Metoda serwisowa

Metoda serwisowa, nazywana również warsztatową lub bezgotówkową, to forma likwidacji szkody, która polega na rozliczeniu się ubezpieczyciela bezpośrednio z warsztatem na podstawie rachunków bądź faktur. Firma ubezpieczeniowa zwraca wówczas koszt robocizny i części użytych do naprawy, przy czym rodzaj warsztatu oraz użytych części powinien być określony w umowie ubezpieczenia AC.

Jak naprawia się samochód metodą serwisową?

Przed zleceniem naprawy firma ubezpieczeniowa musi uzgodnić z klientem koszt i sposób naprawy samochodu. Do kalkulacji kosztów części i innych materiałów, które są konieczne do naprawienia pojazdu, wykorzystuje się specjalistyczne systemy, np. Audatex. 

W zależności od wybranego wariantu AC, ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę naprawę samochodu w ASO bądź warsztacie partnerskim oraz użycie części zamiennych (alternatywnych) bądź oryginalnych. Jeśli w systemie Audatex nie ma cennika części zamiennych dla danego pojazdu, zwykle pomniejsza się o określony procent cenę części oryginalnych.

Przykład

W wariancie ubezpieczenia AC Warsztat w LINK4* ubezpieczyciel bierze pod uwagę rachunki lub faktury potwierdzające naprawę pojazdu zgodnie z kosztorysem, ceny części oryginalnych oraz stawkę za roboczogodzinę obowiązującą w warsztacie naprawiającym pojazd. Uwaga – stawka nie może być wyższa od średniej stawki stosowanej przez Autoryzowane Stacje Obsługi w województwie, w którym znajduje się warsztat.

*Dane aktualne 06.04.2022

Co się stanie, jeśli koszty naprawy w wariancie serwisowym przekroczą kwotę obliczoną przez ubezpieczyciela? Firma może uzupełnić kwotę odszkodowania do poziomu, który wynika z rachunków lub faktur, oczywiście z pewnymi ograniczeniami.

Przykład

OWU AutoCasco Standard Warta* podaje, że po oględzinach naprawionego samochodu na żądanie ubezpieczyciela i stwierdzeniu zgodności naprawy z zakresem uznanych uszkodzeń, Warta może wyrównać odszkodowanie.

*Dane aktualne 06.04.2022

Największą zaletą metody serwisowej jest brak zaangażowania właściciela samochodu w jego naprawę. Uszkodzony pojazd zostaje odwieziony do wyznaczonego warsztatu i naprawiony, a ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem. Może być nim zarówno ASO, jak i warsztat partnerski firmy ubezpieczeniowej w zależności od wariantu AC. Ubezpieczyciel może wymagać oględzin samochodu zarówno w trakcie naprawy, jak i po jej zakończeniu.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w marcu to 123 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

malwa opinia o Mubi.pl

Faktycznie kupiłam OC taniej, niż rok temu, tylko z tymi trzema minutami to przesadzają. Może ktoś tak faktycznie szybko wypełnił te pola, ale ja musiałam szukać kiedy mój brat zrobił prawko, bo mi nie odpisywał i straciłam na to czas. Ale poza tym wszystko ok i polecę znajomym gdy będą szukać.

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Martyna_Ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo