Naprawa na częściach oryginalnych

Naprawa samochodu z użyciem części oryginalnych jest możliwa zarówno po zgłoszeniu szkody z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji lub wypadku, jak i w ramach ubezpieczenia autocasco, które gwarantuje taką formę naprawy pojazdu.

Naprawa z użyciem części oryginalnych w ramach OC sprawcy wypadku

Obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej jest przywrócenie uszkodzonego pojazdu do stanu sprzed szkody, aby osoba poszkodowana nie była stratna. To oznacza, że jeśli masz samochód wyłącznie z częściami oryginalnymi, które zostały uszkodzone w wypadku z winy innego kierowcy, możesz domagać się naprawy z użyciem części oryginalnych. Użycie części zamiennych spowodowałoby obniżenie wartości pojazdu, która ma znaczenie podczas np. potencjalnej sprzedaży. Nie ma znaczenia, czy auto było serwisowane na gwarancji, czy jego właściciel finansował wymianę części już po jej upływie. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy uszkodzone części oryginalne były już mocno wyeksploatowane i ich jakość została oceniona jako gorsza od części zamiennych.

Z drugiej strony – nie możesz się wzbogacić na naprawie samochodu po szkodzie. To oznacza, że jeśli w Twoim aucie zostały uszkodzone części zamienne, nie możesz żądać naprawy z użyciem części oryginalnych, bo to spowodowałoby wzrost wartości pojazdu.

Naprawa na częściach oryginalnych w ramach autocasco

Jeżeli zgłosisz szkodę z AC, ubezpieczyciel opłaci naprawę samochodu z użyciem części oryginalnych pod warunkiem, że takie są warunki podpisanej umowy. Zwykle takie autocasco zawiera wariant naprawy pojazdu w ASO – czyli serwisie autoryzowanym producenta. Taka naprawa jest droższa od naprawy auta z użyciem części zamiennych w dowolnym warsztacie, więc składka AC może być wysoka. 

Aby naprawa z użyciem części oryginalnych w ramach AC była rzeczywiście opłacalna, warto wybrać wariant z zerową amortyzacją. Brak amortyzacji części oznacza, że ubezpieczyciel nie potrąci z odszkodowania kwoty, która odpowiada zużyciu części w czasie. Im starszy samochód, tym wyższa amortyzacja.

Czy naprawa na częściach oryginalnych zawsze się opłaca?

To zależy od oczekiwań właściciela pojazdu. Kierowcy starszych aut decydują się zwykle na części zamienne, posiadacze nowych samochodów – na części oryginalne. Kluczowa jest również jakość zamienników, ponieważ myślenie, że wszystkie są słabej jakości, jest błędne. O ile podział części jest regulowany przez rozporządzenie Komisji Europejskiej GVO 461/2010, o tyle na polskim rynku funkcjonują także oznaczenia określone w Jednolitym Systemie Informacji o Jakości Części Zamiennych.

Wyróżnia się kilka rodzajów części zamiennych. 

  • Części oryginalne (OE – Original Equipment, oznaczone literą O) mają logo producenta samochodu i są dostępne w ASO – warsztatach autoryzowanych.
  • Części zamienne OEMOriginal Equipment Manufacturer, w dokumentach unijnych OES – Original Equipment Supplier, oznaczone literą Q, są nazywane częściami równoważnymi oryginalnym w wytycznych KNF. Są wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami i normami produkcyjnymi ustalonymi przez producenta pojazdów danej marki. Mogą powstawać nawet na tej samej linii produkcyjnej. Co prawda te części nie mają logo marki samochodu, ale mają jakość części OE. 
  • Godne uwagi są również części zamienne OEQOriginal Equipment Quality. Ich jakość jest porównywalna do wyżej wymienionych, co mogą potwierdzać certyfikaty niezależnych jednostek badawczych. Również dystrybutor części może poddać je badaniu jakości i oznaczyć je jako polecane. Te części są oznaczone jako PC (z certyfikatem Centro Zaragoza), PT (z certyfikatem Instytutu Thatcham) lub PJ (z poleceniem dystrybutora). Pozostałe części zamienne porównywalnej jakości są oznaczone literką P.
  • Pozostałe części zamienne AM (Aftermarket) nie są uznawane za części porównywalnej jakości – nie mają odpowiednich zaświadczeń. Te części mają oznaczenie Z lub ZJ, jeżeli są polecane przez dystrybutorów.

Jak widać – możliwa jest naprawa samochodu zarówno z częściami oryginalnymi OE, jak i identycznymi jakościowo OEM. Warto również zwrócić uwagę na części OEQ z odpowiednim certyfikatem.

Ile kosztuje autocasco z naprawą z użyciem części oryginalnych?

Pakiet zawierający ubezpieczenie AC, które gwarantuje naprawę z użyciem części oryginalnych w ASO, kosztuje od 1000 zł do nawet 4700 zł w zależności od modelu samochodu i profilu kierowcy. W przykładowych kalkulacjach na mubi.pl okazało się, że najtańsze pakiety z AC z naprawą na częściach oryginalnych oferowały Beesafe, TUZ i LINK4. Autocasco w poniższych pakietach zapewnia ochronę na wypadek kradzieży, szkody całkowitej i częściowej w Europie. Amortyzacja części wynosi 0%.

Informacje o samochodziePakiet ubezpieczeniowyCena ubezpieczenia
Dacia Sandero, benzyna, 1149 cm3, 2017Beesafe – OC, AC, assistance1015 zł
Toyota Corolla, benzyna + gaz, 1329 cm3, 2017TUZ Ubezpieczenia – OC, AC, NNW, assistance1397 zł
Volkswagen Tiguan, benzyna + gaz, 1984 cm3, 2017LINK4 – OC, AC, NNW, assistance2454 zł
Audi A6, diesel, 2967 cm3, 2017LINK4 – OC, AC, NNW, assistance4735 zł
Kalkulacje wykonane w porównywarce Mubi. Aktualizacja danych: 06.04.2022.

Właścicielem pojazdów uwzględnionych w kalkulacjach jest 42-letni szczecinianin bez szkód w historii ubezpieczenia, który ma prawo jazdy od 2001 roku. Każde z aut ma na liczniku 50 000 km i przejedzie do 20 000 km w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Miejsce parkowania pojazdu nocą to indywidualny garaż.

Porównaj oferty OC AC

Najtańsze ubezpieczenie na Mubi w sierpniu to 200 zł

Ile może kosztować Twoje?

Oblicz OC/AC

Anna opinia o Mubi.pl

Polecam! Znalazłam tanie ubezpieczenie w kilka minut. O wiele taniej niż u konkurencji

Kamil opinia o Mubi.pl

Dzięki takiej porównywarce to chociaż wiem, że nie przepłacę. Do tego łatwa w obsłudze, to też duży plus jak dla mnie.

Iwona K. opinia o Mubi.pl

Mogłam liczyć na pomoc konsultanta. Fajnie, że kalkulator jest darmowy.

Powyższe opinie pochodzą z portalu:

opineo