Doubezpieczenie

Doubezpieczenie to zwiększenie sumy ubezpieczenia. Można je zastosować w dwóch przypadkach. Po pierwsze – po wypłacie odszkodowania, które zmniejszyło sumę ubezpieczenia, a Ty chcesz ją przywrócić do pierwotnej wysokości. Po drugie – kiedy wzrosła wartość mienia, np. Twój samochód ma nowe radio i chcesz, aby aktualne AC obejmowało je ochroną. Co ważne, wtedy zapłacisz kwotę tylko za okres ochrony tego urządzenia pozostały do końca umowy AC, np. 5 miesięcy.

Jak działa doubezpieczenie pojazdu? 

Doubezpieczenie stosuje się, jeśli ubezpieczenie ma redukcyjną sumę ubezpieczenia. Najprościej można to wyjaśnić na przykładzie autocasco. 

Redukcyjna suma AC oznacza, że po każdej wypłacie odszkodowania za szkodę częściową (np. rozbity reflektor, wgnieciony bok, wybitą szybę czołową) suma ubezpieczenia jest pomniejszana o tę kwotę. 

Ma to ogromne znaczenie w przypadku szkody całkowitej, bo po zniszczeniu auta lub jego kradzieży możesz otrzymać odszkodowanie nieadekwatne do aktualnej wartości samochodu. 

Dlatego warto albo stosować doubezpieczenie, czyli dopłacać za przywrócenie sumy ubezpieczenia po każdej wypłacie odszkodowania, albo wybrać nie redukcyjną, a odnawialną sumę na etapie konstruowania umowy.

Przykład

Kornel chciał maksymalnie obniżyć składkę AC, dlatego wybrał ubezpieczenie z redukcyjną sumą. W ciągu 3 miesięcy miał kilka szkód, które obniżyły sumę ubezpieczenia o 9000 zł – z 50 000 zł zmalała do 41 000 zł. Nie skorzystał z doubezpieczenia. Po szkodzie całkowitej Kornel dostanie odszkodowanie w wysokości 41 000 zł pomniejszone o wartość pozostałości samochodu (wraku) i np. opcjonalny udział własny.

Czy ubezpieczenie doposażenia auta to doubezpieczenie?

W trakcie trwania umowy AC można rozszerzyć ochronę na nowe wyposażenie auta, ale nie polega to na wyrównaniu sumy ubezpieczenia do wartości z dnia podpisania umowy i następnie jej zwiększeniu o wartość nowego elementu. 

Przykład

Bożena kupiła radio samochodowe po 4 miesiącach od podpisania umowy AC. Dość drogie, więc chciałaby je objąć ochroną z autocasco. Ubezpieczyciel obliczył koszt ubezpieczenia radia za 8 miesięcy pozostałe do końca umowy i podał kwotę do zapłaty. Jednocześnie Bożena ma zmniejszoną sumę ubezpieczenia AC o 5000 zł z powodu niedawnej wypłaty odszkodowania za szkodę częściową – ponieważ nie zastosowano doubezpieczenia, ta kwota pozostaje bez zmian.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 140 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

malwa opinia o Mubi.pl

Faktycznie kupiłam OC taniej, niż rok temu, tylko z tymi trzema minutami to przesadzają. Może ktoś tak faktycznie szybko wypełnił te pola, ale ja musiałam szukać kiedy mój brat zrobił prawko, bo mi nie odpisywał i straciłam na to czas. Ale poza tym wszystko ok i polecę znajomym gdy będą szukać.

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Martyna_Ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo