ASO

ASO to Autoryzowana Stacja Obsługi, inaczej warsztat autoryzowany, czyli taki, który działa w ramach sieci stworzonej przez producenta danej marki pojazdów. Właściciel pojazdu, który kupuje ubezpieczenie AC, ma do wyboru różne warianty likwidacji szkody, w tym opcję uwzględniającą naprawę auta w ASO.

Jakie zalety i wady ma naprawa samochodu w ASO?

  • Naprawianie pojazdów według technologii producenta 
  • Wykorzystywanie oryginalnych części do naprawy
  • Dzięki serwisowaniu pojazdu w ASO utrzymujesz jego gwarancję
  • Zdarza się, że warsztaty autoryzowane mają wspólną siedzibę z salonem dealera

Niestety wariant likwidacji szkody w ASO wiąże się z wyższą składką ubezpieczeniową w porównaniu do opcji polegającej na naprawie pojazdu w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela lub dowolnym, wybranym przez osobę ubezpieczoną. Ponadto ASO mają zwykle wyższe ceny usług i części oraz nie znajdują się w małych miejscowościach.

Firma ubezpieczeniowa może Ci wstępnie zaproponować wariant obejmujący naprawę samochodu w warsztacie partnerskim, ale możesz zapytać o dostępność likwidacji szkody w ASO. Jeśli ubezpieczyciel się zgodzi, obliczy ponownie Twoją składkę.

Jak się oblicza odszkodowanie za szkodę naprawianą w ASO?

OWU autocasco wybranej firmy ubezpieczeniowej zawiera informacje o sposobie obliczania kosztów naprawy szkody. Przykład: odszkodowanie w ubezpieczeniu AC Proama ASO jest obliczane na podstawie: 

  • kosztów robocizny – ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę zarówno normy czasowe napraw podane przez producenta pojazdu, jak i ujęte w katalogu Audatex lub Eurotax. Istotne są również średnie stawki za roboczogodzinę w warsztatach autoryzowanych najbliższych miejscu zamieszkania osoby ubezpieczonej;
  • kosztów materiałów i części – ubezpieczyciel bierze pod uwagę stawki w systemie Audatex lub Eurotax. W przypadku naprawy samochodu w ASO w grę wchodzą części oryginalne.

Firma ubezpieczeniowa może narzucić klientowi bezgotówkową likwidację szkody w wariancie ASO. Nie otrzymujesz pieniędzy na konto, a zakład ubezpieczeń rozlicza się bezpośrednio z warsztatem.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC auta z ASO?

To zależy od profilu kierowcy i parametrów samochodu. W tym zestawieniu podano m.in. cenę pakietu z autocasco dla Hyundaia Tucson (2015, benzyna, silnik 1591 cm3) – 1696 zł włącznie z innymi ubezpieczeniami dobrowolnymi.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 202 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo