zakresu assistance, na jaki się zdecydujesz.

Często firmy ubezpieczeniowe oferują podstawowy zakres ASS jako dodatek do obowiązkowego OC. Jeśli w zakresie tej oferty nie będzie opcji, która interesuje Cię najbardziej, np. możliwości dostarczenia zastępczego auta po kolizji, możesz wybrać ubezpieczenie ASS o szerszym zakresie.

Jak działa assistance?

Aby skorzystać z pomocy ubezpieczyciela w ramach assistance, podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń liczy się termin zgłoszenia zdarzenia do swojego TU. Powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem jak najszybciej, jeszcze zanim sam zorganizujesz dla siebie pomoc. Przedstawiciele zakładu ubezpieczeniowego poinstruują Cię o krokach, jakie powinieneś podjąć, aby uzyskać odszkodowanie.

Pamiętaj, aby samodzielnie i bez wiedzy ubezpieczyciela nie podejmować żadnych kroków. Jeśli sam zorganizujesz pomoc, np. holowanie, będziesz musiał zapłacić za nie z własnej kieszeni. Wyjątkiem od tej reguły jest polisa, która chroni Cię podczas zagranicznej podróży. Przebywając na terenie innego kraju i będąc w sytuacji, która wymaga szybkiej reakcji, możesz zadbać o siebie, podróżujące z Tobą osoby i swój samochód, a ubezpieczycielowi przedstawić rachunki i faktury, aby odzyskać pieniądze.

Na jaką pomoc możesz liczyć w ramach assistance?

Pomoc informacyjna

Po wypadku drogowym na pewno będzie towarzyszył Ci stres. To wystarczy, abyś nie mógł zebrać myśli i podjąć jakichkolwiek kroków. Jeśli posiadasz assistance, jedyna rzecz, o jakiej musisz pamiętać, to wykonanie telefonu do ubezpieczyciela (numer warto mieć zapisany w telefonie). Infolinie w TU działają całodobowo. Konsultanci odpowiednio Cię pokierują, a nawet zorganizują potrzebną pomoc.

Drobne naprawy w miejscu zdarzenia

Jeśli awaria jest łatwa do usunięcia, fachowiec może to zrobić na miejscu zdarzenia, bez konieczności przewożenia auta do warsztatu.

Holowanie do warsztatu

W przypadkach, gdy zniszczenia są znaczne, konieczne może okazać się holowanie. Wąski zakres assistance zapewnia holowanie do najbliższego warsztatu. Droższe assistance daje Ci możliwość wyboru mechanika, do jakiego ma zostać odholowane auto. Pamiętaj, aby weryfikować ograniczenie kilometrowe – im tańsze assistance, tym krótszy zakres holowania. Najdroższe oferty dają holowanie bez limitów.

Pomoc prawna

Po wypadku, którego okoliczności wyjaśnia policja, możesz potrzebować wsparcia prawnika. Zwłaszcza jeśli przebywasz za granicą i nie znasz przepisów prawa obowiązującego w danym kraju.

Wsparcie tłumacza

Za granicą, podczas rozmów z policją czy u lekarza przyda Ci się wsparcie tłumacza, który pomoże Ci przekazać ważne informacje, jeśli nie znasz języka.

Opieka medyczna

Jeśli Ty lub Twoi pasażerowie ucierpicie w zagranicznym wypadku drogowym na tyle, że konieczna będzie wizyta u lekarza lub hospitalizacja, będziecie mogli skorzystać z pomocy lekarza. Koszty leczenia zostaną pokryte z Twojego ubezpieczenia, oczywiście do umownego limitu.

Organizacja noclegu na czas naprawy pojazdu

Naprawa Twojego auta trochę potrwa? Ubezpieczyciel zarezerwuje, a może także opłaci Twój nocleg do czasu zwrotu naprawionego samochodu.