Mienie ruchome

Mienie ruchome w ubezpieczeniu mieszkania to rozmaite przedmioty codziennego użytku, które w przeciwieństwie do elementów stałych nie są zamontowane lub wbudowane trwale w nieruchomości, pomieszczeniach przynależnych, budynkach gospodarczych itp. Ubezpieczenie mienia ruchomego może je chronić na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem, rabunku, powodzi, zalania wskutek np. awarii urządzenia domowego, przepięcia, a także zapewniać ochronę poza miejscem ubezpieczenia, jeśli wykupisz dodatkową klauzulę.

Jakie mienie ruchome można objąć ubezpieczeniem?

Pełna lista ruchomości domowych, które możesz ubezpieczyć, znajduje się w każdym OWU. Zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel ma szczególne uwagi do wybranego rodzaju mienia.

Przykład

Możesz ubezpieczyć przedmioty, z których korzystasz tymczasowo, jeżeli masz pisemne potwierdzenie użyczenia tego mienia od pracodawcy, wypożyczalni sprzętu sportowego, organizacji społecznej, klubu sportowego itp. To oznacza, że jeśli pracujesz w trybie home office na służbowym laptopie, Twój pracodawca powinien wystawić dla Ciebie pisemne potwierdzenie użyczenia sprzętu, którego możesz używać w domu. To samo dotyczy np. rowerka stacjonarnego z wypożyczalni.

O ile definicja mienia ruchomego zawiera sprzęt komputerowy, audiowizualny i fotograficzny, o tyle jeśli używasz ich do prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu, polisa nie musi obejmować ochroną tych sprzętów. Przykładowo Generali podkreśla w OWU, że taka ochrona jest świadczona wyłącznie w ubezpieczeniu od wszystkich ryzyk (all risks).

Firma ubezpieczeniowaDodatkowe uwagi do niektórych ruchomości domowych
GeneraliDywany i meble – z wyłączeniem trwałej zabudowy kuchennej i meblowej
Wózki inwalidzkie – niepodlegające rejestracji
Komplet opon z felgami i śrubami – wyłącznie do prywatnego pojazdu
Rzeczy osobiste gości i biurowe rzeczy do prowadzenia działalności gospodarczej – tylko w wariancie all risks
Przedmioty wartościowe – maksymalnie o wartości 6 tys. zł
Urządzenia przenośne do odtwarzania obrazu i dźwięku – także instrumenty muzyczne
LINK4Meble – także wbudowane
Urządzenia gospodarstwa domowego – także przeznaczone pod zabudowę
Sprzęt ogrodniczy – także kosiarki trawnikowe, odśnieżarki, zamiatarki
Mienie ruchome znajdujące się czasowo w posiadaniu osoby ubezpieczonej lub domowników – nie obejmuje ruchomości wypożyczonych przez osoby fizyczne
Wózki inwalidzkie niepodlegające rejestracji
Maszyny, urządzenia i narzędzia służące do prowadzenia działalności gospodarczej – konieczne jest wykupienie dodatkowej ochrony
Ubezpieczenie nie obejmuje ochroną ruchomości przyjętych do naprawy, przetworzenia lub w celu wykonania usługi w ramach działalności gospodarczej
UniqaMeble – z wyłączeniem wbudowanych i zamontowanych na stałe
Sprzęt audiowizualny – także nieprzymocowane anteny telewizyjne i radiowe
Rośliny doniczkowe i zwierzęta domowe – z wyjątkiem roślin i zwierząt utrzymywanych w celach hodowlanych i handlowych
Ubezpieczenie obejmuje ochroną mienie służące do działalności gospodarczej i zawodowej
Opracowanie własne na podstawie OWU. Aktualizacja danych: 26.03.2021

Ile kosztuje ubezpieczenie mienia ruchomego?

Ubezpieczenie mienia ruchomego możesz kupić nawet za mniej niż 50 zł w skali roku. Dużo zależy od wartości ruchomości, zabezpieczeń przeciwwłamaniowych w mieszkaniu i zakresu ochrony. 

Firma ubezpieczeniowa Cena ubezpieczenia mienia ruchomego Całkowita cena ubezpieczenia mieszkania
Generali 28 zł249 zł
Proama58 zł224 zł
PZU330 zł536 zł
Uniqa183* zł251 zł
Kalkulacje wykonane za pomocą kalkulatorów zakładów ubezpieczeń. Dane nieruchomości do polisy: mieszkanie, 58 m2, ostatnie piętro bloku z 2017 roku, Poznań, wartość nieruchomości: 367 800 zł, wartość ruchomości: 37 000 zł, zabezpieczenie antykradzieżowe: drzwi antywłamaniowe. Aktualizacja danych: 11.10.2021
*plus ubezpieczenie stałych elementów.

Ubezpieczenie ruchomości w PZU okazuje się najdroższe, ale już w podstawowej wersji daje solidną ochronę dzięki formule all risks. Co jest warte uwagi? Obejmuje m.in. mienie na balkonie, tarasie lub w ogrodzie (np. rowery, meble ogrodowe, wózki dziecięce, rośliny, grille, wolnostojące huśtawki) oraz rzeczy studenta, który wyjechał z domu rodzinnego i mieszka w wynajętym mieszkaniu lub akademiku. Polisa zawiera także ochronę na wypadek wyłudzenia gotówki i biżuterii na tzw. wnuczka, co przyda się osobom mieszkającym z seniorami.

Generali i Proama również oferują ubezpieczenia ruchomości all risks. Wtedy składka wynosi odpowiednio 391 zł (42 zł za ubezpieczenie ruchomości) w Generali i 312 zł (42 zł za ubezpieczenie ruchomości) w Proamie. Polisa all risks w Uniqa kosztuje 289 zł.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w październiku to 201 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Walentowicz opinia o Mubi.pl

POLECAM SERDECZNIE. ZDECYDOWANIE NA PLUS STRONKA. KORZYSTAŁEM KIEDYŚ Z RÓŻNYCH PORÓWNYWAREK ALE NAJLEPIEJ MI SIĘ KORZYSTA Z WASZEJ,JEST NAJBARDZIEJ PRZEJRZYSTA I JAKOŚ TAK NAJSZYBCIEJ TO CAŁE KALKULOWANIE IDZIE.

malwa opinia o Mubi.pl

Faktycznie kupiłam OC taniej, niż rok temu, tylko z tymi trzema minutami to przesadzają. Może ktoś tak faktycznie szybko wypełnił te pola, ale ja musiałam szukać kiedy mój brat zrobił prawko, bo mi nie odpisywał i straciłam na to czas. Ale poza tym wszystko ok i polecę znajomym gdy będą szukać.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

Martyna_Ka opinia o Mubi.pl

Po ostatniej stluczce byłam przygotowana na duzo wyzsza skladke, bo wczesniejsza firma podniosla cene prawie o 200 zl ale okazalo sie, ze w innym towarzystwie kupie ubezpieczenie sporo taniej

Jacek opinia o Mubi.pl

4 stówy za OC - dobrych kilkadziesiąt złotych taniej niż rok temu i lepej niż kontynuacja. Do tego bardzo miła pani po drugiej stronie, czego chcieć więcej :)

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo