Awaria

Awaria to jedna z przyczyn powstania szkody w mieszkaniu lub domu, którą można zgłosić firmie ubezpieczeniowej w ramach obowiązującej polisy. Ubezpieczenie nieruchomości obejmuje ochroną skutki różnych awarii: zarówno urządzeń gospodarstwa domowego, jak i awarii instalacji, urządzeń sieci wodociągowej i innych. Ubezpieczeniem na wypadek awarii są objęte również sprzęty elektroniczne, a nawet takie mienie, jak akwarium, terrarium czy łóżko wodne.

Awaria jako przyczyna powstania szkody w mieszkaniu

Awaria instalacji lub urządzenia może być przyczyną zalania nieruchomości. Ubezpieczenie na wypadek zalania obejmuje ochroną skutki awarii m.in.:

  • przewodów;
  • instalacji;
  • urządzeń sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, grzewczej i innych;
  • urządzeń gospodarstwa domowego, np. pralki, zmywarki, suszarki, urządzeń chłodniczych.

Oczywiście nie każda szkoda, która została spowodowana awarią urządzenia AGD, będzie objęta ochroną. Ubezpieczyciel może podkreślić w OWU, że nie odpowiada finansowo za np. żywność, która popsuje się wskutek awarii lodówki, bo nie będzie właściwie przechowywana.

Awaria w mieszkaniu a home assistance

Ubezpieczenie assistance mieszkaniowe świetnie dopełnia podstawową polisę. Home assistance zapewnia m.in. interwencje specjalistów w związku z awariami ubezpieczonego mienia, np. zmywarki, pralki, lodówki, sprzętu komputerowego, elektronicznego.

Przykład

Czesław wrócił po spotkaniu ze znajomymi do mieszkania. Niestety ten dzień skończył się fatalnie. Zmywarka, którą Czesław włączył przed wyjściem, spowodowała zalanie aneksu kuchennego. Na szczęście Czesław mógł zgłosić szkodę z ubezpieczenia mieszkania, które obejmowało ochroną szkody powstałe wskutek zalania. Polisa Czesława zawierała także home assistance, dzięki któremu Czesław mógł skorzystać z pomocy serwisanta już kolejnego dnia. Zadaniem specjalisty było znalezienie przyczyny szkody, czyli usterki w zmywarce, która nie miała już gwarancji, oraz jej naprawa. Czesław zapłacił wyłącznie za nowe części użyte do naprawy urządzenia.

Jakich awarii nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania i domu?

Ogólne warunki ubezpieczenia domu i mieszkania zawierają wyłączenia odpowiedzialności, które mogą dotyczyć awarii. Jeśli określona awaria znajduje się na liście wykluczeń, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania klientowi.

Przykład

Firma ubezpieczeniowa nie świadczy usług w przypadku awarii, której naprawa leży po stronie administracji budynku, pogotowia technicznego, gazowego, energetycznego, wodno-kanalizacyjnego. Ochrona nie obejmuje także szkód powstałych wskutek awarii sprzętu AGD/PC/RTV mającego aktualną gwarancję, bo w takiej sytuacji należy zgłosić się do serwisu producenta. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia ruchomości, jeśli awaria sprzętu jest spowodowana jego nieprawidłowym użytkowaniem, które jest sprzeczne z instrukcją obsługi.

Ponadto pomoc firmy ubezpieczeniowej w związku z awarią może być ograniczona dodatkowymi limitami, które dotyczą np. maksymalnej wysokości odszkodowania czy liczby usług w ciągu roku.

Przykład

Assistance mieszkaniowe Generali zapewnia interwencję specjalisty, którego zadaniem jest naprawa sprzętu AGD/PC/RTV po awarii. Klient może skorzystać z tej opcji dwukrotnie w ciągu roku ubezpieczeniowego, czyli 12 miesięcy od podpisania umowy. Generali pokrywa koszt takiej interwencji do 500 zł w standardowej polisie i do 1000 zł w ubezpieczeniu all risks.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo