Franszyza redukcyjna

Franszyza redukcyjna to rodzaj udziału własnego, który jest stosowany np. w autocasco. To część odszkodowania, określona kwotowo w PLN lub procentowo, którą osoba ubezpieczona pokrywa na własną rękę. Oznacza to, że ubezpieczyciel z każdego odszkodowania z autocasco odejmie np. 10% lub 1000 zł. Jeśli wartość szkody jest niższa, towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci pieniędzy.

Jak działa franszyza redukcyjna?

Firma ubezpieczeniowa pomniejsza odszkodowanie za szkodę częściową lub całkowitą i kradzież auta o kwotę ustaloną w umowie. W zależności od wybranej metody likwidacji szkody, ubezpieczyciel albo wypłaci Ci już pomniejszone odszkodowanie (wariant kosztorysowy), albo Ty uregulujesz część rachunku u mechanika (wariant warsztatowy).

Przykład

Jakub pożyczył Skodę Fabię od Alicji na weekend, aby przewieźć kilka rzeczy z mieszkania do rodziców. Niestety, kiedy zaparkował przed Tesco, aby kupić w promocji kurczaka, ktoś wybił reflektor w Skodzie. Po zgłoszeniu szkody okazało się, że z powodu franszyzy redukcyjnej ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Alicji pozostaje albo zapłacić za naprawę z własnej kieszeni, albo domagać się pieniędzy od Jakuba.

Czy franszyza redukcyjna jest zależna od rodzaju szkody?

Tak, franszyza redukcyjna może się różnić w zależności od rodzaju szkody. Ubezpieczyciel może zaproponować, np. 1000 zł udziału własnego w szkodach wypadkowych i 10% udziału własnego w szkodzie kradzieżowej.

Oferta może przewidywać też franszyzę wyłącznie dla szkód wypadkowych, np. w wysokości 500 zł, i brak udziału własnego w odszkodowaniu za kradzież pojazdu.

Przykład

Jacek jest właścicielem nowego BMW 530i xDrive. O ile zaakceptował udział własny w wysokości 500 zł w szkodach wypadkowych, o tyle nie chciał być stratny przy wypłacie odszkodowania za kradzież samochodu, zwłaszcza że wybrał stałą sumę ubezpieczenia i 0% amortyzacji. W razie udziału własnego przy utracie auta, mógłby otrzymać prawie 30 000 zł mniej, dlatego wybrał autocasco bez franszyzy redukcyjnej dla szkód kradzieżowych.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi we wrześniu to 115 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Konrad opinia o Mubi.pl

Całkiem spoko ceny. Obsługa daje rade

Helena opinia o Mubi.pl

wszystko ok jak dla mnie. Pozdrawiam

Halina opinia o Mubi.pl

Wszystko ok. i Cena super . polecam, Halina

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo