Klauzula abuzywna

Klauzula abuzywna to niedozwolona klauzula umowna, czyli taka, która nie została uzgodniona indywidualnie z konsumentem, czyli nie miał na jej treść wpływu, a określa jego prawa i obowiązki w sposób, który jest sprzeczny z dobrymi obyczajami. Klauzula abuzywna narusza w sposób rażący interesy konsumenta i jest niewiążąca na podstawie art. 385 § 1 Kodeksu cywilnego. Istnieje jeden wyjątek: kiedy postanowienie określa główne świadczenia stron, np. cenę lub wynagrodzenie, i zostało sformułowane jednoznacznie.

Jak rozpoznać, czy klauzula w umowie jest niedozwolona?

1. Najprostszym sposobem jest wpisanie niepokojącego Cię fragmentu w wyszukiwarkę i sprawdzenie, czy ktoś pisał o danym zapisie w kontekście klauzul niedozwolonych.

2. Przeczytaj również art. 3853 Kodeksu cywilnego, który zawiera katalog kryteriów pomocy w ocenie klauzuli.

3. Przyda Ci się również baza decyzji prezesa UOKiK, która zawiera listę klauzul abuzywnych wykrytych w umowach od 2017 roku. Każda pozycja zawiera decyzję z omówieniem, którą możesz pobrać w formacie PDF i przeczytać.

4. Tutaj jest dostępny stary rejestr klauzul niedozwolonych, który zawiera postanowienia wzorców umowy uznane za abuzywne przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do 17 kwietnia 2016 roku, a także zapisy, w sprawach których wpłynęły pozwy do tego samego dnia. Uwaga: klauzule zamieszczone w starym rejestrze są nadal niedozwolone!

5. UOKiK udostępnia również raporty omawiające wzorce umów w poszczególnych branżach. Zawierają przykładowe postanowienia i argumentację prawną.

Przykładowe klauzule niedozwolone w umowach ubezpieczeniowych znajdziesz również m.in. w publikacjach Polskiej Izby Ubezpieczeniowej oraz na stronie Rzecznika Finansowego.

Jak zgłosić klauzulę niedozwoloną w umowie?

Postępowanie jest zależne od tego, czy:

  • podejrzewasz, że dany zapis jest klauzulą niedozwoloną;
  • postanowienie w umowie jest identyczne z tym, które jest już wpisane do rejestru klauzul abuzywnych.

W pierwszym przypadku: złóż do UOKiK zawiadomienie na piśmie, które będzie zawierać dane przedsiębiorcy, Twoje dane jako osoby zawiadamiającej, opis będący podstawą zawiadomienia, wskazanie podejrzanej klauzuli i uzasadnienie, dlaczego myślisz, że jest abuzywna. UOKiK zweryfikuje Twoje pismo i otrzymasz odpowiedź z uzasadnieniem rozpatrzenia. Jeśli będziesz mieć rację, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne przeciwko danemu przedsiębiorcy.

W drugim przypadku: aby podważyć klauzulę niedozwoloną w umowie, konieczne jest postępowanie sądowe. Sąd przeprowadza kontrolę incydentalną postanowień umowy i decyduje, że dana klauzula w umowie nie wiąże konsumenta. Uwaga: klauzulę abuzywną w umowie stosuje ta sama firma, której dotyczy wpis w rejestrze UOKiK? Złóż zawiadomienie do UOKiK o podejrzeniu stosowania przez firmę praktyk, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo