Choroba tropikalna

Choroba tropikalna jest zagrożeniem dla turystów w określonym rejonie tropikalnym, subtropikalnym, a także śródziemnomorskim. Możesz zachorować wskutek ukąszenia insekta przenoszącego chorobotwórcze pasożyty, spożycie skażonego pokarmu lub wody, kontakt z dzikim zwierzęciem. Przed chorobami tropikalnymi ostrzegają podróżników m.in. GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) oraz MSZ (Ministerstwo Spraw Zagranicznych). Znajdziesz tam listę szczepień, które zaleca się wykonać przed podróżą oraz tych, które są obowiązkowe (najczęściej dotyczy to żółtej gorączki).

Przykłady chorób tropikalnych

Gorączka denga i chikungunya – choroby wirusowe, które są przenoszone przede wszystkim przez komary z gatunku Aedes. Pierwsze objawy pojawiają się po ok. 3-7 dniach od ukąszenia komara: gorączka, ból głowy, bóle stawów, bóle mięśniowe, wysypka. Denga i chikungunya występują w Ameryce Południowej, Ameryce Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej, Afryce, regionie Pacyfiku. GIS ostrzega jednak, że ze względu na zmiany klimatyczne odnotowuje się rodzime przypadki zachorowań np. we Francji, Włoszech, Chorwacji. Rodzime, czyli takie, które nie zostały przywiezione przez turystów.

Malaria – choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki przenoszone przez komary. Występuje w rejonie subtropikalnym i tropikalnym: Afryki, Azji, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, niektórych wyspach Pacyfiku. GIS podaje, że corocznie w Polsce odnotowuje się maksymalnie kilkadziesiąt zachorowań podróżników. Objawy malarii przypominają grypę – występuje gorączka, bóle mięśniowe, bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu. Przeciwko malarii nie można się zaszczepić w Polsce, ale można brać tabletki antymalaryczne.

Jak chronić się na wypadek choroby tropikalnej?

  1. Na minimum 6-8 tygodni przed podróżą skontaktuj się z lekarzem medycyny tropikalnej, aby udzielił Ci podstawowych informacji w związku z przygotowaniami do wyjazdu.
  2. Jedynym obowiązkowym szczepieniem przed wyjazdem do określonych krajów afrykańskich i Ameryki Południowej jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, które powinno się zrealizować najpóźniej na 10 dni przed podróżą. Pełna lista krajów jest dostępna na stronie WHO. 
  3. Osoby wyjeżdżające do Mekki albo Umrah (Arabia Saudyjska) powinny się zaszczepić przeciwko zakażeniom meningokokowym.
  4. Kup ubezpieczenie turystyczne, które zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance na wypadek choroby tropikalnej. Dzięki niemu firma ubezpieczeniowa zapłaci za Twoje leczenie, hospitalizację i transport medyczny do Polski w związku z zachorowaniem.
  5. Przed podróżą kup środki, których celem jest odstraszanie komarów. Noś ubranie, które chroni ciało przed ukąszeniami insektów. W pomieszczeniu, w którym przebywasz podczas wyjazdu, powinny być zamontowane moskitiery w oknach.

Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała w związku z chorobą tropikalną?

Firma ubezpieczeniowa może zastrzec, że nie wypłaci odszkodowania z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, jeśli klient przeniesie na osobę trzecią chorobę tropikalną bądź zakaźną. 

Ponadto zakład ubezpieczeń ponosi koszty leczenia w związku z chorobą tropikalną wyłącznie za granicą. Oznacza to, że jeśli objawy wystąpią u Ciebie i choroba rozwinie się dopiero po powrocie do Polski, nie dostaniesz świadczeń z polisy turystycznej, która zresztą już wygasła. Koszty leczenia w kraju zostaną pokryte z Twojego ubezpieczenia zdrowotnego.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 140 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo