Klauzula alkoholowa

Klauzula alkoholowa to rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego. Jak to działa? Kiedy osoba ubezpieczona będzie pod wpływem alkoholu i przydarzy jej się wypadek, otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) i NNW. Standardowa polisa turystyczna wyłącza takie szkody spod odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co się stanie, jeśli nie wykupisz klauzuli alkoholowej? Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia za np. złamaną nogę, jeśli w szpitalu okaże się, że jesteś pod wpływem alkoholu.

Kiedy klauzula alkoholowa nie zadziała?

Klauzula alkoholowa nie gwarantuje Ci wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia turystycznego po każdej szkodzie. Dużo zależy od wszystkich okoliczności zdarzenia, które mogą być objęte wyłączeniami odpowiedzialności. 

Przykład

Mariola z Tomaszem wybrali się na wyprawę górską. Postanowili zdobyć jeden z niższych szczytów, a ponieważ szli najłatwiejszym szlakiem, w trakcie wędrówki popijali piwo. Oboje wykupili klauzulę alkoholową, więc czuli się nieco pewniej. Niestety, kiedy mijali na szlaku grupkę turystów, Tomek potknął się i przypadkowo potrącił innego mężczyznę. Z ręki wypadł mu aparat i potoczył się w dół ku skałom. Doszło do kłótni i szarpaniny, w której wyniku Tomek upadł i złamał nadgarstek.

Co na to ubezpieczyciel?

Po pierwsze – klauzula alkoholowa nie działa w przypadku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Zakład ubezpieczeń, z którym umowę ma Tomasz, nie pokryje kosztu naprawy uszkodzonego aparatu. Po drugie – złamanie nadgarstka u Tomka było wynikiem bójki, która jest wymieniona w wyłączeniach odpowiedzialności. Nie był to akt obrony koniecznej, więc firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania Tomaszowi.

Ponadto klauzula alkoholowa nie usprawiedliwia spożywania alkoholu, kiedy może to przynieść opłakane skutki. Pamiętaj również, że wykonywanie określonej czynności pod wpływem alkoholu może być niezgodne z prawem!

Po pierwsze – klauzula alkoholowa nie jest przyzwoleniem na uprawianie sportu amatorskiego, wysokiego ryzyka czy ekstremalnego po spożyciu alkoholu. Po drugie – nie tłumaczy w żaden sposób zachowania kierowcy, który prowadził wypożyczony samochód za granicą i spowodował wypadek, bo jego refleks był znacząco opóźniony przez spożyty alkohol. Takie zdarzenie należy do generalnych wyłączeń odpowiedzialności, które obowiązują mimo klauzuli alkoholowej.

Które firmy ubezpieczeniowe oferują klauzulę alkoholową?

Klauzulę alkoholową w ubezpieczeniu turystycznym możesz otrzymać m.in. w Allianz. Zwróć uwagę na zapisy w OWU ubezpieczenia Globtroter, które wspominają o alkoholu! Klauzula alkoholowa w Allianz dotyczy wyłącznie ubezpieczenia KL, assistance i NNW w podróży zagranicznej. Z kolei NNW w ubezpieczeniu PZU Wojażer nie obejmuje ochroną szkód powstałych wskutek zatrucia alkoholem.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Tomek opinia o Mubi.pl

Jak dla mnie porównywarka spełnia swoje zadanie. Bez problemu się z niej korzysta.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo