Kodeks drogowy

Kodeks drogowy to potoczna nazwa Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Ponadto prawo o ruchu drogowym jest tworzone również przez niektóre rozporządzenia ministra infrastruktury, np. definiujące znaki drogowe, Ustawę z dnia 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami oraz konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, która została ratyfikowana 24 lutego 1988 roku.

Zmiany w kodeksie drogowym 2021

Ograniczenia prędkości 

W kodeksie drogowym wprowadzono zmiany związane z ograniczeniem prędkości. Od 1 czerwca 2021 roku maksymalna prędkość w terenie zabudowanym będzie wynosić 50 km/h również nocą. Dotychczas było to 60 km/h od 23:00 do 5:00.

Minimalny odstęp między pojazdami

Również od 1 czerwca na autostradach i drogach ekspresowych kierowcy będą musieli zachować odstęp od pojazdu jadącego przed nimi, który będzie odpowiadał połowie prędkości, z którą jadą. Zatem jeśli kierowca jedzie z prędkością 100 km/h, będzie musiał zachować odstęp przynajmniej 50 metrów od pojazdu z przodu.

Reguły poruszania się hulajnogami elektrycznymi

W kodeksie drogowym pojawiły się definicje:

  • hulajnogi elektrycznej,
  • urządzenia wspomagającego ruch,
  • urządzenia transportu osobistego.

Oprócz definicji od 20 maja 2021 roku prawo drogowe reguluje również zasady poruszania się tymi urządzeniami.

Ustępowanie pierwszeństwa pieszym

Od czerwca kierowcy są zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa nie tylko tym pieszym, którzy już znajdują się na przejściu dla pieszych, ale również tym, którzy dopiero na nie wchodzą.

Kodeks drogowy a rondo

O ile w kodeksie drogowym nie znajdziesz definicji ronda, o tyle polskie przepisy określają znak drogowy C-12, który nakazuje ruch okrężny, czyli taki, który odbywa się w kierunku wskazanym przez znak dookoła placu albo wyspy. 

Kluczowy jest również znak drogowy A-7, który nakazuje ustąpienie pierwszeństwa przez kierowców dojeżdżających do ronda. Jeśli znak A-7 nie znajduje się przed rondem, pierwszeństwo ma kierowca, który zbliża się do ronda, a nie poruszają się po nim. Oczywiście mowa jest to sytuacji, w której na rondzie nie ma sygnalizacji świetlnej bądź nie działa.

Kodeks drogowy a wyprzedzanie 

Art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczy prawidłowego wyprzedzania pojazdów. Zabrania się wyprzedzania:

  • jeśli pojazdem wyprzedzanym miałby być pojazd uprzywilejowany na obszarze zabudowanym,
  • pojazdów przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • pojazdów na zakręcie, który jest oznaczony znakami ostrzegawczymi,
  • pojazdów na skrzyżowaniu, chyba że to skrzyżowanie o ruchu okrężnym bądź jest na nim kierowany ruch.

Kodeks drogowy a rejestracja pojazdu

Specustawa z 31 marca 2020 roku wydłużyła do 180 dni okres na rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy, a także na zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Terminy obowiązywały jednak tylko do 31 grudnia 2020 roku. Od 1 stycznia 2021 roku na rejestrację pojazdu oraz zgłoszenie jego nabycia/zbycia ponownie jest tylko 30 dni.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w październiku to 201 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo