Amortyzacja części

Amortyzacja części to potrącenie procentowe za zużycie części pojazdu, które trzeba wymienić wskutek szkody. Stopień amortyzacji wynika z okresu eksploatacji samochodu. Im starsze auto, tym większy ubytek wartości części, np. dla 7-letniego samochodu amortyzacja może wynosić 50-65%. Od wartości nowych części, które mają zastąpić stare, uszkodzone np. w kolizji, odejmuje się procent wynikający z amortyzacji.

Ile wynosi amortyzacja części?

W OWU autocasco możesz znaleźć tę informację np. w tabeli zużycia eksploatacyjnego pojazdu.

Wiek samochoduAmortyzacja części w PZUAmortyzacja części w LINK4Amortyzacja części w AvivieAmortyzacja części w AXA Direct
Do 1 roku30%15%20-25%*10%
Do 2 lat30%20%30%20%
Do 3 lat30%35%40%30%
Do 4 lat45%40%50%40%
Do 5 lat45%45%60%50%
Do 6 lat55%50%60%60%
Do 7 lat55%50%60%65%
8 lat i więcej60%55%60%65%
*20% w roku produkcji pojazdu, czyli zarówno dla samochodów używanych np. 10 miesięcy, jak i 1 miesiąc; 25% do 1 roku

Jak podaje artykuł Amortyzacja części w AC – spadek wartości poszczególnych części pojazdu może być większy, np. elementów układu hamulcowego.

UWAGA: amortyzacja nie obejmuje wcześniejszych uszkodzeń części, tylko ich stopień zużycia w czasie! To oznacza, że ubezpieczyciel może dodatkowo zmniejszyć odszkodowanie, jeśli podczas oględzin rzeczoznawca wykryje uszkodzenia, które powstały przed zgłoszeniem szkody i dodatkowo zmniejszają wartość części. Taki zapis w OWU AC ma chociażby Link4.

Przykład

Dawid zgłosił stłuczkę parkingową z AC. Podczas oględzin samochodu okazało się, że zderzak auta, który trzeba wymienić, ma starsze otarcia i ubytki. Te uszkodzenia nie powstały podczas stłuczki na parkingu. Ubezpieczyciel oszacował, że zmniejszają wartość zderzaka o 10% i odjął tyle od odszkodowania. Dopiero potem zmniejszył odszkodowanie o amortyzację, która wynosiła aktualnie 35% dla 3-letniego auta.

Co oznacza zniesiona amortyzacja części?

Amortyzację części można wykupić, opłacając wyższą składkę. To oznacza, że będzie wynosiła 0%, czyli firma ubezpieczeniowa nie pomniejszy odszkodowania o utraconą wartość starych części. Gdyby porównać dwie oferty, które różnią się jedynie stopniem amortyzacji, okazałoby się, że autocasco z 0% amortyzacją jest nieco droższe.

Ciekawostka

Mimo obowiązującej amortyzacji ubezpieczyciel może jej nie uwzględnić w wymianie elementów auta, które odpowiadają za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. W takiej sytuacji odszkodowanie jest obliczane na podstawie faktur lub rachunków i nie jest pomniejszane o stopień amortyzacji starych elementów. Dopiero jeśli właściciel auta nie przedstawi faktur/rachunków za zakup i zamontowanie nowych elementów, ubezpieczyciel ma prawo pomniejszyć odszkodowanie o np. 20%.


Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi we wrześniu to 209 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo