Aktuariusz
Aktuariusz to specjalista, który zatrudniany jest między innymi przez firmy ubezpieczeniowe. Jego zadanie polega na kalkulowaniu ryzyka wypadków losowych i obliczaniu wartości projektów finansowych w oparciu o rachunek prawdopodobieństwa i statystykę. Przepisy prawa wskazują, że każdy zakład ubezpieczeń zobowiązany jest do powołania aktuariusza.
Obowiązki aktuariusza
Głównym zadaniem aktuariusza jest wycena produktów ubezpieczeniowych w taki sposób, by poziom rezerw zakładu ubezpieczeń pozwalał na wypłatę zobowiązań wobec klientów. W swojej pracy aktuariusz powinien potrafić korzystać z narzędzi statystycznych, rachunku prawdopodobieństwa, a także posiadać wiedzę z zakresu demografii, matematyki i modelowania finansowego, zarządzania ryzykiem i przepisów prawa.
W zakładzie ubezpieczeń aktuariusz zajmuje się:
- kalkulacja ryzyka,
- taryfikacją składek,
- wyliczaniem rezerwy techniczno-ubezpieczeniowej,
- zarządzeniem ryzykiem ubezpieczeniowym,
- kalkulacją wypłacalności zakładu ubezpieczeń,
- modelowaniem ekonomicznym i nieekonomicznym,
- tworzeniem modeli przepływu środków,
- wycena instrumentów finansowych i ubezpieczeniowych,
- wycena wartości firmy.
Kto może zostać aktuariuszem?
Aby zostać aktuariuszem, trzeba zdać egzamin aktuarialny przed KNF, a następnie zostać wpisanym do rejestru aktuariuszy. Dodatkowo kandydat do wykonywania tego zawodu powinien posiadać zdolność do czynności prawnych, wyższe wykształcenie, mieszkać w Polsce, a także nie może być karany przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu. Zanim kandydat zostanie samodzielnym aktuariuszem, musi odbyć roczny staż zawodowy.
W ramach egzaminu na aktuariusza rozwiązuje się testy z zakresu:
- matematyki finansowej,
- matematyki ubezpieczeń na życie,
- rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w zakładzie ubezpieczeń,
- prawdopodobieństwa i statystyki,
- matematyki pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych,
- ekonomii,
- modelowania,
- zarządzania ryzykiem zakładu ubezpieczeń,
- prawa ubezpieczeniowego i prawa podatkowego.
W 2023 roku egzamin składał się z dwudniowej sesji egzaminacyjnej, która rozpoczyna się o godzinie 8.00 i trwa do późnych godzin popołudniowych każdego dnia. Kolejny egzamin dla aktuariuszy odbędzie się 16-17 października 2023 roku. Na stronie KNF-u można znaleźć dokładne informacje na ten temat – w tym wykaz zalecanej literatury.