BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkody)

BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody, umożliwia zgłoszenie szkody na mieniu firmie ubezpieczeniowej, z którą osoba poszkodowana ma zawartą umowę OC pojazdu, zamiast towarzystwu, w którym ubezpieczony jest samochód sprawcy. Dzięki tej metodzie likwidacja szkód jest prostsza: osoba poszkodowana może komunikować się ze swoim ubezpieczycielem, który zajmie się rozliczeniem szkody z ubezpieczycielem sprawcy.

Jakie są warunki BLS? 

BLS obejmuje tylko szkody na mieniu, których wartość wynosi maksymalnie 30 000 zł.

Przykład

Zbyszek został ofiarą wypadku. Kiedy wracał z nocnej zmiany, wjechał w niego pijany kierowca. Samochód Zbyszka wylądował w rowie. Mężczyzna miał szczęście, że wyszedł z wypadku tylko z lekkimi obrażeniami głowy i złamaną nogą. W ramach bezpłatnego BLS mógłby zgłosić tylko szkodę na mieniu (uszkodzenia pojazdu), więc zdecydował się od razu na komunikowanie się z ubezpieczycielem sprawcy.

Zdarzenie musi powstać w Polsce i mogą w nim uczestniczyć tylko 2 pojazdy zarejestrowane w kraju.

Przykład

Natalia jeżdżąca Audi A4 została poszkodowana w kolizji, w której uczestniczyły jeszcze inne pojazdy: Skoda Fabia i Suzuki Swift. Mimo że ubezpieczyciel Natalii oferuje bezpłatną bezpośrednią likwidację szkody, to ze względu na liczbę pojazdów biorących udział w kolizji kobieta nie mogła skorzystać z tego rozwiązania i musiała zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy.

Sprawca szkody musi być zidentyfikowany. 

Przykład

Ryszard wracał z pracy w Gdańsku do podmiejskiego Pruszcza, gdy kierowca jadący wcześniej za nim podczas wyprzedzania zahaczył o jego lewe lusterko, urywając je. Sprawca nie zatrzymał się, a poszkodowany nie zdążył zapamiętać jego numerów rejestracyjnych. Z racji tego, że nie wiedział, kto spowodował szkodę, nie miał możliwości likwidacji szkody z OC sprawcy.

Oba towarzystwa ubezpieczeniowe, zarówno sprawcy, jak i osoby poszkodowanej, muszą należeć do systemu bezpośredniej likwidacji szkody. 

Istnieją wyjątki od tych reguł. Oprócz podstawowego systemu BLS, który jest darmowy, ubezpieczyciele stworzyli dodatkowo płatne usługi, które mają szerszy zakres ochrony i nie dotyczą ich wszystkie powyższe ograniczenia.

Przykład

PZU Auto Ochrona to ubezpieczenie, dzięki któremu klienci PZU mogą zgłaszać ubezpieczycielowi szkody, których nie można zgłosić w ramach bezpłatnej usługi BLS. PZU Auto Ochrona z sumą ubezpieczenia w wysokości aż 4 000 000 zł obejmuje np. szkody powstałe w kolizjach i wypadkach, w których brały udział więcej niż dwa pojazdy lub zostały spowodowane przez sprawców mających OC w zagranicznych firmach.

Co mogą oferować firmy ubezpieczeniowe w ramach płatnej usługi BLS?

  • Holowanie uszkodzonego pojazdu klienta. 
  • Wynajem pojazdu zastępczego na okres naprawy uszkodzonego pojazdu lub poniesienie kosztów usług przewozowych.
  • Pokrycie kosztów parkowania uszkodzonego pojazdu klienta, kiedy np. nie można odholować auta do najbliższego warsztatu.
  • Szybką wypłatę odszkodowania – nawet do 15 dni. 
  • Wysokie sumy ubezpieczenia.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

malwa opinia o Mubi.pl

Faktycznie kupiłam OC taniej, niż rok temu, tylko z tymi trzema minutami to przesadzają. Może ktoś tak faktycznie szybko wypełnił te pola, ale ja musiałam szukać kiedy mój brat zrobił prawko, bo mi nie odpisywał i straciłam na to czas. Ale poza tym wszystko ok i polecę znajomym gdy będą szukać.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Martyna_Ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo