Najemca

Najemca w ubezpieczeniu nieruchomości to lokator, który mieszka w lokalu najmowanym na podstawie umowy. Ubezpieczyciel może zażądać okazania tego dokumentu na piśmie. Właściciel mieszkania lub domu powinien zadbać o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową, która zapewni pokrycie kosztów napraw szkód wyrządzonych przez najemcę. O ile najemca nie musi mieć ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, o tyle wynajmujący nieruchomość może na to nalegać. Niektóre firmy ubezpieczeniowe, np. UNIQA, oferują OC najemcy, które jest dostępne jako rozszerzenie polisy dla właściciela lokalu.

Ile kosztuje ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

W naszej kalkulacji składka wynosi od około 270 zł do ponad 450 zł w przypadku mieszkania o wartości 266 000 zł w Kaliszu. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem może być droższe o kilkadziesiąt złotych od polisy dla lokalu, który będzie zamieszkiwany przez jego właściciela.

Zakres ochronyCena ubezpieczenia mieszkaniaCena ubezpieczenia mieszkania na wynajem
Ogień i inne zdarzenia losowe, wandalizm 297 zł343 zł
Ogień i inne zdarzenia losowe, wandalizm, kradzież z włamaniem329 zł365 zł
Ogień i inne zdarzenia losowe, wandalizm, kradzież z włamaniem, zalanie372 zł387 zł
Ogień i inne zdarzenia losowe, wandalizm, kradzież z włamaniem, zalanie, stłuczenie stałych elementów (suma ubezpieczenia: 10 000 zł)401 zł421 zł
Ogień i inne zdarzenia losowe, wandalizm, kradzież z włamaniem, zalanie, stłuczenie stałych elementów (suma ubezpieczenia: 10 000 zł), przepięcie (suma ubezpieczenia: 10 000 zł)421 zł445 zł
Kalkulacja wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Generali (03.11.2023). Dane nieruchomości: 62 m2, mieszkanie, parter, Kalisz, rok budowy: 2002, wartość mieszkania i elementów stałych: 266 600 zł, wartość ruchomości: 31 000 zł.

Oprócz standardowej ochrony murów i elementów stałych, wynajmujący powinien rozważyć ubezpieczenia dodatkowe: zarówno na wypadek zalania, jak i uszkodzenia szklanych, ceramicznych i plastikowych elementów stałych. Dzięki tym rozszerzeniom ubezpieczyciel pokryje naprawę szkód np. kiedy z winy najemcy zostanie zalany sąsiad z dołu czy uszkodzona płyta kuchenna ze szkła.

Ile kosztuje OC najemcy?

Zaledwie 10 zł może kosztować ubezpieczenie OC najemcy w skali roku. Składka jest zależna od m.in. wartości lokalu i ruchomości domowych. W sumie ubezpieczenia mienia ruchomego warto uwzględnić szczególnie urządzenia RTV i AGD oraz podstawowe wyposażenie mieszkania. Szklane, ceramiczne i plastikowe elementy stałe, np. szybę piekarnika, osłonę kabiny prysznicowej, lustro wbudowane w szybę łazienki itp., możesz ubezpieczyć na wypadek stłuczenia przez lokatora.

Zakres ochronyCena ubezpieczenia mieszkania na wynajem
Ubezpieczenie murów, elementów stałych i ruchomości na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie elementów stałych i ruchomości na wypadek kradzieży z włamaniem, Assistance Domowy365 zł
Powyższy + ubezpieczenie szyb i elementów szklanych393 zł
Powyższy + ubezpieczenie na wypadek przepięcia i dewastacji407 zł
Kalkulacja wykonana za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Generali (03.11.2023). Dane nieruchomości: 62 m2, mieszkanie, parter, Kalisz, rok budowy: 2002, wartość mieszkania i elementów stałych: 266 600 zł, wartość ruchomości: 31 000 zł.