Naprawa bezgotówkowa

Naprawa bezgotówkowa to metoda opłacenia likwidacji szkody z ubezpieczenia komunikacyjnego, która polega na bezpośrednim rozliczeniu się warsztatu, który naprawia pojazd, z towarzystwem ubezpieczeniowym. W tym modelu właściciel pojazdu nie otrzymuje pieniędzy od firmy. Odszkodowanie trafia od razu do warsztatu na podstawie upoważnienia bądź cesji. Naprawa bezgotówkowa jest nazywana również wariantem warsztatowym lub serwisowym.

Jak działa naprawa bezgotówkowa?

Możesz skorzystać z naprawy bezgotówkowej w przypadku szkody likwidowanej z ubezpieczenia OC sprawcy lub Twojego ubezpieczenia autocasco. Aby warsztat samochodowy mógł otrzymać pieniądze bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej, wymagana jest Twoja zgoda, która może mieć formę cesji lub upoważnienia. W przypadku cesji przenosi się prawa do odszkodowania na warsztat, w przypadku upoważnienia udziela się tylko zgody na odbiór odszkodowania. Jaka jest różnica? W pierwszym przypadku niemożliwy jest odkup szkody przez firmę odszkodowawczą, gdyby konieczne było dochodzenie należności od ubezpieczyciela w ten sposób.

Zalety i wady naprawy bezgotówkowej

Plusy naprawy bezgotówkowej 

  • Firma ubezpieczeniowa rozlicza się bezpośrednio z warsztatem.
  • Możliwa jest naprawa bezgotówkowa samochodu w ASO (warsztacie autoryzowanym), który używa części oryginalnych. Tę opcję wybiera się jeszcze przed podpisaniem umowy AC. W przypadku szkody likwidowanej z OC, należy się naprawa bezgotówkowa z użyciem części oryginalnych, o ile uszkodzony samochód ma takie i nie są one mocno wyeksploatowane.
  • Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia usługę door-to-door, to jego pracownik zajmuje się odstawieniem uszkodzonego auta do warsztatu, odbiorem po naprawie, a także podstawieniem samochodu zastępczego na ten czas dla klienta.
  • Brak zaangażowania właściciela pojazdu w czasochłonny proces likwidacji szkody. Nie musi on zajmować się szukaniem warsztatu na własną rękę i negocjacją wyceny naprawy – jedyne zadania ubezpieczonego to udzielenie upoważnienia i odbiór naprawionego auta.
  • Jeżeli pojazd jest naprawiany z autocasco, które nie przewiduje amortyzacji części i udziału własnego, kierowca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.
  • Właściciel samochodu może wybrać warsztat z listy przedstawionej przez ubezpieczyciela, z kolei firma ubezpieczeniowa nie może narzucić klientowi dokonania naprawy w wyznaczonym miejscu.

Minusy naprawy bezgotówkowej

  • Priorytetem jest cena usługi. W niektórych sytuacjach firma ubezpieczeniowa może opłacić naprawę z użyciem tanich zamienników, które nie zostałyby wybrane przez właściciela samochodu, gdyby naprawiał pojazd na własną rękę. Może tak się stać w przypadku auta, które ma co najmniej kilka lat i nie jest wyposażone w części oryginalne, więc naprawa bezgotówkowa z użyciem części zamiennych jest dopuszczalna.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada za jakość naprawy pojazdu. Warsztat wybrany z listy współpracujących punktów niekoniecznie musi być najlepszym w okolicy.
  • Jeżeli firma ubezpieczeniowa nie pokryje całości rachunku ze względu na udział własny lub amortyzację części, właściciel musi uiścić brakującą kwotę, aby odebrać auto.
  • Autocasco z naprawą bezgotówkową jest droższe od autocasco z naprawą kosztorysową. Jak pokazują obliczenia w porównywarce na mubi.pl, różnice mogą wynieść nawet kilkaset złotych.
Firma ubezpieczeniowaCena AC w wariancie kosztorysowymCena AC w wariancie warsztatowym
UNIQA 916 zł966 zł
TUZ Ubezpieczenia 1196 zł1339 zł
Trasti 1233 zł1338 zł
Wiener 1290 zł1478 zł
mtu24.pl 1796 zł1923 zł
Wyliczenia za pomocą kalkulatora OC AC Mubi (03.11.2023). Dane właściciela: 40-letni mężczyzna z Wrocławia, prawo jazdy od 20 lat, brak szkód. Dane samochodu: Opel Corsa z 2016 roku, benzyna, pojemność silnika 1398 cm3.