Holowanie pojazdu

Holowanie pojazdu to usługa oferowana, np. w ramach ubezpieczenia assistance. Umowa określa, ile wynosi maksymalny zasięg holowania w kilometrach od miejsca zdarzenia do warsztatu, na parking lub do lokalizacji wybranej przez ubezpieczonego. Realizacja usługi jest zależna zarówno od rodzaju zdarzenia, np. awarii, kolizji, wypadku, jak też wcześniejszych działań, np. próby naprawy auta na miejscu zdarzenia.

Kiedy przysługuje holowanie pojazdu? 

Holowanie pojazdu przysługuje najczęściej po:

  • awarii samochodu, np. turbiny w silniku;
  • kolizji, np. zderzeniu z budką z hot dogami;
  • wypadku, np. zderzeniu Mercedesa z Fiatem 126p, wskutek którego kilka osób zostało rannych. 

Firma ubezpieczeniowa może określić, że organizuje holowanie z assistance tylko po kolizji lub wypadku.

Przykład

Marek zatrzymał się na poboczu z powodu awarii hamulców. Zadzwonił na infolinię ubezpieczyciela. Dowiedział się, że jego assistance mini nie obejmuje holowania po awarii.

Ile wynosi limit holowania pojazdu w ramach assistance?

Maksymalny zasięg holowania wynosi od ok. 50 km w Polsce w podstawowym wariancie ubezpieczenia, do nawet 1200 km w Europie w wersji rozszerzonej. Najdroższe pakiety oferują holowanie bez limitu w Polsce. 

Przykład

Malwina zgłosiła ubezpieczycielowi usterkę sprzęgła. Naprawa na miejscu się nie udała, więc Malwina uzgodniła z towarzystwem ubezpieczeniowym, że w ramach holowania z limitem do 200 km auto zostanie przetransportowane na parking strzeżony, a kolejnego dnia do najbliższego warsztatu, który był już zamknięty w dniu awarii.

Holowanie może być ograniczone kwotowo, np. do 1000 zł, w ramach zwrotu kosztów dodatkowych.

Warunki holowania pojazdu z assistance

Analizując warunki holowania pojazdu, zwróć uwagę na franszyzę kilometrową. To ograniczenie polega na tym, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę odległość miejsca zdarzenia od miejsca zamieszkania osoby ubezpieczonej. 

Przykład

Jeżeli franszyza kilometrowa wynosi 25 km, a awaria przytrafi Ci się 15 km od domu, firma ubezpieczeniowa niestety nie odholuje Twojego auta.