Kodeks drogowy

Kodeks drogowy to potoczna nazwa Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Ponadto prawo o ruchu drogowym jest tworzone również przez niektóre rozporządzenia ministra infrastruktury, np. definiujące znaki drogowe, Ustawę z dnia 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami oraz konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, która została ratyfikowana 24 lutego 1988 roku.

Zmiany w kodeksie drogowym 2020

Jazda na suwak

To zmiana w prawie, która obowiązuje od 6 grudnia 2019 roku. Art. 22 ust. 4a i 4b ustawy Prawo o ruchu drogowym opisuje, jak ma przebiegać jazda na suwak, kiedy dochodzi do znacznego zmniejszenia prędkości.

Kiedy następuje zwężenie drogi dwupasmowej do jednopasmowej lub przeszkoda uniemożliwia dalszą jazdę jednym z pasów ruchu, kierowca jadący sąsiednim pasem, który nie zanika, musi wpuścić na ten pas kierowcę jadącego pasem zanikającym lub zablokowanym. Analogiczny manewr wykonuje każdy następny pojazd. 

W przypadku drogi trzypasmowej kierowca jadący główną drogą musi wpuścić naprzemiennie dwa auta, począwszy od auta z drogi po prawej stronie. 

Uwaga: wpuszczanie pojazdu na główny pas następuje, kiedy samochód z pasa zanikającego lub zablokowanego dojechał już do punktu zwanego krytycznym, czyli takim, w którym nie może kontynuować już jazdy danym pasem. Pojazd wpuszczony nie wpuszcza innych pojazdów.

Zatrzymanie pojazdu przed pasami 

Od 1 lipca 2020 roku kierujący pojazdem musi zatrzymać się przed pasami, kiedy zobaczy, że pieszy zbliża się do przejścia, idąc chodnikiem. Aktualnie dopiero znalezienie się na przejściu dla pieszych powoduje, że pieszy ma pierwszeństwo. Kierowca będzie musiał zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość.

Ograniczenia prędkości 

Kodeks drogowy wprowadzi dwie zmiany związane z ograniczeniem prędkości od 1 lipca 2020 roku. Po pierwsze – maksymalna prędkość w terenie zabudowanym będzie wynosić 50 km/h również nocą. Dotychczas było to 60 km/h od 23:00 do 5:00. Po drugie – jeśli kierowca przekroczy maksymalną dopuszczalną prędkość o 50 km/h na drodze dowolnej kategorii, także poza terenem zabudowanym, może utracić prawo jazdy.

Kodeks drogowy a rondo

O ile w kodeksie drogowym nie znajdziesz definicji ronda, o tyle polskie przepisy określają znak drogowy C-12, który nakazuje ruch okrężny, czyli taki, który odbywa się w kierunku wskazanym przez znak dookoła placu albo wyspy. 

Kluczowy jest również znak drogowy A-7, który nakazuje ustąpienie pierwszeństwa przez kierowców dojeżdżających do ronda. Jeśli znak A-7 nie znajduje się przed rondem, pierwszeństwo ma kierowca, który zbliża się do ronda, a nie poruszają się po nim. Oczywiście mowa jest to sytuacji, w której na rondzie nie ma sygnalizacji świetlnej bądź nie działa.

Kodeks drogowy a wyprzedzanie 

Art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczy prawidłowego wyprzedzania pojazdów. Zabrania się wyprzedzania:

  • jeśli pojazdem wyprzedzanym miałby być pojazd uprzywilejowany na obszarze zabudowanym,
  • pojazdów przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • pojazdów na zakręcie, który jest oznaczony znakami ostrzegawczymi,
  • pojazdów na skrzyżowaniu, chyba że to skrzyżowanie o ruchu okrężnym bądź jest na nim kierowany ruch.

Kodeks drogowy a rejestracja pojazdu

Specustawa z 31 marca 2020 roku wydłużyła do 180 dni okres na rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy, a także na zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Terminy będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w kwietniu to 202 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo