Kodeks drogowy

Kodeks drogowy to potoczna nazwa Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Ponadto prawo o ruchu drogowym jest tworzone również przez niektóre rozporządzenia ministra infrastruktury, np. definiujące znaki drogowe, Ustawę z dnia 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami oraz konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, która została ratyfikowana 24 lutego 1988 roku.

Zmiany w kodeksie drogowym 2022

Nowy taryfikator mandatów

Od stycznia 2022 roku zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów wprowadzający znacznie wyższe kary za poszczególne wykroczenia. Maksymalna wysokość grzywny wzrosła do 5000 zł (a nawet do 30 000 zł, jeśli sprawa trafi do sądu). Taką karę zapłacą kierowcy, którzy popełnią wykroczenie w warunkach recydywy. Przekroczenie prędkości będzie karane mandatami w wysokości:

  • 50 zł – do 10 km/h,
  • 100 zł – o 11-15 km/h,
  • 200 zł – o 16-20 km/h,
  • 300 zł – o 21-25 km/h,
  • 400 zł – o 26-30 km/h,
  • 800 zł / 1600 zł – o 31-40 km/h,
  • 1000 zł / 2000 zł – o 41-50 km/h,
  • 1500 zł / 3000 zł – o 51-60 km/h,
  • 2000 zł / 4000 zł – o 61-70 km/h,
  • 2500 zł / 5000 zł – o 71 km/h i więcej.

Ponadto kierowcy zapłacą najwięcej m.in. za nieutworzenie korytarza życia (500-2500 zł), spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym w stanie po użyciu alkoholu (2500 zł), wykroczenia związane z bezpieczeństwem pieszych (1500 zł), naruszenie zakazu wyprzedzania (1000 zł).

Zmiany w punktach karnych

W 2022 roku w życie wejdą również przepisy zmieniające sposób karania kierowców punktami karnymi. Jednorazowo możliwe będzie otrzymanie nawet 15 punktów, a nie jak było do tej pory – 10 punktów. Nie zmieni się przy tym limit możliwych do zebrania punktów (24), a same punkty będą znikać dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu. Dużą liczbę wykroczeń kierowcy odczują też w cenach ubezpieczenia OC, które będą powiązane z liczbą zebranych punktów karnych.

Koniec obowiązku wymiany tablic

Od lutego 2022 roku nie ma już obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu. Do tej pory taką możliwość mieli tylko kierowcy zamieszkali w tym samym powiecie, co poprzedni właściciel samochodu – teraz miejsce zamieszkania nie ma znaczenia i stare tablice można zachować w każdym przypadku, o ile będą one utrzymane w dobrym stanie oraz w aktualnie obowiązującym wzorze.

Możliwość wycofania samochodu z ruchu

W 2022 roku w Kodeksie drogowym pojawi się przepis umożliwiający czasowe wycofanie z ruchu uszkodzonego samochodu osobowego, o ile uszkodzenie zasadniczo wpływa na elementy nośne konstrukcji pojazdu. Wycofanie z ruchu będzie możliwe na okres od 3 miesięcy do roku, jednak nie wcześniej niż po upływie 3 lat od poprzedniego wycofania. Aby przywrócić wycofany samochód do ruchu, konieczne będzie przejście dodatkowego badania technicznego.

Nieobowiązkowe naklejka na szybę i karta pojazdu

Od września 2022 roku ma zostać zniesiony obowiązek wyrabiania naklejki z numerem rejestracyjnym na szybę oraz karty pojazdu. Zmiana to istotna z punktu widzenia właścicieli pojazdów sprowadzonych z zagranicy i rejestrowanych po raz pierwszy w Polsce, dla których naklejka i karta pojazdu to koszt ok. 100 zł.

Zmiany w przeglądach rejestracyjnych

Nie ma jeszcze dokładnej daty, ale również w 2022 roku mają wejść w życie zmiany w obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych. Przede wszystkim diagności będą musieli wykonać 5 fotografii pojazdu, które zostaną zarchiwizowane i będą przechowywane przez 5 lat. Ma to zapobiec ukrywaniu wad w pojeździe zarówno przez kierowców, jak i diagnostów.

Do tego kierowcy będą mogli zgłosić się na przegląd nawet do 30 dni przed wyznaczonym terminem i nie stracą w ten sposób dni do następnego badania, ponieważ jego termin zostanie wyznaczony w oparciu o późniejszą datę. Z drugiej strony, w razie spóźnienia się z przeglądem o ponad 30 dni od wyznaczonego terminu kierowcy zapłacą za niego dwukrotną cenę.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo