Likwidacja szkody

Likwidacja szkody to etap od zgłoszenia szkody firmie ubezpieczeniowej do wypłaty odszkodowania, który może zakończyć się również jej odmową. W trakcie likwidacji szkody zakład ubezpieczeń zapoznaje się z okolicznościami zdarzenia, ustala odpowiedzialność za powstanie szkody, oblicza jej wartość we współpracy z rzeczoznawcą i wysokość odszkodowania po ewentualnym pomniejszeniu go o np. udział własny czy amortyzację części.

Likwidacja szkody z OC sprawcy

W określonych przypadkach możesz skontaktować się nie z zakładem ubezpieczeń sprawcy, ale z firmą ubezpieczeniową, w której masz OC. Możesz przeczytać o tym w artykule Bezpośrednia likwidacja szkody, czyli szybka droga do odszkodowania. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku lub poważniejszej kolizji, musisz zgłosić zdarzenie bezpośrednio ubezpieczycielowi sprawcy, np. przez telefon, online, mailowo.

Art. 14 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że zakład ubezpieczeń ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia zgłoszenia szkody. Ten okres może być dłuższy, jeżeli firma ubezpieczeniowa potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie okoliczności zdarzenia czy obliczenie wysokości odszkodowania. Wtedy powinno ono zostać wypłacone w ciągu 14 dni od dnia ustalenia tych informacji, ale maksymalnie do 90 dni od dnia zgłoszenia szkody, chyba że toczy się postępowanie karne lub cywilne w związku ze zdarzeniem.

Likwidacja szkody z AC

Firma ubezpieczeniowa w OWU AC określa preferowany termin zgłoszenia szkody. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej, bo zakładowi ubezpieczeń będzie łatwiej zapoznać się z przebiegiem zdarzenia. 

Ubezpieczyciele zastrzegają, że z powodu zgłoszenia szkody w późniejszym terminie mogą zmniejszyć odszkodowanie lub odmówić jego wypłaty, jeśli opóźnienie utrudniło np. odtworzenie kluczowych szczegółów zdarzenia. Ta sytuacja dotyczy raczej celowego zwlekania ze zgłoszeniem szkody, a nie sytuacji, w której wracasz z wakacji i zauważasz uszkodzenia samochodu, wyrządzone prawdopodobnie przez wandali podczas Twojej nieobecności.

Po zgłoszeniu szkody z AC:

  • udostępnij pojazd zakładowi ubezpieczeń w celu oględzin (często możliwe jest wykonanie oględzin online);
  • dostarcz wszystkie niezbędne dokumenty;
  • nie zmieniaj na własną rękę czegokolwiek w uszkodzonym pojeździe, chyba że jest to konieczne do kontynuacji bezpiecznej jazdy lub zostało zaakceptowane przez ubezpieczyciela;
  • nie naprawiaj pojazdu według swojego uznania, nie czekając na np. kosztorys od firmy ubezpieczeniowej.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo