Franszyza kilometrowa

Franszyza kilometrowa jest ograniczeniem stosowanym w assistance. To minimalna odległość miejsca zdarzenia ubezpieczeniowego (np. awarii auta, kolizji, wypadku) od domu właściciela pojazdu, która uprawnia do skorzystania z pomocy firmy ubezpieczeniowej. Franszyza kilometrowa może różnić się w zależności od usługi, np. holowania, organizacji noclegu, wynajmu samochodu zastępczego, itp.

Jak działa franszyza kilometrowa?

Jeśli franszyza kilometrowa wynosi 20 km, to oznacza, że szkoda musi wydarzyć się minimum 20 km od miejsca zamieszkania właściciela pojazdu, aby firma ubezpieczeniowa Ci pomogła.

Przykład

Sabina z mężem i dzieckiem mieli pecha. Ich auto zepsuło się w drodze na wakacje. Kobieta zgłosiła szkodę ubezpieczycielowi. Pojazd odholowano do warsztatu, ale mechanik stwierdził, że nie zdąży naprawić samochodu w ten sam dzień. Sabina z rodziną skorzystała z opcji zorganizowania i pokrycia kosztów noclegu. Miała szczęście: awaria zdarzyła się 115 km od ich domu, a franszyza w umowie wynosiła 100 km.

Możesz znieść franszyzę kilometrową. Z jednej strony – składka ubezpieczeniowa może wzrosnąć, ale z drugiej – bezszkodowy kierowca i tak może zapłacić niewiele za pełen pakiet.

Przykład

43-letni i bezszkodowy właściciel Renault Espace z 2013 roku, mający prawo jazdy od 1996 roku, mieszkający we Wrocławiu, obliczył w kalkulatorze na mubi.pl, że za pakiet OC + assistance bez franszyzy kilometrowej może zapłacić tylko 622 zł*.

*Kalkulacja z 13.10.2023 na mubi.pl

Inne ograniczenia kilometrowe w umowie ubezpieczenia

  • Jeśli osoba ubezpieczona zostanie hospitalizowana, a lekarz prowadzący zaleci wizytę osoby bliskiej, ubezpieczyciel zorganizuje jej podróż. Jeżeli trasa lądowa przekracza np. 1000 km, firma opłaci przelot samolotem.
  • W umowie ubezpieczenia opon holowanie pojazdu do warsztatu może obyć się do określonej odległości, np. 100 km. 
  • Jeśli kierowca zostawił kluczyki w aucie, które zostało skradzione, ubezpieczyciel nie odpowiada za tę szkodę na podstawie wyłączeń odpowiedzialności. Nie jest wtedy ważna odległość, na którą kierowca i pasażerowie oddalili się od auta.