Budynek

Budynek w ubezpieczeniu nieruchomości jest obiektem budowlanym z fundamentami, dachem i elementami stałymi, który jest wydzielony z przestrzeni przegrodami budowlanymi i trwale związany z gruntem. Budynki można podzielić na mieszkalne (np. dom jednorodzinny, domek letniskowy), niemieszkalne (np. garaż wolnostojący), gospodarcze (wykorzystywane do innych celów niż mieszkalne, np. przechowywania sprzętu ogrodowego), wchodzące w skład gospodarstwa rolnego (są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC od ognia i innych zdarzeń losowych). Budynki gospodarcze nie oznaczają budynków gospodarstwa rolnego. To zupełnie inna kategoria, podobnie jak budowla, która w ogólnych warunkach ubezpieczenia oznacza element posesji trwale związany z gruntem. Wiata, szopa, altanka nie są budynkami, tylko budowlami.

Czym jest budynek mieszkalny?

Budynkiem mieszkalnym jest zarówno dom jednorodzinny, jak i domek letniskowy, mimo że jest użytkowany sezonowo. Ubezpieczeniem możesz objąć również budynek w budowie w stanie surowym otwartym bądź zamkniętym. W zależności od stanu budynku ubezpieczyciel może oferować inną ochronę. Przykładowo budynku w stanie surowym otwartym nie można ubezpieczyć na wypadek kradzieży z włamaniem oraz zalania, ponieważ obiekt nie ma zabezpieczonych otworów okiennych i drzwiowych, więc łatwo o powstanie szkody wskutek opadu gradu czy deszczu nawalnego.

Różnice w ubezpieczeniach budynków mieszkalnych

Ubezpieczenie budynku mieszkalnego może być ograniczone w przypadku domków letniskowych. 

Po pierwsze, firma ubezpieczeniowa może ograniczyć sumę ubezpieczenia do np. 150 000 zł. 

Po drugie, zasady ochrony mienia ruchomego w domku letniskowym mogą być inne. Zakład ubezpieczeń może wprowadzić dodatkowy limit odpowiedzialności w OWU dla wybranego mienia w domku letniskowym, np. sprzętu elektronicznego, lub całkowicie wykluczyć go spod ochrony. 

Po trzecie, przez pewien okres roku, np. od listopada do marca, maksymalne odszkodowanie za kradzież z włamaniem do domku letniskowego może być zmniejszone. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę okresy, w których domek prawdopodobnie nie będzie zamieszkany i doglądany, stąd większe ryzyko ubezpieczeniowe.

Czym jest budynek niemieszkalny?

Taki budynek jest przeznaczony do innych celów niż mieszkalne, aczkolwiek firma ubezpieczeniowa może podkreślić w OWU, że nie możesz go wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej. Dobrym przykładem jest garaż wolnostojący. Jeżeli właściciel zacznie prowadzić w garażu np. warsztat samochodowy, tapicerski, stolarski i nie zgłosi tego firmie ubezpieczeniowej, aby ustalić nowe warunki ochrony, może nie otrzymać odszkodowania za szkodę.

Ile kosztuje ubezpieczenie budynku mieszkalnego?

292 zł to cena podstawowego ubezpieczenia Generali dla domu jednorodzinnego wybudowanego w Warszawie w 2019 roku. Wartość murów i elementów stałych to 320 000 zł, wartość ruchomości domowych: 30 500 zł. Podstawowy zakres ochrony obejmuje szkody powstałe wskutek ognia i innych zdarzeń losowych. Zawiera także assistance i ochronę na wypadek wandalizmu, a także usługi medyczne do 2000 zł. Tabela przedstawia wyższe warianty ubezpieczenia.

Zakres ochronyCena ubezpieczenia budynku mieszkalnego
Ogień, zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem335 zł
Ogień, zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, zalanie420 zł
Ogień, zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, zalanie, przepięcie (suma ubezpieczenia: 10 000 zł)445 zł
Wariant all risks692 zł
Kalkulacja wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Generali. Aktualizacja danych: 31.03.2022.

Ile kosztuje ubezpieczenie budynku niemieszkalnego?

Właściciel wyżej opisanej nieruchomości musiałby dopłacić od 23 zł do 36 zł za ubezpieczenie budynku gospodarczego o wartości 15 000 zł oraz ubezpieczenie garażu o wartości 25 000 zł w zależności od zakresu ochrony. Generali ubezpiecza budynki niemieszkalne murowane i drewniane.

Zakres ochronyCena ubezpieczenia drewnianego budynku gospodarczego o wartości 15 000 złCena ubezpieczenia murowanego garażu wolnostojącego o wartości 25 000 zł
Ogień, zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem23 zł23 zł
Ogień, zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, zalanie34 zł34 zł
Ogień, zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, zalanie, przepięcie (suma ubezpieczenia: 10 000 zł)33 zł33 zł
Wariant all risks36 zł36 zł
Kalkulacja wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Generali. Aktualizacja danych: 31.03.2022.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Jolanta opinia o Mubi.pl

Jestem bardzo zadowolona. Ubezpieczenie brałam z synem który właśnie zdał prawo jazdy i kupiłam mu samochód, myślę że dzięki temu że dostaniemy zwrot 150 sporo zaoszczędziliśmy!

Elżbieta opinia o Mubi.pl

Wszystko załatwione szybko i sprawnie. OC za rozsądną cenę i dostałam bonus w postaci 150 zł przelewem na konto

Krzysztof opinia o Mubi.pl

Byłem miło zaskoczony ,że udało mi się zejść z ubezpieczeniem z kwoty 780 zl na 580 zl i to przy silniku 3.0 w dużym suv'ie .Polecam

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo