Choroba przewlekła

Choroba przewlekła w ubezpieczeniach turystycznych jest definiowana jako choroba o długotrwałym przebiegu, która została zdiagnozowana przed zawarciem umowy. Choroba przewlekła trwa miesiącami lub latami, a osoba ubezpieczona wie o niej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia. Podstawowa polisa turystyczna nie obejmuje kosztów leczenia związanych z zaostrzeniem się lub powikłaniami choroby przewlekłej. Jeśli jako cukrzyk, astmatyk lub nadciśnieniowiec chcesz mieć pełną ochronę na wyjeździe, musisz wykupić odpowiednią klauzulę.

Co to jest choroba przewlekła?

Definicje choroby przewlekłej są nieco odmienne w ogólnych warunkach ubezpieczeń różnych firm. Przykładowo, LINK4 w OWU Podróże podaje, że to zaburzenie stanu zdrowia lub takie odchylenie od normy, które charakteryzuje się minimum jedną z poniższych cech:

  • jest trwałe,
  • skutkuje inwalidztwem,
  • powstało wskutek nieodwracalnych zmian patologicznych,
  • wymaga specjalnej opieki rehabilitacyjnej,
  • wymaga długotrwałego nadzoru, opieki lub obserwacji.

Jak działa klauzula chorób przewlekłych?

Generalne wyłączenia odpowiedzialności wykluczają leczenie związane z chorobą przewlekłą spod odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela. Podróżnik, który nie powinien mieć przeciwwskazań medycznych do wyjazdu za granicę, powinien rozszerzyć polisę o ochronę na wypadek zaostrzenia się objawów choroby.

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie. Jeśli klient nie wykupi klauzuli, a będzie wymagać leczenia za granicą w związku z zaostrzeniem choroby przewlekłej, ubezpieczyciel może udzielić pomocy finansowej, ale ograniczonej do np. 15-20% sumy ubezpieczenia KL. 

Ile kosztuje ubezpieczenie choroby przewlekłej?

Zakup ubezpieczenia chorób przewlekłych może skutkować nawet 100% zwyżką. Niektórzy ubezpieczyciele, np. Warta, oferują jednak pokrycie kosztów leczenia związanych z zaostrzeniem choroby przewlekłej bez opłacania dodatkowej składki.

Ceny ubezpieczenia klauzuli chorób przewlekłych

Tabela przedstawia ceny polisy turystycznej bez klauzuli choroby przewlekłej oraz z ubezpieczeniem chorób przewlekłych dla 30-latka, który potrzebuje ochrony w kraju europejskim przez 7 dni. Główną aktywnością mężczyzny będzie wypoczynek i zwiedzanie – bez uprawiania sportów wysokiego ryzyka czy ekstremalnych.

Firma ubezpieczeniowa Cena ubezpieczenia turystycznego bez klauzuli chorób przewlekłych Cena ubezpieczenia turystycznego z klauzulą chorób przewlekłych Różnica w cenie
Allianz26,18 zł26,18 złbrak
LINK426,39 zł66,99 zł40,60 zł
Uniqa*40,60 zł81,20 zł40,60 zł
Kalkulacje zostały wykonane za pomocą kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych firm wymienionych w tabeli.
Pod uwagę wzięto środkowy pakiet oferowany przez każdą firmę. Aktualizacja danych: 31.03.2022.

*Uniqa obejmuje ochroną skutki chorób przewlekłych, psychicznych i nowotworowych.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo