Bonus-malus

Bonus-malus to system naliczania zniżek i zwyżek, które są przyznawane właścicielom pojazdów mechanicznych w zależności od indywidualnych czynników zmniejszających lub zwiększających ryzyko ubezpieczeniowe (spowodowanie szkody i wypłatę odszkodowania). „Bonus” oznacza zniżkę, a „malus” – zwyżkę.

Jak działa system bonus-malus?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własny system bonus-malus, z którym możesz zapoznać się w formie tabeli w ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU).

Przykład

Jeśli firma ubezpieczeniowa numer 1 przyznaje 60% zniżki na AC już po 3 latach bezszkodowej jazdy, towarzystwo numer 2 może ją przyznać dopiero po 8 latach jazdy bez szkód. Dla porównania – klient firmy numer 2, który jeździ bezszkodowo 3 lata, może liczyć na 25% zniżki.

Firma ubezpieczeniowa analizuje historię szkodowości klienta. Jeśli klient nie ma historii szkodowości, jest zaliczany do tzw. klasy startowej i w kolejnych latach albo zyskuje zniżki za bezszkodową jazdę, albo płaci więcej przez spowodowane kolizje, wypadki, itp. Niestety trudniej jest zdobyć zniżki. Zwykle po bezszkodowym roku jazdy ubezpieczony przesuwa się o jedną klasę w górę tabeli, zyskując np. 10% zniżki, natomiast po każdej szkodzie – nawet o dwie klasy w dół, dostając za karę np. 15-20% zwyżki.

Wielkość zwyżki zależy od liczby szkód spowodowanych w ciągu roku ubezpieczeniowego. Wartość szkód nie ma znaczenia dla klasyfikacji do odpowiedniej kategorii.

Przykład

Dwóch znajomych kupowało ubezpieczenie AC w tej samej firmie. Marcin dostał 35% zniżki za brak szkód w ostatnich 2 latach historii ubezpieczenia. Niestety jego kolega Michał otrzymał aż 80% zwyżki, bo w ciągu ostatniego roku ubezpieczeniowego spowodował aż 2 szkody: drobną parkingową (niestety osoba poszkodowana nie chciała się dogadać na miejscu zdarzenia) i większą kolizję, w której szkodę wyceniono na 15 000 zł.

Dzięki systemowi bonus-malus możliwe jest dopasowanie wysokości składki do ryzyka i zachęcenie właścicieli pojazdów mechanicznych do ostrożnej jazdy, za którą mogą otrzymać zniżkę na OC nawet do 60-70%. Kierowcy, którzy zdobędą maksymalne zniżki, po prostu pozostają w tej samej klasie. 

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi we wrześniu to 115 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo