Mienie ruchome

Mienie ruchome w ubezpieczeniu mieszkania to rozmaite przedmioty codziennego użytku, które w przeciwieństwie do elementów stałych nie są zamontowane lub wbudowane trwale w nieruchomości, pomieszczeniach przynależnych, budynkach gospodarczych itp. Ubezpieczenie mienia ruchomego może je chronić na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem, rabunku, powodzi, zalania wskutek np. awarii urządzenia domowego, przepięcia, a także zapewniać ochronę poza miejscem ubezpieczenia, jeśli wykupisz dodatkową klauzulę.

Jakie mienie ruchome można objąć ubezpieczeniem?

Pełna lista ruchomości domowych, które możesz ubezpieczyć, znajduje się w każdym OWU. Zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel ma szczególne uwagi do wybranego rodzaju mienia.

Przykład

Możesz ubezpieczyć przedmioty, z których korzystasz tymczasowo, jeżeli masz pisemne potwierdzenie użyczenia tego mienia od pracodawcy, wypożyczalni sprzętu sportowego, organizacji społecznej, klubu sportowego itp. To oznacza, że jeśli pracujesz w trybie home office na służbowym laptopie, Twój pracodawca powinien wystawić dla Ciebie pisemne potwierdzenie użyczenia sprzętu, którego możesz używać w domu. To samo dotyczy np. rowerka stacjonarnego z wypożyczalni.

O ile definicja mienia ruchomego zawiera sprzęt komputerowy, audiowizualny i fotograficzny, o tyle jeśli używasz ich do prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu, polisa nie musi obejmować ochroną tych sprzętów. Przykładowo Generali podkreśla w OWU, że taka ochrona jest świadczona wyłącznie w ubezpieczeniu od wszystkich ryzyk (all risks).

Firma ubezpieczeniowaDodatkowe uwagi do niektórych ruchomości domowych
GeneraliDywany i meble – z wyłączeniem trwałej zabudowy kuchennej i meblowej
Wózki inwalidzkie – niepodlegające rejestracji
Komplet opon z felgami i śrubami – wyłącznie do prywatnego pojazdu
Rzeczy osobiste gości i biurowe rzeczy do prowadzenia działalności gospodarczej – tylko w wariancie all risks
Biżuteria – także zegarki
Urządzenia przenośne do odtwarzania obrazu i dźwięku – także aparaty słuchowe
Link4Meble – także wbudowane
Urządzenia gospodarstwa domowego – także przeznaczone pod zabudowę
Sprzęt ogrodniczy – także kosiarki trawnikowe, odśnieżarki, zamiatarki
Mienie ruchome znajdujące się czasowo w posiadaniu osoby ubezpieczonej lub domowników – nie obejmuje ruchomości wypożyczonych przez osoby fizyczne
Maszyny, urządzenia i narzędzia służące do prowadzenia działalności gospodarczej – konieczne jest wykupienie dodatkowej ochrony
Ubezpieczenie nie obejmuje ochroną ruchomości przyjętych do naprawy, przetworzenia lub w celu wykonania usługi w ramach działalności gospodarczej
AXA DirectMeble – z wyłączeniem wbudowanych i zamontowanych na stałe
Sprzęt audiowizualny – także nieprzymocowane anteny telewizyjne i radiowe
Rośliny doniczkowe i zwierzęta domowe – z wyjątkiem roślin i zwierząt utrzymywanych w celach hodowlanych i handlowych
Ubezpieczenie obejmuje ochroną mienie służące do działalności gospodarczej i zawodowej
Opracowanie własne na podstawie OWU. Aktualizacja danych: 28.05.2020

Ile kosztuje ubezpieczenie mienia ruchomego?

Ubezpieczenie mienia ruchomego możesz kupić nawet za mniej niż 50 zł w skali roku. Dużo zależy od wartości ruchomości, zabezpieczeń przeciwwłamaniowych w mieszkaniu i zakresu ochrony. 

Firma ubezpieczeniowa Cena ubezpieczenia mienia ruchomego Całkowita cena ubezpieczenia mieszkania
Generali 35 zł 273 zł
Proama 71 zł 233 zł
PZU 230 zł 492 zł
AXA Direct 79 zł 238 zł
Kalkulacje wykonane za pomocą kalkulatorów zakładów ubezpieczeń. Dane nieruchomości do polisy: mieszkanie, 58 m2, ostatnie piętro bloku z 2017 roku, Poznań, wartość nieruchomości: 367 800 zł, wartość ruchomości: 37 000 zł, zabezpieczenie antykradzieżowe: drzwi antywłamaniowe. Aktualizacja danych: 28.05.2020.

Ubezpieczenie ruchomości w PZU okazuje się najdroższe, ale już w podstawowej wersji daje solidną ochronę dzięki formule all risks. Co jest warte uwagi? Obejmuje m.in. mienie na balkonie, tarasie lub w ogrodzie (np. rowery, meble ogrodowe, wózki dziecięce, rośliny, grille, wolnostojące huśtawki) oraz rzeczy studenta, który wyjechał z domu rodzinnego i mieszka w wynajętym mieszkaniu lub akademiku. Polisa zawiera także ochronę na wypadek wyłudzenia gotówki i biżuterii na tzw. wnuczka, co przyda się osobom mieszkającym z seniorami.

Generali i Proama również oferują ubezpieczenia ruchomości all risks. Wtedy składka wynosi odpowiednio 432 zł (48 zł za ubezpieczenie ruchomości) w Generali i 369 zł (59 zł za ubezpieczenie ruchomości) w Proamie. Polisa all risks w Axa kosztuje 474 zł.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w grudniu to 202 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

malwa opinia o Mubi.pl

Faktycznie kupiłam OC taniej, niż rok temu, tylko z tymi trzema minutami to przesadzają. Może ktoś tak faktycznie szybko wypełnił te pola, ale ja musiałam szukać kiedy mój brat zrobił prawko, bo mi nie odpisywał i straciłam na to czas. Ale poza tym wszystko ok i polecę znajomym gdy będą szukać.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Martyna_Ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo