Miesiąc polisowy

Miesiąc polisowy rozpoczyna się od dnia wskazanego w umowie ubezpieczenia. Tego samego dnia następnego miesiąca kalendarzowego rozpoczyna się kolejny miesiąc polisowy.

Jak oblicza się miesiąc polisowy?

Jeśli umowa ubezpieczenia obowiązuje od 22 kwietnia, drugi miesiąc polisowy rozpocznie się 22 maja i zakończy z upływem dnia, który poprzedza następny miesiąc polisowy. Trzeci miesiąc rozpocznie się 22 czerwca, czwarty – 22 lipca itd.

Co się stanie, jeśli ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje od 29 stycznia, a luty ma akurat 28 dni? Jeśli nie ma danego dnia w miesiącu kalendarzowym, początek nowego miesiąca polisowego przypada na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, czyli w tym przypadku – 28 lutego. Jeżeli ochrona ubezpieczeniowa rozpoczęła się 31 sierpnia, kolejny miesiąc polisowy rozpocznie się 30 września. Taka definicja miesiąca polisowego jest zawarta chociażby w dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczenia na życie Generali, z myślą o życiu PLUS.

Miesiąc polisowy w umowie ubezpieczenia

Większość umów jest podpisywanych na 12 miesięcy. Wyjątkiem mogą być niektóre ubezpieczenia dobrowolne, np. umowa ubezpieczenia NNW podpisana tylko na okres wyjazdu, umowa ubezpieczenia mieszkania podpisana na 3 lata. Umowa ubezpieczenia OC komunikacyjnego trwa 12 miesięcy polisowych (rok polisowy). Niezależnie od tego, czy właściciel pojazdu zamierza przedłużyć umowę z zakładem ubezpieczeń, czy poszukać innej oferty, powinien pamiętać o zakończeniu umowy. W przypadkach, które są określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa OC nie przedłuży się automatycznie. Jeżeli ubezpieczony jest przeświadczony, że umowa obowiązuje do 31 marca (końca miesiąca kalendarzowego), a rzeczywiście wygasa 21 marca (z końcem ostatniego miesiąca polisowego), właściciel pojazdu może wpaść w tarapaty, otrzymując karę za brak OC. Niestety zdarza się, że kierowcy – nawet mimo przypomnień od ubezpieczycieli – zapominają o nowych umowach.

Miesiąc polisowy a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia

Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w umowie ubezpieczenia dobrowolnego, musisz sprawdzić, czy interesujące Cię postanowienie mówi o miesiącu polisowym, czy kalendarzowym. Przykładowo OWU „Generali, z myślą o Następstwach Nieszczęśliwych Wypadków” podaje, że osoba ubezpieczająca może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, zachowując jednomiesięczny okres wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego.

Miesiąc polisowy a karencja

Karencja obowiązuje w m.in. ubezpieczeniu na życie, turystycznym, mieszkaniowym. Celem karencji jest zapobieganie wyłudzeniom odszkodowań. Ubezpieczyciel może określić, że w przypadku nowo zawartych umów ubezpieczeń obowiązuje 30-dniowa karencja od dnia rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej. Zakład ubezpieczeń może także postanowić, że w przypadku wybranych zdarzeń ubezpieczeniowych ochrona obowiązuje od początku np. piątego miesiąca polisowego.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w styczniu to 200 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Malwina opinia o Mubi.pl

W porównaniu z innymi kalkulatorami wydaje mi się, że pytań jest mało. Kupiłam dzisiaj OC :) Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie zrobię to w niedzielę, ale przypomniałam sobie, że przecież można to zrobić online :) Polecam, Malwina.

Katrina opinia o Mubi.pl

5 minut roboty i mam oc taniej niz rok temu. Nawet się zdziwilam, bo miałam stluczkę. Podalam wszystkie dane, chociaż nie musiałam i nikt do mnie nie wydzwaniał jak to robią inne firmy!!

phula opinia o Mubi.pl

za darmo można porównać sobie różne oferty ubezpieczenia, ma sie wtedy konkretne rozeznanie, polecam skorzystać bo łatwiej wtedy wybrac najtansza dla siebie opcje

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo