Metoda kosztorysowa

Metoda kosztorysowa, nazywana także wariantem gotówkowym, to forma likwidacji szkody z ubezpieczenia komunikacyjnego, która polega na sporządzeniu kosztorysu na podstawie oględzin uszkodzonego pojazdu oraz danych w specjalistycznych systemach, a następnie wypłacie określonej kwoty odszkodowania właścicielowi samochodu. Ubezpieczony może wówczas naprawić pojazd we własnym zakresie, czego ubezpieczyciel nie weryfikuje.

Na czym polega metoda kosztorysowa w AC?

Jeśli właściciel samochodu kupi autocasco w wariancie kosztorysowym, po zgłoszeniu szkody otrzyma pieniądze od ubezpieczyciela, aby naprawić auto w dowolnym miejscu w wybrany przez siebie sposób.

Firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę określoną w OWU stawkę za roboczogodzinę, np. 60 zł netto, i szacuje koszt części do wymiany, korzystając z profesjonalnego katalogu, np. Audatex. Jeśli brakuje w nim cennika części zamiennych, z których użyciem ma zostać naprawione auto, pod uwagę bierze się koszt części oryginalnych i zmniejsza go o określoną wartość, np. 30%. 

Na podstawie specjalnego systemu, który zawiera normy czasowe operacji naprawczych określone przez producenta, szacuje się również czas naprawy samochodu.

Zalety i wady metody kosztorysowej

Zaletą metody kosztorysowej jest swoboda w naprawie uszkodzonego pojazdu. Jego właściciel może na własną rękę wybrać warsztat naprawczy i uzgodnić cenę usługi z mechanikiem. Jeśli okaże się, że naprawa samochodu będzie kosztowała mniej w porównaniu do wyceny ubezpieczyciela, właściciel pojazdu może zatrzymać pozostałą kwotę.

Niestety może się zdarzyć również odwrotnie. Może się okazać, że naprawa samochodu będzie kosztować więcej, niż wypłacił ubezpieczyciel. W takiej sytuacji trzeba albo szukać konkurencyjnego warsztatu, albo wyrównać różnicę z własnej kieszeni. Czym jest to spowodowane? Chociażby amortyzacją części, która zmniejsza odszkodowanie, czy wyższą stawką za roboczogodzinę niż średnia w danym województwie. 

Można oczywiście odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i zlecić wykonanie wyceny uszkodzonego samochodu niezależnemu rzeczoznawcy, aby przekonać się, czy odszkodowanie zostało zaniżone.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

malwa opinia o Mubi.pl

Faktycznie kupiłam OC taniej, niż rok temu, tylko z tymi trzema minutami to przesadzają. Może ktoś tak faktycznie szybko wypełnił te pola, ale ja musiałam szukać kiedy mój brat zrobił prawko, bo mi nie odpisywał i straciłam na to czas. Ale poza tym wszystko ok i polecę znajomym gdy będą szukać.

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Martyna_Ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo