Choroba tropikalna
Choroba tropikalna jest zagrożeniem dla turystów w określonym rejonie tropikalnym, subtropikalnym, a także śródziemnomorskim. Możesz zachorować wskutek ukąszenia insekta przenoszącego chorobotwórcze pasożyty, spożycie skażonego pokarmu lub wody, kontakt z dzikim zwierzęciem. Przed chorobami tropikalnymi ostrzegają podróżników m.in. GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) oraz MSZ (Ministerstwo Spraw Zagranicznych). Znajdziesz tam listę szczepień, które zaleca się wykonać przed podróżą oraz tych, które są obowiązkowe (najczęściej dotyczy to żółtej gorączki).
Przykłady chorób tropikalnych
Gorączka denga i chikungunya – choroby wirusowe, które są przenoszone przede wszystkim przez komary z gatunku Aedes. Pierwsze objawy pojawiają się po ok. 3-7 dniach od ukąszenia komara: gorączka, ból głowy, bóle stawów, bóle mięśniowe, wysypka. Denga i chikungunya występują w Ameryce Południowej, Ameryce Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej, Afryce, regionie Pacyfiku. GIS ostrzega jednak, że ze względu na zmiany klimatyczne odnotowuje się rodzime przypadki zachorowań np. we Francji, Włoszech, Chorwacji. Rodzime, czyli takie, które nie zostały przywiezione przez turystów.
Malaria – choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki przenoszone przez komary. Występuje w rejonie subtropikalnym i tropikalnym: Afryki, Azji, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, niektórych wyspach Pacyfiku. GIS podaje, że corocznie w Polsce odnotowuje się maksymalnie kilkadziesiąt zachorowań podróżników. Objawy malarii przypominają grypę – występuje gorączka, bóle mięśniowe, bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu. Przeciwko malarii nie można się zaszczepić w Polsce, ale można brać tabletki antymalaryczne.
Jak chronić się na wypadek choroby tropikalnej?
- Na minimum 6-8 tygodni przed podróżą skontaktuj się z lekarzem medycyny tropikalnej, aby udzielił Ci podstawowych informacji w związku z przygotowaniami do wyjazdu.
- Jedynym obowiązkowym szczepieniem przed wyjazdem do określonych krajów afrykańskich i Ameryki Południowej jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, które powinno się zrealizować najpóźniej na 10 dni przed podróżą. Pełna lista krajów jest dostępna na stronie WHO.
- Osoby wyjeżdżające do Mekki albo Umrah (Arabia Saudyjska) powinny się zaszczepić przeciwko zakażeniom meningokokowym.
- Kup ubezpieczenie turystyczne, które zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance na wypadek choroby tropikalnej. Dzięki niemu firma ubezpieczeniowa zapłaci za Twoje leczenie, hospitalizację i transport medyczny do Polski w związku z zachorowaniem.
- Przed podróżą kup środki, których celem jest odstraszanie komarów. Noś ubranie, które chroni ciało przed ukąszeniami insektów. W pomieszczeniu, w którym przebywasz podczas wyjazdu, powinny być zamontowane moskitiery w oknach.
Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała w związku z chorobą tropikalną?
Firma ubezpieczeniowa może zastrzec, że nie wypłaci odszkodowania z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, jeśli klient przeniesie na osobę trzecią chorobę tropikalną bądź zakaźną.
Ponadto zakład ubezpieczeń ponosi koszty leczenia w związku z chorobą tropikalną wyłącznie za granicą. Oznacza to, że jeśli objawy wystąpią u Ciebie i choroba rozwinie się dopiero po powrocie do Polski, nie dostaniesz świadczeń z polisy turystycznej, która zresztą już wygasła. Koszty leczenia w kraju zostaną pokryte z Twojego ubezpieczenia zdrowotnego.